ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Класична кількісна теорія грошей

 

Ця теорія бере свій початок з XVI—XVII ст. і послужила ме­тодологічною основою всього подальшого розвитку прикладної монетарної теорії. Основні її принципи (постулати) протягом ба­гатовікового розвитку економічної думки лише зазнавали деяких уточнень та поглиблень, залишаючись в основі своїй незмінними. Вони легко проглядаються і в найскладніших сучасних монетар­них концепціях. А це дає підстави стверджувати, що всі сучасні прикладні теорії грошей по суті своїй є кількісними.

НАЗВУ КІЛЬКІСНОЇ ЦЯ ТЕОРІЯ ДІСТАЛА ТОМУ, ЩО ЇЇ ОСНОВОПОЛОЖНИ­КИ ПОЯСНЮВАЛИ ВПЛИВ ГРОШЕЙ НА ЕКОНОМІЧНІ ПРОЦЕСИ ВИКЛЮЧНО КІЛЬКІСНИМИ ЧИННИКАМИ, НАСАМПЕРЕД ЗМІНОЮ МАСИ ГРОШЕЙ В ОБО­РОТІ.Визначальною її ознакою є положення про те, що товарні ціни і цінність грошей визначаються змінами їх кількості: чим бі­льше їх в обороті, тим ціни вищі, а цінність нижча, і навпаки. Впливаючи на ціни товарів і послуг, кількість грошей впливає і на всі інші економічні процеси: зростання номінального обсягу ВВП, національного доходу, платоспроможного попиту та ін.

Кількісна теорія грошей зародилася в XVI ст. У цей час в Єв­ропі відбувалося прискорене зростання загального рівня цін, ві­доме в економічній історії як революція цін, унаслідок якої серед­ній рівень цін за період 1500—1600 рр. зріс приблизно в 3—5 разів. Виникла необхідність з'ясувати причини цього досить три­вожного явища. Найбільш очевидною, такою, що лежить на по­верхні, причиною видавалося помітне збільшення припливу в Європу золота і срібла з Америки після відкриття цього контине­нту. Це було чи не перше масове підтвердження того, що вартість грошей, а отже й товарні ціни, залежать від їх кількості в обороті. При цьому мова йшла про повноцінні гроші — золото й срібло, що суперечило традиціям товарної теорії грошей.

ПЕРШИМ, ХТО ВИСУНУВ ІДЕЮ ПРО ЗАЛЕЖНІСТЬ РІВНЯ ЦІН ВІД КІЛЬ­КОСТІ БЛАГОРОДНИХ МЕТАЛІВ, БУВ ФРАНЦУЗЬКИЙ ЕКОНОМІСТ ЖАН БОДЕН. У своєму трактаті «Відповідь на парадокси де Мальструа» він ДІЙШОВ ВИСНОВКУ, ЩО ВИСОКІ ЦІНИ ХОЧ І ЗУМОВЛЮЮТЬСЯ БАГАТЬМА ЧИННИКАМИ, ПРОТЕ ОСНОВНИМ СЕРЕД НИХ Є ЗБІЛЬШЕННЯ КІЛЬКОСТІ ЗО­ЛОТА Й СРІБЛА. Інші економісти XVI—XVII ст., розробляючи цю ідею Ж. Бодена, поступово перетворили її у прямолінійний і ме­ханічний варіант кількісної теорії, що обмежувався двома ви­східними постулатами:

постулатом причинності, за яким зростання товарних цін зумовлюється зростанням кількості грошей в обороті;

постулатом пропорційності, за яким зростання товарних цін визначається зростанням маси грошей.

Важливий внесок у кількісну теорію зробив англійський еко­номіст Джон Локк. Він вважав, що вирішальним чинником, який регулює і визначає вартість грошей (у даному разі золота й сріб­ла), є їх кількість. Цей висновок. Дж. Локка був використаний ідеологами промислової буржуазії, що почала розвиватися, для критики меркантилізму. Вони протиставляли його прибічникам твердження, що нагромадження золота й срібла не може зробити націю багатшою, тому що результатом такого нагромадження буде знецінення дорогоцінних металів і зростання товарних цін. На їхню думку, справжнє багатство нації пов'язане не з мертвими запасами золота й срібла, як вважали маркантилісти, а зі ство­ренням мануфактур, використанням у них живої праці. Відтак ідеї кількісної теорії сприяли розвінчанню меркантилізму та металістичної концепції грошей.

У період становлення капіталістичних відносин основні ідеї кількісної теорії найчіткіше сформулював та поглибив АНГЛІЙСЬ­КИЙ ЕКОНОМІСТ ДЕВІД ЮМ.У нарисі «Про гроші» (1752) ВІН ВИСУНУВ І ОБҐРУНТУВАВ ПРИНЦИП, ЯКИЙ У СУЧАСНІЙ ЛІТЕРАТУРІ НАЗИВАЄТЬСЯ «ПОСТУЛАТОМ ОДНОРІДНОСТІ»: ПОДВОЄННЯ КІЛЬКОСТІ ГРОШЕЙ ПРИ­ЗВОДИТЬ ДО ПОДВОЄННЯ АБСОЛЮТНОГО РІВНЯ ВСІХ ЦІН, ВИРАЖЕНИХ У ГРОШАХ, АЛЕ НЕ ЗАЧІПАЄ ВІДНОСНИХ МІНОВИХ СПІВВІДНОШЕНЬ ОКРЕМИХ ТОВАРІВ. Своїм «постулатом однорідності» Д. ЮМ ДАВ ПОШТОВХ ДО ФОРМУВАННЯ КОНЦЕПЦІЇ «НЕЙТРАЛЬНОСТІ ГРОШЕЙ» У РИНКОВІЙ ЕКО­НОМІЦІ ТА ЕКЗОГЕННОГО, НАВ'ЯЗАНОГО ЗЗОВНІ ХАРАКТЕРУ ЗМІНИ ГРОШО­ВОЇ МАСИ В ОБІГУ, ЯКІ ВВІЙШЛИ ДО АРСЕНАЛУ СУЧАСНОЇ МОНЕТАРНОЇ ТЕ­ОРІЇ ВЗАГАЛІ.

Своїм дослідженням кількісної теорії Д. Юм зробив важливий внесок також у розвиток наукового уявлення про цінність гро­шей. Він висунув і обґрунтував ідею про представницький харак­тер цінності грошей, згідно з якою:

гроші вступають в обіг без власної цінності, а набувають її в обігу внаслідок обміну певної маси грошей на певну масу товарів;

сформована в обігу цінність грошей визначається цінніс­тю товарів, що реалізовані, і є суто умовною, а величина її за­лежить від кількості грошей в обігу: чим вона більша, тим ме­нша маса товарної цінності буде припадати на одну грошову одиницю.

Тут Д. Юм, по суті, примкнув до номіналістичної теорії гро­шей, надав їй більшої реальності, чим зміцнив теоретичну базу подальшого розвитку кількісної теорії.

Роль кількісного фактора визнавали не тільки представники номіналістичної теорії, а й багато з тих дослідників, які стояли на позиціях трудової теорії вартості. Зокрема, класики політич­ної економії А. Сміт і Д. Рікардо, які заклали основи трудової теорії і зробили значний внесок в обґрунтування трудової вар­тості грошей, разом з тим, як і послідовний кількісник Д. Юм, бачили в грошах лише технічного посередника в обміні товарів, недооцінюючи такі важливі їх функції, як міра цінності та засіб нагромадження. Тому цілком логічно, що вони не відкидали й постулатів кількісної теорії грошей, поширюючи її і на повно­цінні гроші.

Певну роль кількісний фактор відігравав і в теорії грошей К. Маркса. Він однозначно визнавав залежність товарних цін від кількості грошей при неповноцінних паперових грошах. Що сто­сується повноцінних грошей, то К. Маркс, слідом за Т. Туком, вважав, що в обороті їх може бути лише певна, об'єктивно зумо­влена рівнем цін кількість.

Відстоюючи класичні постулати, представники кількісної тео­рії тривалий час (до початку XX ст.) не виявляли інтересу до роз­криття глибинного механізму впливу грошей на ціни, а через них — на економіку взагалі. Вони просто декларували факт рів­нопропорційної зміни цін у разі зміни кількості грошей, не роз­криваючи механізму цього процесу і залишаючись у вузькому колі механічного зв'язку товарних цін і грошової маси. Питання про передавальний механізм впливу грошей на економіку ще не ставилося взагалі. Але якби воно було поставлене, то на базі на­копичених знань його можна було б виразити лише поверховою залежністю:

М→Р,

де М — сума грошей, а Р — рівень ринкових цін.

Отже, вплив грошей на економіку обмежувався сферою обмі­ну (зміною цін), а про більш глибоке його проникнення в реальну економіку питання не ставилося: поміж М і Р залишався своєрід­ний «чорний ящик».

Певний застій у розвитку кількісної теорії протягом другої по­ловини XVIII—XIX ст. спровокували спроби ревізувати основні її принципи. Цьому сприяли також об'єктивні процеси, що відбува­лися в грошовій сфері: зміцнення позицій золота як грошового то­вару, перехід до золотого монометалізму, посилення вимог капіта­лістичного ринку до стабільності грошей тощо. Рішучу спробу спростувати кількісну теорію грошей зробив Т. Тук. Він визнавав багатофакторний характер ціноутворення, але повністю заперечу­вав залежність цін від кількості грошей. Навпаки, він вважав, що маса грошей в обороті залежить від рівня цін, тобто зміна цін є ви­значальним чинником зміни маси грошей. Проте Т. Тук допускав таку саму методологічну помилку, що й представники класичної кількісної теорії, — констатував лише зв'язок між цінами і масою грошей, але не розкривав механізму цього зв'язку. Більше того, поставивши на перше місце ціни, він ще далі відходив від пізнання механізму впливу грошей на економічні процеси.

Найвідомішим прибічником і захисником класичної кількісної теорії грошей уже в XX ст. був американський економіст Ірвінг Фішер. Він повністю сприйняв класичні постулати цієї теорії і спробував математично довести їх справедливість. У сво­їй роботі «Купівельна сила грошей» він запропонував формулу «рівняння обміну»:

М×У=Р×Q,

де М— кількість грошей в обороті;

V— швидкість обігу грошей за певний період;

Р — середній рівень цін;

Q— фізичний обсяг товарів і послуг, що реалізовані за цей період.

Справедливість цієї формули ні в кого не викликає сумніву, адже вона базується на товарообмінній операції, в якій сума гро­шового платежу завжди дорівнює грошовій оцінці проданого то­вару. А в сукупності цих операцій за певний період грошовий компонент (М×V) завжди буде відповідати товарному компонен­ту (Р× Q). Оскільки у рівнянні Фішера вся маса грошей (М) при­значена для реалізації товарів і послуг (Р×Q), його концепція ді­стала назву «трансакційного варіанта».

3 наведеної формули випливає, що , тобто рівень цін визначається трьома чинниками: масою грошей, швидкістю їх обігу та фізичним обсягом виробленого продукту, що певною мі­рою спростовувало постулати кількісної теорії. Проте І. Фішер такого спростування не зробив. Навпаки, він використав це рів­няння, щоб довести, що рівень цін повинен підвищуватися або падати залежно від зміни кількості грошей, якщо водночас не змінюватиметься швидкість їх обігу або кількість вироблених благ. Проте він не міг просто абстрагуватися від двох інших чин­ників, оскільки вони насправді змінюються. Тому І. Фішер при­пускає, що швидкість обігу грошей змінюється прямо пропорцій­но до їх маси і тому тільки посилює кількісний фактор. Насправді така залежність швидкості від маси грошей має місце далеко на завжди. Що стосується обсягів виробництва, то Фішер вважав, що вони змінюються дуже повільно. Тому від їх впливу на ціни можна абстрагуватися, особливо на тривалих періодах.

Незважаючи на свою простоту, що межує з тавтологічністю, ця формула вважаєть­ся значним вкладом І. Фішера в економічну науку, зокрема в кількісну теорію, і широко використовується навіть у сучасних дослідженнях, особливо з макроекономіки. Це пояс­нюється тим, що в ній дуже просто і точно виражено складний взаємозв'язок між основ­ними макроекономічними показниками: масою грошей, швидкістю їх обігу, обсягом ви­робництва і рівнем цін.

Отже, І. Фішер повністю залишився на позиціях класичної кі­лькісної теорії і справедливо вважається одним із найортодоксальніших її представників. Він найповніше за допомогою матема­тичного апарату виразив сутність цієї теорії. Тим самим він підготував методологічну базу для науково достовірної критики кількісної теорії. Одним із перших у світовій монетарній теорії успішно виконав це завдання М. І. Туган-Барановський.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти