ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Католицизм: особливості віровчення і культу

Католицизм – найчисленніше напрямок в християнстві (від 580 до 800 млн.пріверженцев). Особливо багато католиків в Італії, Іспанії, Португалії, Франції, Австрії, Польщі, Угорщині, країнах Латинської Америки, в США. Витоки К. в невеликій римської християнській громаді, першим єпископом якої, за переказами, був апостол Петро. Процес відокремлення К. почався в 3-5 столітті, коли поглиблювалися економічні, політичні, культурні відмінності між західною і східними частинами Римської імперії. Початок поділу було покладено суперництвом між римськими папами і константинопольськими патріархами за верховенство в християнському світі. Близько 867 р. відбувся розрив між папою Миколою 1 і константинопольським патріархом Фотієм. На 8 Вселенському соборі розкол прийняв незворотній характер після полеміки між папою Левом 4 і константинопольським патріархом Михайлом Келуаріем (1054 р.) і був завершений, коли хрестоносці захопили Константинополь.

Основою католицького віровчення як і християнства в цілому прийнято Священне писання і Священний переказ, проте католицька церква вважає Священним переказом ухвали не тільки семи перших Вселенських соборів, але і всіх подальших соборів, а крім того папські послання і постанови. Організація католицької церкви відрізняється суворою централізацією. Римський папа – глава. Вибирається довічно конклавом кардиналів. Він визначає доктрини з питань віри і моралі. Його влада вища за владу Вселенських соборів.

Католицтво стверджує, що Святий Дух походить від Бога-Отця, так і від Бога-Сина. Основа порятунку – віра і добрі справи. Церква має скарбницю «сверхдолжних» справ – «запасом» добрих справ, створених Ісусом Христом, Богоматір’ю, святими, благочестивими християнами. Церква має право розпоряджатися цією скарбницею, приділяти з неї частину тому, хто цього потребує. Тобто – відпустити гріхи, дарувати прощення тим, що каються (звідси вчення про індульгенції – відпущення гріхів за гроші або інші заслуги перед церквою). Папа має право скорочувати термін перебування душі в чистилищі.

Догмат про чистилище (місцем між раєм і пеклом) є лише у католицизмі. Душі грішників горять там в очищающем вогні, а потім отримують доступ до раю.

Догмат про непогрішимість папи (прийнятий на першому Ватиканському соборі в 1870 р.) (тобто вустами тата говорить сам Бог), про непорочне зачаття Діви Марії (1854 р.)

Культова частина католицизму також виражена в наявності обрядової частини. Католицизм також визнає сім таїнств, але трохи відрізняється розуміння цих таїнств: причащання виробляється прісним хлібом (у православних – квасним); при хрещенні кроплять водою, а не занурюють у купіль; миропомазання (конфірмація) проводиться у віці 7-8 років, а не в дитинстві (при цьому підліток отримує собі ще одне ім’я і образ святого, вчинків якого він має намір слідувати); в православ’ї обітницю безшлюбності приймає лише чорне духовенство (чернецтво), у католиків же безшлюбність (целібат) обов’язкова для всього духівництва.

Велика увага приділяється оздобленню священнослужителів (священик – чорна сутана, єпископ – фіолетова, кардинал – пурпурна, тато – біла сутана. Папа одягає митру і тіару як знак вищої земної влади, а також палій – стрічку з нашитими на ній хрестами з чорного сукна).

Важливими елементами культу є католицькі свята і пости. Різдвяний піст – Адвент. Різдво – найбільш урочисте свято (три богослужіння: опівночі, на зорі й удень, що символізує народження Христа в лоні батька, у череві Богоматері й у душі віруючого). Богоявлення – свято трьох царів – у пам’ять про явище Ісуса язичникам і поклонінні йому трьох царів. Свято Серця Ісуса – символу надії на спасіння. Свято Серця Марії – символу особливої любові до Ісуса і порятунку, свято Непорочного Зачаття Діви Марії (8 грудня). Один з головних свят – Вознесіння Богоматері (15 серпня). Свято Поминання покійних (2 листопада).

За межі Європи католицизм поширився у вигляді місій до нехристиянам.

Резиденція Папи – Ватикан (площа 44 га) має свій герб, прапор, гімн, гвардію, підтримує дипломатичні відносини з більш ніж 100 державами світу.

Протестантизм: виникнення, особливості віровчення і культу

Засновником протестантизму явяется Мартін Лютер (євангельсько-лютеранська церква). Виступив проти фундаментальних догматів католицької церкви, зокрема проти індульгецій, проти претензій духівництва контролювати віру та сумління на правах посередника між людьми і Богом. Основні ідеї викладені принципи Реформації у вигляді 95 тез. На Шпейерском сеймі в 1529 р. було винесено рішення на користь тата і засуджений діяльність Мартіна Лютера. Однак представники 14 німецьких міст виступили з “Протестації” проти цього рішення. Вони і були вперше названі протестантами. Пізніше протестантами стали називати всіх послідовників нових церковних напрямів, що відхилилися в ході Реформації 16 століття від католицизму.

Іншим великим діячем Реформації був Жан Кальвін, основалеть кальвінізму (мало великий вплив у Шотландії, Нідерландах, на півночі Німеччини, Франції, в Англії (як пресвитерианство), пізніше в США). Для Кальвіна центром уваги стає Євангеліє, а Старий Завіт. Розробив вчення про абсолютне приречення, за яким усі люди, відповідно до непознаваемой божественної волі, поділяються на обраних і засуджених. Людина ніякими діями нічого не може змінити: обраний – визначено до порятунку, знедолений – до вічних мук.

Конгреціоналісти (Великобританія, Голландія, Швеція) – стверджують повну віросповідну та організаційну автономію кожної конгрегації, строгі пуритани. Привертають до проведення служб і проповеднечеству всіх мирян. Одержувачем благодаті вважають всю громаду.

Пресвітеріани – помірні пуритани. Державне вчення Шотландії. На чолі громади “виборний” пресвітер. Обряд зводиться до молитви, проповіді пресвітера, співу псалмів. Літургія скасована, не читається ні Символ Віри, ні “Отче наш”. Святами вважаються тільки вихідні дні.

Англіканська церква – державна церква Англії. У 1534 році англійський парламент оголосив короля Генріха 8 главою церкви. У середині 16 століття було запроваджено богослужіння англійською мовою, скасовані пости, вилучені ікони і образу, скасували обов’язкове безшлюбність духовенства. Від католицтва залишилися єпископальна влада як основа церковної монархії. Догмат порятунку вірою. Критерій віри – Святе Письмо. Англійськи монарх – глава церкви.

Баптисти і євангелісти – найбільш масове вчення. Послідовники баптизму хрестять тільки дорослих людей (“людина має прийняти віру свідомо”). Богослужіння складається з релігійного співу, молитов і проповідей. Евангеліств зберегли чотири обряду: хрещення, причастя у вигляді хлібопереломлення, шлюб, рукопокладення (священство). Хрест – не символ для вшанування.

З часом католицизм породив більше 250 напрямків. Існує від 340 до 480 млн. протестантів. Серед них: баптисти – 75 млн. чоловік; лютерани – 70, англіканська церква – 67, пресвітеріани – 52, методисти – 43, п’ятидесятники – 8, свідки Єгови – 5, Армія порятунку – 5, мормони – 5, конгреціоналісти – 3, адвентисти – 3 млн. Вони відрізняються один від одного деякими особливостями культу та організації, але пов’язані спільним походженням і догматикою.

Основне положення протестантів – можливість безпосереднього зв’язку людини з Богом, без посередництва церкви. Спасіння людини відбувається лише через його особисту віру в спокутну жертву Ісуса Христа. Миряни не відокремлюються від духівництва – священство поширюється на всіх віруючих. З таїнств визнаються хрещення і причастя. Вони не підпорядковані Папі римському. Богослужіння складається з проповідей, спільних молитов, співу псалмів. Не визнають культ Богородиці, чистилище, відкидають чернецтво, хресне знамення, священні облачення, ікони.

Протестантська церква відзначає як свята всі дні, присвячені Ісусу Христу: Різдво (25.12), Богоявлення, Великдень, Вознесіння, Пятедісятніцу-Трійцю. Іоаннов день (2 червня), День Реформації – 31 жовтня. День Подяки.

Назвіть основні напрямки протестантизму

Див питання 29

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти