ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Модуль 2. Види податків, зборів та неподаткових платежів

В Україні

 

Змістовий модуль 3. Непрямі податки в системі оподаткування

 

Тема 7. Податок на додану вартість

Мета: засвоєння, закріплення, поглиблення та систематизація знань щодо: · сутності податку на додану вартість, його зародження та розвитку; · передумов впровадження податку на додану вартість в Україні; · платників податку на додану вартість, порядку їх реєстрації та анулювання реєстрації платника податку; · розмірів ставок податку на додану вартість; · операцій, що не є об’єктом оподаткування податку на додану вартість; · операцій, що звільнені від оподаткування податком на додану вартість; · податкового кредиту з податку на додану вартість; · особливостей оподаткування податком на додану вартість окремих категорій платників та операцій.  

План вивчення теми

 

1. Сутність податку на додану вартість, його зародження та розвиток. Передумови впровадження податку на додану вартість в Україні.

2. Платники податку на додану вартість. Порядок реєстрації платників податку. Анулювання реєстрації платника податку.

3. Розміри ставок податку на додану вартість. Операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою. Операції, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою.

4. Операції, що не є об’єктом оподаткування податку на додану вартість.

5. Операції, звільнені від оподаткування податком на додану вартість.

6. Податковий кредит з податку на додану вартість.

7. Особливості оподаткування податком на додану вартість окремих категорій платників та операцій.

 

Методичні рекомендації

 

При вивченні першого питання важливо усвідомити, що податок на додану вартість є непрямим податком, який сплачується до бюджету на кожному етапі просування товару від виробника до кінцевого споживача. Цим податком оподатковуються товари, роботи та послуги. Віннараховується тільки на певну частину доданої вартості та стягується за універсальною ставкою. Далі доречно з’ясувати, що являє собою додана вартість, як вона визначається, переваги та недоліки цього податку, а також розглянути еволюцію його розвитку. Особливу увагу слід приділити з’ясуванню передумов впровадження податку на додану вартість в Україні та проаналізувати його в історичній ретроспективі, оскільки саме завдяки здійсненню детального аналізу минулого можна зрозуміти доцільність застосування сучасного механізму його стягнення та всі його елементи: платників ПДВ, об’єкт та базу оподаткування, ставки податку тощо.

Для поглибленого вивчення першого питання рекомендуємо звернутися до таких навчальних посібників: Соколовська А.М. Основи теорії податків. – К.: Кондор, 2010. – 326с.; Податкова система України / за ред. В.М.Федосова. – К.: Либідь, 1994. 464с.

При вивченні всіх інших питань (2-7) цієї теми необхідно звернутися до Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (розділ V, ст. 180 – 211; розділ ХVІІІ, ст. 337; розділ ХХ, підрозділи 2, 3). Це основний законодавчий документ, який встановлює обов’язковість сплати податку, платників податку, вимоги щодо реєстрації осіб як платників податку, порядок добровільної реєстрації платників податку та порядок реєстрації платників податку, анулювання реєстрації платників податку, об’єкт оподаткування, дату виникнення податкових зобов’язань, порядок та особливості визначення бази оподаткування, розміри ставок податку, право на віднесення сум податку до податкового кредиту, порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків, порядок надання податкової накладної, порядок надання податкової декларації та строки розрахунків з бюджетом тощо.

Згідно із Податковим кодексом України внесено такі новації щодо вдосконаленняподатку на додану вартість.

ü Гармонійне поєднання інтересів держави та платників податків:

- запровадження відповідальності держави за несвоєчасне відшкодування ПДВ у розмірі облікової ставки НБУ (п. 200.20).

ü З метою підвищення підприємницької активності та зниження виробничих затрат запроваджено:

- звільнення від податку на додану вартість операцій купівлі/продажу металобрухту, зернових культур, технічних культур (ріпак, соняшник), крім їх першої поставки с/г підприємствами, та деревини (пп.197.1.27, пп. 197.1.28);

- відміну податку на окремі юридичні, консалтингові, аудиторські послуги: (ст. 196.1.14);

- сплату податку одночасно зі сплатою акцизного податку при закупівлі акцизної марки (п. 187.12).

ü Забезпечення соціальної спрямованості:

- звільнення від оподаткування ПДВ операцій з поставки будівельно-монтажних робіт з будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти (п. 197.14).

Впровадження маржинального оподаткування (маржинального прибутку (суми, отриманої у вигляді різниці між ціною продажу товарів та ціною їх придбання, розрахованих за звичайними цінами)) за договорами комісії, по операціях з постачання туристичних послуг та діяльності з виробами мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату, а також вживаних товарів (п.210.4 ст.210).

ü Наближення до законодавства ЄС:

- запровадження автоматичного відшкодування ПДВ з 1 січня 2011 року платникам, що мають позитивну податкову історію:

ü не перебувають у судових процедурах банкрутства;

ü включені до ЄДР і стосовно них не внесено записів про: а) відсутність підтвердження відомостей; б) відсутність за місцезнаходженням (місцем проживання); в) прийняття рішень про виділ, припинення юридичної особи, підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; г) визнання повністю або частково недійсними установчих документів чи змін до установчих документів юридичної особи; д) припинення державної реєстрації;

ü здійснюють операції, до яких застосовується нульова ставка, питома вага яких протягом попередніх 12 місяців складає не менше 50% загального обсягу поставок;

ü загальна сума розбіжностей між податковим кредитом, сформованим платником податку по придбаних товарах (послугах) та податковими зобов’язаннями його контрагентів, в частині поставки таких товарів (послуг), за даними податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі, не перевищує 10% від заявленої платником суми бюджетного відшкодування;

ü платники податку, у яких середня заробітна плата усіх працівників не менш ніж у 2,5 рази перевищує мінімальний встановлений законодавством рівень у кожному з останніх 4 звітних податкових періодів (кварталів);

ü платники податку, у яких чисельність працівників перевищує 20 осіб у кожному з останніх 4 звітних податкових періодів (кварталів), або питома вага амортизаційних відрахувань у складі витрат вище середнього по галузі у кожному з останніх 4 звітних податкових періодів (кварталів), або податок на прибуток є вищим від середнього по галузі у кожному з останніх 4 звітних податкових періодів (кварталів);

ü не мають податкового боргу (п. 200.19);

ü запровадження Єдиного реєстру податкових накладних (пп. 201.10).

Після вивчення запропонованого матеріалу спробуйте відповісти на питання для самоконтролю знань, виконати ситуаційні завдання, індивідуальну роботу, які наведено нижче.

 

Завдання до самостійної роботи

Ситуаційні завдання

 

Завдання 1.Підприємство під час презентації безкоштовно роздавало продукцію власного виготовлення.

• Чи необхідно нараховувати податкові зобов'язання по ПДВ, виходячи зі звичайної ціни товарів, які підприємство безкоштовно роздає під час презентації?

 

Завдання 2.Підприємство, що займається оптовою торгівлею непродовольчими товарами, почало торгувати і медикаментами, продажа яких звільнена від оподаткування ПДВ відповідно до ст. 197 Податкового кодексу України.

• Як тепер підприємство повинне враховувати суму податку на додану вартість, що сплачується при придбанні товарів (робіт, послуг)?

• Чи необхідно сторнирувати податковий кредит, що був у підприємства по раніше придбаних основних фондах, оскільки вони будуть використовуватися для оподатковуваних операцій, так і для операцій, звільнених від оподатковування?

 

Завдання 3.Підприємство відповідно до договору доручення надає транспортні експедиційні послуги по перевезенню вантажів за межами митного кордону України. Одержуючи від резидента-перевізника послуги, які оподатковуються податком на додану вартість по нульовій ставці, підприємство нараховує ПДВ по ставці 20% тільки на експедиційні послуги, оплату яких здійснює український замовник.

• Чи правомірні такі дії підприємства?

• Які роз'яснення щодо вказаної ситуації надаються податковими органами?

 

Завдання 4.Підприємство в 1 кварталі поточного року закупило продукти харчування, частина яких була реалізована в роздрібній торгівлі, а частина була роздана наприкінці квітня - початку травня як благодійна допомога ветеранам до Дня Перемоги.

• Чи мало підприємство право включити вартість продуктів, розданих ветеранам безкоштовно, у свої витрати?

• Чи потрібно було в частині безкоштовно розданих продуктів корегувати податковий кредит по ПДВ?

Завдання 5.Підприємство надає благодійну допомогу у вигляді товарно-матеріальних цінностей дитячому будинку.

• Чи потрібно підприємству за такі операції сплачувати податок на додану вартість?

• Чи має підприємство право на податковий кредит за сумами ПДВ, сплаченими під час придбання таких товарно-матеріальних цінностей?

 

Завдання 6. Приватним підприємством “Електа” 6 січня поточного року ввезені для подальшої реалізації столові набори, які були придбані у Туреччині в кількості 3000 одиниць.

Вартість одиниці виробу склала 5 доларів США (згідно з митною декларацією).

Згідно з даними бухгалтерського обліку витрати обігу по реалізації одиниці придбаного виробу складають 8,5 грн., прибуток – 24,0 грн.

У січні було реалізовано 710 одиниць ввезених наборів.

Необхідно:

1. Сформувати відпускну ціну виробів.

2. Заповнити декларацію з податку на додану вартість на бланку встановленої форми.

3. Указати строки сплати ПДВ у бюджет та строки подання податкової звітності у ДПІ.

Примітка:

1. При обчислені митної вартості в українських гривнях курс НБУ застосувати згідно з діючим законодавством.

2. Сума мита під час проходження митних процедур склала 20% від закупівельної вартості, сума митних зборів – 0,15%.

3. Обсяг оподатковуваних податком на додану вартість операцій за останні 12 місяців склав 500,0 тис. грн. (без ПДВ)

Завдання 7. Виробниче об’єднання “Смарагд” займається виготовленням та реалізацією ювелірних виробів.

У січні поточного року об’єднанням було виготовлено 1250 золотих обручок.

Для формування ціни одиниці продукції є такі дані (грн.):

- матеріальні та прирівняні до них витрати 171,0

- заробітна плата 150,0

- нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове

державне страхування визначити

- інші витрати 10,5

- амортизаційні відрахування 25,0

- норма рентабельності 45 %

Відповідно до облікових даних у січні поточного було реалізовано:

1. Спеціалізованому магазину “Перлина” – 72 одиниці.

2. Ювелірному магазину “Яшма” – 41 одиниця.

3. На експорт за іноземну валюту – 130 одиниць.

Примітка:Обсяг оподатковуваних операцій з поставки товарів за попередній рік склав 800,0 тис. грн. (без ПДВ).

Необхідно:

1. Сформувати відпускну ціну одиниці виготовленої продукції.

2. Вирахувати суму податку на додану вартість, що підлягає сплаті в бюджет.

3. Заповнити декларацію на бланку встановленої форми.

4. Указати строки сплати податку на додану вартість та строки подання податкової звітності в ДПІ. Відповідь аргументувати.

 

Завдання 8. Підприємство-платник ПДВ, яке перебуває на спрощеній системі оподаткування зі сплатою єдиного податку за ставкою 6 відсотків, подає податкову декларацію з ПДВ щоквартально.

• В який термін необхідно подавати органу державної податкової служби копії реєстрів виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді?

 

Завдання 9. Платник ПДВ для здійснення господарської діяльності придбав у нерезидента послуги на митній території України та нарахував податкові зобов'язання і включив їх до податкової декларації.

• Чи враховується сума ПДВ, сплачена у зв’язку із придбанням послуг у нерезидента, при розрахунку бюджетного відшкодування?

 

Завдання 10. Платник ПДВ - імпортер при розмитненні імпортних товарів сплатив ПДВ з митної вартості таких товарів, яка вище їх фактурної вартості.

• Чи можна включити до податкового кредиту всю суму ПДВ, сплачену за вантажною митною декларацією?

 

Завдання 11. Платник ПДВ продає лікарські засоби, вироби медичного призначення, які звільняються від оподаткування податком на додану вартість, та одночасно товари, які оподатковуються ПДВ на загальних підставах.

• Як розрахувати коефіцієнт розподілу сум «вхідного» ПДВ стосовно товарів та послуг, які одночасно використовуються в оподатковуваних та звільнених від ПДВ товарів?

 

Завдання 12. Підприємство, яке зареєстроване платником податку на додану вартість, реалізує товари, які не є об’єктом оподаткування ПДВ.

• Чи потрібно виписувати податкові накладні щодо таких постачань ?

Питання для самоконтролю

 

1. Що таке додана вартість та з яких елементів вона складається?

2. У чому полягає сутність податку на додану вартість?

3. Назвіть переваги та недоліки ПДВ.

4. Хто може бути платником податку на додану вартість?

5. Який порядок реєстрації платників ПДВ?

6. Який порядок анулювання реєстрації платника ПДВ?

7. Назвіть розміри ставок податку на додану вартість.

8. Назвіть операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за основною ставкою.

9. Назвіть операції, що підлягають оподаткуванню ПДВ за нульовою ставкою.

10. Назвіть операції, що не є об’єктом оподаткування ПДВ.

11. Назвіть операції, звільнені від оподаткування ПДВ.

12. Що являє собою податковий кредит з ПДВ?

13. Який порядок обчислення ПДВ?

14. Які особливості оподаткування податком на додану вартість окремих категорій платників та операцій?

15. Які особливості обчислення і сплати ПДВ?

16. Охарактеризуйте види податкової звітності з ПДВ та строки її подання до податкових органів.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти