ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Знання про океани узагальнили.

 

 

На запитання вікторини відповіли,

Підсумок уроку провели

 

 

 

 

Конспект уроку позакласного читання

Тема: І.Я Франко - розум і серце українського народу. (урок позакласного читання) .
Мета: Розширити знання учнів про життєвий та творчий шлях І.Я. Франка - людини-борця і патріота України. Викликати інтерес до його творів. Вдосконалювати навички виразного читання та вміння працювати з творами різних жанрів. Збагачувати словниковий запас. Виховувати почуття любові до рідної землі, мови.
Тип уроку: усний журнал Дзвоник
Обладнання. Портрет І.Франка з епіграфом. Збірки творів: І.Франко. Казки. - К.: «Веселка». 2008; Антологія української літератури для дітей. - Т. 1. - Кн.1. К.: «Рідне слово», 2007; Позакласне читання, збірка художніх творів. Грамзапис пісень на слова І.Франка. Дитячі малюнки, уторінки журналу.

Хід уроку

 

І . Вступне слово вчителя.

Нумо, діти, підведіться!

Всі приємно посміхніться.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок!

Сьогодні у нас незвичайний урок.

У світ фантастичний зробимо крок.

А з творчістю ми стрічались не раз,

І знову вона завітала до нас!

У сиву давнину із сонячного променя , аромату фіалок і таємниці живої води народилася казка. І світ Божий відразу повеселішав.Бо казка навчила людей любити красу , дарувати натхнення і творити добро.

Кожен, кого казка торкнулася тендітною і ласкавою рукою, ставав неперевершеним майстром своєї справи. Наша українська земля найкраща , а тому майстрів, які своїм талантом прославили її найбільше.

Серед геніїв, які становлять культурну спадщину країни є І. Я. Франко- поет, борець за краще життя.

Сьогодні у нас урок позакласного читання. Його ми проведемо гортаючи сторінки усного журналу, які озвучать групи учнів нашого класу. Поміркуємо, чому вибрали таку назву.
Учні.
- тому, дзвоник голосно дзвонить;
- тому, що дзвони дзвонять в церкві, сповіщаючи про свято;
- тому, що в давнину дзвоном скликали народ на збори, сповіщали про шось важливе.
Вчитель. І ми теж бажаєм, щоб нас почули. Тому поведемо мову про людину, яка жила більш як 160 років тому. А ми дзвоним у дзвони і нагадуємо про людину – борця і патріота - про І .Я. Франка, який залишив по собі безсмертну славу.

Мабуть недарма сьогодні ми говоримо про Франка, бо 2016 рік оголошено роком поета, бо в цьому році ювілейні події: 160 років з дня народження поета і 100 років з дня його смерті., бо таких людей не можна забути, вони наша історія.

II. Актуалізація опорних знань.
- Яких письменників і поетів тих давніх часів пам'ятаєте? (Л.Українка,
Т.Шевченко)
- Які твори цих авторів вивчали на уроках читання?
вправа» Мікрофон»

Діти, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

( вивчити,щось нове, позмагатися у читанні та аналізі творів поета, отримати нову інформацію, гарні оцінки).
III. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми дізнаємося багато цікавого про життєвий шлях І.Я.Франко, припадемо до життєдайного джерела його творчості, будемо вчитися зростати справжніми патріотами рідної землі, спробуємо зрозуміти, хто ми є. чиї ми діти, якого роду, племені.
Дзень - бом! Дзень - бом!
Ідуть роки.
Ми гортаємо сторінки.

Сторінка 1. Біографічна.
- Група учнів відкривають сторінку, всі розглядають портрет І.Я.Франка,
співставляють дати народження, смерті.

Хто Франко? Ми всі це знаєм!
Всі Франка ми величаєм!
Він великий наш поет,
Гляньте, тут його портрет.
Розмірковують над словами
епіграфа під портретом:
Він не вмер, він ше живе.
Хоч від тисяч літ родився...
Міліони зве з собою -
Міліони радо йдуть,
Бо се голос духа чуть!
І.Франко «Гімн»

Учитель пропонує послухати, як М.Коцюбинський описує Франка.
«Невеликий, хоч і сильний мужчина. Високе чоло, сірі, трохи холодні очі, енергійно зачерчена борода. Рудувате волосся непокірно пнеться. Вуси стирчать. Скромно одягнений, тихий і непомітний, поки мовчить. А заговорить - і вас здивує, як ця невисока фігура росте і росте перед вами, мов у казці. Вам стане тепло і ясно од світла його очей, а його мова здається не словом, а сталлю, що б'є кремінь і сипле іскри».

Повідомлення учнів
1 учень. Народився у селі Нагуєвичі Дрогобицького повіту в Галичині 27 серпня 1856 року у родині старого Яця з гори, відомого коваля на всю округу народився рудоволосий, ясноокий хлопчик. Роботящий, залюбки допомагав батькам по господарству - згрібав сіно, звозив хліб з поля, пас худобу. Був добрим і товаристським, мав багато друзів серед ровесників.
2 учень. Маленький Ясь дуже хотів вчитись, а його неписьменні батьки мріяли, щоб син став освіченим. 6-річного Івася віддали до школи у сусіднє село Ясеницю на 2 роки. Тут він за 10 днів навчився читати і писати українською, польською і німецькими мовами.
3 учень. Далі навчався хлопчик у неповній середній школі при монастирі в м.Дрогобич. Жорстокі вчителі посадили Івана на останню «ослячу» парту, насміхалися і принижували «хлопського» сина. Та хлопчик багато читав, наполегливо вчився і вже весною на екзамені Іван вразив всіх своїми знаннями. Його визнали найкращим учнем, нагородили книжкою. Мама, Марія Кульчицька, яка все це бачила, плакала на радощах.
4 учень. Продовжив навчання в Дрогобицькій гімназії. Тут теж був найкращим учнем. Коли Іванові було 9 років, помер його батькщ, а згодом пережив ще одне горе - несподівано захворіла та померла його добра матуся. Щоб придбати книги, Іванкові доводилось заощаджувати на харчах і заробляти грощі репетиторством, навчаючи панських ледачих синків. Талановитий хлопчик уже в 6 класі почав сам писати вірші.

Сторінка 2. Поетична.
Дзень - бом! Дзень - бом!
Що там діти за вікном?
А тут сторіночка нова
Поетична.
Вчителька. Цю сторінку підготували учні II групи. Вони познайомлять нас із секретами поетичної творчості І.Франка.
(Діти декламують вірші. Інші слухають, висловлюють свою думку про вірш, який привернув їхню увагу; розглядають малюнки - ілюстрації до них).

I група "Навесні".
- Який настрій викликав у вас цей вірш?
- Знайдіть у вірші:
епітети;
порівняння;
слова, вжиті у переносном) значенні.
- Доповніть своїми виражальними засобами.

ІІ група "Дрімають села".
- Чи правильно підібрали тон? (спокійний);
- Які слова підказали ваш вибір? (дрімають, тихо)
- Вкажіть слова, вжиті в переносному значенні ("дрімають села", "гріються хатки", "дрімають садки")

IIІ група "Дивувалась зима"
- За допомогою яких слів Франко описав зиму як живу істоту? ("дивувалась", "дунула", "сніг метала" "сили'не мала")
- Доберіть синоніми до слів: льоди скресли,... проклюнулись квітки,... запахущі квітки,...
сніг метати,...

Вчитель. Іван Франко любив рідний край, його природу, вдало передавав ці почуття у поетичних творах. Але добру душу поета хвилювало людське злиденне життя.
«Душа щемить (болить) ще й досі від тих картин, що зустрічав я там... При праці старші, діти голі й босі без догляду надворі; по хатам
Маленькі плачуть, бо в полі мати...» - пише Франко у вірші «В село ходив». Поет усвідомлював, що за кращу долю треба боротись і до боротьби закликають його вірші:
«Не ридать, а добувати
Хоч синам, як не собі.
Кращу долю в боротьбі» («Гімн»)
За ці заклики до боротьби з панами Франка неодноразово арештовували, виключали з Львівського університету, не давали роботи, поет часто хворіє. Помер Іван Якович Франко 28 травня 1916 року у Львові. - Бачу сум і співчуття в ваших очах. Тому прошу перегорнути наступну сторінку.

Сторінка 3. Музична.
Бом - дзень! Бом - дзень!
Дуже сумно без пісень
Сторінка гортається,
Пісня починається!

Учень 1. Джерелами перших поетичних вражень стали для Франка народні
пісні. Мама - ласкава. співуча, знала їх безліч і сумних, і жартівливих.
Учень 2.
Тямлю як нині: малим ще хлопчиною
В ммині пісні заслухався я;
Пісні ті стали красою єдиною
Бідного мого, тяжкого життя.
(І.Франко. «Пісня і праця»)
Учень 3. Окрасою нашого життя стали пісні на слова І. Франка. Музику на
вірші Івана Яковича писали композитори М.Лисенко, П.Майборода.
Учень 4. Ми портрет прибрали в квіти.
І хоч ми маленькі діти,
В цей Франка святковий день
Заспіваємо пісень.
(Діти виконують пісню «Червона калино, чого в лузі гнешся», слухають
грамзапис «Ой ти , дівчино, з горіха зерня», «Зелений явір», «Осе тая
стежечка». Роблять висновки про їх мелодійність та народний характер).

Сторінка 4. Слухайте, діти, вас чекають самоцвіти.
Вчитель: І. Я. Франко писав не тільки вірші, а й оповідання, саме їх називають самоцвітами, тобто дорогоцінними камінчиками. Ці оповідання «Малий Мирон», «Грицева шкільна наука», «Мій злочин» носять автобіографічний характер, тобто написані на основі власних спогадів про дитинство, про роки навчання в школі.
І група. «Грицева шкільна наука»
Стислий переказ оповідання за планом.
План.
1. До школи.
2. Хлопчачі витівки.
3. Почалася наука.
4. Минув якраз рік.
- Чим відрізняється ваша школа від Грицевої?
Словникова робота: грива гуска - з сірим пір'ям, кафтан - одяг, остроки -
клапті, пофалатав - порвав, царина - засіяне поле.

II група «Малий Мирон»
Дайте відповіді на питання:
- Чому оповідання називається «Малий Мирон»?
- Яким його уявляєш?
- Що було для Мирона найбільшим щастям?
Словникова робота: золота дитина, швякає, бучок - паличка, звергся здригнувся, ковблик - дрібна рибка, ходаки - вз>ття із м'якої шкіри.

III група «Мій злочин».
Робота над пам'яткою.
1. Визначити жанр твору.
2. Про що в ньому йдеться? (коротко)
3. Знайти і прочитати: опис птаха, поведінка птаха в неволі.
4. Визначити головну думку твору.

Сторінка 5. Казкова.
Дзень - бом!
Минає час
Казка тут чекає нас
Диво, диво, дивина
Казка буде не одна.
1. Вчитель. Житття, - говорив Франко, - мені мало всміхалось, а діти були тим веселим, сонячним промінням, яке зігрівало моє серце». Ці слова стосуються і його власних дітей. їх у нього було четверо: Андрій, Тарас,
Петро і Гання. Для них складав казки (майже 50 поетичних і прозових казок).
Учень 1. Іван Франко дуже любив тварин, особливо сиріток, бездомних, беззахисних. Писав казки про тварин. Об'єднав їх у збірку «Коли ще звірі говорили». (Розглядають книжкову виставку. Відбирають казки).
Учень 2. (Зачитує) « - Значить, дітоньки любі, не тим цікава байка, що говорить неправду, а тим, що під лушпиною тої неправди криє звичайно велику правду. Говорячи ніби про звірів, вона одною бровою підморгує на людей, немов дає їм знати:
- Та чого ж ви братчики, смієтеся? Адже се не про бідних баранів, вовків та ослів мова, а про вас самих з вашою глупотою, з вашим лінивством. Адже ж я навмисне даю вам ваші рухи, ваші думки, ваші слова, щоб ви якнайкраще
зрозуміли не їх, а себе самих».
2. Читання казки «Лисичка і рак». Обговорення. (Позакласне читання. 4 клас)
- Хто головні герої казки?
- Які вони?
- Хто перемагає?
3. Інсценізація казки «Їжак і заєць» (або ляльковий театр)
- Чим подібні ці казки ?
4. Казкова вікторина.
- Впізнай героя. Поверни його у казку.
Їсти ні пити не хочу
З тяжкої жалості плачу.
Сам кухар сметанку злизав,
На мене сказав.
(«Киця»)
У Багдаді, славнім місті
Тому літ не сто, не двісті,
Був вдовець, стара катряга
Та такий вже скупердяга.
Що шукать по всій землі
Хоч багатий був як рідко,
Та ходив брудний, як дідько,
І обдертий, як жебрак...
(Абу-Касим, «Абу-Касимові капці»)
В) Лист за містом з печатками
Розсилає на весь світ:
«Час настав великих зборів!
Хай спішить до царських зборів
Швидко весь звірячий рід».
Лиш один з них мов не чує,
В своїм замку знай ночує.
(«Лис Микита»)
Г) Сидить у ямі.Знов йому голод допікає. А над тією ямою
стояло дерево, а на дереві гніздо...
(«Лис і Лрозд»)
Д) І. не довго думавши, втік від господаря в ліс. Добре йому там.
Аж раз дивишся йде просто, на нього страшний престрашний....
(«Осел і Лев»)
Е) накивала п'ятами до лісу, а в лісі шусть у першу нору. Думала, що сховається.... від....(вовчика)
Лисичка, Вовк. «Лисичка - кума»)

Підсумок. Казки маленькі, а розуму в них багато.
Які риси характеру засуджує Франко у своїх казках?

Сторінка 6. Творча.
Дзень - бом! Дзень - бом!
Сторінку гортаєм
Альбом відкриваєм.

Вчитель.
1. - Що роблять в альбомі? (малюють)

Сьогодні ми переглянемо виставку ваших малюнків та книжечок про поета.

2. - А що робити з цими словами?
лежить доля
по полях шлях
стежини доля
із поля долини
(Твір, написаний рядками, що римуються). Отже, будемо добирати рими для майбутніх віршів.
3. А ще ми запросимо всіх на інсценівку казки « три міхи хитрощів»( Запрошуємо всіх поринути в чудовий світ великого поета)

IV. Підсумок.
1. - Про кого йшла мова на сторінках нашого журналу?
2. - Що дізнались про І.Франка?
(любив природу рідного краю, рідну мову, дітей. Думав про народ України, закликав боротись за кращу долю. Це означає, що Франко був людино - патріотом. Люди пам'ятають про не, шанують його ім'я.
- Чи знаєте ви?
1) Яке місто носить його ім'я? (Івано - Франківськ)
2) Якому університету присвоєно його ім'я? (Львівському)
3) Чи знаєте ви, який театр названо його ім'ям? (Київський)
3. - Яка сторінка тобі видалась найцікавішою?
4. - Про кого хотіли б почути на наступному уроці позакласного читання?

- створення « Асоціативного куща» творчості поета

Іван Франко
Поет
Пророк
Знав 14 мов  
Написав 6 тисяч творів
Був таланови тим

 

 


 

Присвятив життя боротьбі за краще становище трудящого люду
Мав гарну пам'ять
Любив дітей, писав про них казки


Домашнє завдання:

- Читати твори І.Я.Франка.

- Виготовити анотацію до улюбленого твору

Виховний захід

Тема: « Правила безпеки вчи, знай і завжди їх пам'ятай!»

Мета:

Розширити уявлення учнів про причини виникнення пожежі, правила користування електроприладами та побутовою технікою;

спонукати учнів до виконання правил протипожежної безпеки;

вчити передбачати наслідки своїх дій;

формувати вміння та навички, які допоможуть уникнути небезпечних ситуацій вдома під час відсутності батьків;

формувати у дітей почуття поваги, довіри до своєї держави та світогляд дбайливого господаря своєї країни;

утверджувати у свідомості учнів загальнолюдські моральні цінності.

Обладнання: Предмети реквізиту до казки, тексти віршів та пісень.

Хід заходу

Ведуча:

Десь у полі, біля лісу,хатка з дерева стоїть.

Біля хатки , зовсім поруч, там струмок собі біжить.

Хто в цій хатці - не знаєм , але хочете дізнатись?

Тож дивіться всі уважно…. Казка буде починатись…

Мишка:

Буде хатка ця моя, буду в ній я господарка,

Зиму буду зимувати. Тут я буду, коли схочу,

Друзів любих зустрічати.

Ведуча:

Стала мишка жити в хатці. День живе, та два живе.

А на третій хтось у хвіртку господарочці шкребе.

Мишка:

Ой, чекайте, зараз , зараз, вам відкрию двері.

Запрошу до себе в гості на смачну вечерю.

Жабка:

Ой, кумасю, здрастуй люба, дуже рада тебе бачить.

Яка хатка в тебе гарна! Дай полюбуватись.

Мишка:

Ой, жабунечко, заходь, будем разом жити .

Нам з тобою , дорогенька, нема, що ділити.

Жабка:

Дуже дякую! Тобі стану я в пригоді.

Буду піч тобі топити, ну пускай вже, годі.

Мишка:

Як я рада, що ти вмієш поводитися з вогнем.

Ну запалюй швидше піч, пиріжків напечем.

Жабка:

Це я вмію, що тут вміти? Чиркнув сірником-горить.

Головне тут знати от що: як вогонь цей загасить?

( танець вогню)

Мишка:

Знаю, кумонько, читала, що таке для нас вогонь.

Він буває другом нашим, а буває – ворогом.

Жабка:

Ось про це іде і мова: якщо будеш обережним,

То можливості вогню можуть бути необмежні.

( пісня « Вогонь-друг, вогонь-ворог» на мотив « летка-єнька»)

1. Якщо раптом світло гасне, свічку ми запалюєм.

В цьому випадку , вогню ми тільки дуже дякуєм.

2. Якщо мама на роботі, сірників не треба брать,

Краще книжку прочитати, краще іграшками грать.

3. Якщо холоди настали- допоможе нам вогонь,

Він затопить піч у хаті, але ти його не тронь.

4. На вогні готують їжу , він нам світить уночі.

Як на вулиці морози, він працює у печі.

5. Але будь завжди уважним. Сірників не треба брать.

А як будеш у лісі, вогню не запалювать.

Мишка:

Ой, жабуню, як чудово, що згадали ми з тобою.

Що вогонь буває добрим, а буває дуже злим.

Жабка:

А іще я хочу дуже, щоб усі запам'ятали,

Якщо трапилась пожежа 101 по телефону

Швидко набирали.

Мишка:

Так, так, так, я пригадала: написав поет один « Пусть помнит каждый гражданин: пожарный номер 101»

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти