ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Комплекти криміналістичної та оперативної техніки

Криміналістична та оперативна техніка за цільовим призначенням - це в основному засоби польової криміналістики, тобто апаратура, пристрої, мате­ріали і приладдя, що застосовуються безпосередньо слідчими прокуратури і органів дізнання на стадії порушення кримінальної справи і проведення попе­реднього слідства (мал. 6).

Така техніка повинна бути компактною, надійною, готовою до використан­ня в будь-який час, простою і надійною в застосуванні. Разом з тим, вона по­винна забезпечувати ефективну діяльність слідчого на місці події. Виходячи з цього, техніку збирання криміналістичної інформації комплектують за видом розв'язуваних завдань, суб'єктом діяльності та іншими основами, наприклад, технічні засоби виявлення слідів рук, засоби дактилоскопування, техніка слід­чого, оперативного працівника, експерта, прокуррра-криміналіста тощо.

Набори апаратури, приладів, інструментів і матеріалів, об'єднаних єди­ною метою і розміщених у твердій коробці, називають комплектом технічних засобів. Вони бувають криміналістичні, оперативні і спеціальні.

Комплекти криміналістичної техніки найчастіше конструюють за суб'єктом і видом його діяльності. Для слідчого в органах прокуратури існували два ви­ди комплектів: слідчий портфель і слідчий чемодан. Перший знятий з озбро­єння, а другий морально застарів. Прокурор, який впроваджує криміналістич­ну техніку, використовує чемодан прокурора-криміналіста.

У слідчому чемодані слідчого розміщено техніку, що забезпечує виявлен­ня, фіксацію і найпростіше попереднє дослідження слідів на місці події. Без­посередньо в самому комплекті технічні засоби поділяють за видами діяльно­сті: 1) сротографічні; 2) вимірювання, складання планів і схем; 3) роботи зі слідами; 4) пошукові; 5) допоміжні.

Мал 6. Сучасні комплекти криміналіаичної техніки

1. Засоби фотографічної фіксації і дослідження, як правило, знаходяться поза технічним комплектом в окремій сумці, чемодані. До них належать: фо­токамера, змінні об'єктиви, імпульсна електронна лампа-елалах, подовжу­вальні кільця, штатив-струбцина, фотоекспонометр, видошукач, світлофільт­ри і приладдя.

2. Комплекти криміналістичних засобів комплектуються різними засобами вимірювання. У слідчому чемодані вони найпростіші: масштабна лінійка, ру­летка (іноді дві: велика і мала), транспортир або кутомір, трикутник, штанген­циркуль, вимірювальна (текстильна) лупа, компас, планшет, візирна лінійка та письмове приладдя,

3. Найбільш суттєво представлено відділ роботи зі слідами. У ньому мож­на виділити: а) техніку для виявлення слідів пальців рук - магнітні та волосяні пензлики (щіточки), кольорові магнітні порошки, засоби хімічного виявлення слідів (нінгідрін, алоксан); б) засоби дактилоскопування - дактиловалик, дру­карська срарба, пластинка, на якій розкатують фарбу, іноді спеціальний при­лад - дактилограф; в) засоби і матеріали копіювання і моделювання слідів: дактилоплівка (світла і темна), липкі стрічки-замінники дактилоплівки - «скотч», лейкопластир, фотоплівка, фотопапір тощо; г) засоби для роботи зі слідами ніг і транспорту - гіпс, ємкість для приготування гіпсового розчину, шпатель (іноді столова ложка), 10 м мотузки, лак для волосся, перхлорвінілова смола; д) прилади і речовини для роботи з біологічними об'єктами - кров'ю у плямах, потожировою речовиною у слідах.

4. Пошукова техніка представлена двома щупами (щуп-спиця і щуп з різ­ними насадками для взяття проб з глибини до 1 м), магнітним підйомником.

5. До допоміжних засобів належать інструменти, запозичені із р^ізних сфер професійного застосування,- пасатижі, склоріз, викрутка, складний ніж, руко­ятка з набором інструментів, ножівкове полотно, ножиці тощо.

Чемодан прокурора-криміналіста має більш широкий набір технічних за­собів, що дозволяє не тільки працювати зі слідами в польових умовах, але й проводити найпростіші попередні дослідження джерел інформації, наприклад люмінесцентний аналіз за допомогою джерела УФ-променів УК-1, відновлю­вати зафарбовані аніліновими фарбниками тексти, вести спостереження в темряві за допомогою приладу нічного бачення С-230, диференціювати речо­вини. Значно розширені пошукові засоби - в чемодані є металошукач; прилад для виявлення похованих трупів (газовий аналізатор); магнітний шукач; інди­катор напруги; трал для обслідування водоймищ; речовини для виявлення невидимих слідів крові, потожирових виділень (розчин люміналу); збільшена гама копіюючих засобів.

Сьогодні оснащення прокурора-криміналіста складається з окремих комп­лектів відео-, звукотехніки, складання суб'єктивних портретів, копіювальної і електронно-обчислювальної1 техніки (персональні комп'ютери).

У розпорядженні прокурора-криміналіста знаходяться стаціонарна фото-фафічна лабораторія і пересувна криміналістична лабораторія (ПКЛ), уком­плектована різноманітними засобами збирання джерел інформації, починаю-411 ВЩ засобів зв'язку і закінчуючи допоміжними шанцевими інструментами.

з*

Вміст ПКЛ, як правило, поділяють на вісім відділів: 1) засоби електрооблад­нання, що забезпечують автономне живлення засобів освітлення (прожекто­рів), радіостанції та іншої техніки; 2) засоби зв'язку і сигналізації; 3) прилади і засоби виявлення, фіксації, вилучення і попереднього дослідження речових джерел; 4) фототехніка і фотолабораторія; 5) відділ відеозапису та звукоза­пису; 6) копіювальна техніка (друкарська машинка, ксерокс); 7) протипожежні засоби та інструменти; 8) санітарні та інші технічні засоби.

Салон ПКЛ має два відсіки - перший для проведення слідчих дій, наприк­лад, допиту на місці події, а другий - лабораторний, що дозволяє проводити попереднє дослідження доказів на місці їх виявлення. Наявність сучасних засобів зв'язку дозволяє оперативно передавати інформацію, робити запити в банки даних, зв'язуватися з різними підрозділами, що взаємодіють з органами попереднього слідства (досудового слідства).

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти