ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ВИМІРЮВАННЯ ПАРАМЕТРІВ РІЗЬБИ НА ІНСТРУМЕНТАЛЬНОМУ МІКРОСКОПІ

Мета роботи - вивчити пристрій інструментального мікроскопа, правила його експлуатації І метрологічні характеристики; отримати практичні навички вимірювань на інструментальному мікроскопі; засвоїти систему допусків на метричні різьби.

Завдання

1. Виміряйте зовнішній, внутрішній і середній діаметри, крок і кут профілю різьблення.

2. Визначте ступінь точності різьблення і допустимі відхилення параметрів.

6.1. Порадок виконання роботи

При виконанні роботи необхідно:

1. Ознайомитися з конструкцією і правилами експлуатації інструментального мікроскопа, записати його метрологічні характеристики.

2. Виміряти зовнішній, внутрішній і середній діаметри, крок і кут профілю різьблення. Результати вимірювань занести в табл. 6.1,

3. Викреслити профіль різьби із зазначенням відхилень параметрів.

4. Визначити наведений середній діаметр різьби.

МЕТОДИ І ЗАСОБИ ВИМІРЮВАННЯ КУТОВ

Існують такі методи та засоби вимірювання кутів.

1.Засновані на порівнянні кута з мірою, що має постійне значення кута. Найбільш широко застосовуються заходи у вигляді кутових шаблонів, призматичних кутових заходів, косинців і конусних калібрів.

Таблиця 6.1

Параметри різьби Диаметри Крок Кут профілю
Зовнышный Внутрішній Середній Права половина Ліва половин
Позначення
Результаті вимірювань 1. 2. 3.  
 
 
 
Дійсний розмір
Поминальний розмір
Степінь точності
Допустиме відхилення
               

Кутові заходи служать для перевірки та настройки приладів, вимірювання кутів, перевірки кутових шаблонів, а також для безпосереднього точного вимірювання кутів. З кутових мір можуть бути складені в межах 10 ... З60 °.

Косинці призначені для перевірки і розмітки кутів в 45, 60, 90, 120 °. Кутові шаблони застосовуються так само, як косинці. При контролі за допомогою калібрів торець придатної деталі повинен закривати риску або уступ ПР (прохідний) і не виходити за межі НЕ (непрохідний).2. Засновані на порівнянні з кутом, на який налаштовується вимірювальний засіб, - синусні і тангенсові лінійки.

3. Засновані на порівнянні з кутом на кутовий шкалою приладу гоніометра, оптичної ділильної головки, кутомірів, рівнів . Механічні кутоміри випускаються двох типів: транспортуй і універсальний (рис. 6.1).

Транспортерний кутомір (рис. 6.1, а) складається з транспортира 2, до якого жорстко прикріплена лінійка I, і сектора з рухомою лінійкою 4 і ноніусом 8. У потрібному положенні сектор з рухомою лінійкою може бити закріплений гвинтом '7. Для точної установки лінійки 4 служить мікрометричний гвинт з гайкою 6. При мікрометричних переміщеннях необхідно відкріпити гвинт 7 і закріпити гвинт 5. Цей кутомір дає

 

а

 

 

Рис. 6.1. кутоміри: а- транспортерний; б – універсальний

можливість виміряти вугілля від 0 до 180 °, причому для вимірювання кутів від 0 до 90 ° на рухому лінійку 4 надівається косинець 3 (рис. 6.2, е); кути от 90 до 180 ° вимірюють транспортиром кутоміром без кутника (рис. 6.2, б).

Універсальний кутомір (рис. 6.1,6) складається з сектора 4, на ньому нанесена градусна шкала. До сектору прикріплена планка 10 вимірювальною площиною. За сектору 4 переміщається пластинка 9 з косінусом 8 і притиском 7, до пластинки 9 за допомогою хомутика 6 можна кріпити або косинець 2, або лінійку I. Останню можна кріпити також до кута 2 за допомогою другого хомутика 0. Для плавного повороту планки 9 рекомендується користуватися головкою зубчастої передачі. Головка викладено із зворотного боку ноніуса. Шляхом різних комбінацій окремихних вимірювальних ланок кутоміра можна здійснювати різні схеми вимірювання кутів і діапазоні від 0 до 320 °, хоча основна шкала кутоміра нанесена на дузі 130 °.

Кути від 0 до 50 ° вимірюються, коли до пластинки 9 кріпиться одночасно кутник 2 і лінійка I (рис. 6.2, в), кути від 50 до 140 ° - коли в хомутик 6 (див. рис. 6.1,6) зміцнюється НЕ косинець, а лінійка (рис. 6.2, г); вугілля від 140 до 230 ° (рис. 6.2, д) - коли з кутника, укріпленого в хомуті 6, знімаються хомутик 3 і лінійка I (див. рис. 6.1, 6). Кути від 230 до 320 ° (зовнішні) і відповідні кути від 40 до 130 ° (внутрішні) вимірюються одним кутоміром при знятих хомутках, косинці і лінійці (рис. 6.2, е).

Механічні кутоміри забезпечені ноніусом, величина відліку яких визначається за тією ж формулою, що і у ноніуса штангенциркуля:

в = а/n,

де а - довжина поділу основної шкали сектора;. n - число поділок шкали ноніуса.

Величина відліку по ноніусу кутомірів становить 2` або 5`, а похибка показань відповідно ± 2` або ± 5`.

4. Засновані на координатній методі вимірювання.

Принцип вимірювання цим методом полягає в тому, що вимірюють лінійні розміри прямокутного трикутника, одним з кутів якого є вимірюваний кут, і по одній з тригонометричних функцій визначають значення кута. Тому цей метод і вимірювальні засоби часто називають тригонометричними.

 

 

Рис . 6.2 Вимірювання кутоміром:

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти