ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Легенди і міфи зоряного неба.

 

Чудова картина нічного неба з розсипаними на ньому мерехтливими зорями. Зоряне небо зачаровує своєю таємничістю і глибиною. Розглядаючи його безхмарної ночі, можна побачити чимало зір. Здається, що їх безліч.

Людина з нормальним зором може побачити близько 6000 небесних світил, а у сучасний телескоп видно близько 30 млрд. зір.

Культура, наука і мистецтво стародавньої Греції є фундаментом нашої цивілізації. Початок сучасного поділу неба на сузір’я було покладено астрономами античного світу.

Історія поділу неба на сузір’я є початком розвитку астрономії. Астрономія зароджувалась в Греції, Єгипті, Межиріччі, Китаї. Вона виникла на основі практичних потреб людини і розвивалась разом з ними.

Ще в давнину люди виділили на небі групи яскравих зір. Уявно сполучивши світила отримали рисунок, який роками не змінювався і нагадував якийсь об’єкт. Його іменем і називали сузір’я.

Багато сузір’їв зберігають свою назву із сивої давнини. Деякі з них пов’язані з грецькою міфологією, наприклад сузір’я Андромеди, Персея, Пегаса; деякі з предметами, що нагадують фігури, утворювані яскравими зорями сузір’їв: Стріла, Трикутник, Терези. Є сузір’я, які дістали назву тварин: Лев, Рак, Скорпіон.

Поряд із загальноприйнятими в астрономії назвами сузір’їв в різних країнах вживають і свої назви.

Казахи вважали, що Полярна зірка – це золотий гвіздочок, до якого прив’язане мале лошатко, що пасеться на зоряному небі. Як народи, які жили на території сучасної України називали сузір’я ви дізнаєтесь розгадавши кросворд: “Наш народ про небесні об’єкти” (див. кросворд). Щоб учням було цікавіше під час вивчення зоряного неба, розповідаю легенди і пропоную їм пошукати інший варіант легенди.

Легенди про навколо полярні сузір’я.

 

Стародавні греки розказували про Малу і Велику Ведмедицю забавні легенди (мал.12).

 

Мал.12. Сузір’я навколо Полярної зірки.

 

 

Колись давно в незапам’ятні часи у царя Лікаона, який керував країною Аркадією, була дочка, яку звали Каллісто. Вона була дуже красивою, красивіша за Геру – богиню і жінку всемогутнього верховного бога Зевса, і наважилась суперничати з Герою. Ревнива Гера помстилася Каллісто, перетворивши її у Ведмедицю. Коли син Каллісто, молодий Аркас, повернувся з полювання і побачив у дверях свого будинку дикого звіра, то хотів вбити Ведмедицю. Зевс, давно небайдужий до Калісто, перешкодив Аркасу вбити свою матір. В найкритичніший момент він утримав руку Аркаса. Зевс Каллісто взяв до себе на небо, перетворив її на красиве сузір’я Велика Ведмедиця. Любиму собаку Каллісто Зевс перетворив у Малу Ведмедицю. Аркаса, який був зачарований красою зоряного неба, Зевс перетворив у сузір’я Волопаса, який назавжди сторожитиме свою матір на небі.

Ще більш романтична історія сузір’їв Цефея і Кассіопея. Ефіопією колись давно керував легендарний цар Цефей. Одного разу його дружина, цариця Кассіопея випадково похвалилась своєю красотою перед міфічними жителями моря – нереїдами. Нереїди, керуючись жіночими ревнощами, пожалілись богу моря Посейдону, який напустив на берег Ефіопії страшне морське чудовисько. Велика кількість бід прийшла на Ефіопію – чудовисько спустошило цвітучу країну. Тоді Цефей, щоб змилостити Посейдона, віддав чудовиську свою єдину любиму дочку Андромеду. Чарівна Андромеда була прив’язана до скали. Вона обливалась сльозами, чекаючи трагічної розв’язки. В той час на другому кінці світу легендарний герой Персей здійснив надзвичайний вчинок. Він дістався на острів, де жили горгони – чудовисько в образі жінки, у якої на голові замість волосся були змії. Погляд горгони був такий жахливий, що у того хто б наважився подивитись на неї, очі миттєво закам’яніли б. Зупинити безстрашного Персея ніщо не могло. Коли горгони спали, Персей відрізав голову одній із них – горгоні Медузі. В той момент із відрубаного тіла Медузи вилетів крилатий кінь Пегас. Персей вскочив на Пегаса і полетів на свою батьківщину.

Пролітаючи над Ефіопією він помітив приковану до скали Андромеду. В той час на морських хвилях з’явилось морське чудовисько, яке кинулось до Андромеди. Тут відважний Персей пішов у бій з чудовиськом. Довго продовжувалась битва. В кінці кінців Персей переміг лише тому, що направив на морського звіра смертельний погляд відрубаної голови Медузи. Морське чудовисько закам’яніло і перетворилось на острів, а Персей розкував Андромеду і повернув її батькам. Ця чудова історія закінчилась веселим весіллям Андромеди і Персея. Фантазія стародавніх греків увіковічнила всіх дійових осіб в чудових фігурах сузір’їв.

З розповідей стародавніх греків, міфічний дракон охороняв сад із золотими яблуками. Другий варіант – це морське чудовисько, яке хотіло проковтнути Андромеду.

Сузір’я Жирафа зображене на карті Барчіуса в 1624 р. з’явилось в епоху географічних відкриттів, як пам’ятник подорожуючих в екзотичні африканські країни.

Сузір’я Рись ввів у 1660 р. відомий польський астроном Гевелій. За словами Гевелія в цій області неба зустрічаються тільки малої яскравості зірочки і треба мати очі рисі, щоб ці зірки розпізнати. Гевелій писав: “хто незадоволений моїм вибором, той може малювати що-небудь інше, те що йому подобається, у всякому випадку тут на небі дуже велика пустота, щоб залишити її нічим не заповненою”.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти