ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ВИМІРЮВАЛЬНІ ЗАСОБИ ДЛЯ ВНУТРІШНІХ РОЗМІРІВ

Вимірювальні засоби для внутрішніх розмірів поділяються на накладні і станкові.

Накладними називають прилади, які при вимірі знаходяться на вимірюваної деталі. Станковими називаються прилади, у яких деталь встановлюється на приладі і весь процес суміщення лінії вимірювання з вимірюваним розміром здійснюється переміщенням деталі щодо наконечників за допомогою спеціальних механізмів приладу. Це принципіальна відмінність накладних та станкових приладів відноситься і до вимірювання зовнішніх деталей.

Накладні прилади для внутрішніх вимірювань найчастіше називають нутроміром. Широко застосовують збірні мікрометричні нутроміри з внутрішніми вимірювальними стержнями з мікрометричної або індикаторної головкою (рис. 1.1). Мікрометричні нутроміри складаються з подовжувач згвинчується один з одним, до яких по кінцях пригвинчуються жорсткий наконечник і мікрометрична головка.

Для вимірювання внутрішніх розмірів від б до 100 мм застосовують нутроміри заходи з стрілочної відлікової головкою, які часто називають індикаторні (рис. 1.2). Діапазони виміру індикаторних нутромірів -

6 .. .10, 10 .. .18, 18 ... 50, 50 ... 100, 100., .160, 160., .250, 250 ... 450, 450 .. .700, 700 .. 1000 мм.

Переміщення вимірювального стержня I (рис. 1.2) через рівноплечий важіль 3 і-стрижень 4 передається на індикатор 5. За допомогою змінного стержня 7 нутромір встановлюють на необхідний розмір. Для цього підбирають блок кінцевих мір, що дорівнює номінальному розміру вимірюваного отвори, і закріплюють його з плоскими боковичками I (рис. 1.3) по краях в струбцині 5. Потім між вимірювальними поверхнями боковичків I поміщають вимірювальний 4 і змінний 2 стрижні нутроміра. Загвинчуючи або вигвинчуючи змінний стрижень, домагаються того, щоб кільцева ризику на вимірювальному стержні була приблизно на рівні торця центруючого містка 3.У такому положенні похибка при вимірюванні буде найменшою.

Якщо при цьому маленька стрілка індикатора не показує цілого числа міліметрів, головку індикатора пересувають вгору або вниз відносно корпусу нутроміра. Коли маленька стрілка індикатора встане на ризику I або 2мм, стопорять контргайкою змінний стрижень і стопорним гвинтом б (див. рис. 1.2) - індикаторну головку в корпусі. Повертаючи шкалу індикатора за обідок,, встановлюють велику стрілку на нуль в положенні, коли велика стрілка змінює напрямок обертання при погойдуванні нутроміра в скобі з боковичків.

Розмір, який показує нутромір при правильній його установці між плоскими боковичками, буде базовим. Відхилення показників індикатора від базового розміру при вимірюванні рівні відхилень розміру деталі від номінального.

Рис. 1.1 Нутроміри мікрометричні
При відсутності струбцини з боковичками настройку нутроміра можна робити по мікрометру. В цьому випадку мікрометр встановлюють на розмір і

мікровінт стопорять. Налаштування буде більш точною,

якщо налаштовувати мікрометр по блоку кінцевих заходів.

При вимірюванні отвори місток 2 (див. рис. 1.2), що має більш сильні пружини, ний стрижень строго по діаметру.

Однак при цьому стержень треба встановлювати

перпендикулярно до осі циліндра, тобто зафіксувати найменший з розмірів, який показує нутромір. Для цього поміщають в отвір вимірювальний стрижень і центруючий місток. Втопивши їх в корпусі нутроміра, вводять в отвір змінний стрижень і встановлюють трубку нутроміра приблизно вздовж осі отвору. Потім, попередньо нахиливши трубку нутроміра в площині вимірювального стрижня, поступово переміщують її, прагнучи поєднати з віссю отвору, до тих пір, поки стрілка індикатора, що рухається проти годинникової стрілки, не Зупиниться і не почне рухатися за годинниковою стрілкою. Найбільше відхилення стрілки індикатора від базового розміру вкаже відхилення вимірюваного розміру від номінального.

 

 

Рис. 1.2. Індикаторний нутромір

 

Рис.1.3. Струбцина з плоскими боковичками

Похибки вимірювання індикаторними нутроміри залежать від використовуваного переміщення вимірювального стрижня, виду настановної міри, шорсткості вимірюваної поверхні і температурних умов. При вимірюванні нутромір потрібно тримати за дерев'яну термоізолюючу ручку, інакше, нагріваючись від руки, він дасть велику похибку. Похибка нутромірів зазвичай дорівнює I,5-2,5 ціни поділки відлікової головки.

З станкових приладів для вимірювання внутрішніх розмірів найбільш поширені універсальні оптико-механічні прилади.

 

Лабораторна робота № 2

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти