ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Тема 8. Особливі порядки кримінального провадження

Практичне заняття - 4 год.

1. Щербакова було притягнуто до кримінальної відповідальності за замах на вбивство, крадіжку особистого майна, особливо злісне хуліганство та викрадення вогнепальної зброї. Судово-психіатричною експертизою у Щербакова було виявлено тимчасову психічну хворобу у формі реактивного психозу, що настав після вчинення остатнього злочину. Ухвалою суду Щербакова було направлено на примусове лікування до психіатричної лікарні з посиленим наглядом.

Потерпілі Куй і Мірошниченко подали скаргу до апеляційного суду та просили про скасування ухвалу суду першої інстанції про направлення Щербакова на примусове лікування до психіатричної лікарні з посиленим наглядом, вважаючи його хворобу тимчасовою.

Яке рішення повинен прийняти апеляційний суд та обґрунтуйте його прийняття?

2. Під час досудового розслідування щодо Палія, який підозрювався у вчинення крадіжок особистого майна громадян, судово-психіатричною експертизою було встановлено, що він страждає тимчасовим розладом душевної діяльності, внаслідок чого він підлягає направленню на примусове лікування до психіатричної лікарні із загальним наглядом. Клопотання про застосування примусових заходів медичного характеру було надіслано до суду.

Суддя, розглянувши матеріали запропонував прокурору змінити обвинувачення, зазначивши, що психічний розлад у обвинуваченого тимчасовий, а тому питання про направлення його на лікування не підлягає розгляду в суді.

Оцініть рішення суду.

 

3. Гр-н. Н. під час допиту як підозрюваного заявив, що хворіє психічною хворобою та при вчиненні злочину не усвідомлював своїх дій і не керував ними. Слідчій вніс заяву Н. до протоколу допиту та продовжив допит. Слідчий керувався тим, що під час розслідування не встановлено факту наявності у гр-н Н. психічного захворювання. Після закінчення розслідування та ознайомлення Н. з матеріалами кримінального провадження, його було направлено до прокурора з обвинувальними актом. Прокурор, затвердивши обвинувальний акт, направив його до суду.

Під час проведення підготовчого провадження захисник обвинуваченого заявив клопотання про звільнення свого підзахисного від кримінальної відповідальності, тому що він під час вчинення злочину не усвідомлював своїх дій і не керував ними.

Оцініть ситуацію та дії слідчого, прокурора. Яке рішення та на підставі яких норм КПК повинен прийняти суд?

4. До неповнолітнього Тешенко було застосовано запобіжний захід у вигляді передачі його під нагляд батьків. Наступного дня слідчий мав намір повідомити Тешенко про підозру, але виявилося, що той зник і невідоме місце його перебування. Слідчий склав протокол про ухилення Тещенко від явки, повідомивши батькам, що судом їх буде притягнуто до майнової відповідальності за незабезпечення явки сина за викликом слідчого. Батьки Тешенко звернулися до прокурора із скаргою на незаконність рішення слідчого, посилаючись на те, що немає законних підстав для стягнення з них грошей.

Оцінить правильність дій слідчого? Яке рішення повинен прийняти прокурор та підставі яких статей КПК?

 

5. Батько неповнолітнього обвинуваченого Ц. заявив клопотання суду про те, щоб йому, як законному представникові, дозволили бути присутнім протягом усього судового розгляду справи. Прокурор заперечував проти задоволення клопотання на тій підставі, що батько Ц. допитаний як свідок, і до того ж він погано впливає на сина.

Яке рішення повинен прийняти суд?

6. Слідчий суддя обрав щодо 16-річного Ч., який вчинив крадіжку великої суми грошей у своїх батьків, запобіжний захід у вигляді особистої поруки. Поручителями стали батько Ч. і викладач школи, де неповнолітній вчився. Крім того, на Ч. було покладено особисте зобов’язання не відлучатися з постійного місця проживання без дозволу слідчого, прокурора, суду.

Дайте оцінку рішенню слідчого судді.

 

7. Під час розгляду в суді справи про крадіжку цінностей з магазину було встановлено, що 15-річний Д. проник через кватирку до приміщення торгового залу, звідки передав цінності своєму дорослому родичу Х. На автомашині Х. відвіз крадене на ринок у інше місто і збув його невстановленим особам.

Які слідчі дії необхідно провести слідчому для отримання доказів?

 

8. Капітан морського судна, під час знаходження за межами України, в територіальних водах Норвегії, викрив одного з членів екіпажу матроса П. у крадіжках коштів в іноземній валюті, які знаходилися в спеціально обладнаному приміщенні судна. Капітан затримав матроса Н. за підозрою у вчиненні злочину та провів обшук його особистих речей, під час якого було знайдено частину викраденої валюти. За результатами проведеного обшуку було складено протокол до якого залучено знайдені гроші.

Через два місяці судно прибуло до морського порту м. Одеси, де капітан судна звернувся до прокурора міста з заявою про факт крадіжки, внесення відомостей до ЄРДР, передав затриманого матроса П. та вилучені у нього гроші.

Які повноваження є у капітана морського судна, яке знаходиться за межами України щодо початку кримінального провадження? Які процесуальні дії має право провести капітан з метою встановлення факту кримінального правопорушення, початку кримінального провадження, встановлення обставин вчинення злочину? Яке доказове значення для кримінального провадження мають результати проведеного капітаном судна обшуку та затримання?

Тема 9. Особливості доказування під час досудового розслідування

Практичне заняття - 2 год.

 

1. Слідчий вніс відомості до ЄРДР щодо факту вчинення кримінального правопорушення відносно Плотнікова за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 121 КК (умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень).

Які слідчі дії необхідно провести для встановлення обставин, які підлягають встановленню у кримінальному провадженні для доказування умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень?

 

3.Громадянин С., знайдений на привокзальній площі Києва з важкою травмою голови. У лікарні він повідомив, що двоє незнайомців напали на нього в поїзді по дорозі з Одеси до Києва. Один із них ударив його металевим патрубком по голові, після чого він впав, а злочинці, погрожуючи що вдарять ще, якщо він буде чинити опір чи кричати, забрали з кишень його брюк мобільний телефон і гаманець, зняли з руки годинник і злоту обручку та зникли.

Визначте початкові кримінальні процесуальні дії і підслідність кримінального провадження? Які слідчі дії необхідно провести для отримання доказів розбійного нападу?

 

3. Під час допиту підозрюваний Проценко заявив клопотання про виклик для допиту як свідка його знайомого М., який може повідомити інформацію щодо непричетності його до вчинення злочину. Слідчий відмовив Проценку в задоволенні клопотання, мотивуючи своє рішення тим, що в матеріалах провадження достатньо доказів, які підтверджують його винність у вчинені злочину.

Надайте оцінку діям слідчого. Які права має підозрюваний під час досудового розслідування щодо надання та отримання доказів?

 

4. Свідок Н. у кримінальному провадженні про вбивство звернувся до слідчого з заявою про те, що його шантажують по телефону невідомі особи, вимагаючи відмовитися від показань та погрожують підпалом автомобіля. Н. просив слідчого вжити заходи для забезпечення його безпеки. Слідчий відмовив йому у застосуванні заходів безпеки, та запропонував тимчасово виїхати з міста. Свідок Н. погодився на пропозицію слідчого, але попередив, що не буде присутнім під час судового розгляду справи.

Чи можна суд прийняти як доказ показання свідка, які він надав під час досудового розслідування?

5. Двоє неповнолітніх зірвали з голови гр. Л. шапку і кинулися тікати. На крик Л. вискочив з будинку її чоловік, і, наздогнавши хлопців, затримав їх. Завівши грабіжників до свого будинку, він примусив їх написати пояснення про обставини вчиненого ними злочину. Після цього він відвів їх до міліції і та передав черговому разом з письмовими поясненнями.

Чи можуть ці пояснення мати доказове значення у кримінальному провадженні?

 

6. Захисник підозрюваного заявив слідчому клопотання про проведення судово-психіатричної експертизи, мотивуючи тим, що його підзахисний в дитинстві перебував на обліку у лікаря психіатра у зв’язку з психічним захворюванням. Слідчий відмовив у проведенні експертизи, мотивуючи тим, що немає медичних документів, які б підтверджували факт хвороби, а також немає ознак неадекватної поведінки підозрюваного.

Як діяти захиснику в цієї ситуації? Який порядок збирання та представлення доказів стороною захисту під час досудового розслідування?

 

7. Під час допиту підозрюваний повідомив, що знаряддя злочину – пістолет, знаходиться в схованці, яку можна відшукати відсунувши шафу в його квартирі. Під час проведення обшуку схованку не було знайдено. Враховуючи, що в ухвалі слідчого судді на підставі якої було проведено обшук, було зазначено ще достатній строк дій, слідчий вирішив провести повторний обшук на підставі ухвали яку вже мав.

Під час проведення повторного обшук було знайдено схованку, в які знаходився пістолет, який був знаряддям вбивства.

Під час ознайомлення з матеріалами кримінального провадження захисник заявив клопотання про визнання результатів повторного обшуку недійсними та вилучення з матеріалів кримінального провадження речового доказу – пістолету, як недопустимого ( на підставі вимог ст. 87 КПК).

Оцінить ситуацію. Чи підлягає клопотання захисника задоволенню? Обґрунтуйте відповідь.

8. Слідчий тривалий час проводив досудове розслідування у кримінальному провадженні про умисне вбивство гр. П., але не міг встановити особу, яка його вчинила.

Рідний брат загиблого, якого визнано в провадженні потерпілим, взявся самотужки розкрити цей злочин. Він знайшов очевидців події, отримав від них письмові показання, в результаті чого зібрав достатню інформацію про вчинення вбивства громадянином З. Всі зібрані і складені ним документи К. разом із своїм поясненням про шляхи пошуків вбивці передав слідчому.

Оцініть доказове значення поданих документів.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти