ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Поняття і види тактичних комбінацій

Загрузка...

Вимоги до дотримання критеріїв допустимості тактичних заходів відчутно зростають у тих випадках, коли виникає необхідність комплексного викорис­тання їх у ході виконання слідчої дії. Комплекс тактичних прийомів набув у криміналістиці назву «тактичної комбінації».

«Тактична комбінація- це певне сполучення тактичних прийомів..., які переслідують мету вирішення конкретного завдання розслідування та обумов­лене цією метою і слідчою ситуацією». Р. С. Бєлкін у це визначення включив також і сполучення слідчих дій. Однак, як це буде детально розглянуто далі, таке сполучення слід розглядати в рамках абсолютно іншого поняття тактич­них операцій. Сполучення тактичних прийомів - тактична комбінація - можли­ве тільки в рамках однієї слідчої дії.

Інше поняття тактичної комбінації неминуче приводить до висновку про наявність' комбінованих слідчих дій. Сполучення тактичних прийомів та інших елементів різних слідчих дій в одному не тільки суперечило б рекомендаціям криміналістичної тактики, але й прямо порушувало б норми кримінального процесуального закону. У зв'язку з тим, що тактичні комбінації проводяться з метою рішення конкретного тактичного завдання, вони повинні охоплюватись одним тактичним рішенням. В основу класифікації тактичних комбінацій мо­же бути покладено класифікацію за:

- видами слідчих дій, у рамках яких проводяться тактичні комбінації;

- тактичними завданнями, які вирішуються під час їх проведення (систему тактичних завдань надано в попередній главі);

- змістом тактичної комбінації.

Остання підстава класифікації тактичної комбінації потребує більш де­тального розгляду. Тут необхідно виділити такі головні типи тактичних ком­бінацій:

1. Тактичні комбінації, направлені на забезпечення повноти виявлення та закріплення слідів. Безперечна послідовність дій слідчого на місці при­годи спрямована на те, щоб, по-перше, забезпечити повноту вивчення об­ставин, виявлення та закріплення слідів, предметів, а, по-друге, попередити ненавмисне їх пошкодження під час проведення слідчих дій, дає можливість стверджувати, що в цьому випадку має місце не просто набір рекомендова­них криміналістичною тактикою прийомів огляду місця події, а їх комплекс, тобто - тактична комбінація. Такого роду тактичні комбінації можуть також мати місце під час проведення обшуку, відтворення обстановки і обставин події.

Головним змістом тактичної комбінації при виконанні цих слідчих дій є комплекс тактичних прийомів огляду, описування, вимірювання, закріплення слідів і предметів, виявлених під час їх проведення. Тактичні прийоми в рам­ках таких комбінацій сполучаються з техніко-криміналістичними прийомами використання техніко-криміналістичних засобів. У рамках таких комбінацій можуть застосовуватись і прийоми, які неможливо в повній мірі віднести до прийомів криміналістичної тактики, наприклад, використання службово-розшу-кового собаки. Порушення послідовності застосування різних елементів так­тичної комбінації виключає можливість використання деяких із них. Напри­клад, запропонування обвинуваченому показати спосіб подолання перешкоди на шляху до місця вчинення злочину під час проведення відповідної слідчої дії надає можливість подальшого пошуку тут мікрооб'єктів, які могли бути за­лишені злочинцем під час вчинення злочину.

2. Тактичні^ комбінації, пов'язані з забезпеченням необхідних для прове­дення слідчої дії обставин. Тут необхідно виділити:

- тактичні комбінації, націлені на відтворення такої обстановки, коли по­терпілий чи свідок може пригадати окремі обставини, час, місце, зовнішність злочинця; нехтування таким аспектом проведення слідчих дій може знизити повноту свідчень; проведення впізнання без застосування комплексу тактич­них прийомів, які дозволяють пізнаючому краще сприйняти обставину прове­дення слідчої дії, зовнішність, обличчя пред'явленого для впізнання, може взагалі призвести до негативного наслідку, який ускладнюється тим, що про­ведення такої слідчої дії вдруге взагалі неможливе;

- тактичні комбінації, покликані усувати або нейтралізувати негативні на­слідки суперечливої ситуації, яка може виявити небажання свідка чи потерпі­лого давати правдиві свідчення або спробу обвинуваченого (підозрюваного) чинити на цих осіб психологічний тиск (шантажування, залякування тощо) під час упізнання чи очної ставки;

- тактичні комбінації, направлені на попередження можливих спроб обви­нуваченого (підозрюваного) здійснити втечу під час проведення окремої слід­чої дії, вчинити суїцидальну спробу, а також спробу вчинення нападу на слід­чого або інших осіб, які беруть участь у виконанні слідчої дії.

3. Тактичні комбінації як засіб психологічного впливу слідчого на обви­нуваченого (підозрюваного), протидіючого встановленню істини в справі. У цьому типі тактичних комбінацій можливо виділити комбінації, пов'язані з «відкритим» психологічним впливом слідчого на обвинуваченого в рамках, установлених кримінально-процесуальним законом, етичними нормами, та тактичні комбінації, спрямовані на формування в обвинуваченого неправиль­ного уявлення про інформацію, яку має слідчий, про зібрані в справі докази, але без застосування при цьому обману («слідчих хитрощів»).

До цього типу тактичних комбінацій можливо віднести ті самі вимоги до­пустимості, які ссрормульрвані щодо окремих тактичних прийомів.

При такому впливі слідчого на обвинуваченого (підозрюваного) в комплек­сі можуть застосовуватися прийоми, пов'язані з роз'ясненням йому значення сприяння слідству та встановленню істини, «допущення легенди», несподі-

ваність, раптовість та інші прийоми, використані в конфліктних ситуаціях з гострим суперництвом. У деяких випадках застосування тактичних прийомів сприяє використанню технічних засобів (відтворення відеозапису, кінофото-зйомки, магнітного запису).

За підозрою у вчиненні убивства гр-на К. Іванова з метою заволодіння його мисливською рушницею, яка дорого коштує, був затриманий неповно­літній С. Бондарчук. Оперативними працівниками були отримані відомості про те, що останній не має наміру давати правдивих свідчень про вчине­не ним убивство. Слідчим було проведено відтворення обстановки і обста­вин події, балістичну експертизу, за допомогою якої було встановлено, що постріл був виконаний впритул і можливість випадкового пострілу, на чому наполягав С. Бондарчук, виключена. Усі слідчі дії та весь хід проведення експертизи були записані на відеомагнітофон. Під час повторного допиту був використаний комплекс тактичних прийомів, спрямованих на зміну по­зиції С. Бондарчука. Наочність процесу, вивчення доказів його вини, від­ображена у відеозапису, вплинула на останнього і він дав правдиві свід­чення, показав місце схову рушниці, викраденої в убитого, де її і було знайдено.

Деякі, виділені в криміналістичній тактиці тактичні прийоми, у зв'язку з їх­нім складним комплексним характером, правильніше було б віднести до так­тичних комбінацій. Так, прийом «допущення легенди» обумовлює, що слідчий, зафіксувавши завідомо неправдиві свідчення обвинуваченого, тільки потім пред'являє йому свої переконливі докази, які і примушують обвинуваченого говорити правду.

Зафіксувавши нові свідчення, слідчий пред'являє нові додаткові докази, руйнуючи тим самим неправду обвинуваченого, підводячи його до давання зрештою правдивих свідчень. Цей процес пов'язаний з використанням інших тактичних прийомів, у зв'язку з чим повинен бути віднесений до категорії так­тичних комбінацій.

У криміналістиці широко дискутується питання про допустимість засто­сування тактичних прийомів з метою формування умов для створення в обвинуваченого помилкових уявлень про ті чи інші обставини справи, мету слідчого та його дії у процесі розслідування. Формування таких уявлень сприяє або даванню правдивих свідчень, або спонукає до виконання яких-небудь дій, що сприяють збиранню доказів, виявленню слідів, предметів, цінностей.

М. Ткжавін був притягнутий як обвинувачений за крадіжку носильних ре­чей робітників проектної організації у м. Вінниці. Слідчому було відомо, що протягом двох років у місті в різних організаціях було вчинено ще 36 подібних крадіжок, які залишилися не розкритими. М. Тюкавін категорично заперечував свою причетність до них, розуміючи, що слідчий не має достатніх доказів його вини. Перед наступним допитом М. Ткжавіна в кабінеті слідчого було зібрано купу речей, накритих рядниною, з-під якої було видно деякі речі верхнього одягу, подібні тим, що були вкрадені. З'явившись на допит, М. Тюкавін відразу звернув увагу на це, збентежився, розхвилювався. Слідчий, не звертаючи

уваги на речі, став задавати запитання М. Тюкавіну відносно того, чим він займався протягом останніх двох років, де працював, на які кошти жив, ніде не працюючи. Застосував й інші прийоми, спрямовані на встановлення психо­логічного контакту. Зрештою, застосування комплексу тактичних прийомів сприяло тому, що М. Тюкавін дав свідчення про вчинення ним більш ніж 50 крадіжок і вказав, де він збував крадені речі.

У структурі тактичних комбінацій необхідно розглядати не тільки тактичні прийоми, їх відповідні сполучення та послідовність. Для рішення тактичного завдання інколи особливе значення має також вибір часу проведення слідчої дії, пов'язування її з деякими організаційно-тактичними заходами (імітація обставин, викриття перешкод, забезпечення зберігання речових доказів). У структурі тактичної комбінації має значення також спостереження за відео-моторними реакціями тих чи інших осіб (під час обшуку, допиту, впізнання, очної ставки), які можуть бути наслідком застосування тих чи інших тактичних прийомів, проявлення ознак хвилювання при наближенні до місця схову під час обшуку, при пред'явленні доказів під час допиту тощо.

У процесі проведення тактичної комбінації в рамках окремих слідчих дій може бути використана інформація, яка одержана внаслідок оперативно-розшукрвих заходів. Але форми використання такої інформації обов'язково повинні бути узгоджені з оперативним працівником. У таких випадках бажана його участь у виконанні слідчої дії.

Можливість та необхідність залучення працівників дізнання до проведен­ня тактичних комбінацій за участю слідчого визначаються ч. З ст. 4 КПК Украї­ни, у відповідності до якої органи дізнання зобов'язані інформувати слідчого про результати оперативно-розшукових заходів, і ч. З ст. 104 КПК України, яка вимагає від органів дізнання надавати допомогу слідчому при виконанні окремих слідчих дій. Це дозволяє виділити сумісну участь слідчого та праців­ника дізнання в проведенні тактичних комбінацій як особливу форму їх взає­мовідносин в процесі розслідування.

В органах внутрішніх справ є значний досвід успішного проведення так­тичних комбінацій під час виконання окремих слідчих дій. Однак не завжди він у достатній мірі вивчається, узагальнюється та використовується для підви­щення кваліфікації слідчих і працівників дізнання.

Знання основних типів тактичних комбінацій, уміння їх проводити є не­обхідною частиною підвищення загальної квалісрікації працівників, необхід­ною умовою їхньої роботи по розкриттю злочинів. Цим обумовлена необхід­ність передбачити для занять у системі професійної підготовки слідчих не тільки вивчення загальних рекомендацій щодо проведення окремих слідчих дій, але й відпрацювання практичних навиків організації та проведення так­тичних комбінацій.

Тактичне рішення на проведення тактичних комбінацій може прийматись як за участю прокурора, керівника слідчого підрозділу, так і за участю опера­тивних працівників і керівників органів внутрішніх справ.

Загрузка...

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти