ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Чи можна спостерігати проходження Марса по диску Сонця? Меркурія? Поясніть малюнками.

Розв’язок:

Меркурія – можна, Марса – ні. Тільки внутрішні планети можуть проходити між Землею і Сонцем.

У давнину казали, що під час повних місячних затемнень Місяць багряниться кров’ю. Поясніть причину такого вислову.

Розв’язок:

Відомо, що затемнення Місяця трапляються тоді, коли Місяць під час руху навколо Землі входить у її тінь. Під час повного місячного затемнення Земля не є таким повністю непрозорим екраном, як Місяць під час затемнення Сонця. Земля, на відміну від Місяця, має атмосферу, яка розсіює сонячне світло, і саме атмосфера підсвічує у цей момент Місяць. Оскільки земна атмосфера набагато інтенсивніше розсіює блакитні промені (згадайте блакитний колір неба), аніж червоні, то у сонячному світлі, що проходить крізь атмосферу лишається більша частка червоного світла (тому Сонце на горизонті часто буває червоним та сигнальні ліхтарі на вежах чи великих будинках роблять червоного кольору, бо їх видно здалека). Отже, Місяць завдяки земній атмосфері освітлюється переважно червоним світлом – «багряниться кров’ю».

Скільки на Землі триває високосний рік? Відповідь поясніть.

Розв’язок.

В конкретному географічному пункті високосний рік триває 366 діб, але в цілому на Землі – 367. Обумовлено це тим, що початок (і кінець) будь-якої доби в різних пунктах земної кулі не співпадає. Так, наприклад, якщо в деякому пункті на захід від лінії зміни дати, яку пов’язують з меридіаном на довготі 1800 (12h), 31 грудня вже закінчується (а разом з цією датою закінчується і високосний рік), то на схід від неї закінчується дата 30 грудня і до початку Нового року залишається ще ціла доба.

Як зміниться зображення повного Місяця в полі зору телескопа, якщо перекрити нижню половину об’єктива?

Розв’язок.

Зменшиться яскравість зображення внаслідок зменшення вдвічі світлового потоку, який потрапляє в телескоп і, зрештою, в око спостерігача. В усьому іншому зображення залишиться практично незмінним, оскільки кожна його точка формується багатьма променями, що проходять через різні ділянки об’єктива.

Скільки на Землі триває Новий рік (дата 1 січня)? Відповідь поясніть.

Розв’язок.

В конкретному географічному пункті будь-яка дата триває 1 добу, але початок цієї доби в різних пунктах не співпадає. Так, наприклад, якщо на захід від лінії зміни дати, яку пов’язують з меридіаном на довготі 1800 (12h), 1 січня вже закінчується, то на схід від неї закінчується 31 грудня і Новий рік тільки наближається. Отже, загалом на земній кулі Новий рік триває дві доби або 48 годин.

 

Опишіть, як можна побудувати будинок, всі стіни якого виходили б на північ.

Розв’язок.

Такий будинок з основою у формі квадрата, прямокутника, іншого правильного многокутника чи круга можна побудувати на південному полюсі Землі (полюс має бути в центрі симетрії основи).

 

Як зміниться зображення повного Місяця в полі зору телескопа, якщо перекрити праву половину об’єктива?

Розв’язок.

Зменшиться яскравість зображення внаслідок зменшення вдвічі світлового потоку, який потрапляє в телескоп і, зрештою, в око спостерігача. В усьому іншому зображення залишиться практично незмінним, оскільки кожна його точка формується багатьма променями, що проходять через різні ділянки об’єктива.

25. Кількість затемнень Сонця і Місяця протягом року приблизно однакова. Але чому набагато частіше ми спостерігаємо повні затемнення Місяця, у той час як повні затемнення Сонця ми бачимо досить рідко?

Розв’язання:

Затемнення Місяця можна побачити на всій півкулі Землі, де Місяць знаходиться над горизонтом. Затемнення Сонця бачать набагато менше людей, а саме ті, які знаходяться у вузькій смузі, куди потрапила тінь від Місяця.

Чому в дні рівнодення 21 березня та 23 вересня справжня тривалість дня на 10 хвилин більша, ніж тривалість ночі?

Розв’язання:

Тривалість дня трохи збільшує заломлення сонячних променів в атмосфері Землі (явище рефракції). Нам тільки здається, що Сонце знаходиться на горизонті, а насправді воно в цей момент вже опустилося на 0,5 ° нижче від площини горизонту. Так само на світанку Сонце з’являється над горизонтом раніше, тому середня тривалість дня на Землі збільшується приблизно на 10 хвилин.

27. Після заходу Сонця стало швидко темніти. Ще не загорілись на темно-синьому небі зорі, а на сході вже яскраво засяяла Венера. Прокоментуйте коректність наведеного опису.

Розв’язок.

Венера, як нижня планета, не може знаходитись на небі далеко від Сонця (менше 500), тому ввечері, коли Сонце зайшло на заході, Венера не може спостерігатися на сході.

Яке призначення об’єктива та окуляра в телескопі? Чи можливе використання телескопа без окуляра?

Розв’язок.

Призначення об’єктива – зібрати якомога світла від небесних світил і створити їх зображення у фокальній площині, забезпечивши тим самим можливість спостереження слабких об’єктів, у тому числі недоступних неозброєному оку. Окуляр же дозволяє розглядати це зображення візуально, збільшуючи його, тобто по-суті виконує роль лупи.

Окуляр потрібен тільки при візуальних спостереженнях, коли приймачем світла служить око. Альтернативний приймач електромагнітної енергії (фотоплівку, фотопластинку, цифрову матрицю, фотометр, спектроскоп тощо) можна розмістити безпосередньо у фокусі об’єктива і зафіксувати зображення або виміряти світловий потік чи отримати спектр.

29. В який період доби комета знаходиться найвище над горизонтом, якщо її хвіст спрямований в протилежний від Землі бік? Дайте пояснення.

Розв’язок.

Комета з таким розташуванням хвоста у просторі може знаходитись або “за Сонцем” (в сполученні), або в протистоянні. Тоді її кульмінація в цей період настає близько полудня або близько півночі відповідно (в першому випадку спостерігати комету неможливо).

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти