ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Правила користування демонстраційними амперметром і вольтметром

При підготовці і виконанні дослідів з демонстраційними приладами елементи електричного кола, шунти і додаткові опори підбирають так, щоб свідчення приладів переважно були в другій половині шкали.

Шкалу і відповідний нею шунт (або додатковий опір) встановлюють на прилад до його включення в електричне коло.

Для вимірювання сили постійного струму шунт (3 або 10 А) за допомогою вилок під'єднують до двох правих верхніх затисків В та С. Для вимірювання сили змінного струму шунт (3 або 10 А) під'єднують до верхніх лівих клем А і В. Проводаелектричного кола підключають до затискачів шунта.

Для вимірювання напруги постійного струму додатковий опір (5 або 15 В) за допомогою вилки під'єднують до верхнього правого затиску С. Длявимірювання напруги змінного струму додатковий опір (15 або 250 В) під'єднують до лівого верхнього затиску А. Проводаелектричного кола підключають до середнього затиску В і до затиску додаткового опору.

Якщо прилад використовують як гальванометр, то електричне коло підключають до нижніх затисків D і Е. Гальванометр від амперметра чутливіший до малої сили струму, а гальванометр від вольтметра — до малої напруги. При виборі гальванометра для роботи слід керуватися правилом: якщо опір елементів електричного кола великий і в ланцюзі повинен текти малий струм, то слід вибрати гальванометр від амперметра; якщо ж опір елементів електричного кола малий і необхідно вимірювати малу напругу, то більший ефект дає застосування гальванометра від вольтметра.

Залежність вибору гальванометра від елементів електричного кола можна пояснити таким чином. Кут відхилення стрілки гальванометра залежить від конструкції приладу (магнітній індукції магнітів, площі рамки, пружності пружини і ін., що однаково у гальванометрів від амперметра і вольтметра), а також від числа ампер-витков, чим і відрізняються прилади. У дослідах з включенням гальванометрів можливі джерела струму з малим значенням ЕДС, з малим внутрішнім опором (можливо з малим опором всіх елементів), наприклад: ɛ = 0,001 В, r = 2 Ом. Підключимо по черзі в таке електричне коло гальванометри з наступними параметрами: 1) n1 = 1000 витків, R1 = 200 Ом; 2) n2=100 витків, R2= 2 Ом. Вибрані значення n1, R1, n2, R2 не співпадають з параметрами демонстраційних приладів, але близькі до них. Це зроблено для більшої наочності. Число ампер-витков в першому випадку буде 5*10-3, а в другому 25*10-3. Таким чином, показання другого приладу повинні бути великими.

ДО ЗАВДАННЯ 2:

 

 

Гальванометром демонстраційним М-1032 (зі світловим покажчиком) (мал. 1-8) є магнітоелектричний прилад з рухомою частиною на розтяжках. Прилад призначений для вимірювання малих сил струмів і напруги в електричному колі постійного струму. Параметри приладу:

1. Ціна поділки по струму — 5*10-7 А/поділ.

2. Ціна поділки по напрузі — 4*10-5 В/поділ.

3. Внутрішній опір (Rг) — 30 Ом.

4. Зовнішній критичний опір (Rк) — 100 Ом.

Висока чутливість приладу досягається застосуванням світлового покажчика.

Вимірювальний механізм закріплений в спеціальному гнізді і закритий литою металевою кришкою. Освітлювач розміщений в корпусі напроти вимірювального механізму. Промінь світла, пройшовши від лампи освітлювача через засклений отвір і об'єктив, потрапляє на дзеркало рухомої частини. За допомогою подвоюючого дзеркала промінь від дзеркала рухомої частини відбивається двічі і, повторно пройшовши через об'єктив, потрапляє на зовнішнє дзеркало. Зовнішнє дзеркало проектує на шкалу нитку лампи освітлювача у вигляді вузької світлової смужки — світлового покажчика.

Хід світлового променя зображений на малюнку 1-8 пунктирними лініями. Зовнішнє дзеркало може повертатися навколо своєї осі. Це забезпечує регулювання положення світлового покажчика на шкалі у вертикальному напрямів.

Шкала кріпиться на кронштейні і може бути повернена до спостерігача будь-якою з двох її сторін. У верхній частині розміщений коректор, що дозволяє при круговому обертанні встановлювати світловий покажчик на нульову відмітку шкали.

Конструкція освітлювача забезпечує подовжнє, поперечне переміщення, а також обертання лампи для регулювання розмірів і яскравості світлового покажчика.

На горизонтальній поверхні корпусу розташований перемикач регулятора чутливості з позначенням «х1», х10», «х100» і «Арр». Регулятор чутливості складається з комбінації шунтуючих і додаткових опорів і перемикача. Установка перемикача в положення «х1» забезпечує роботу гальванометра при найвищій чутливості. При установці перемикача в положення «Арр» рамка рухомої частини гальванометра замикається накоротко (аретирується).

У освітлювачі використовується лампа СМ 13-10. Живлення лампи проводиться від мережі змінного струму напругою 127 і 220 В через вбудований трансформатор. Завод випускає прилад для живлення від мережі з напругою 220 В. При наявності мережі з напругою 127 В необхідно відгвинтити гвинти, що кріплять дно до корпусу, зняти дно і перепаяти дріт з контакту трансформатора, маркірованого цифрою 3, на контакт, маркірований цифрою 2.

При роботі з гальванометром операції виконують в наступній послідовності:

- на кронштейні встановлюють шкалу і включають вилку освітлювального шнура в мережу;

- встановлюють світловий штрих проти нульової відмітки, користуючись зовнішнім дзеркалом і коректором;

- підключають гальванометр до вимірювального (зовнішньою) електричного кола;

- встановлюють перемикач в положення «Х100»;

- якщо відхилення світлового штриха від нульової відмітки мало, то збільшують чутливість перемиканням в положення «Х10» або «X1».

При дуже малій силі струму, коли при найбільшій чутливості світловий штрих відхиляється менше одної поділки, ефект можна підсилити шляхом «розгойдування». Робиться це зміною вимірюваної сили струму в такт з коливаннями рухомої рамки гальванометра. Наприклад, при демонстрації фотоструму можна перекривати світловий потік в такт з коливаннями рамки.

Гальванометр не можна встановлювати в зоні дії сильних магнітних полів. Змінні магнітні поля ослаблюють, магніт вимірювального механізму, а постійні — впливають на результат вимірювань. Зміну лампи освітлювача здійснюють при знятій шторці 6.

Можливий варіант застосування гальванометра без шкали, коли світловий штрих проектують на білий екран або на матовий екран.

 

 

ДО ЗАВДАННЯ 3:

Ватметр демонстраційний (мал. 1-9) призначений для вимірювання активної потужності в електричних колах однофазного змінного струму промислової частоти. Прилад може служити наочною допомогою при вивченні, будови і дії приладів феродинамічної системи.

Ватметр має наступні межі вимірювання потужності:

 

Ватметр демонстраційний складається з наступних частин: вимірювального механізму, змінних додаткових опорів і змінних шкал. Прилад змонтований в пластмасовому корпусі лицьова сторона якого засклена. Знизу лицьової сторони корпусу встановлено п'ять клем. Три клеми верхнього ряду позначено * I; 2.5; 5 А, дві клеми нижнього ряду —*U і U. Клеми, відмічені зірочкою, є генераторними. Клеми верхнього ряду служать для підключення струмової котушки послідовно в електричне коло, що міряємо. Клеми нижнього ряду служать для підключення котушки напруги паралельно електричному колу, що міряємо. До клем U підключають додаткові опори.

 

У верхній частині корпусу є три прямокутні пази, які призначені для розміщення в них різних шкал. Із заднього боку корпусу розташована головка коректора, обертаючи яку встановлюють стрілку приладу в нульове положення. У нижній частині корпусу є висувний ящик для зберігання додаткових опорів.

Для зменшення часу коливань рухомої частини в приладі застосований магнітоіндукційнний заспокоювач. Він складається з сектороподібної алюмінієвої пластини, що скріпляється із стрілкою і рухається в невеликому зазорі створений скобою, де встановлений магніт, що володіє високими магнітними властивостями. При русі пластини в ній індукуються вихрові потоки, які гальмують її рух. Для включення ватметра його генераторні клеми (клеми, позначені * I і *U ) з'єднуються накоротко. Для правильного включення обидва генераторні затиски повинні бути приєднані до одного дроту джерела струму, а не навантаження (мал. 1-10). Іншим дротом включається послідовно в електричне коло нерухома котушка (струмові). Ця котушка складається з двох секцій, сполучених послідовно (мал. 1-11).

Паралельно навантаженню підключається рухома котушка (напруга).

При користуванні ватметром слідує особливо уважно віднестися до установки потрібних додаткових опорів, що підключаються до клеми, позначеної знаком U.

 

ДО ЗАВДАННЯ 4:

Ампервольтомметр (авометр Ц 4352-М1)— прилад, що служить для вимірювання:

- сили постійного струму з межами 0 - 0,3 мА, 0 - 1,5 мА, 0 - 6 мА, 0 - 15 мА, 0 - 60 мА, 0 - 15 А, 0 - 0,6 А, 0 - 1,5 А, 0 - 6 А, 0 - 15 А;

- сили змінного струму з 0 - 1,5 мА, 0 - 6 мА, 0 - 15 мА, 0 - 60 мА, 0 - 15 А, 0 - 0,6 А, 0 - 1,5 А, 0 - 6 А, 0 - 15 А;

- напруги постійного струму з межами 0 - 75 мВ, 0 - 0,3 В, 0 - 1,5 В, 0 - 6 В, 0 - 30 В, 0 - 60 В, 0 - 150 В, 0 - 300 В, 0 -600 В, 0 - 1200 В;

- напруги змінного струму з межами 0 - 0,3 В, 0 - 1,5 В, 0 - 6 В, 0 - 30 В, 0 - 60 В, 0 - 150 В, 0 - 300 В, 0 -600 В, 0 - 1200 В;

- опорів з межами 0 - 30 Ом при множенні числа ділень на 1, 1 - 300 Ом при множенні числа ділень на 10, 1 - 3 000 Ом при множенні числа ділень на 100, 1 - 30 кОм при множенні числа ділень на 1 та натиснутому перемикачі в положенні кΩ, 1 - 30 Мом при положенні перемикача на МΩ.

З тильного боку в корпусі є відділення, де встановлюються гальванічні елементи джерела живлення електричного кола авометра; його закривають кришкою, яку закріплюють гвинтами.

Авометр забезпечений сполучними гнучкими проводами. Кожен дріт має на кінцях штекери з ізолюючими ручками. Короткий штекер вставляють в одне з гнізд лицьової панелі, а на довгий двоступінчатий штекер надягають затиск типу «крокодил», що служить для підключення авометра до електричного кола. Дроти зберігають в гнізді, змонтованому в кришці приладу.

Вимірювання авометром сили струму. Для вимірювання постійного струму перемикач встановлюють в положення «А» та вибирають потрібний діапазон вимірювань. Короткий штекер одного дроту вставляють в центральне гніздо «Общ» або «*». Короткий штекер другого дроту вставляють в гніздо першого справа ряду «V, A, Ω, - кΩ, - МΩ». При вимірюванні сили постійного струму перемикач встановлюють в положення «-»

Якщо експериментатор не знає порядку вимірюваної величини, то для більшої гарантії слід узяти свідомо більшу межу вимірювання.

Дріт, сполучений з гніздом «Общ», підключають до електричного кола так, щоб він з'єднувався з негативним полюсом джерела струму.

Відлік виконують за нижньою шкалою, заздалегідь, встановивши ціну поділки, відповідну вибраній межі вимірювань

При вимірюванні сили змінного струму перемикач встановлюють в положення «~».

Вільні кінці проводів застосовують для включення приладу в електричне коло. Відлік виконують за середньою шкалою, керуючись верхнім рядом цифр.

Вимірювання авометром напруги. Для вимірювання постійного струму перемикач встановлюють в положення «V» та вибирають потрібний діапазон вимірювань. Короткий штекер одного дроту вставляють в центральне гніздо «Общ» або «*». Короткий штекер другого дроту вставляють в гніздо першого справа ряду «V, A, Ω, - кΩ, - МΩ». Натискають перемикач «-»

Якщо експериментатор не знає порядку вимірюваної величини, то для більшої гарантії слід узяти свідомо більшу межу вимірювання.

Для вимірювання напруги змінного струму перемикач встановлюють в положення «~».

Вільними кінцями проводів підключають прилад до точок електричного кола, між якими необхідно зміряти напругу. Відлік виконують за середньою шкалою, заздалегідь встановивши ціну поділки по вибраній межі вимірювань.

Вимірювання опору. Вимірювання опорів виконують тільки в знеструмлених електричних колах. Перемикач встановлюють в положення «, Ω, кΩ, МΩ».

Короткий штекер одного дроту встановлюють в гніздо «Общ» або «*». Короткий штекер другого дроту встановлюють в одне з гнізд опорів з урахуванням можливого значення вимірюваної величини.

Вільні кінці проводів сполучають накоротко (на малий проміжок часу) і обертанням ручки змінного резистора встановлюють стрілку приладу на нуль шкали опорів.

Кінці проводів підключають до кінців вимірюваного резистора або іншого приладу, опір якого визначають. Відлік виконують за шкалою, напроти якої зазначено обраний діапазон. Значення опору чисельно рівне показанням приладу, помноженим на множник 1, 10, 100, залежно від того, де встановлений штекер.

При користуванні авометром слід пам'ятати, що прилад дуже чутливий і може вийти з ладу при перевантаженнях, тому забороняється включати авометр в електричне коло з напругою і силою струму, що перевищують допустимі межі.

Авометр не застосовують в демонстраційних цілях. Основне його призначення — застосування в роботах фізичного практикуму. Проте його широко використовують для перевірки демонстраційних приладів, при підготовці демонстраційних установок, для перевірки напруги на акумуляторах і так далі

 

 

Додаток

/матеріал для ознайомлення/

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти