ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Тема. Методика кримінологічних досліджень

1. Загаліні питання МКД.

2. Соціологі. метод.

3. Психолог. метод.

Питання 1.

Методика- це сукупність конкрет. прийомів, способів збирання і аналізу інформації про злочинність, її детермінацію, особистість злочинця і заходи запобігання.

Методологія- сукупність керівних положень, принципів, які використовуються на шляху досягнення і вирішення завдань кримінологічної науки. (

Методологічна основа всіх наук - матеріалістична і (в даний час немає єдиного погляду) діалектика, може бути ідеалізм, теологія, синергетика). Залежно від того, що лежить в основі, буде відповідна методика.

 

Туляков -теорія випадковості в злочинності.

Бачинін - на основі творів класиків розглядає деякі проблеми (ланцюжок), що призвело до злочину.

В програміобов»язково - мета, завдання, об»єкт, терміни проведення, період, за який буде отримуватись інформація, етапи самого дослідження, робоча методика (біологічні дослідження проводяться, як правило, спеціалізованими установами)

Спочатку висувається певна гіпотеза - вона обгрунтовуєть: ревізія літературних джерел, визначаються методи, гіпотеза може бути підтверджена або ні.

Основне - вибір методів - способи, якими знаходиться інформація.

ВСі методи можна поділити на 2 види: загальнонаукові (аналіз, синтез, абстрагування, моделювання, опис, історичний та ін, застос. у всіх або більшості наук.) і спеціалільні (статистичний, соціологічний, психологічний). СУТО КРИМІНОЛОГІЧНОГО МЕТОДУ НЕ ІСНУЄ!!!! кримінологія використовує методи інших наук.

 

Питання 2.

Соціологічні методи:

1. опитування (2 види - анкетування і інтерв»ювання) - найбільш розповсюджений; (опитувані - респонденти)

2. вивчення документів;

3. експериментів;

4. експертних оцінок (не плутати з експертизою);

 

Анкетування може бути індивідуальним або груповим. Групове - в певному приміщенні, група до 100 осіб (найчастіше - від 35); якість отриманих результатів - від якості розроблених питань в анкеті.

Віктимологічне опитування - виявлення кількості неврахованих злочинів, реакція жертв на ці злочини. При анкетування методи мають застосвуватись до репрезентативної сукупності - група, яка представляє наше суспільство (якщо студенти: студенти вузів різних спрямованостей, з різних областей України, мають представляти основний зріз студентства) - в Україні такого майже не проводиться.))

Анкета.

1. має починатися вступом, яким запрошується респондент до співпраці - розказується, що проводиться долс. на певну тему, ким проводить (певна організація) , правила заповнення.

2. Основна чатина анкети( 3 групи):

v початок - нейтральні для респондентів питання (доп. звикнути до анкети, не потребують мислення); середина - найбільш трудомісткі, важкі запитання;

v кінець - прості запитання, ;

3. кінець - прості питання - соціально-демографічна характеристика.

Потрібно дивитись на логічність запитань, слова мають бути прості і зрозумілі для людини, не має бути двоякого смислу.

За змістом всі питання в анкетах бувають таких видів:

v питання про факти свідомості - виясняють думки, побажання , оцінки респондентів (оцінити роботу органу тощо)

v питання щодо фактів поведінки - виявляють вчинки самого респондента

v питання про оцінки респондента

За формою питання можуть бути:

v закриті - в анкеті наводиться повний набір варіантів відповіді, респондент обирає конкретну

v відкриті - респондент сам пише відповідь, їх має бути набагато менше, ніж відкритих

v змішані - є закрита форма, але респондент може запропонувати свою відповідь.

Формулювання питань - мають бути без підсказок, які наштовхують на певну відповідь; не має бути питань, які стосуються негативних оцінок самої людини (людина оцінює себе набагато краще, ніж є); якщо потрібно дізнатися про реакцію - людині наводиться проблемна ситуація і пропонуються варіанти поведінки; Щоб перевірити правливість: застосовуються питання-фільтри - ті ж самі запитання ставляться в різній формі або те ж саме ставиться кілька разів.

Для того,щоб дізнатись правильність і зрозумілість питаня в аккеті провод. пробне (пілотажне ) опитування - опитується невелелика група людей - 50 чол. і якщо немає відповідей, багато незнаю

Переваги анкетування:

швидки

недорогий більш-менш

не потребує великої кількості інтерв»юєрів

Інтерв»ю

довше

потребує багато лдей

деякі питання важко дослідити, оскільки певну інформацю пр інтерв»ювання люди стараються не розповідати, але в місцях позбавлення волі - навпаки, багато інформації

 

Інтерв»ювання - порівняно з анкетування

Інтерв»ю: формалізоване, неформалізоване

Формалізоване- дослідник готує 5-8 запитань по певній темі, які задаються в ході бесіди, інтерв’юер може пояснити незрозуміле респонденту, може відійти від теми, може розказати про сутність того чи іншого питання (не підсказує), є також перелік питань, порядок може змінюватись

Вільне- є тільки певна тема, на яку буде спілкування, у формі бесіди, часто застосовується на перших етапах дослідження, коли не дуже знаємо певну проблему.

Кримінолог Антонян проводить інтерв»ю по 5-6 годин, це допомагає більше вивчити особистість злочинця і всі його риси.

Метод вивчення документів - досліджуються будь-які документи, писемні, графічні, звукові, візуальні, аудіовізуальні.

В першу чергу вивчаються архівні кримінальні справи, також можуть бути матеріали, підготовлені прокуратурою (прокурорського реагування, відмовні, узагальнення роботи органів), документація установ швидкої допомоги, приватного характеру (листи, щоденник, заяви громадян в офіційні органи, в Інтернеті).

Різновидом є - контент- аналіз преси (дослідження друкованих т інтернет-джерел стосовно повідомлень про злочини).

 

Спостереженняможе бути включене і не включене . Спостереження (включене) - пов’язане з безпосереднім сприйняттям дослідником ситуації, групи, подій повсякденного життя, що вивчається (включене спостереження - дослідник сам знаходиться в ситуації, яку досліджує). Включене спостереження - рідко застосовується науковцями, найчастіше - журналістами і людьми, які не по своїй волі потрапили в певну ситуацію. Найчастіше - невключене спостереження - дослідження ситуації ззовні, дослідник вивчає певну проблему, не включаючись у групу.

 

Експеримент - навмисне, штучне створення ситуації для перевірки наукової гіпотези. Застосовується не дуже часто, виключно (головним чином) - для розробки запобіжних заходів. Є експериментальна група (експериментальний об’єкт, на якомі якісь дії зроблені) і контрольна група(так ж кількість людей, характеристики - там нічого не робиься), за допомогою якої перевіряється.

 

Експертні оцінки - одержання, обробка та інтерпретація суджень спеціалістів будь-яких галузей знань або практичної діяльності, які являють інтерес для дослідника. (проведення круглого столу, наприклад, опитування фахівців в своїй галузі, які виступають експертами в певних питаннях).

В кримінологічному дослідження можуть брати участь не тільки кримінологи, а і фахівці інших знань ( соціологи, психологи, бізнесмени (фахівці в бізнес-питаннях))

 

Питання 3. Психологічні методи.

Психологічні методи - застосовуються для того, щоб більше дізнатись про внутрішній світ певних груп (злочинців, неповнолітніх тощо)

Методи

Тестування - це психолог. діагностика особистості людини, можуть бути

v загальноособистісні тести - дослід. вся система психіч. властивостей людини),

v особистісні тести (вимірювання індивідуальних особливостей людини - інтелект, творчі здібності, самоконтроль)

v групові тести (соціометрія) - використ. для оцінки міжособистісних емоційних зв»язків у групі. Соціометрія спрямована на виявлення соціальних ролей у малих групах. Готується на соціометричній анкеті - обрати лідера (кого б обрали лідером, хто б міг переконати, до чиєї думки прислуховуєтесь), показує стан емоційних контактів в тому чи іншому колективі

Екперимент

Спостереження

Аномалія соціодинаміки місць позбавлення волі - дослідження.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти