ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Дослідження швидкості набухання желатини

 

Швидкість набухання досліджують двома методами - ваговим і об’ємним. При ваговому методі пластинку желатини або агар-агару (0,5-1,0 г) зважують на аналітичних терезах і переносять пінцетом у стакан з водою, температура якої 20-25 С.

Рис.6.2. Прилад для визначення швидкості набухання

 

Стакан з водою заздалегідь вміщують у термостат, щоб встановилась певна температура. Відзначають час занурення желатини у воду і через 5 хв виймають желатину з води, знімають фільтрувальним папером краплі води з її поверхні і зважують. Всього проводять 6-8 зважувань через 5, 10, 20, 40, 60, 90 i 120 хв і т.д.

Дослід проводять до тих пір, поки вага пластинки не перестане змінюватись, що відповідає максимальній кількості поглинутого розчинника.

Результати зважування записують в таку таблицю:

 

t, хв Wп W=Wп–W0 lg(Wmax–W)
і т.д.      

Примітка:

W0 – вихідна вага пластинки;

Wп – вага пластинки після перебування у розчиннику протягом часу t;

W – вага поглиненого розчинника за час t;

Wmax – максимальна кількість поглиненої речовини.

За рівнянням:

обчислюють Wmax і К, зіставляючи попарно ці рівняння після підстановки і будують криву в координатах W і t. За завданням викладача визначають величину dW/dt в певному інтервалі часу.

При об’ємному методі можна використати прилад ЛГУ (рис.6.2). Прилад являє собою градуйовану трубку, з однієї сторони якої міститься закритий резервуар 1, а з другої - резервуар 2 з притертою пробкою. Всередині цього резервуару припаяний скляний стержень 3, на який наколюють зважений шматочок желатини.

У прилад наливають точно виміряний об’єм бензолу і закривають пробкою. Ставлять прилад вертикально так, щоб резервуар 2 був знизу, і відмічають положення меніска води. Потім повертають прилад у горизонтальне положення і вміщують шматочок досліджуваної желатини на скляний стержень. Закривають прилад пробкою, знову приводять у вертикальне положення і відмічають нове положення меніска. Різниця рівнів дає об’єм желатини. Після цього желатину виймають і висушують фільтрувальним папером. Бензол виливають, а прилад висушують.

Потім у прилад наливають виміряний об’єм води і ставлять його у вертикальне положення таким чином, щоб знизу був резервуар 1. Повертають прилад у горизонтальне положення, зважену желатину знову наколюють на стержень 3. Через 5, 10, 20, 40, 60, 90 хв і так далі прилад ставлять вертикально (щоб резервуар 1 був знизу) і заливають так доти, поки не буде змінюватись об’єм непоглинутої води. Після цього виливають воду, не виймаючи набухлої желатини, заповнюють прилад бен­золом i визначають об’єм набухлої желатини так, як визначали об’єм до набухання. Порівнюючи визначений об’єм поглинутої води з відповідною кількістю поділок градуйованої трубки, визначають ціну поділки. За результатами досліду знаходять величину К, для чого будують криву в координатах lg(Wmax–W)=f(t).

Щоб перевести кількість поглинутої води з поділок градуйованої трубки на мілілітри, проводять калібрування. Для цього наливають у прилад дистильовану воду так, щоб був заповнений нижній резервуар, далі додають у прилад поступово 0,6; 0,8; 1,0; 1,2; 1,4; 1,6 мл i т.д. води за допомогою піпеток i порівнюють кількість добавленої води з відповідною кількістю поділок.

Результати досліду записують в слідуючу таблицю:

Час, який минув з початку досліду Рівень води в трубці, приладу поділки трубки Сумарна кількість поглинутої рідини Wmax–Wt lg(Wmax–W)=f(t)
    поділки трубки мл г % від маси желатини    
               

 

Утворення кристалів йодиду свинцю в студні кремніевої кислоти

 

Розчин рідкого скла розбавляють в 5 разів водою і до 100 мл розчину приливають 10 мл 1N розчину оцтовокислого свинцю.

Одержану таким чином суміш желатинують в стакані або пробipцi додаванням 1N оцтової кислоти. Потім зверху на студень додають розчин йодиду калію. Тоді на поверхні студня швидко виростає шар, що складається з кристаликів йодиду свинцю, а потім трохи пізніше починається кристалізація KI в більш глибших шарах студня, що призводить до утворення красивих великих кристалів йодиду свинцю, розташованих подібно до листків папороті.

Подібний дослід можна провести i з деякими іншими солями. Для цього рідке скло (тобто звичайний канцелярський клей розбавляють вдвічі водою і наливають у високу посудину з широкою шийкою. На дно посудини кидають дрібні кристалики хлориду заліза, хлориду кобальту, гептагідрату сірчанокислого закисного заліза (залізного купоросу) та інших солей.

Через невеликий проміжок часу, особливо у випадку хлориду заліза, з кристалів виростають деревоподібні утворення.

 

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти