ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Приблизно в 60 разів темніше, ніж при повному Місяці на Землі.

20. Знайти ексцентриситет і велику піввісь орбіти комети, якщо в перигелії лінійна швидкість в 10 раз більша, ніж у афелії, а перигелійна відстань рівна 0.5 а.о.

Розв’язок.

Оскільки простий запис цього рівняння для перигелію та афелію дає:

, тобто е=9/11. Крім того, тобто а=2.75 а.о.

21. Лінія 434.0 нм у спектрі далекої галактики має довжину хвилі 477.4 нм. Видимий діаметр галактики 10’’. Знайти швидкість руху галактики, відстань до неї і розміри. Порівняти з Галактикою.

Розв’язок.

Червоне зміщення лінії у спектрі галактики рівне z = (λ-λ0)/λ0=434/4340 = 0,1. Згідно з ефектом Доплера це зміщення лінії пояснюється віддаленням від нас зі швидкістю V = z·c = 30000 км/с.

За законом Хаббла відстань до галактики r = V/H = 30000/63 =476 Мпк. Діаметр галактики рівний d = r·sin 10'' = 476·2·10-4 = 0,08Мпк = 95 кпк. Галактика більша, ніж наша Галактики в 3 раза.

22. Довкола зірки масою рівною масі Сонця обертається планета. Орбіта перпендикулярна до картинної площини. Визначити масу планети, якщо променева швидкість зорі міняється на 20 м/с з періодом 100 діб.

Розв’язок.

Швидкість обертання планети довкола зорі , або

Крім того, , або З цих двох виразів маємо

Далі скориставшись законом збереження імпульсу або

 

23. Як змінилася б орбіта Землі, якби маса Сонця раптово зменшилась рівно вдвічі?

Розв’язок. Орбіта перетворилася б на параболічну.

Вважатимемо орбіту Землі коловою. Швидкість колового руху визначається з умови Vк = (GM/a)1/2,

де М –маса Сонця, а – радіус земної орбіти. Якщо б маса Сонця раптово зменшилася вдвічі, то швидкість колового руху на віддалі а від Сонця зменшилась би в √2 разів, а реальна швидкість руху Землі в момент цієї зміни (близько 30км/с) перевищувала б швидкість колового руху в √2 раз, тобто відповідала б параболічній швидкості для цієї віддалі від Сонця. Земля покинула б Сонячну систему по параболі.

24. (5 балів) Оцініть, скільки таких зір як Сиріус (m= –1,6m), розміщених на небосхилі, могли б замінити світло Місяця в останній чверті (для повного Місяця m= –12,4m).

Розв’язок. У відповідності з формулою Погона освітленість, яку створює повний Місяць, тобто його блиск, переважає блиск Сиріуса в

EM/Ec = 2,512-1,6-(-12,4) = 20903,2 рази.

Блиск Місяця в останній чверті менший за блиск повного Місяця рівно вдвічі, тому треба було б розмістити на небосхилі 10452 таких зір як Сиріус, щоб замінити його світло.

25. (6 балів) Чи були б однаковими швидкість вильоту і дальність польоту снаряду при пострілі з однієї й тієї ж гармати на Землі і на Місяці? (опором повітря знехтувати).

Розв’язок. Швидкість вильоту снаряду V0 в обох випадках визначається тільки енергією заряду, тому вона була б однакова на Землі й на Місяці.

Дальність польоту визначається відомою в фізиці формулою, яка легко одержується для тіла, кинутого під кутом до горизонту:

L= 2V02 Соs2α /g.

З формули слідує, що на Землі дальність польоту снаряду була б меншою, ніж на Місяці, в 6 разів (а з урахуванням опору повітря – ще меншою, причому суттєво).

Примітка. Співвідношення прискорень вільного падіння на Землі та Місяці, якщо воно невідоме, можна отримати шляхом порівняння даних про маси та розміри цих об’єктів.

26. (6 балів) 25 травня відбулося покриття Місяцем Регула (α Лева). Скориставшись картою неба, визначте фазу Місяця в цей день. Чи можна було це явище спостерігати, якщо згідно з розрахунками воно відбувалося звечора?

Розв’язок. За допомогою карти неба з’ясовуємо, що Сонце 25 травня знаходиться на екліптиці в сузур’ї Тельця (неподалік від Альдебарана), Місяць, згідно з умовою, – в сузір’ї Лева, тобто приблизно на 6h за прямим піднесенням “попереду” Сонця в їх русі по екліптиці, який відбувається в напрямку зростання прямого піднесення. Отже, фаза Місяця близька до першої чверті, а значить його видимість триває першу половину ночі – покриття можна було спостерігати.

27. (7 балів) Чи можна на поверхні Місяця розрізнити кратер розміром 40км в шкільний телескоп РТМ-60 (діаметр об’єктива 60мм). Віддаль до Місяця прийняти рівною 400тис.км.

Розв’язок. Слід порівняти видимий кутовий розмір кратера з роздільною здатністю телескопа.

Кутовий розмір небесного об’єкта з лінійним розміром l, спостережуваного з віддалі L (в секундах дуги)

ρ”= (l / L) х206265” = (40 / 400 000) х 206265” ≈ 20,6”.

Роздільна здатність візуального телескопа (наближено)

α”= 14” / D[см] = 14” / 6 ≈ 2,3”.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти