ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Система електрообладнання. Призначення, загальна будова, принцип роботи елементів системи пуску двигуна. ТТХ автомобіля КамАЗ-5320.

Електроустаткування постійного струму автомобіля КамАЗ-5320включає:

. Номінальна напруга в мережі - 24 В (прилади з'єднані по однопровідна системі, негативні висновки джерел живлення з'єднані з корпусом автомобіля);

. Акумуляторні батареї (два) - 6СТ-190-ТР або 6СТ-190А;

. Генераторна установка Г273-В змінного струму, з вбудованим кремнієвим випрямляючі блоком та інтегральним регулятором напруги Я120-М;

. Стартер СТ142-Б герметичного виконання - чотириполюсним, четирехщеточний електродвигун постійного струму з електромагнітним тяговим реле і дистанційним керуванням (номінальна потужність 7,72 кВт -

10,5 л.с.) закріплений на картері маховика з лівого боку двигуна.

Передаточне відношення "двигун-стартер" - 11,3;

Головні фари - два, ФГ 150-Б, з асиметричним светораспределение і двухнітевимі лампами А 24-55-50;

Протитуманні фари - два, ФГ 152, з галогенними лампами АКГ 24-70;

Передні ліхтарі - два, ПФ 130-Б, з лампами А-24-5 для габаритного світла і А 24-21-3 для покажчика повороту;

Бічні повторювачі покажчиків повороту - дві, УП 101-В, з лампами А-24-5;

. Пізнавальні ліхтарі автопоїзда - три, УП 101-В, з лампами А-24-5;

. Задні ліхтарі - два, ФП 130-В (лівий) і ФП-130Г (правий), трьохсекційні, з лампами: габаритного світла та освітлення номерного знака А-24-5, покажчика повороту А 24-21-3, сигналу гальмування А 24 -21-3;

. Ліхтар заднього ходу - ФП 135 з лампою А 24-21-3;

. Комплект звукових сигналів С306-Г і С307-Г;

. Вимикач маси - ВК 860-В, з дистанційним керуванням;

. Реле переривач покажчиків поворотів та аварійної сигналізації - РС 951 - А

. Реле стартера - РС 530;

. Реле блокування стартера - 2602.3747-01;

. Стеклоочиститель - 27.5205;

. Електричний скла - 1112.5208;

. Електропроводка і запобіжники - запобіжники на 6 (плавки), 7,5 (вібраційний термобіметалліческій) і 10 А (кнопковий біметалевий), блок запобіжників на 30 і 60 А - 111.3722, плавкі.

Технічний стан приладів електрообладнання автомобіляістотно впливає на його працездатність. Поширениминесправностями електрообладнання є:

. АКБ - стартер прокручує двигун з малою швидкістю, швидке википання електроліту;

. Генератор - відсутня зарядка акумуляторна батарея; немає повної віддачі генератора; коливання сили струму навантаження; підвищений рівень шуму при роботі генератора, перегрів підшипників;

Регулятор напруги - ні зарядки АКБ, перезарядив або НЕДОЗАРЯДА АКБ;

Стартер - стартер і тягове реле не включаються; тягове реле включається, але якір не обертається; після пуску двигуна стартер не вимикається; стартер обертає двигун з низькими оборотами і ненормальним шумом; тягове реле вмикається і вимикається швидко

(стукає ); стартер включається, але двигун не обертається; стартер обертається, але шестерня не входить у зачеплення;

. Освітлення і світлова сигналізація - не горять окремі лампи; лампи горять тьмяно; лампа блимає, не включається стоп-сигнал; стоп-сигнал не вимикається; часте перегорання ниток напруження ламп; не працює сигналізатор покажчиків повороту; покажчики повороту горять без блимання;

. Звукові сигнали - сигнали не звучать чи звучать уривчасто; сигнал видає деренчливий звук;

. Стеклоочиститель - при включенні склоочисник не працює; склоочисник працює тільки на одній швидкості;

У усунення цих несправностей частину займає обсяг робіт зстартеру, які потребують спеціального устаткування. Для визначення нормальноїпрацездатності стартера перевірки рекомендується проводити наспеціальному стенді моделі "РАСО" 532М. До того ж ремонт стартера пов'язані здосить складними регулюваннями і разборочно-складальними роботами з-заскладності конструкції.

При вирішенні завдань поточного ремонту електроустаткування важливо знати нетільки несправності, але й імовірності їх появи, можливих комбінаційнесправностей з метою визначення найбільш ймовірних складів робіт.

 

10.4. Призначення, будова, принцип роботи агрегатів трансмісії. Технічні характеристики КрАЗ-255.

Трансмісіяавтомобіля призначена для передавання кружного моменту від двигуна до ведучих коліс. При цьому передаваний крутний момент змінюється за значенням і розподіляється в певному співвідношенні між ведучими колесами. Крутний момент на ведучих колесах автомобіля залежить від передаточного числа трансмісії, яке дорівнює відношенню кутової швидкості колінвала двигуна до кутової швидкості ведучих коліс. Передаточне число трансмісії добирається залежно від призначення автомобіля його двигуна й потрібних динамічних властивостей.

Трансмісії за способом передавання крутного моменту поділяється на:

а) механічні;

б) гідравлічні;

в) електричні;

г) комбіновані (гідромеханічні. Електромеханічні).

Схема трансмісії автомобіля визначається його загальним компонуванням, розміщенням двигуна.

Автомобілі з механічною трансмісією й колісною формулою 4х2 найчастіше мають переднє розташування двигуна, задні ведучі колеса й центральне розміщення агрегатів трансмісії.

Істотні відмінності має трансмісія переднопривідного автомобіля з колісною формою 4х2.

Характерна особливість трансмісії автомобіля з переднім і заднім ведучими мостами полягає у застосуванні роздавальної коробки, яка через проміжні карданні вали передаю крутний момент передньому і задньому ведучим мостам.

В механічній трансмісії тривісних вантажних автомобілів середній і задній мости ведучі. Крутний момент до них передається одним карданним валом, а в головній передачі середнього вала моста передбачено міжосьовий диференціал і прохідний вал, який передає кртуний момент на карданний вал привода заднього моста.

Схеми гідромеханічних трансмісій передбачають об’єднання в єдиному блоці двигуна й гідромеханічної коробки передач, крутний момент від якої передається ведучим колесам через карданний вал і механізми заднього моста.

На автомобілях з електроменахінічною трансмісією двигун приводить в обертання генератор постійного струму, енергія від якого проводами передається в електродвигуни ведучих коліс.

Трансмісія автомобіля складається з:

а) зчеплення;

б) коробка передач;

в) карданна передача;

г) ведучі мости.

КрАЗ-255 - важкий вантажний автомобіль-всюдихід з колісною формулою 6x6, що випускався серійно Кременчуцьким автомобільним заводом з 1967 по 1984 роки. Створений на основі КрАЗ-214Б, від якого успадкована загальна компоновка. Серед основних відмінностей - більш потужний і економічний двигун ЯМЗ-238 і широкопрофільні шини з системою регулювання тиску. Призначений для транспортування вантажів та особового складу по дорогах і бездоріжжю.

Технічні характеристики КрАЗ-255

ТрансмісіяРоздавальна коробка - двоступінчаста, з міжосьовим диференціалом, що блокується, Передавальні числа: вища-1,23, нижча - 2,28. Управління роздавальної коробкою - двома важелями. Карданна передача складається з чотирьох карданних валів: коробка передач - роздаточна коробка, роздаточна коробка - середній міст, роздаточна коробка - задній міст (два карданних вала з проміжною опорою).

Колеса і шини

Колеса - дискові, обід 8,5 В-20, кріплення на 10 шпильках. Шини - 12.00-20 (320-508), 12.00R20 (320R508), допускається установка шин 11.00R20 (300R508). Тиск повітря в шинах 12.00-20 (320-508): передніх - 3,5; візки - 4,4 кгс/см. У шинах 12.00R20 (320R508): передніх - 5,1; задніх - 5,9 кгс/см. У шинах 11.00R20 (300R508): передніх - 5,4; візки - 6,3 кгс/см. Число коліс 10 +1.

Перекидаючий механізм платформи

Гідравлічний, двоциліндровий, діє на платформу через важільно-балансирних систему. Насос - шестерневий мод. КрАЗ-222Б; робочий тиск 34 кгс / см. кв. Обсяг гідросистеми - 70л.

Підвіска

Передня - на двох напівеліптичних ресорах з амортизаторами, кінці ресор встановлені в гумових опорних подушках. Задня - балансирная на двох напівеліптичних ресорах з шістьма реактивними штангами, кінці ресор - що ковзають.

Гальма

Робоча гальмівна система - з барабанними механізмами (діаметр 440 мм, ширина накладок передніх гальмівних механізмів - 90, задніх - 140 мм, разжим - кулачковий із застосуванням гальмівних циліндрів двоконтурним пневматичним приводом (один контур на передній і середній мости, другий - на задній міст). Гальмо стоянки - трансмісійний, барабанний, з внутрішньої і зовнішньої колодками і механічним приводом. Встановлений на вихідному валу роздавальної коробки і діє на задній міст.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти