ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


При визначенні збору законодавець розглядає його як обов'язковий платіж, що справляється з платників зборів унаслідок вчинення на їхкористь юридично значущих дій.

Виділено і суб'єктний склад тих осіб, які мають вчиняти такі дії. До них віднесено: 1* державні органи; 2* ор­гани місцевого самоврядування; 3*уповноважені органи; 4* інші осіб.


124. ЗБІР ЗА ПЕРШУ РЕЄСТРАЦІЮ ТРАНСПОРТНОГО ЗАСОБУ

Платниками збору є юридичні та фізичні особи, які здійснюють першу реєстрацію в Україні транспортних засобів, які (відповідно до статті 232 ПКУ* є об’єктами оподаткування.

Встановлено, за яких умов фізичні і юридичні особи стають платниками збору, а саме при здійсненні першої реєстрації в Україні транспортних засобів. Відповідно до пп. 14.1.163 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України перша реєстрація транспортного засобу - це реєстрація транспортного засобу, яка здійснюється уповноваженими державними органами України щодо цього транспортного засобу в Україні вперше.

Платники даного збору – юридичні і фізичні особи – сплачують його при першій реєстрації в двох випадках: коли реєструють новий, тільки придбаний у продавця транспортний засіб, виготовлений в Україні, та при реєстрації транспортного засобу, завезеного з-за кордону – як нового, так і старого.

Об’єкти оподаткування збором – Транспортні засоби, якими є:

1. колісні транспортні засоби, крім: а* транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що закріплені на праві оперативного управління за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, які повністю утримуються за рахунок бюджету, крім тих, що віднесені до транспортної групи, в порядку, визначеному головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики з питань національної безпеки у воєнній сфері, оборони і військового будівництва; б* транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що закріплені на праві оперативного управління за військовими формуваннями головного органу у системі центральних органів виконавчої влади у сфері охорони громадського порядку, забезпечення громадської безпеки, безпеки дорожнього руху, які повністю утримуються за рахунок бюджету, крім тих, що віднесені до транспортної групи, в порядку, визначеному таким головним органом; в* транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що закріпленіна праві оперативного управління за підрозділами служби цивільного захисту, які повністю утримуються за рахунок бюджету, крім тих, що віднесені до транспортної групи, в порядку, визначеному головним органом у системі центральних органів виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту населення; г*транспортних засобів вантажних, самохідних, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, - товарна позиція 8709 згідно з УКТ ЗЕД; ґ* транспортних засобів швидкої медичної допомоги; д* машин і механізмів длясільськогосподарських робіт - товарні позиції 8432 і 8433 згідно з УКТ ЗЕД; е*причепів (напівпричепів*; є* мопедів; ж* велосипедів;

2. судна, зареєстровані у Державному судновому реєстрі України або у Судновій книзі України;

3. літаки і вертольоти, зареєстровані у Державному реєстрі цивільних повітряних суден України або у Реєстрі державних повітряних суден України, крім: а* літаків і вертольотів Збройних Сил України; б* літаків і вертольотів головного органу у системі центральних органів виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики у сфері цивільного захисту населення, а також органів управління та сил цивільного захисту, що виконують завдання цивільного захисту.

База оподаткуваннявизначається окремо для кожного транспортного засобу:

Аналізуючи ставки збору за першу реєстрацію колісних транспортних засобів, необхідно врахувати, що даний збір не є головним джерелом доходів бюджету, а є одним із видів поповнення державної казни. Передбачено встановлення наступних ставок збору:

1* для легкових авто (крім електромобілів*: залежно від об'єму циліндра двигуна

2* для легкових автомобілів, обладнаних електродвигуном, – 0,58 грн. за 1 кВт потужності двигуна;

3* для мотоциклів з двигуном об’ємом до 500 см3 збір – 3,53 грн. за 100 см3; від 501 до 800 см3 включно – 5,88 грн. за 100 см3; понад 800 см3 – 11,75 грн. за 100 см3;

4* для автобусів, у тому числі мікроавтобусів, – 5,88 грн. за 100 см3 об’єму циліндрів двигуна;

5* для тракторів – 2,93 грн. за 100 см3 об’єму циліндрів двигуна;

6* для вантажних та вантажопасажирських автомобілів з двигуном об’ємом до 8200 см3 – 17,63 грн. за 100 см3; від 8201 до 15 000 см3 – 23,50 грн. за 100 см3; понад 15000 см3 – 29,38 грн. за 100 см3;

7* для сідельних тягачів – 17,63 грн. за 100 см3 об’єму циліндрів двигуна;

8* для автомобілів спеціального призначення 5,88 грн. за 100 см3 циліндрів двигуна

9* для інших колісних транспортних засобів, які не включені у вище зазначені групи – 5,40 грн. за 100 см3 циліндрів двигуна;

9* для суден, оснащених стаціонарним або підвісним двигуном потужністю до 55 кВт включно, – 2,93 грн., а понад 55 кВт – 3,53 грн. за 1 кВт потужності двигуна;

10* для суден, не оснащених двигуном – 8,22грн. за 100 см довжини корпусу судна, якщо така довжина не перевищує 7,5 метрів, та 16,45 грн. за 100 см, якщо довжина судна перевищує зазначений розмір;

11* для літаків і вертольотів – 1,18 грн. за кожен кілограм максимальної злітної маси.

Зазначені ставки збору за першу реєстрацію транспортного засобу не є постійними. Прикінцевими положеннями Податкового кодексу Українипередбачено обов’язок Кабінету Міністрів України щорічно до 1 червня вносити до Верховної Ради України проект закону про внесення змін до цього Кодексу щодо ставок даного збору, з урахуванням індексів споживчих цін та індексів цін виробників промислової продукції.

Залежно від того, який транспортний засіб реєструється (новий чи використовуваний*, при розрахунку збору застосовуються коефіцієнтивизначені статтею 234 Податкового кодексу України:

1* для нових транспортних засобів (щодо яких немає актів державної реєстрації уповноважених органів, у тому числі іноземних, які дають право на їх експлуатацію* – 1;

2* для транспортних засобів, які використовувалися до 8 років (крім електромобілів та тракторів* – 2;

3* для суден, літаків і вертольотів, які використовувалися понад 8 років – 3;

4* для колісних транспортних засобів, які використовувалися понад 8 років (крім електромобілів та тракторів* – 40.

Сума збору обчислюється щодо кожного транспортного засобу як добуток відповідної бази оподаткування, ставки збору та відповідного коефіцієнта.

Від сплати збору звільняються:

- легкові автомобілі для інвалідів з об’ємом циліндрів двигуна до 1500 см3, що придбані за рахунок коштів державного чи місцевих бюджетів та/або безоплатно передані інвалідам відповідно до законодавства України;

- транспортні засоби будинків-інтернатів для громадян похилого віку та інвалідів, дитячих будинків-інтернатів, пансіонатів для ветеранів війни і праці, геріатричних пансіонатів, реабілітаційних установ для інвалідів та дітей-інвалідів, що фінансуються з державного та місцевого бюджетів.

Проте у разі відчуження вищезазначених транспортних засобів особи, які отримали їх у власність, зобов’язані сплатити збір за ставками, у порядку та на умовах, передбачених Податковим кодексом України.

Збір сплачується перед проведенням першої реєстрації в Україні транспортних засобів за місцем реєстрації транспортних засобів за ставками, які діють на день сплати.

Базовий податковий (звітний* період дорівнює календарному року.

Платники збору зобов’язані при першій реєстрації в Україні пред’являти квитанції або платіжні доручення про сплату збору з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення, а платники, звільнені від сплати збору, – відповідний документ, що дає право на користування такими пільгами. При відсутності зазначених документів реєстрація не проводиться.

положенням статті 239 Податкового кодексу України, яким встановлено обов’язок юридичних осіб в десятиденний строк після першої реєстрації в Україні транспортних засобів подавати відповідному органу державної податкової служби за місцем свого знаходження та за місцем реєстрації транспортного засобу розрахунок суми збору за такі транспортні засоби за формою, затвердженою центральним контролюючим органом, з додаванням копій реєстраційних документів, завірених органами, які провадили таку реєстрацію.

Центральні органи виконавчої влади, що забезпечують здійснення обліку та реєстрації транспортних засобів, зобов’язані повідомити центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, про зареєстровані транспортні засоби, а також про осіб, на яких вони зареєстровані, а також зняті з реєстрації такі транспортні засоби.


125. ЗБІР У ВИГЛЯДІ ЦІЛЬОВОЇ НАДБАВКИ ДО ДІЮЧОГО ТАРИФУ НА ЕЛЕКТРИЧНУ І ТЕПЛОВУ ЕНЕРГІЮ, КРІМ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ, ВИРОБЛЕНОЇ КВАЛІФІКОВАНИМИ КОГЕНЕРАЦІЙНИМИ УСТАНОВКАМИ та ЗБІР У ВИГЛЯДІ ЦІЛЬОВОЇ НАДБАВКИ ДО ДІЮЧОГО ТАРИФУ НА ПРИРОДНИЙ ГАЗ ДЛЯ СПОЖИВАЧІВ УСІХ ФОРМ ВЛАСНОСТІ

Платниками збору є:

- оптовий постачальник електричної енергії

- тавиробники електричної енергії, які мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електричної енергії, та теплової енергії (далі − юридичні особи*.

Тобто, платниками цього збору є оптовий постачальник електричної енергії ДП «Енергоринок», та юридичні особи – виробники електричної енергії, що мають ліцензію на право здійснення підприємницької діяльності з виробництва електричної енергії і продають її поза оптовим ринком електроенергії, та виробники теплової енергії.

Об’єктом оподаткування збором є:

а* для оптового постачальника електричної енергії – вартість відпущеної електричної енергії без урахування податку на додану вартість;

б* для юридичних осіб – вартість відпущеної електричної енергії, що продається поза оптовим ринком електричної енергії, зменшена на вартість електричної енергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками та/або з відновлюваних джерел енергії, а для гідроенергії – виключно у частині виробленої малими гідроелектростанціями без урахування податку на додану вартість.

Ставка збору становить 3 відсотки від вартості фактично відпущеної платником збору електричної енергії без урахування податку на додану вартість.

Базовий податковий (звітний* період для збору дорівнює календарному місяцю.

Податкове зобов’язання із збору за базовий податковий (звітний* період визначається виходячи з ставки збору і вартості фактично відпущеної електричної енергії, яка є об’єктом оподаткування.

Нарахування податкового зобов’язання проводиться платниками збору у Податковій декларації зі збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на електричну і теплову енергію, крім електроенергії, виробленої кваліфікованими когенераційними установками.

Податкові декларації збору подаються платниками збору органам державної податкової служби у строки, визначені для місячного податкового (звітного*періоду, за місцем податкової реєстрації.

Платники збору самостійно нараховують, подають декларацію за місцем податкової реєстрації та сплачують податкові зобов’язання у строки, визначені для місячного податкового (звітного* періоду, за місцем податкової реєстрації. Тобто, податкові декларації зі збору подаються протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового* місяця, а сума збору, задекларована платником, сплачується таким платником протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації.

Контроль за цільовим використанням таких коштів здійснює національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

Юридичні особи – виробники електричної енергії на малих гідроелектростанціях спрямовують кошти у розмірі збору на будівництво нових та реконструкцію і модернізацію діючих малих гідроелектростанцій. Контроль за цільовим використанням таких коштів здійснює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти