ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Сутність, види та функції підприємництва

Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на свій власний ризик діяльність щодо виробництва продукції, виконання робіт, здійснення послуг з метою отримання прибутку.

Суб'єктами підприємницької діяльності (підприємцями) можуть бути:

· громадяни України та інших держав, які не обмежені законом про працездатність;

· юридичні особи всіх форм власності, встановлених законом „Про власність".

Основними функції підприємницької діяльності:

Ø Творча– генерування й активним використання новаторських ідей і пілотних проектів, готовність до виправданого ризику та вміння ризикувати в бізнесі (підприємництві);

Ø Ресурсна – формування й продуктивне використання власного капіталу, а також інформаційних, матеріальних і трудових ресурсів;

Ø Організаційна – практична організація маркетингу, виробництва, продажу, реклами.

Правильне розуміння сутності підприємницької діяльності випливає також із визначення її значення для функціонування ефективної системи господарювання. Воно полягає насамперед у тім, що підприємництво: по–перше,служить головним фактором структурних змін у системі господарювання; по-друге , створює середовище для конкуренції; по–третє, сприяє найефективнішому використанню інвестиційних, матеріальних і нематеріальних ресурсів; по–четверте, забезпечує належну мотивацію високопродуктивної праці.

В Україні правове забезпечення підприємницької діяльності гарантується насамперед Законом України «Про підприємництво», ухваленим Верховною Радою України 1991 року. Ключовими його розділами є: 1) Загальні положення щодо підприємництва (суб’єкти, свобода, обмеження, принципи та організаційні форми); 2) Умови здійснення підприємництва (державна реєстрація, права наймання працівників і соціальні гарантії, відповідальність суб’єктів, припинення діяльності); 3) Стосунки підприємця і держави (гарантії прав, державна підтримка та регулювання).

 

Виробниче підприємництво спрямоване на виробництво речей і надання послуг. Ця діяльність здійснюється підприємствами, що виготовляють різноманітну продукцію, виконують роботи (будівельні, ремонтні), надають послуги (побутові, інформаційні), створюють духовні блага.

Комерційне підприємництво своїм змістом має товарно-грошові, торговельно-обмінні операції.

Посередницьке підприємництво - інформаційні, консультаційні, маркетингові послуги.

Фінансове підприємництво —діяльність у сфері грошово-кредитних відносин. Агентами фінансового підприємництва є комерційні банки, фондові біржі, громадяни-підприємці.


Підприємство як організаційна основа бізнесу

Класифікаційні ознаки Види підприємств (фірм) Класифікаційні ознаки Види підприємств (фірм)
Мета і характер діяльності ü Комерційні ü Некомерційні Галузево-функціональний вид діяльності ü Промислові ü Сільськогосподарські ü Будівельні ü Транспортні ü Торгові ü Виробничо-торгові ü Інноваційні ü Банківські ü Страхові
Форма власності майна ü Приватні ü Колективні ü комунальні ü Державні
Правовий статус і форма господарювання ü Одноосібні ü Кооперативні ü Орендні ü Госп. товариства Розмір за кількістю працівників ü Великі (надвеликі) ü Середні ü Малі (дрібні)
Національна належність капіталу ü Національні ü Закордонні ü Змішані (спільні) Технологічна (територіальна) цілісність і ступінь підпорядкування ü Головні (материнські) ü Дочірні ü Асоційовані ü Філії

 

  • приватні, що належать окремим громадянам на правах приватної власності та з правом найму робочої сили;
  • колективні, що ґрунтуються на власності його трудового колективу, а також кооперативу, іншого статутного товариств або громадської організації;
  • комунальне, яке засноване на засадах власності відповідної територіальної громади;
  • державні (в т.ч. казенні), засновані на державній власності (казенні підприємства - це такі, які не підлягають приватизації.)

Господарські товариства (партнерства) - певні об'єднання підприємств, які передбачають з'єднання капіталів двох або більше господарюючих суб'єктів.

Господарські товариства за ступенем відповідальності та за своїми зобов'язаннями поділяються на товариства: а) з повною відповідальністю; б) з обмеженою відповідальністю; в) командитні;

г) акціонерні (відкритого і закритого типу).

У Законі України „Про господарські товариства" зазначається, що акціонерним товариством називається організація, яка має статутний фонд, поділений на визначену кількість акцій номінальної вартості, і несе відповідальність за зобов'язаннями тільки майном товариства. Метою створення акціонерних товариств є залучення до господарського обороту вільних коштів, а також підприємств для виконаання певних господарських завдань (технічна реконструкція підприємств і розширення виробництва). Існує два види AT: - відкрите AT - товариство, акції якого розповсюджується шляхом вільної купівлі на фондовій біржі, або шляхом підписки; - закрите AT - товариство, акції якого розповсюджуються лише серед засновників - членів AT.

.
Тема 1.4. Державна підтримка розвитку підприємств і

Підприємницької діяльності

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти