ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Особливості нервово-психічного розвитку новонародженої дитини

Для новонароденого характерні некоординовані атетозоподібні рухи кінцівок, ригідність м'язів, фізіологічний гіпертонус м'язів-згиначів, голосний крик. Слух у них знижений, відчуття болю ослаблене. Крім того, нервово-психічний розвиток дитини в періоді новонародженості характеризують наявність ряду безумовних рефлексів новонародженого:

1) стійкі (існують протягом всього життя):

· ковтальний;

· сухожильні рефлекси кінцівок;

· рогівковий;

· кон'юнктивальний;

· надбрівний або орбікулопальпебральний.

2) транзиторні (існують після народження, а згодом поступово зникають):

· оральні сегментарні автоматизми (смоктальний, пошуковий, хоботковий, долонно-рото-головний або рефлекс Бабкіна);

· спінальні сегментарні автоматизми (захисний, рефлекс опори, автоматичної ходи, хапальний рефлекс Робінсона,рефлекси Моро, Керніга, рефлекс повзання Бауера, рефлекси Бабінського, Галанта, Переса).

Смоктальний рефлекс утримується до 10-12 місяців. Його можна викликати, приклавши до рота дитини соску, при цьому немовля здійснює смоктальні рухи.

Пошуковий рефлекс – при погладжувані шкіри дитини в ділянці кута рота, вона повертає голову, опускає нижню губу і відхиляє язик в сторону подразника. Зберігається до 3-4 місяця.

Хоботковий рефлекс – при ніжному постукуванні пальцем по губах дитини вона витягує їх вперед у вигляді хоботка. Зберігається до 2-3 місяців.

Долонно-рото-головний рефлекс (Бабкіна) – при натискуванні великими пальцями на долоні в ділянці підвищень великих пальців дитини, немовля відкриває рот і нахиляє голову вперед до грудей. Зберігається до 2-3 місяців.

Захисний рефлекс – якщо новонародженого покласти на живіт, то він рефлекторно повертає голову в сторону. Викликається до 2-х місяців життя.

Рефлекс опори викликається наступним чином:

лікар утримує дитину в пахвових ямках з сторони спини і одночасно підтримує вказівними пальцями голову. При підніманні дитини в цьому положенні вона згинає ноги в кульшових та колінних суглобах. При опусканні на опору дитина впирається на неї всією ступнею. Цей рефлекс фізіологічний до 2-х місячного віку.

Рефлекс автоматичної ходи – при нахилянні тулуба дитини в положенні рефлексу опори, вона робить кроки вперед. Рефлекс зникає в 2 місяці.

Рефлекс Моро полягає у тому, що при ударі двома руками по поверхні, на якій знаходиться дитина, на віддалі 15-20 см від її голови, немовля спочатку широко розводить в сторони і розгинає пальці (І фаза), а згодом повертається в попереднє положення (ІІ фаза).

Другий метод перевірки рефлекса Моро – утримуючи дитину на руках, різко опускають її вниз на 20 см (І фаза), а надалі піднімають до попереднього рівня (ІІ фаза). Дитина виконує вище описані рухи. Рефлекс Моро фізіологічний до 4-го місяця життя.

Рефлекс Керніга – якщо зігнути ногу дитини, яка лежить на спині, в колінному і кульшовому суглобах (в лежачому положенні) під прямим кутом, то розігнути її після цього не вдається. Рефлекс зберігається до 4-6 місяця.

Рефлекс Бабінського – при подразнені підошви дитини по зовнішньому краю ступні від п'ятки до основи великого пальця відбувається повільне розгинання великого пальця і згинання інших пальців (іноді віялоподібне їх розходження). Цей рефлекс вважається фізіологічним до 2-х річного віку.

Рефлекс повзання Бауера – при положенні дитини на животі вона намагається підняти голову і виконує плазуючі рухи. Якщо прикласти до підошви немовляти руки, то вона активно відштовхується ногами від долонь. Рефлекс зберігається до 4 місяців.

Рефлекс Галанта – якщо дитини покласти на бік і двома пальцями (великим і вказівним) по паравертибральних лініях від шиї до сідниць, то це викликає дугоподібне вигинання тулуба в сторону подразника.

Рефлекс Переса – якщо дитину покласти на бік і провести пальцем від куприка до шиї по остистих відростках хребта, то це викликає в немовлят коротке апное, надалі різкий крик, лордоз, згинання кінцівок, гіпертонус м'язів, іноді дефекацію та сечопуск. Перевірку цього рефлекса проводять в кінці дослідження, так як це викликає біль в дитини. Фізіологічним вважається цей рефлекс до 3-4 місяців.

 

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти