ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Несприятливі природні процеси та заходи щодо їх запобігання

1. Які фізико-географічні процеси і явища вважаються несприятливими і чому?

2. Наведіть приклади найбільш поширених несприятливих фізико-географічних процесів в Україні.

Несприятливі фізико-географічні процеси - це шкідливі за своїми наслідками зміни, що відбуваються у природному середовищі. Дуже часто вони бувають несподіваними, завдаючи значної шкоди народному господарству і призводячи навіть до людських жертв. Причини цих процесів і явищ полягають у розвитку, русі, зміні оболонок Землі - літосфери, атмосфери, гідросфери. Діяльність людини (анторопогенний фактор) також зумовлює виникнення несприятливих фізико-географічних процесів.

На території Рівненщини найчастіше проявляються такі несприятливі процеси, як^ерозія грунту, карст, заболчення, грози, тривалі дощі, паводки, заморозки, ожеледі, снігопади.

Водна ерозія - це процес руйнування (змивання, розмивання) грунту і гірських порід водними потоками. В межах Рівненської області вона проявляється на схилах Волинської височини та північному уступі Поділля.

Розвиткові ерозійних процесів сприяє поширення на півдні області лесових порід, які легко розмиваються при випаданні дощів або таненні снігу.

Вітрова ерозія (дефляція)найбільше проявляється в тих районах, де відбулося переосушення ділянок під час проведення гідромеліоративних робіт (Зарічненському, Костопільському, Володимирецькому).

Процеси водної та вітрової ерозії виникають також внаслідок недбалого і нерозумного господарювання - інтенсивного розорювання земель, вирубування лісів, порушення трав'янистого покриву.

Для послаблення впливу ерозійних процесів на території Рівненщини, необхідно здійснювати різноманітні заходи: агромеліоративні (контурну оранку); лісомеліоративні (закріплення схилів дерново-чагарниковими насадженнями); гідротехнічні (влаштовувати водовідвідні канали).

На півночі Рівненщини, в місцях залягання крейди розвиваються карстові процеси. Вони зумовлені дією поверхневих і підземних вод на розчинні тріщинуваті крейдові породи. Внаслідок цього впливу виникли різні за розмірами карстові форми рельєфу: улоговини, долини, лійки. Вивчення карсту необхідне для прогнозування можливих деформацій при будівництві та експлуатації споруд. Це особливо важливо для області, оскільки карстові порожнини виявлені в районі експлуатації Рівненської АЕС.

Характерною ознакою Рівненського Полісся є заболочування та підтоплення території. Цей процес

відбувається внаслідок перевищення атмосферних опадів над випаровуванням, незначного похилу рівнинної поверхні з численними зниженнями, залягання на невеликій глибині водонепроникних глин та суглинків.

Існує декілька способів осушення, які використовуються при проведенні гідромеліоративних робіт на Рівненщині. Серед них - прокладання відкритих каналів, закритий дренаж, спорудження захисних дамб та станцій для механічного підйому води тощо. Всього в області осушено близько 20% загальної земельної площі. Найбільше таких земель у Костопільському та Сарненському районах.

Значної шкоди населенню та господарству краю завдають несприятливі кліматичні (метеорологічні) процеси.До них відносять тривалі дощі, грози, буревії, снігопади, заморозки, ожеледі, повені, паводки.

Весною після багатосніжної зими на річках області (здебільшого в її північній частині) спостерігається підвищення рівнів води - повінь.

Затяжні дощі, які найчастіше випадають в літній період, спричиняють яавудкч/ - раптове підвищення рівня води в річках. В умовах низинного рельєфу Полісся вони можуть бути дуже високими (до Зм) і охоплювати великі площі. В результаті наводка, який мав місце в липні 1993 року, були знищені посіви, зруйновані дороги і лінії зв'язку, господарські та житлові будівлі. На жаль, не обійшлося без людських жертв.

Запобігти небажаним наслідком, що виникають під час повені та паводків можна шляхом закріплення берегів гідротехнічними спорудами, веденням впорядкованої вирубки лісів на прилеглих до річок ділянках. Відчутних збитків господарству області завдають буревії- сильні вітри, які мають швидкість більше 30 м/сек. Небезпечними для життя людей можуть бути грози, що супроводжуються блискавками та громом. Щороку від ураження блискавкою гинуть люди. Щоб запобігти цьому небезпечному явищу, необхідно під час грози

дотримуватись певних правил: не ховатися під високими та одинокими деревами, уникати підвищених ділянок та металевих конструкцій, влаштовувати громовідводи біля житлових і господарських будівель.

Значної шкоди сільському господарству Рівненської області завдають заморозки. Найчастіше вони припадають на осінь (другу половину вересня) та весну (квітень і навіть травень). Заморозки, які охопили північні райони Рівненщини на початку травня 2002 року, завдали збитків господарству області на суму більше 2 млн. гривень. В результаті постраждали посіви сільськогосподарських культур, плодові дерева. У зимовий період характерними для Рівненщини є снігопади, хуртовини, ожеледі. Ці явища негативно позначаються на роботі багатьох галузей, зокрема, транспорту. Важливу роль у попередженні несприятливих кліматичних явищ повинна відігравати гідрометеорологічна служба області шляхом об'єктивного і своєчасного прогнозування.

Запитання і завдання

1. Де і за яких умов в Рівненській області проявляються:

а) ерозійні процеси; б)карстові процеси; в) заболочення.

2. Які несприятливі метеорологічні явища характерні для Рівненщини?

3. Як запобігти поширенню несприятливих фізико-географічних процесів?

 

Природоохоронні території

Які категорії природно-заповідних об'єктів ви знаєте? Які з них мають найвищий ранг?

Для забезпечення і охорони рослинного і тваринного світу області, її унікальних ландшафтів, на Рівненщині створено

площа становить майже 156 тис.га або 7,8% від всієї території області. Цей показник більш ніж в 2 рази вищий за середній по Україні (3,7%). Впродовж останніх років в розвитку природно-заповідної справи на Рівненщині відбуваються позитивні зміни. В порівнянні з 1980 роком кількість природоохоронних об'єктів зросла більше ніж у 8 разів. Сучасна мережа природно-заповідного фонду Рівненської області включає 1 природний заповідник, 2 регіональних ландшафтних парки, 13 заказників загальнодержавного значення, 98 заказників місцевого значення, 8 пам'яток природи загальнодержавного значення, а також 146 інших заповідних об'єктів, серед яких - пам'ятки природи місцевого значення, дендрологічні та зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва, державні заповідні урочища.

Рівненський природний заповідник створений у 1999 році на півночі області. Він сформований з 4 колишніх заказників державного значення (Сомино, Сирої Погоні, Білозерськогота Перебродівського) і має площу47 тис.га. Головне призначення заповідника - вивчення і охорона унікальних болотно-торфових масивів, гідрологічних об'єктів, рослинного та тваринного світу.

Регіональний ландшафтний парк "Надслучанський" включає в себе мальовничу місцевість, що розкинулась на берегах р. Случ в Березнівському районі. Неповторної краси цьому куточку надають високі стрімкі скелі берегів річки, схожих на каньон та залишки старого Губківського замку-фортеці. В межах лісового масиву, розташованого на лівобережжі, проростає багато рідкісних рослин, з яких 19 видів занесені до Червоної книги України.

Регіональний ландшафтний парк "Прип'ять-Стохід" розташований в північно-західній частині Зарічненського району Рівненської області та північно-східній частині Любешівського району Волинської області. В ньому охороні підлягають болотні, лісові, гідрологічні комплекси. Особливу цінність становить пташиний світ, який вражає своєю чисельністю та розмаїттям.

Рівненський природний заповідник та 2 регіональних ландшафтних парки належать до об'єктів, що мають найвищу категорію заповідності. Більш вузькоспеціалізованими є об'єкти, де охороняються окремі компоненти природи. До них належать заказники загальнодержавного та місцевого значення. Серед них найбільше ботанічних (Сварицевицький, Хиноцький, Золотинський, Озерський, Вишнева гора, Суський), зоологічний (Брище), гідрологічні (Острівськийт^а Дібрівський), ландшафтний (Почаївський).

Розвиток природоохоронної справи на Рівненщині вимагає не лише розширення площі заповідних комплексів, а, насамперед, покращення їх якісного функціонування. Це особливо важливо з огляду на те, що більшість з цих об'єктів знаходиться на півночі області, в зоні радіаційного забруднення.

Запитання і завдання

1. Схарактеризуйте природно-заповідну мережу Рівненської області

2. Які об'єкти природно-заповідного фонду мають найвищий ранг. Чому?

людини, які порушують цю взаємодію.

 

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти