ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Кліматичні та гідрологічні умови

1. Що таке клімат і які чинники його формують?

2. Назвіть основні метеорологічні елементи?

3. Пригадайте поняття: радіаційний баланс, атмосферна циркуляція, повітряна маса, циклон, антициклон, атмосферний фронт.

4. Що належить до внутрішніх вод?

5. Що таке режим і живлення річки?

6. Назвіть типи озер за походженням.

 

Кліматичні умови

Кліматотвірні чинники зумовили розташування Рівненської області в межах атлантико-континентальної області помірно-континентального типу клімату помірного кліматичного поясу.

На території області сумарна сонячна радіація досягає 4190МДж\м2. Вона має тенденцію до незначного зменшення в напрямку південь-північ. Більшу частину тепла (близько 87%) земна поверхня одержує навесні і влітку. Річний радіаційний баланс(саме від нього залежить температура повітря і грунту)

становить 1700МДж\м2. Найвищі його показники спостерігаються в червні і липні. Внаслідок достатнього зволоження ґрунту переважна частина радіаційного тепла витрачається на випаровування .

Атмосферна циркуляція проявляється в переміщенні над територією області повітряних мас, циклонів, антициклонів і сприяє перерозподілу тепла і вологи. Особливо значний її вплив взимку.

Рівнинність поверхні зумовлює вільні проникнення різних типів повітряних мас. Помірні повітряні маси, які надходять з Атлантики у вигляді західних вітрів, підвищують вологість повітря і приносять опади, пом'якшуючи зимові морози і зменшуючи літню спеку. Континентальне помірне повітря надходить з внутрішніх районів Євразії і надає клімату сухості. Взимку встановлюється морозна, ясна, без опадів погода, а влітку - спекотна. Іноді в теплі пори року до нас проникають морські і континентальні тропічні повітряні маси з високими температурами, а взимку - арктичні, що приносять морозну суху погоду. Перехід до зими зазвичай пов'язаний з початком вторгнення арктичного повітря, яке супроводжується різким похолоданням і снігопадами. Інтенсивність його вторгнення досягає максимуму в січні.

Причиною частих змін погоди є надходження атмосферних фронтів з циклонами та антициклонами. (Пригадайте, які особливості погоди пов'язані з їх надходженням). Циклони і антициклони протягом року надходять на Рівненщину найчастіше з заходу: з Ісландського мінімуму та Азорського максимуму, що зумовлено західним переносом повітря в помірних широтах. Антициклони, які надходять у межі області з Арктичного (влітку) та Азіатського (взимку) максимумів мають сезонний характер.

Роль підстилаючої поверхніяк кліматотвірного чинника загалом незначна для такої невеликої і рівнинної території як Рівненська область. Однак численні масиви боліт і лісів, водні

простори, орні землі, населені пункти, різноманітний рельєф Волинської височини впливають на формування місцевих особливостей клімату - температури, вологості, опадів, швидкості вітру тощо.

Середньомісячна температуранайтеплішого місяця липня 18 - 18,5°С, червня і серпня на один градус нижча. Найхолодніший період зими починається приблизно з 12-15 грудня і триває близько двох місяців. В січні спостерігається найбільше днів з від'ємною температурою, середньомісячна температура становить -4,5 - -5,5°С.

Середня багаторічна температура в межах області змінюється мало. Вона нижча на сході і північному сході області (6,6° - 6,8°С) і трохи вища на південному заході (7-7,5°С).

Середня багаторічна кількість опадів у області досягає 550 - 600мм. Збільшення кількості опадів спостерігається в південному напрямку до більш підвищеної частини Рівненщини.

В теплі пори року випадає більша кількість опадів (приблизно 450мм). Збільшення місячних сум опадів починається з берсзня-квітня. Максимум припадає начервень-серпень. В цю пору дощі ви падають найчастіше у вигляді злив. У вересні місячні суми опадів різко зменшуються. Взимку, навесні та восени опади менш інтенсивні, але більш тривалі. В холодну пору року переважає хмарна погода.

Імовірність бездощових періодів в 40 і 50 днів становить 5-10%, тобто великі посухи можуть спостерігатися раз у 10-20 років. Середня тривалість бездощових періодів становить 3-4 дні.

Сніг починає випадати в листопаді і зберігається до кінця березня. Сніговий покрив нестійкий, що пояснюється досить частими і глибокими відлигами.

Випаровуваність дещо менша ніж кількість опадів (525-550мм), а тому коефіцієнт зволоження більший одиниці.

Територія отримує надмірне зволоження.

Вітровий режим тісно пов'язаний з атмосферною циркуляцією. В холодну пору року особливо помітний вплив області високого атмосферного тиску (осі Воєйкова). В цей час над Рівненщиною переважають південні, південно-східні, південно-західні та західні вітри. Навесні переважають вітри з південного сходу і північного заходу. Влітку панують західні і північно-західні вітри, зумовлені дією атмосферних фронтів.

Отже, клімат Рівненської області характеризується м'якою зимою, теплим літом і великою кількістю опадів, що пояснюється її положенням в найменш континентальній в кліматичному відношенні частині України.

Склад і властивості повітря змінюються під дією антропогенних чинників, особливо промислових підприємств і транспорту. А отже, змінюються і кліматичні особливості території. Свій "внесок" у забруднення атмосфери вносять підприємства всіх районів області, але особливо виділяються Здолбунівський, Костопільський, Сарненський райони та м.Рівне. Найбільшими центрами атмосферного забруднення є міста Рівне, Здолбунів, Дубно, Сарни та пункти концентрації підприємств основної хімії та промисловості будівельних матеріалів (Клесів, Рокитне, Томашгород, Нова Любомирка). Високим рівнем забруднення повітря відрізняються населені пункти, розташовані вздовж автомобільних магістралей.

В останні роки помітно прослідковується тенденція до зменшення шкідливих викидів в результаті спаду промислового виробництва. Гранично допустимі концентрації хімічних елементів в атмосфері коливається в межах затверджених норм.

 

 

Внутрішні води

Гідрографія Рівненщини представлена річками, озерами, болотами, підземними водами та штучними водоймами.

Загальний похил поверхні території з півдня на північ зумовив загалом субмеридіональний напрямок простягання річкових долин. Такий напрям мають не лише найбільші річки -Горинь, Стир, Случ, а й численні їх притоки. Всі річки області належать до басейну Дніпра і є правими ІШШІ притоками Прип'яті. У сучасному ВИГЛЯДІ річкова сітка території нашого краю існує з кінця льодовикового періоду. Густота її становить приблизно 0,3 км на 1 км2, що майже вдвічі перевищує цей показник по Україні. Загалом в області нараховується 1204 невеликі водотоки та 171 річка довжиною 10 км і більше.

Своєрідність будови і рельєфу зумовили відмінності в характері долин і в швидкості течії.

У межах Волинської височини річкові долини порівняно вузькі, з високими крутими берегами. Вони супроводжуються густою сіткою ярів, що свідчить про розвиток глибинної ерозії в антропогені внаслідок підняття південної частини Волино-Подільської плити.

Для Поліської зони області, яка не зазнавала повільних вертикальних рухів в післяльодовиковий період, характерною є бічна ерозія. Похил рік незначний, швидкість течії повільна, береги низькі, часто заболочені. Русла річок, меандруючи плоскою поверхнею, утворюють широтні звивини.

Розташування області в помірному кліматичному поясі зумовило змішане живлення з перевагою снігового. Частка талих вод в річному стоці для рік Полісся становить 55-60%, для рік Лісостепу - 25-45%.

У водному режимі чітко виражена весняна повінь та зимова і літня межень. Тривалість повені на ріках Волинської височини значно менша ніж на ріках Поліської низовини, що пов'язано з різною інтенсивністю сніготанення та стікання талих весняних вод. Восени спостерігається незначне підняття рівня води. Літня межень інколи порушується дощовими паводками, а зимова - відлигами. Характерним є утворення льодового покриву, який настає з середини листопада і триває чотири

МІСЯЦІ.

Озерна Рівненщині мало і вони здебільшого невеликі. Майже всі вони знаходяться в крайніх північних районах. Найбільші озера зосереджені в північно-західній частині області: Нобель, Біле, Острівське, Велике, Сосно, Велике Почаївське. За походженням переважають заплавні озера. Озера Біле, Острівське карстові, тому відрізняються більшими глибинами, високою прозорістю води.

Для комплексного використання річок в області створено 13 водосховищ, серед яких найбільшими є Хрінницьке на р. Стир та Млинівське на р. Іква.

Область багата підземними водами, що належать до трьох артезіанських басейнів: Волино-Подільського, в якому зосереджено 98% всіх її запасів, Українського та Прип'ятського.

Близьке залягання ґрунтових вод спричинило велику заболоченість території. За генетичним типом в області переважають низинні болота, що живляться в основному

ґрунтовими водами, багатими на мінеральні речовини. Розташовані вони переважно у зниженнях рельєфу, в заплавах річок Горинь, Случ, Ствига, на берегах озер Волинського і Малого Полісся. Перехідні і верхові болота займають переважно вододільні зниження на Волинському Поліссі. Значні їх площі осушено і використовуються під луки і пасовища.

Хоча Рівненська область належить до так званої області надмірного зволоження, але води для потреб населення не вистачає. Найбільш напружена ситуація з водозабезпеченням склалася в обласному центрі. Значний водозабір породив серйозні екологічні проблеми на прилеглих територіях. Зниження рівня підземних вод призвело до висихання криниць в Гощанському і деяких селах західної частини Корецького районів.

Внаслідок інтенсивних меліоративних робіт зникли величезні масиви боліт - природних фільтрів Землі. Такої ж долі зазнали малі річки Полісся.

Наскільки чиста вода, яку ми п'ємо? Як правило, використані різними галузями народного господарства стічні води проходять через спеціальні очисні споруди, проте повне очищення їх залишається поки що недосяжною мрією. Якість води в наших річках не відповідає допустимим нормам.

Запитання і завдання

1. Які повітряні маси впливають на формування клімату? Яку погоду вони зумовлюють ?

2. Охарактеризуйте особливості елементів клімату.

3. Чим викликане збільшення опадів:

а) на південь і південний схід;

б) на північний захід ?

4. Поясніть простягання:

а) липневих ізотерм з північного сходу на південний захід;

б) січневих ізотерм з півночі на південь ?

5. Чим пояснити, що майже всі найбільші річки України більше руйнують

праві свої береги, а річки Рівненщини - ліві?

6. Які типи озер за походженням переважають в області. Наведіть приклади.

8. За кліматичною картою визначте мінімальні і максимальні температури Рівного, Сарн, Дубно.

9. На контурну карту нанесіть найбільші річки та озера Рівненської області.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти