ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


В чому виражена культова частина католицизму?

Культова частина католицизму також виражена в наявності обрядової частини. Католицизм також визнає сім таїнств, але трохи відрізняється розуміння цих таїнств: причащання виробляється прісним хлібом (у православних – квасним); при хрещенні кроплять водою, а не занурюють у купіль; миропомазання (конфірмація) проводиться у віці 7-8 років, а не в дитинстві (при цьому підліток отримує собі ще одне ім’я і образ святого, вчинків якого він має намір слідувати); в православ’ї обітницю безшлюбності приймає лише чорне духовенство (чернецтво), у католиків же безшлюбність (целібат) обов’язкова для всього духівництва.

Велика увага приділяється оздобленню священнослужителів (священик – чорна сутана, єпископ – фіолетова, кардинал – пурпурна, тато – біла сутана. Папа одягає митру і тіару як знак вищої земної влади, а також палій – стрічку з нашитими на ній хрестами з чорного сукна).

Вказати важливі елементи католицького культу.

Важливими елементами культу є католицькі свята і пости. Різдвяний піст – Адвент. Різдво – найбільш урочисте свято (три богослужіння: опівночі, на зорі й удень, що символізує народження Христа в лоні батька, у череві Богоматері й у душі віруючого). Богоявлення – свято трьох царів – у пам’ять про явище Ісуса язичникам і поклонінні йому трьох царів. Свято Серця Ісуса – символу надії на спасіння. Свято Серця Марії – символу особливої любові до Ісуса і порятунку, свято Непорочного Зачаття Діви Марії (8 грудня). Один з головних свят – Вознесіння Богоматері (15 серпня). Свято Поминання покійних (2 листопада).

За межі Європи католицизм поширився у вигляді місій до нехристиянам.

Резиденція Папи – Ватикан (площа 44 га) має свій герб, прапор, гімн, гвардію, підтримує дипломатичні відносини з більш ніж 100 державами світу.

Протестантизм: виникнення, особливості віровчення і культу.

Засновником протестантизму явяется Мартін Лютер (євангельсько-лютеранська церква). Виступив проти фундаментальних догматів католицької церкви, зокрема проти індульгецій, проти претензій духівництва контролювати віру та сумління на правах посередника між людьми і Богом. Основні ідеї викладені принципи Реформації у вигляді 95 тез. На Шпейерском сеймі в 1529 р. було винесено рішення на користь тата і засуджений діяльність Мартіна Лютера. Однак представники 14 німецьких міст виступили з “Протестації” проти цього рішення. Вони і були вперше названі протестантами. Пізніше протестантами стали називати всіх послідовників нових церковних напрямів, що відхилилися в ході Реформації 16 століття від католицизму.

Хто такий був Жан Кальвін?

Великим діячем Реформації був Жан Кальвін, основалеть кальвінізму (мало великий вплив у Шотландії, Нідерландах, на півночі Німеччини, Франції, в Англії (як пресвитерианство), пізніше в США). Для Кальвіна центром уваги стає Євангеліє, а Старий Завіт. Розробив вчення про абсолютне приречення, за яким усі люди, відповідно до непознаваемой божественної волі, поділяються на обраних і засуджених. Людина ніякими діями нічого не може змінити: обраний – визначено до порятунку, знедолений – до вічних мук.

Конгреціоналісти (Великобританія, Голландія, Швеція) – стверджують повну віросповідну та організаційну автономію кожної конгрегації, строгі пуритани. Привертають до проведення служб і проповеднечеству всіх мирян. Одержувачем благодаті вважають всю громаду.

Які напрями протестантизму набули поширення в західній Європі?

Пресвітеріани – помірні пуритани. Державне вчення Шотландії. На чолі громади “виборний” пресвітер. Обряд зводиться до молитви, проповіді пресвітера, співу псалмів. Літургія скасована, не читається ні Символ Віри, ні “Отче наш”. Святами вважаються тільки вихідні дні.

Англіканська церква – державна церква Англії. У 1534 році англійський парламент оголосив короля Генріха 8 главою церкви. У середині 16 століття було запроваджено богослужіння англійською мовою, скасовані пости, вилучені ікони і образу, скасували обов’язкове безшлюбність духовенства. Від католицтва залишилися єпископальна влада як основа церковної монархії. Догмат порятунку вірою. Критерій віри – Святе Письмо. Англійськи монарх – глава церкви.

Секти: баптисти і євангелісти їх вчення.

Баптисти і євангелісти – найбільш масове вчення. Послідовники баптизму хрестять тільки дорослих людей (“людина має прийняти віру свідомо”). Богослужіння складається з релігійного співу, молитов і проповідей. Евангеліств зберегли чотири обряду: хрещення, причастя у вигляді хлібопереломлення, шлюб, рукопокладення (священство). Хрест – не символ для вшанування.

З часом католицизм породив більше 250 напрямків. Існує від 340 до 480 млн. протестантів. Серед них: баптисти – 75 млн. чоловік; лютерани – 70, англіканська церква – 67, пресвітеріани – 52, методисти – 43, п’ятидесятники – 8, свідки Єгови – 5, Армія порятунку – 5, мормони – 5, конгреціоналісти – 3, адвентисти – 3 млн. Вони відрізняються один від одного деякими особливостями культу та організації, але пов’язані спільним походженням і догматикою.

Основні положення протестантів.

Основне положення протестантів – можливість безпосереднього зв’язку людини з Богом, без посередництва церкви. Спасіння людини відбувається лише через його особисту віру в спокутну жертву Ісуса Христа. Миряни не відокремлюються від духівництва – священство поширюється на всіх віруючих. З таїнств визнаються хрещення і причастя. Вони не підпорядковані Папі римському. Богослужіння складається з проповідей, спільних молитов, співу псалмів. Не визнають культ Богородиці, чистилище, відкидають чернецтво, хресне знамення, священні облачення, ікони.

Протестантська церква відзначає як свята всі дні, присвячені Ісусу Христу: Різдво (25.12), Богоявлення, Великдень, Вознесіння, Пятедісятніцу-Трійцю. Іоаннов день (2 червня), День Реформації – 31 жовтня. День Подяки.

Які чотири етапи складають служіння в храмі синтоїзму ?

Обряд очищення; принесення жертви; чаювання або омовіння; короткої молитви.

Іслам: особливості віровчення і культу.

Іслам– виник на початку 7 століття на Аравійському півострові. Появі передували вчення ханифів – рання форма арабського монотеїзму. Послідовники ісламу – мусульмани. Засновник – Муххамед (Магомет) – глава першого мусульманського теократичної держави. У результаті арабських завоювань Іслам поширився на Близькому і Середньому Сході, пізніше на Далекому Сході, Південно-Східної Азії, Африці.

Головні принципи викладені в Корані – зборах проповідей, обрядових і юридичних установлень, заклинань, молитов, повчальних розповідей і притч, проізенсенних Муххамедом м. Медіні і м. Мецці. Основний догмат – поклоніння єдиному богу – Аллаху і визнання Муххамеда посланником Аллаха. Аллах – єдиний першопредок всіх людей, всі люди брати. В ісламі немає відмінності між політичною та релігійною сферами, між світським і духовним світом.

Догмати в ісламі.

Іслам має сім догматів: віра в Аллаха; віра в ангелів і демонів; віра у святість Корану; віра в пророків і післанництво Муххамеда; віра в рай і пекло; віра в божественне приречення; віра в безсмертя душі.

Іслам спирається на п’ять «стовпів віри»: сповідання віри - імам(проголошення шахади - «Немає Бога крім Аллаха і Муххамед – посланник його»; щоденна п’ятиразова молитва – намаз або Салят, що складається з 11 частин в строгому порядку з ритуальним обмиванням перед намазом; дотримання посту в місяць рамадан - саум; закят – обов’язкова сплата податку в 1 / 40 частину річного доходу; хадж – паломництво до Мекки. Крім цього в культовій системі існує культ Кааби (мусульманського храму в Мецці у формі куба, що існував ще до ісламу), поклоніння святим місцям – хадж. Значну роль відіграють свята : ураза-байрам, Курбан-байрам, Мірадж, Мавлют. Основні напрями ісламу – сунізм, шиїзм і харіджітізм.

Різновиди ісламу.

Сунізм – поряд з Кораном визнає Сунну – мусульманське священний переказ, що складаються з хадисів. При вирішенні питання про вищу мусульманської влади (імама-халіфа) спирається на згоду всієї громади. Велика частина мусульман – суніти. Шаріат – звід норм моралі та права, культурним приписів для мусульманина, де всі вчинки діляться на п’ять категорій: виконання яких строго обов’язково; бажані; добровільні; небажані; суворо заборонені.

Шиїзм – не визнає сунністські халіфів, вважаючи законними приймачами Магомета лише династію 12 імамів – Алідів (Алі та його прямих нащадків від шлюбу з дочкою Магомета – Фатімою). в Державна релігія Ірану, Ємену, поширений в Південному Іраку, в низці країн Середньої Азії.

Харіджітізм (Оман, деякі країни Африки) – виступає за рівність всіх мусульман, незалежно від походження і кольору шкіри. Халіфом може бути будь-який послідовник ісламу, обраний громадою.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти