ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Кафедра цивільного та господарського права

 

ДОДАТОК

ДО

Навчально-методичнОГО комплексУ

Навчальної дисципліни

«Господарський процес»

ТЕКСТИ ЛЕКЦІЙ

Для ОКР «Бакалавр» денної та заочної форм навчання

зі спеціальності 6.060100 «Правознавство»

 

Кафедра цивільного та господарського права

Код кафедри: 07.02.04

Лектор: д.ю.н., О. П. Світличний

 

Київ – 2012


Вступна лекція.

Витокигосподарськогосудочинства

Тривалий час Україна була не самостійною, не­залежною державою, а входила до складу певних держав, тому історія становлення господарських судів України не існує окре­мо від історії становлення аналогічних судів цих держав. Попе­редником сучасних господарських судів у Російській імперії, до складу якої входила більша частина України, були комерційні суди, які розглядали торговельні й вексельні справи, справи про торговельну неспроможність. На території України відлік ство­рення господарських судів у сучасному розумінні ведуть із започаткування комерційного суду в м. Одесі 1807 року. Пізніше було засновано комерційний суд у Феодосії— 1819 р. та Ізмаї­лі—1824.

У перші роки після Жовтневої революції 1917 р. в умовах відсутності або незначного розвитку товарно-грошових відно­син, судові спори між казенними установами не дозволялись. Розбіжності між підприємствами і організаціями вирішувалися в адміністративному порядку вищими органами управління.

У період воєнної інтервенції та громадянської війни керуван­ня господарством здійснювалося військово-адміністративними методами і було суворо централізованим. Підприємства, не маю­чи господарської самостійності, не укладали господарських дого­ворів і не здійснювали навіть грошових розрахунків між собою. Спори, що виникали між ними, вирішувались спеціальними го­ловкомами.

Після закінчення громадянської війни і переходу до нової економічної політики (неп) умови діяльності господарських організацій суттєво змінилися. Господарською реформою, що розпочалася у 1921 p., було впроваджено комерційні розрахун­ки, підприємствам надано певну оперативну і майнову самостійність, взаємовідносини між підприємствами та іншими го­сподарськими організаціями почали базуватися на договірних засадах. На зміну майже повній натуралізації приходять товар­но-грошові відносини. За цих умов назріває необхідність у створенні спеціальних органів для врегулювання спорів і протиріч, що виникають у взаємовідносинах підприємств і організацій.

Такими органами в Україні стали створені в 1924 р. арбітра­жні комісії — Вища арбітражна комісія при Українській еконо­мічній Раді та арбітражні комісії при губернських економічних Радах. Поряд із державними арбітражними комісіями створюва­лися відомчі арбітражні комісії, які вирішували майнові спори між підприємствами й установами одного й того самого відом­ства.

За характером діяльності арбітражні комісії нагадували су­ди. Провадження в них велося за правилами цивільних проце­суальних кодексів союзних республік, але з деякими відхи­леннями, зумовленими особливостями підвідомчих арбітраж­ним комісіям справ. Останні розглядались колегіально голо­вуючим і двома членами арбітражної комісії. Один з арбітрів мав бути юристом, другий — господарником. Рішення місце­вих арбітражних комісій можна було оскаржити у Вищій арбіт­ражній комісії при економічній Раді союзної республіки.

Подальший розвиток арбітражу пов'язаний із запрова­дженням госпрозрахункових відносин і оформленням госпо­дарських зв'язків на договірних засадах. Постановами ВЦВК і РНК СРСР від 1931 р. усі державні, господарські й коопера­тивні органи і підприємства були зобов'язані оформлювати свої взаємовідносини по поставках товарів, виконанню робіт і наданню послуг шляхом укладання договорів і нести за їх невиконання встановлену законом відповідальність. ЦВК і Раднарком УРСР 5 червня 1931 року прийняв постанову «Про Державний арбітраж УРСР». На підставі цього був утворе­ний Державний арбітраж при Раді Народних Комісарів та між­районні органи Державного арбітражу в містах Харкові, Києві, Одесі, Дніпропетровську та Донецьку. До компетенції Держа­вного арбітражу були віднесені не лише майнові спори між установами, підприємствами та організаціями усуспільненого сектора в УРСР, а з 1934 року і спори, що виникають під час укладання договорів. Органи державного арбітражу діяли у порядку встановленому Положенням «Про державний арбітраж», затверджений поста­новою ЦВК і РНК СРСР від 3 травня 1931 р. Раднарком УСРС ЗО травня 1945 р. постановою затвердив таке положення. Цим за­конодавчим актом було встановлено, що органами Державного арбітражу УРСР є Державний арбітраж при Раді Народних Комі­сарів УРСР та державні арбітражі при виконкомах обласних Рад депутатів трудящих.

Протягом існування державного арбітражу з 1931 до 1991 pp. радянською державою постійно робилися спроби модернізувати його структуру та діяльність, пристосувати до економічних умов, які змінювались, підвищити його роль у народному господарстві. На арбітраж покладалися нові й нові завдання. У 1960 р. Рада Міністрів СРСР відмінила Положення «Про державний арбіт­раж» 1931 року і затвердила нове Положення «Про державний арбітраж при Раді Міністрів СРСР».

У серпні 1970 р. Рада Міністрів СРСР прийняла Постанову «Про підвищення ролі органів державного арбітражу і арбітражів міністерств й відомств у народному господарстві», відповідно до якої арбітраж мав сприяти підвищенню ефективності суспільного виробництва, раціоналізації господарських зв'язків, зміцненню господарського рахунку, посиленню ролі договору у господарсь­ких відносинах.

До 1974 року нижчі арбітражі не підпорядковувались ви­щим, а формувалися при виконавчих органах, тобто система була неспівпорядкованою. У січні 1974 р. Держарбітраж СРСР був перетворений в союзно-республіканський орган і було за­тверджено нове Положення «Про Державний арбітраж при Ра­ді Міністрів СРСР».

Останній етап розвитку держарбітражу пов'язаний із прийнят­тям законодавства про нього після прийняття Конституції СРСР 1977 р., в якій арбітраж було визнано конституційним органом.

Організація і порядок діяльності органів державного арбіт­ражу вперше визначались Законом СРСР «Про Державний арбітраж СРСР», прийнятим Верховною Радою СРСР у листо­паді 1979 р. Відповідно до цього закону були прийняті Поло­ження про Державний арбітраж при Раді Міністрів СРСР та Правила розгляду господарських спорів державними арбітражами. Відповідні акти законодавства були прийняті в Україні та інших союзних республіках.

Інститут державного і відомчого арбітражу, створений 1922 року, був пристосований для вирішення спорів між різно­манітними частинами єдиної, централізованої державної струк­тури господарювання. Економічна система країни функціонува­ла на засадах адміністративного регулювання, тому госпо­дарська самостійність товаровиробників була мінімальною. Вони взаємодіяли між собою відповідно до розпоряджень дирек­тивного планування; договір не завжди підтверджував товарно-грошові відносини. За цих умов вчені і практики, цілком логіч­но, відносили державні і відомчі арбітражі до органів державно­го управління або господарського керівництва, хоча, треба за­значити, що питання про природу їх юрисдикції при цьому залишалося дискусійним.

Варто визнати, що правовий статус держарбітражу поступо­во підвищувався. Спочатку він був підпорядкований уряду і ви­конавчим органам на місцях, а потім Верховній Раді та її Пре­зидії. Однак навіть у законі 1979 року, державний арбітраж не визнавався судовою установою. Стосовно відомчого арбітражу, то він взагалі діяв на правах структурного підрозділу певного міністерства, державного комітету. Такий статус державного, а тим більше відомчого арбітражу не надавав йому необхідних гарантій незалежності. При вирішенні господарських спорів ар­бітраж повинен був керуватися не стільки законами, скільки підзаконними актами й вказівками керівників вищих органів державного управління. Пряма адміністративна залежність і підпорядкованість державного і відомчого арбітражу об'єктив­но зумовлювалися пануванням командно-адміністративних ме­тодів керівництва економікою і майже абсолютною монополією державної форми власності.

Зміна системи арбітражів арбітражними судами визначалася новими економічними умовами переходу до ринкових відносин, появою різних форм власності. Вирішення спорів між рівними суб'єктами господарювання засобами і методами адміністрати­вно-командної системи стало неможливим. Тому арбітраж було перетворено в суд, діяльність якого з розгляду і вирішення спо­рів здійснюється в арбітражній процесуальній формі, яка ство­рює сталі гарантії захисту прав рівною мірою суб'єктам держа­вної і недержавної форми власності.

Закон України «Про арбітражний суд» від 4 червня 1991 р. вперше започаткував здійснення правосуддя у господарських відносинах спеціалізованими судовими установами. У цьому акті були закріплені прерогативи арбітражного суду саме як са­мостійної ланки судової влади. Закон «Про арбітражний суд» від 4 червня 1991 р. і Арбітражний процесуальний кодекс Украї­ни від 6 листопада 1991 р. визначали систему арбітражних судів і процесуальну форму їх діяльності. Арбітражні суди ста­новили дволанкову систему: перша ланка— арбітражний суд Автономної Республіки Крим, арбітражні суди областей, міст Києва і Севастополя, друга — Вищий арбітражний суд України. Розгляд справ у першій інстанції, перегляд справ у порядку на­гляду здійснювали суди першої ланки і Вищий арбітражний суд України.

Конституція України від 28 червня 1996 р. встановила кон­ституційні принципи правосуддя в Україні, яке здійснюється виключно судами (ст. 124 Конституції України). Судочинство здійснюється Конституційним Судом Україні та судами загаль­ної юрисдикції. Стаття 125 Конституції України передбачає побудову системи судів загальної юрисдикції за принципом спеціалізації.

21 червня 2001 р. було прийнято низку законів з питань фор­мування суддів загальної юрисдикції України відповідно до Кон­ституції України. Були внесені зміни до Законів України «Про судоустрій України», «Про статус суддів», «Про органи суддівсь­кого самоврядування», «Про кваліфікаційні комісії, кваліфіка­ційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України», «Про арбітражний суд» та інші, а також до Цивільного процесуального, Арбітражного процесуального та Криминально-процесуального кодексів України.

Законами України «Про внесення змін до Закону України "Про арбітражний суд"» та «Про внесення змін до Арбітражного процесуального кодексу України» від 21 червня 2001 р. само­стійну ланку арбітражних судів було перетворено у господарські суди — спеціалізовані суди в системі судів загальної юрисдикції, та відповідно змінено процесуальну форму їх діяльності. Госпо­дарські суди стали трьохланковою системою судів — місцеві го­сподарські суди, апеляційні господарські суди, Вищий господар­ський суд України, які здійснювали відповідно розгляд справ по першій інстанції та їх перегляд у апеляційній та касаційній інстан­ціях. До того ж змінено назву зазначених правових актів на За­кон України «Про господарські суди» і на Господарський процесуальний кодекс України. З набранням чинності Закону України «Про судоустрій України» від 7 лютого 2002 р. втратили чин­ність Закони України «Про господарські суди», «Про органи суд­дівського самоврядування», «Про кваліфікаційні комісії, кваліфі­каційну атестацію і дисциплінарну відповідальність суддів судів України». Сьогодні Закон України «Про судоустрій України» ви­значає правові засади організації судової влади та здійснення правосуддя в Україні, систему судів загальної юрисдикції, систе­му господарських судів — як спеціалізованих судів загальної юрисдикції, які здійснюють господарське судочинство.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти