ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Вибір Майстра і Маргарити в романі М. А. Булгакова «Майстер і Маргарита»

Доля - загадка, рішення якої людство намагається знайти з давніх часів. У житті кожної людини може настати момент, коли він захоче дізнатися або навіть зумовити свою долю. Іноді у людини може з'явитися вибір: або змінити своє життя, ризикуючи заплатити за це високу ціну і наблизитися на щастя, або залишатися нещасним. У романі "Майстер і Маргарита" М. А. Булгаков показує читачеві можливий результат таких подій.
Маргарита Миколаївна, головна героїня роману, виявилася перед вибором: забути свого коханого, Майстра, або чекати і сподіватися, що вони коли-небудь зустрінуться. Сила любові Маргарити надає їй терпіння, і вона чекає Майстра. З кожним днем очікування стає все тяжче. Одного разу, сидячи на лавці під кремлівською стіною, вона подумала про те, що віддала б усе що завгодно, навіть душу свою, дияволові, аби дізнатися - чи живий Майстер. У цей момент визначилася доля Маргарити. З нею несподівано заговорив той, що підсів до неї на ту ж лавку Азазелло, посланець Воланда (диявола). Відчувши недобре, Маргарта вирішила піти, але слова Азазелло змусили її залишитися. Маргарита зрозуміла, що у неї може з'явитися можливість дізнатися хоч щось про Майстра.
Маргарита виявилася перед важким вибором. Осознававая, що вона спілкується з нечистою силою, Маргарита проте вибирає шлях пітьми -- така безмежна її любов до Майстра. "Я гину із-за любові"! -- говорить Маргарита.
Вибір, зроблений Маргаритою, може здатися дивним, адже у Маргарити є "прекрасний чоловік, якого їй нема за що докорити, відмінний будинок, вона ніколи не торкалася до примусу, не знала жахів життя в спільній квартирі". Проте жодної хвилини вона не була щаслива. Щастям для неї був тільки Майстер.
Хто ж такий Майстер? Майстер - письменник. Сенсом його життя став написаний їм роман про Понтія Пілата і Иешуа Га-Ноцри, в який він вклав усю свою душу. Але ось роман закінчений, і що ж? Його не приймають, критика його бракує. Майстер починає боротьбу за свій твір, але, побачивши у пресі уривок з роману, він здається. Його нерви, що були на межі, не витримують, навіть любов йому тепер не допомагає. Майстер робить свій вибір. Він вирішує спалити роман, що був сенсом його життя. Майстер хоче, щоб цей роман не приносив більше страждань нікому. Зненавидівши свій твір, він йде в клініку для психічнохворих, підкоряючись страху, страху перед усім (він боїться тепер навіть темряви). Свій вчинок він виправдовує тим, що не хоче, щоб із-за нього страждала Маргарита. Тобто, по суті, він втікає від усього. Але чи міг він поступити по-іншому? Безумовно. Майстер міг продовжити свою боротьбу, або ж, якщо він сам відкинув свій роман, міг знайти іншу мету в житті. Його вчинок лише посилив душевні страждання і його самого, і Маргарити. У Майстра не вистачило віри. Булгаков не погоджується з вибором Майстра і вважає, що його герой не заслужив світла.
Маргариті надається можливість укласти договір Волан-будинок, щоб зустрітися з коханим. Її наміри чисті, їй нікого і нічого боятися -- за це Воланд і його свита поважають її. Тільки заради Майстра вона стає відьмою і є присутньою в якості хазяйки на "балу ста королів" в розширеній до велетенських розмірів квартирі No. 50 будинків 302-бис на Садовій. Після балу Воланд випробовує її, пропонуючи зробити ще один вибір. І ось, коли настає момент, про який вона мріяла, Маргарита просить не за себе, а за Фріду, яка задушила хусткою своєї дитини і відповідала за це муками : їй подавали увесь час той самий хустку. Маргарита виявилася людяною відьмою, вона пробачила Фриду. Сама Маргарита теж заслужила нагороду: Иешуа відпускає на свободу Майстра. В образі Маргарити автор показує нам справжню, вічну любов. Заради любові Маргарита готова відмовитися від благополуччя, від усього, що у неї є. І вона отримала те, що хотіла : їй повернули Майстра, Майстер набув бажаного спокою, а Маргарита залишилася з ним.
Майстра і Маргарити чекає спокій. Вибравши шлях пітьми, вони набули своєї любові. Їх страждання і нещастя закінчуються там, де вони "вдень гулятимуть під вишнями..., а увечері слухати музику Шуберта". Вони будуть щасливі, і ніщо не зможе порушити їх спокійну, повну любові і спокою життя. Вони зробили свій вибір.

«Хто сказав тобі, що немає на світі справжньої, вірної, вічної любові?.«. (По роману М. А. Булгакова »Майстер і Маргарита«)

У цій світлиці чаклунка
До мене жила одна:
Тінь її ще видно
Напередодні новолунья.
А. Ахматова

Пройшло вже більше шістдесяти років з дня смерті великого М. Булгакова.
Надгробьем письменника на Новодівочому кладовищі став камінь з могили коханого ним Н. В. Гоголя. Тепер на нім два імена. Поряд зі своїм Майстром покоїться його Маргарита, Олена Сергіївна Булгакова. Саме вона стала прототипом цього найпривабливішого жіночого образу в російській літературі XX століття.
"За мною, читач! Хто сказав тобі, що немає на світі справжньої... любові?. За мною, читач, і тільки за мною, і я покажу тобі таку любов"!. Так починає Булгаков другу частину свого "західного" роману, немов передчуваючи радість історії про натхненне почуття з першого погляду.
Зустріч героїв відбувається випадково.
Майстер розповідає про неї поетові Бездомному. Отже, перед нами жінка в чорному весняному пальті, що несла в руках "огидні, тривожні, жовті квіти". Героя уразила не стільки її краса, "скільки
Чому ж Маргарита така самотня? Чого бракує їй в житті? Адже вона має молодого і красивого чоловіка, який до того ж "обожнював свою дружину", живе в прекрасному особняку одного з арбатских провулків, не потребує грошей.
Що ж треба було цій жінці, в очах якої горів якийсь незрозумілий вогонь! Невже він, майстер, людина з убогої підвальної квартири, самотня, замкнута? І на наших очах сталося диво, про яке так яскраво написав Булгаков : ".я раптом... зрозумів, що усе життя любив цю жінку"!. Що явилася як раптове осяяння, любов, що миттєво спалахнула, виявляється сильніше за життєві знегоди, страждань, сильніше за смерть.
Ця жінка стала не просто таємною дружиною художника, а його Музою : "Вона обіцяла славу, підганяла його і ось тут-то стала називати майстром".
Було ним разом добре і спокійно.
Але ось настають темні дні: написаний роман піддався лютій критиці. Закінчилася любовна ідилія, почалася боротьба. І саме Маргарита виявилася готовою до неї. Не можуть погасити любов ні цькування, ні важка хвороба, ні зникнення коханого. Подібно до Левія Матвію, вона готова кинути усе, щоб йти за Майстром і, якщо потрібно, загинути з ним разом. Маргарита -- єдиний справжній читач роману про Понтія Пілата, його критик і захисник.
Для Булгакова вірність в любові і стійкість в творчості -- явища одного порядку. Більше того, Маргарита виявляється сильніше за майстра. Їй не знайомі ні почуття страху, ні розгубленість перед життям. "Вірую", -- це слово жінка повторює постійно. За свою любов вона готова платити
сповна: "Ах, право, дияволові б я заклала душу, щоб тільки дізнатися, живий він або ні"!.
Диявол не змусив себе довго чекати. Чудодійний крем Азазелло, літаюча швабра і інші атрибути відьми стають в романі символами духовного звільнення від ненависного будинку, від чесного і доброго, але такого чужого чоловіка: "Маргарита відчула себе вільною від усього... вона покидає особняк і колишнє своє життя назавжди"!.
Польоту Маргарити присвячена ціла глава. Фантастика, гротеск тут досягають вищого напруження. Захват польотом над "туманами росяного світу" змінюється цілком реалістичною помстою Латунс-кому. А "дикий розгром" квартири ненависного критика є сусідами із словами ніжності, адресованими чотирирічному хлопчикові.
На балу у Воланда ми зустрічаємося з новою Маргаритою, всесильною королевою, учасницею сатанинського шабашу. І усе це заради коханого. Проте для Маргарити любов тісно пов'язана з милосердям. Навіть ставши відьмою, вона не забуває про інших. Тому її перше прохання про Фріду. Скорений благородством жінки, Воланд повертає їй не лише коханого, але і спаленого роману : адже справжня любов і істинна творчість не підвладні ні жеврінню, ні вогню.
Ми знову бачимо закоханих в їх маленькій квартирі. "Маргарита тихо плакала від пережитого потрясіння і щастя. Зошит, понівечений вогнем, лежав перед нею".
Але Булгаков не готує своїм героям щасливого фіналу. У світі, де торжествують бездушшя і брехня, немає місця ні любові, ні творчості.
Цікаво, що в романі існують дві картини смерті закоханих.
Одна з них цілком реалістична, така, що дає точну версію відходу з життя. У ту мить, коли хворий, поміщений в 118-й нумер клініки Стравінського, помер на своєму ліжку, на іншому кінці Москви в готичному особняку вийшла зі своєї кімнати Маргарита Миколаївна, несподівано зблідла, схопилася за серце і впала на підлогу.
У плані ж фантастичному наші герої випивають фалернское вино і переносяться у світ інший, де їм обіцяний вічний спокій. "Слухай беззвучність, -- говорила Маргарита майстрові, і пісок шарудів під її босими ногами, -- слухай і насолоджуйся тим, що тобі не давали в житті, -- тишею... Берегти твій сон буду я".
Тепер в нашій пам'яті вони назавжди залишаться разом і після смерті.
А камінь з могили Гоголя глибоко увійшов до землі, немов оберігаючи М. Булгакова і його Маргариту від суєтності і життєвих знегод, зберігаючи цю всепереможну любов.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти