ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Проблемного вивчення матеріалу на уроці

Приклад організації методу

Проблемного вивчення матеріалу на уроці

Світової літератури 8 клас

 

 

Підготував:

студент ІІІ курсу

факультету

іноземної філології

групи ІМ – 34

Дроздюк Богдан

 

 

Рівне 2012 р.

Проблемне навчання

Проблемне навчання –це вид навчання, в основі якого лежить метод проблемного вивчення матеріалу. Суть проблемного навчання полягає в розкритті особливості мето­ду проблемного вивчення матеріалу.

Структура методу проблемного вивчення матеріалу включає в себе такі етапи:

- створення проблемної ситуації;

- формулювання проблеми;

- висунення гіпотез;

- перевірка висунутих гіпотез;

- аналіз результатів перевірки гіпотез;

- висновок і узагальнення;

- повернення до проблемної ситуації.

Приклад організації проблемного вивчення матеріалу

Тема:Давньогрецька лірика як синтез поезії та музики. Злиття в ній особистих почуттів і переживань поета з реаліями життя, утвердження самоцінності людської особистості. Види давньогрецької лірики (декламаційна: елегія і ямби; пісенна: сольна і хорова), її вплив на всесвітній літературний процес.

Мета:Ознайомити учнів з давньогрецькою лірикою, історією її виникнення, художніми особливостями та представниками (Архілох та Тіртей); визначити на прикладі поетичних творів моральні цінності давніх греків; розвивати і поглиблювати знання учнів щодо поняття «лірика», навички аналізу поетичного тексту; творчу уяву, логічне мислення; виховувати культуру читання, усної відповіді, моральні цінності: почуття відповідальності, краси, цінності життя.

Створення проблемної ситуації

Антична доба це період кровопролитних війн, величних міфів та легендарних героїв. В той час смерть на полі бою була особливо шанованою, а сам воїн залишався у світлій пам’яті своїх нащадків протягом багатьох століть. Це часи, коли Тесей, Ахілес та Одісей вершили свої подвиги, які навіть крізь тисячоліття пам’ятають та шанують. Але чому у людей, які на протязі всієї своєї історії існування прагнули до миру, спокою та довголіття, смерть під час битви вважалась прекрасним? Чим вони мотивувались? Які почуття їх переповнювали та яку ціль вони переслідували? Ці питання і є предметом нашого дослідження.

Формулювання проблеми

Чому воїни, які загинули на полі бою, користувались у суспільстві особливою повагою? Яка головна причина невмирущості віршів Архілоха та Тіртея? Чому вони увійшли в історію світової літератури? Які риси характеру притаманні античному воїну? Чому музика була невід’ємною частиною віршів?

 

Розробка робочих гіпотез

Аналізуючи детальніше проблемну ситуацію, варто окреслити наступні гіпотези взявши до уваги цитати з творів:

«Добре вмирати тому, хто, боронячи рідну країну,

Поміж хоробрих бійців падає в перших рядах.

Гірше ж немає нічого, як місто своє і родючі

Ниви покинуть і йти жебракувати в світи».

«Переможеш - не хвались відкрито цим,

Переможене - удома в самотині стримуй плач».

Читаючи ці рядки в нашій уяві постає античний воїн, якому характерні всі ті найвищі доблесті та чесноти, які слугували еталоном для чоловіків протягом тисячоліть. Він ладний на все, включаючи смерть, тільки б це пішло на благо його Батьківщини. У бою він відважний солдат, який не ховається за спинами свої товаришів, а навпаки – йде вперед та бореться до останнього подиху. Його емоції стримані, а характер твердий неначе камінь. Автор намагається донести до читача той патріотичний настрій, яким насичений вірш. Це те почуття, яке людина повинна спокутувати від самого народження аж до смерті.

Також уваги заслуговує той факт, що в античні часи обов’язковим супроводжуючим елементом віршів була музика. Вона виконувала функцію естетичного задоволення, а як відомо стародавні греки були високими поціновувачами мистецтва, тому увага до музики приділялась в не меншому об’ємі, ніж до самого вірша.

 

Перевірка робочих гіпотез

На даному етапі дослідження слід перевірити правильність чи хибність отриманих припущень. Риси характеру, які описані у віршах Архілоха та Тіртея, пронесли свій цінний зміст та значення крізь віки та назавжди закарбувались у всесвітній літературній спадщині. Як приклад можна привести слова відомого українського поета Івана Франка з його поеми «Лісова ідилія»:

«Слова — полова,

Але огонь в одежі слова —

Безсмертна, чудотворна фея,

Правдива іскра Прометея».

Прометей – видатний античний герой, наділений мужністю, хоробрістю та незламністю – тими рисами характеру, які у своїх віршах описують Архілох та Тіртей.

Аналіз перевірки результатів робочих гіпотез

Існує прекрасна легенда про Тіртея, яка показує нам могутню силу слова : «Не було в Елладі міста, де б до мистецтв ставилися гірше, ніж у Спарті. Колись звідти навіть вигнали всіх митців, бо ті начебто не приносили державі «жодної користі». Однак переказують, що під час війни Спарти з Мессе-нією жодна зі сторін довго не могла перемогти. Тоді спартанці отримали пророцтво: вони не переможуть доти, доки не попросять допомоги в афінян, своїх найзапекліших суперників. Що поробиш, з богами не сперечаються: зціпивши зуби, спартанські посли вирушили до Афін. Там теж здивувалися їхньому проханню і наказали зачекати під міською брамою. Яким же було обурення войовничих спартанців, коли з Афін їм на «допомогу» вийшов не загін добре озброєних гоплітів, а кульгавий учитель музики Тіртей. Від люті й приниження спартанці ледве не вбили його на місці, але побоялися гніву богів і взяли старигана із собою. Саме тоді війська спартанців і мессенців зійшлися у вирішальній битві — хто кого? І в найнапруженіший момент бою, коли спартанські лави, здавалося, не витримають стрімкого натиску чисельнішого супротивника, Тіртей почав декламувати свої вірші: про стійкість у бою, про необхідність боронити батьківщину, про те, що краще полягти в битві за свій народ, ніж шукати притулок у далеких краях. І серця втомлених спартанських воїнів сповнилися відвагою, вони кинулися на ворогів і перемогли їх. Тіртей дістав звання почесного громадянина Спарти, а спартанці відтоді почали шанувати мистецтво слова. Невтомні войовники, вони перед битвою приносили жертви не богу війни Аресу, а музам, бо просили не перемоги, а поета, який зміг би цю перемогу оспівати...».

Потрібно також взяти до уваги цікавий та важливий факт про Архілоха. З його творів ми маємо змогу дізнатися, що він був найманим воїном, що дозволяє нам впевнитись в достовірності емоцій та переживань, які вирують на полі битви, описаних у віршах видатного поета.

Формулювання висновків та узагальнень

Проаналізувавши твори та з’ясувавши головні ідеї висвітленні авторами, ми можемо прийти до висновку, що теми, які письменники піднімали у своїх творах, залишаються актуальними і до сьогодні. Поети стародавньої Греції змогли майстерно передати всю філософію свого часу саме через призму власного життя. Усі проблеми, радощі, невдачі та захоплення, які постають з рядків перед читачами, були пережиті самими авторами, що також відіграє важливу роль у сприйнятті віршів. Музичний супровід допомагав людям відчути всю ту гаму емоцій та переживань, які автор хотів донести до слухачів:

«Отже, готуючись, кожен хай широко ступить і стане,

В землю упершись міцніш, стиснувши міцно уста».

 

Урок

Тема:Давньогрецька лірика як синтез поезії та музики. Злиття в ній особистих почуттів і переживань поета з реаліями життя, утвердження самоцінності людської особистості. Види давньогрецької лірики (декламаційна: елегія і ямби; пісенна: сольна і хорова), її вплив на всесвітній літературний процес.

Мета:ознайомити з особливостями давньогрецької лірики, її жанрами, головними представниками; зацікавити особистостями Тіртея та Архілоха, їхньою поезією; дізнатися про значення слова елегія; вчити визначати жанр вірша; розвивати увагу, уміння слухати та запам’ятовувати; виховувати повагу до митців.

Обладнання: схема, таблиця, тексти поезій Тіртея та Архілоха; зображення ліри; запис мелодії, що виконується на флейті.

Тип уроку:засвоєння нових знань, умінь і навичок

 

Хід уроку

Робота з текстом поезії

Читання віршу «Добре вмирати тому...»

Добре вмирати тому, хто, боронячи рідну країну,

Поміж хоробрих бійців падає в перших рядах.

Гірше ж немає нічого, як місто своє і родючі

Ниви покинуть і йти жебракувати в світи,

З матір’ю милою, з батьком старим на чужині блукати,

Взявши з собою діток дрібних і жінку смутну.

Буде тому він ненависний, в кого притулку попросить,

Лихо та злидні тяжкі гнатимуть скрізь втікача.

Він осоромить свій рід і безчестям лице своє вкриє,

Горе й зневага за ним підуть усюди слідом.

Тож як справді не знайде втікач поміж людом ніколи

Ані пошани собі, ні співчуття, ні жалю —

Будемо батьківщину і дітей боронити відважно,

В битві поляжемо ми, не пожалієм життя.

 

- Навіщо Тіртей змальовує долю двох воїнів? (Автор поезії хоче довести, що почесніше бути хоробрим воїном і загинути у славі, за свою Батьківщину, аніж осоромитися самому і заплямувати, зробити удвічі нещаснішою свою сім’ю.)

- Який висновок ми можемо зробити? (Що іншого виходу немає: якщо ти чесна людина, то повинен захищати свою батьківщину.)

- Доведіть, що прочитаний твір — елегія. (Вірш Тіртея «Добре вмирати тому...» є елегією, тому що він має повчальний характер: на прикладі двох доль ліричних героїв підводить читача до висновку, що єдиним правильним вибором є захист батьківщини. Головна тема вірша — заклик до боротьби за свободу свого народу. Має форму двовірша: гекзаметр + пентаметр.)

Робота з текстом поезії

Читання віршу «Серце, серце…»

Серце, серце! Біди люті звідусіль тебе смутять —

Ти ж відважно захищайся, з ворогами позмагайсь.

Хай на тебе скрізь чатує ворожнеча — завжди будь

Непохитне. Переможеш — не хвались відкрито цим,

Переможене — удома в самотині стримуй плач,

Радість є — радій не надто, є нещастя — не сумуй

Понад міру. Вмій пізнати зміни в людському житті.

- Яким бачить справжнього чоловіка Архілох?

 

- Як ви розумієте вислови «вмій пізнати зміни в людському житті», «стійкість твердої душі»? Обґрунтуйте свою точку зору.

 

IV. Підсумки уроку

- Як виконувалися поетичні твори у Давній Греції?

- Назвіть жанри давньогрецької лірики та їх особливості.

- Які факти з біографії Тіртея вас вразили?

- У чому полягає ідея поезії «Добре вмирати тому...»?

- Чи можна вірші Архілоха назвати філософськими? Чому? Чи можемо ми скористатися порадами поета?

 

V. Домашнє завдання

Підготувати виразне читання віршів Архілоха «Серце, серце…» та Тіртея «Добре вмирати тому...» Відповісти на питання «Чи сприйняли б наші сучасники пораду письменників?»

 

Навчальні тести

V Рівень: Творчий (3 бали)

Напишіть твір-мініатюру на 1 з тем:

1. Актуальність поезії Архілоха та Тіртея у наш час.

2. Патріотичні настрої у творах античних письменників.

3. Образ справжнього чоловіка (за віршами «Серце, серце…» та «Добре вмирати тому…).

 

 

Приклад організації методу

проблемного вивчення матеріалу на уроці

Світової літератури 8 клас

 

 

Підготував:

студент ІІІ курсу

факультету

іноземної філології

групи ІМ – 34

Дроздюк Богдан

 

 

Рівне 2012 р.

Проблемне навчання

Проблемне навчання –це вид навчання, в основі якого лежить метод проблемного вивчення матеріалу. Суть проблемного навчання полягає в розкритті особливості мето­ду проблемного вивчення матеріалу.

Структура методу проблемного вивчення матеріалу включає в себе такі етапи:

- створення проблемної ситуації;

- формулювання проблеми;

- висунення гіпотез;

- перевірка висунутих гіпотез;

- аналіз результатів перевірки гіпотез;

- висновок і узагальнення;

- повернення до проблемної ситуації.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти