ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Що древні греки розповідали про Ведмедиця?

Про Великої і Малої Ведмедиці існує багато легенд. Ось одна з них. Колись у вікопомні часи, у царя Лікаона, який правив країною Аркадією, була дочка на ім'я Каллісто. Краса її була настільки незвичайної, що вона ризикнула змагатися з Герою – богинею і дружиною всемогутнього верховного бога Зевса. Ревнива Гера врешті-решт помстилася Каллісто: користуючись своїм надприродним могутністю, вона перетворила її на потворну ведмедицю. Коли син Каллісто, юний Аркад, одного разу повернувшись з полювання, побачив біля дверей свого будинку дикого звіра, він нічого не підозрюючи, ледве не вбив свою матір-ведмедицю. Цьому перешкодив Зевс – він утримав руку Аркада, а Каллісто назавжди взяв до себе на небо, перетворивши в гарне сузір'я – Велику Ведмедицю. У Малу Ведмедицю заодно була перетворена і улюблена собака Каллісто. Не залишився на Землі і Аркад: Зевс і його перетворив на сузір'я Волопаса, приреченого навіки сторожити в небесах свою матір. Головна зірка цього сузір'я називається Арктур, що означає «страж ведмедиці». Велика і Мала Ведмедиці є не заходять сузір'ями, найбільш помітними на північному небі. Існує й інша легенда про приполярних сузір'ях. Побоюючись злого бога Кроноса, який поїдав немовлят, мати Зевса Рея сховала свого новонародженого в печері, де його вигодовували крім кози Амалтеі, дві ведмедиці – Меліса й Геліка, згодом поміщені за це на небо. Іноді Меліссу називають Кіносура, що означає «хвіст собаки». У легендах різних народів Велику Ведмедицю називають часто колісницею, візком або просто сімома биками. Поруч із зіркою Міцар (від арабського слова «кінь») – другий, або середньої, зіркою в ручці ковша Великої Ведмедиці – ледь помітна зірка Алькор (арабською мовою це означає «вершник», «наїзник»). За цим зірках можна перевіряти зір; кожна зірка повинна бути видна неозброєним оком.

Як Персей врятував Андромеду

У назвах зоряного неба відбився міф про героя Персея. Давним-давно, якщо вірити древнім грекам, Ефіопією правив цар на ім'я Цефей і цариця, яку звали Кассіопея. Була в них єдина дочка красуня Андромеда. Цариця дуже пишалася своєю дочкою і одного разу мала необережність похвалитися своєю красою й красою своєї дочки перед міфічними мешканками моря – Нереїда. Ті дуже розсердилися, тому що вважали, що вони найкрасивіші на світі. Нереїди поскаржилися своєму батькові – богу морів Посейдону, щоб він покарав Кассіопею і Андромеду. І могутній владар морів послав на Ефіопію величезне морське чудовисько – Кита. З пащі Кіта виривався вогонь, з вух валив чорний дим, хвіст був покритий гострими шипами. Чудовисько спустошувало і палив країну, загрожувало загибеллю всьому народу. Щоб умилостивити Посейдона, Цефей і Кассіопея погодилися віддати улюблену дочку на поживу чудовиську. Красуня Андромеда була прикута ланцюгами до прибережної скелі й покірно чекала своєї долі. А в цей час на іншому краю світу один з найвідоміших легендарних героїв – Персей – зробив незвичайний подвиг. Він проник на острів, де жили горгони – чудовиська в образі жінок, у яких замість волосся кишіли змії. Погляд горгон був так жахливий, що всякий, що ризикнув подивитися їм в очі, миттєво стають кам’яними. Але ніщо не могло зупинити безстрашного Персея. Вибравши момент, коли горгони заснули, Персей відрубав голову однієї з них – найголовнішої, найстрашнішої – Горгона Медуза. У той же момент з величезного тулуба Медузи випурхнув крилатий кінь Пегас. Персей підхопився на Пегаса і помчав на батьківщину. Пролітаючи над Ефіопією, він помітив прикуту до скелі Андромеду, яку ось-ось мав схопити жахливий Кит. Відважний Персей вступив у сутичку з чудовиськом. Довго тривала ця боротьба. Чарівні сандалії Персея підняли його в повітря, він встромив у спину Кіту свій вигнутий меч. Кіт заревів і кинувся на Персея. Персей направив на чудовисько мертвущий погляд відрубаної голови Медузи, яка була прикріплена до його щита. Чудовисько скам'яніло й потонуло, перетворившись на острів. А Персей розкував Андромеду і привіз її в палац Цефея. Зраділий цар віддав Андромеду в дружини Персеєві. В Ефіопії багато днів тривав веселий бенкет. А на небі з тих пір горять сузір'я Кассіопеї, Цефея, Андромеди, Персея. На карті зоряного неба ви знайдете сузір'я Кита, Пегаса. Так стародавні міфи Землі знайшли своє відображення на небі.

Як крилатий кінь Пегас «залетів» на небо

Поруч з Андромедою знаходиться сузір'я Пегаса, що особливо добре видно опівночі в середині жовтня. Тризірки цього сузір'я і зірка альфа Андромеди утворюють фігуру, що одержала в астрономів назву «Великий квадрат». Його можна легко знайти на осінньому небі. Крилатий кінь Пегас виник з обезголовленого Персеєм тіла Медузи Горгони, але не успадкував від неї нічого поганого. Він був улюбленцем дев'яти муз – дочок Зевса й богині пам'яті Мнемозіни, на схилі гори Гелікон він вибив копитом джерело Іппокрени, вода якого приносила поетам натхнення.

І ще одна легенда, в якій згаданий Пегас. Онук царя Сісіфа Беллерофонт повинен був убити вогнедишне чудовисько Химеру (Химера – по-грецьки «коза»). Страховище мало голову лева, тулуб кози і хвіст дракона. Беллерофонтові вдалося убити Химеру за допомогою Пегаса. Одного разу він побачив крилатого коня, і бажання заволодіти ним охопило юнака. Уві сні до нього з'явилася богиня Афіна, улюблена дочка Зевса, мудра й войовнича, покровителька багатьох героїв. Вона подарувала Беллерофонтові чудову, переважна коней вуздечку. З її допомогою Беллерофонт піймав Пегаса й відправився на битву з Химерою. Високо піднявшись у повітря, він кидав у чудовиська стріли, поки воно не випустило дух. Але своєю удачею Беллерофонт не був задоволеним, та побажав на крилатому коні піднятися на небо, в оселі безсмертних. Зевс, дізнавшись про це, розгнівався, привів Пегаса в лють, і той скинув свого вершника на Землю. Пегас після цього піднявся на Олімп, де носив блискавки Зевса. Головна визначна пам'ятка сузір'я Пегаса – яскраве кульове скупчення. У бінокль видно кругле світиться туманна плямочка, краї якого іскряться, як вогні великого міста, видимого з борту літака. Виявляється, в цьому кульовому скупченні укладено близько шести мільйонів сонць!

Найкрасивіше сузір'я південного неба

На всьому небі немає іншого сузір'я, яке б містило стільки цікавих і легкодоступних для спостереження об'єктів, як Оріон, розташований поблизу сузір'я Тельця. Оріон був сином Посейдона – бога морів по грецькій міфології (по римської – Нептун). Він був знаменитим мисливцем, боровся з биком і хвалився тим, що немає тварини, якого він не зміг би перемогти, за що Гера, могутня дружина могутнього Зевса, наслала на нього Скорпіона. Оріон очистив від диких звірів острів Хіос і став просити у царя цього острова руки його дочки, але той відмовив йому. Оріон спробував викрасти дівчину, і цар помстився йому: напоївши доп’яну, він засліпив Оріона. Геліос повернув Оріону зір, але від укусу посланого Герою Скорпіона Оріон все-таки загинув. Зевс помістив його на небі таким чином, що він може завжди піти від свого переслідувача, і дійсно, ці два сузір'я одночасно на небі не видно ніколи.

Звідки на небі волосся Вероніки?

У давнього сузір'я Лева на небі була досить велика «територія», а сам Лев був володарем чудової "пензлика" на хвості. Але в 243 році до н.е. він її позбувся. Сталася кумедна історія, про яку говорить легенда. У єгипетського царя Птолемея Евергета була красуня дружина, цариця Вероніка. Особливо прекрасні були її розкішні довге волосся. Коли Птолемей відправився на війну, його зажурена дружина дала клятву богам: якщо вони збережуть її коханого чоловіка цілим і неушкодженим, принести в жертву своє волосся. Незабаром Птолемей благополучно повернувся додому, але, побачивши обстрижену дружину, був засмучений. Царствену подружжя трохи заспокоїв астроном Конон, заявивши, що боги піднесли волосся Вероніки на небо, де їм призначено прикрашати весняні ночі.

Сузір'я Тельця

У стародавніх народів самим головним було сузір'я Тельця, тому що новий рік починався навесні. У зодіаку Телець саме древнє сузір'я, оскільки в житті древніх народів скотарство відігравало величезну роль, і з биком (тельцем) пов'язували те сузір'я, де Сонце як би перемагало зиму і віщувало прихід весни і літа. Взагалі багато давні народи шанували це тварина, вважали його священним. У Давньому Єгипті був священний бик Апіс, якому поклонялися при його житті і мумію якого урочисто ховали в чудовій гробниці. Кожні 25 років Апіса заміняли новим. У Греції бик теж користувався великою пошаною. На Криті бика звали Мінотавр. Герої Еллади Геракл, Тесей, Ясон утихомирювали биків. Сузір'я Овна також було вельми шановане в давнину. Верховного бога Єгипту Амон-Ра зображали з баранячою головою, а дорога до його храму являла собою алею з сфінксів з баранячими головами. Вважалося, що сузір'я Овна названо на честь Овна із золотим руном, за яким і пливли аргонавти. На небі, до речі, існує ряд сузір'їв, що відбивають Корабель Арго. Зірка альфа (сама яскрава) цього сузір'я називається Гамаль (по-арабські «дорослий баран»). Найяскравіша зірка в сузір'ї Тельця носить назву Альдебаран.

Звідки на небі Близнюки?

У цьому сузір'ї дві яскраві зорі знаходяться дуже близько одна від одної. Свою назву вони отримали на честь аргонавтів Діоскурів – Кастора й Поллукса – близнюків, синів Зевса, самого могутнього з олімпійських богів, і Леди, легковажної земної красуні, братів Олени прекрасною – винуватиці Троянської війни. Кастор славився як вправний візник, а Поллукс як неперевершений кулачний боєць. Вони брали участь у поході аргонавтів і Калідонський вепр. Але одного разу Діоскури не поділили здобич зі своїми двоюрідними братами, велетнями Ідасом і Лінкеєм. У битві з ними брати були сильно злякався. І коли Кастор помер, безсмертний Поллукс не захотів розлучитися з братом і попросив Зевса не розлучати їх. З тих пір з волі Зевса брати півроку проводять у царстві похмурого Аїда, а півроку – на Олімпі. Бувають періоди, коли в один і той же день зірка Кастор видно на фоні ранкової зорі, а Поллукс – вечірньої. Можливо, саме ця обставина й дало привід до народження легенди про братів, що мешкають то в царстві мертвих, то на небі. Брати Діоскури вважалися в давнину заступниками моряків, що потрапили в бурю. А поява на щоглах кораблів перед грозою «Вогнів Святого Ельма» вважалося відвідуванням Близнюків їх сестрою Оленою. Вогні Святого Ельма – світні розряди атмосферної електрики, що спостерігаються на загострених предметах (верхівках щогл, громовідводу і т. п.). Діоскури шанувалися також як хранителі держави та покровителі гостинності. У Давньому Римі мала ходіння срібна монета «Діоскури» із зображенням зірок.

Як на небі з'явився Рак

Сузір'я Рака – одне із самих малопомітних зодіакальних сузір'їв. Історія його дуже цікава. Існує кілька досить екзотичних пояснень походження назви цього сузір'я. Так, наприклад, всерйоз затверджувалося, що єгиптяни помістили в цю область неба Рака як символ руйнування і смерті, тому що ця тварина харчується падлом. Рак рухається хвостом вперед. Близько двох тисяч років тому в сузір'ї Рака знаходилася точка літнього сонцестояння (тобто найбільша тривалість світлового дня). Сонце, досягнувши в цей час граничного видалення на північ починало «задкувати» назад. Тривалість дня поступово зменшувалася. За класичної стародавньої міфології величезний морський Рак напав на Геракла, коли він боровся з Лернейською гідрою. Герой розчавив його, але богиня Гера, ненавиділа Геракла, помістила Рака на небо. У Луврі зберігається знаменитий єгипетський коло зодіаку, в якому сузір'я Рака розташовується вище всіх інших.

Страшний чи Лев на небі?

Близько 4,5 тисяч років тому в цьому сузір'ї знаходилася точка літнього сонцестояння, і Сонце виявлялося в цьому сузір'ї в самий жаркий час року. Тому у багатьох народів саме Лев став символом вогню. Ассірійці так і називали це сузір'я «великий вогонь», і халдеї пов'язували лютого лева з не менш лютою спекою, Яка була кожне літо. Вони вважали, що Сонце одержує додаткову силу і теплоту, перебуваючи серед зірок лева. У Єгипті теж пов'язували це сузір'я з літнім періодом: зграї левів, рятуючись від спеки, перекочували з пустелі в долину Нілу, який у цей час розливався. Тому єгиптяни поміщали на затворах шлюзів іригаційних каналів, направляли воду на поля, зображення у вигляді левової голови з відкритою пащею.

Діва

Сузір'я Діви, розташоване поруч зі Львом, це сузір'я іноді уявлялося казковим сфінксом – міфічною істотею з тілом лева і головою жінки. Нерідко в ранніх міфах Діву ототожнювали з Реєю, матір'ю бога Зевса, дружиною бога Кроноса. Іноді в ній бачили Феміду, богиню правосуддя, яка в своєму класичному вигляді тримає в руках ваги (зодіакальне сузір'я поруч з Дівою). Є відомості, що в цьому сузір'ї стародавні спостерігачі бачили Астрею, дочка Феміди і бога Зевса, останню з богинь, які залишили Землю наприкінці бронзового століття. Астрея – богиня справедливості, символ чистоти і невинності, покинула Землю через злочинів людей. Такою ми бачимо Діву в стародавніх міфах. Діву зазвичай зображують з жезлом Меркурія і колосом. Спіка (в пер. з латині «колос») названа найяскравіша зірка сузір'я. Сама назва зірки і те, що Діву зображали з колосом в руках, вказує на зв'язок цієї зірки з сільськогосподарською діяльністю людини. Можливо, що з появою її на небі збігалося початок будь-яких землеробських робіт.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти