ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


УСТАНОВКИ ІНФРАЧЕРВОНОГО ОПРОМІНЕННЯ

Біологічна дія інфрачервоного випромінювання. Опромінювачі і опромінювальні установки для опромінення тварин і птиці, їх основні характеристики. Методика розрахунку і вибору установок інфрачервоного випромінювання. Використання інфрачервоного випромінювання в технологічних процесах сільськогосподарського виробництва.

Прочитайте і опрацюйте

Л-1,с. 218...231; Л-3, с. 174...179; Л-6, с. 331 ...331. Короткі теоретичні відомості та методичні вказівки

Біологічна дія інфрачервоного випромінювання. Молодняк тварин і птиці в перші дні після народження має дуже невдосконалений механізм терморегулювання організму

Низька температура, висока вологість повітря негативно діють на розвиток і ріст молодняку, призводять до порушення обміну речовин, простудних захворювань, розладу травлення і загибелі тварин.

Потік 14 випромінювання, досягаючи тіла тварини, частково відбивається, але основна його частина поглинається шкірою і підшкірною тканиною, створюючи тепловий ефект.

В опромінюваних ділянках шкіри кількість крові збільшується в 10... 15 разів, через одну - дві хвилини появляється теплова еритема.

Використання установок 14 опромінення дозволяє в 1,4... 1,8 разу збільшити народжуваність поросят від однієї свиноматки, на 8... 15 відсотків підвищити середньодобовий приріст маси поросят і довести їх збереження до 96...99 відсотків. При опроміненні телят середньодобовий приріст їх маси зростає на 16...24 відсотки, на 30 відсотків скорочуються шлунково-кишкові захворювання.

Особливо перспективне використання інфрачервоного обігріву спільно з ультрафіолетовим опроміненням. Дослідження показують, що спільна дія 14 і УФ випромінювань на тварин і птицю дозволяє значно підвищити їх збереження і продуктивність, отримати результати, недосяжні при використанні кожного з цих випромінювань окремо.

Запам'ятайте

Поглинання 14 випромінювання живим організмом - дуже складний біологічний процес, у якому бере участь весь організм тварини. Діючи на нервову систему організму через теплові рецептори шкіри, випромінювання покращує функції залоз, кровотворних органів

і кровопостачання тканин тіла.

Необхідно відмітити, що тривале безперервне термічне подразнення і надмірна еритема шкіри діють негативно на організм тварини. Переривчастий режим опромінювання, чергування дії високих і низьких температур піддає нервову і судинну систему своєрідному тренінгу, сприяє загартуванню організму.

Таким чином, 14 випромінювання не тільки чинить на тварин зігріваючу дію, але й підсилює біологічні процеси в їх організмі, сприяє підвищенню тонусу і резистентності, і як наслідок покращується фізичний стан, розвиток, приріст, зменшується

захворюваність тварин.

Особливо добрі результати дає одночасне опромінення тварин і

птиці інфрачервоними і ультрафіолетовими променями.

Опромінювані і опромінювальні установки для опромінення тварин і птиці, їх основні характеристики.

Для концентрації потоку випромінювання в необхідному напрямку і захисту джерел випромінювання від механічних пошкоджень і крапель води використовують різні типи й 14 опромінювачів і опромінювальних установок.

Для обігрівання молодняку тварин і птиці широко застосовують інфрачервоні опромінювачі ССПО1-250-001, ССП05-250-003-У3.5 "Зоотон", ОРИ-1, ОРИ-2, ОРИ-2Б, ОРИ-8, ОРИ-8Б, ООИ-1, ЗИС-0,25-И1, ЗИС-0,37И1У5, ЛИКИ-220-300, "Латвіко", ОЗИ-500, УФИКИ-1, УФИКИ-2 та інші, а також установки інфрачервоного обігрівання та ультрафіолетового опромінення ИКУФ-1, ИКУФ-1М, ИКУФ-2М, ИКУФ-ЗМ, Луч-А, Луч-2И, ЗРИКО-1, СОЖ-1. Для обігріву молодняку птиці використовують також брудери БП-іі БИ-500.

 

Опромінювач ССП01-250-001-УЗпризначений для 14 опромінення і обігріву поросят, телят, ягнят і розроблений на базі модифікованого світильника "Астра -12", пристосованого до лампи типу ИКЗК-220-250. Опромінювач складається з металевого відбивача, пластмасового корпуса, фіксатора, гумових ущільнювачів, ввідного сальника, клемних колодок деталей підвісу.

Опромінювач ССП05-250-003-У3.5 "Зоотон"(ТУ10.23.320-86) призначений для використання в сільськогосподарських тваринницьких приміщеннях у комплектах світлотехнічного обладнання (ЗРИКО та ін.) або в автономному режимі для опромінення та обігріву молодняку сільськогосподарських тварин та птиці. Джерелом 14 випромінювання служить лампа ИКЗК-220-250. Опромінювач має захисну відкидну сітку і сальникове ущільнення струмопідводу до лампи.

Опромінювачі рефлекторні інфрачервоні ОРИ(ТУ 10.23-30-87) використовують для обігріву молодняку сільськогосподарських тварин інфрачервоними променями.

Освоєний випуск двох модифікацій опромінювачів: ОРИ-2, ОРИ-8 - для опромінення молодняку тварин в умовах колективних господарств та ОРИ-2Б, ОРИ-8Б - для обігріву молодняку тварин в особистих господарствах. Джерелом 14 випромінювання служить лампа ИКЗК-220-250. Арматура опромінювача являє собою конічн корпус з листової сталі, який забезпечує захист лампи від механічних пошкоджень та попадання води.

Опромінювач-обігрівач інфрачервоний ООИ-1(ТУ 46.22.1536-84) призначений для локального обігріву свійської птиці та тварин. Джерелом 14 випромінювання служить лампа ИКЗК-220-250. Електричний опір ізоляції опромінювача нормується не меншим ніж 20 МОм. Нижня частина опромінювача закрита відкидною металевою

сіткою.

Електробрудер БП-1призначений для обігріву 500...600 курчат

при утриманні їх на підлозі. Брудер являє собою конструкцію у вигляді порожнистої шестикутної зрізаної металевої піраміди. Під зонтом брудера змонтовано чотири "темних" випромінювачі - ТЕНи потужністю 250 Вт кожний і терморегулятор.

Установки для одночасного опромінення тварин і птиці інфра­червоними і ультрафіолетовими променями розглянуто в розділі 3.

Методика розрахунку і вибору установок інфрачервоного

випромінювання.

1. Залежно від призначення приміщення, виду тварин, технології
їх утримання вибирають тип опромінювачів і опромінювальних

установок, їх кількість.

2. Визначають необхідну інфрачервону опроміненість на тілі

тварини з виразу:

£ІЧ=(£о-50(1-у),Вт/м2' ()

де Ео - оптимальна опроміненість для новонародженого, що знаходиться в сухому приміщенні при температурі І = 0 °С (табл. 7);

в - температурний градієнт опроміненості, 8 = 25 Вт/ м2град (для ягнят 8=13 Вт/ м град); Б - вік тварини, дні; і - температура повітря в приміщенні;

Ь - кількість днів повної температурної адаптації, у середньо­му Ь = 100 дн.

3. Визначається висота підвісу ламп над спиною тварини за виразом:

/,= І !о» м, (4.2)

де Іао - сила світла дзеркальної лампи в напрямку а= 0 (ЛІ, рис. 136);

2 - коефіцієнт нерівномірності опроміненості, г= 1,4... 1,6 для КСС косинусного і глибокого світлорозподілу; г =1 для широкого світлорозподілу.

 

Таблиця 7

Необхідна опроміненість для новонароджених тварин при нульовій температурі навколишнього середовища

 

Початкова     Молоді іяк твар ин  
опроміненість курчата поросята телята ягнята індичата гусенята і каченята
Ео, Вт/м2

Технічні характеристики опромінювачів та опромінювальних установок приведено в Л-9, С.389...398.

При обігріванні поросят-сисунів опромінювачі установок ИКУФ, Луч, опромінювачі ОРИ-1 використовують, як правило, для обігріву двох суміжних станків, розміщуючи їх над перегородкою. Якщо в приміщенні відсутня система загального обігріву, то опромінювачі установок ИКУФ, "Луч" розміщують по одному на кожне станко-місце. При температурі повітря в приміщенні більшій ніж 16 °С інфрачервоні лампи опромінювачів ИКУФ необхідно перемкнути на послідовне з'єднання.

При утриманні телят у клітках один опромінювач установок ИКУФ, "Луч" використовують для опромінення двох тварин у суміжних клітках. При груповому утриманні телят обладнують обігрівну ділянку з розрахунку один опромінювач на 4 м2 ділянки. Режим опромінення телят - переривчастий з вимиканням на 30 хв

через кожні 1 1,5 год роботи. У перші два-три дні життя, коли телята

багато лежать, висота підвішування опромінювачів - 0,5...0,6 м, а потім її слід збільшити до 1,2 м.

Для обігріву молодняку птиці використовують інфрачервоні лампи тільки з пофарбованою колбою. Однією лампою потужністю 250 Вт можна обігріти 100... 120 курчат, 60...80 індичат, гусенят чи каченят першого віку.

Молодняк птиці обігрівають до 20...30 - денного віку. Режим обігріву, як правило, безперервний

 

Приклад8. Розрахувати висоту підвісу опромінювана "Луч", якщо він опромінює дві суміжні клітки з телятами 10...45 - денного віку. Мінімальна температура в телятнику +8 °С.

Розв'язання.

Визначаємо необхідну інфрачервону опроміненість на тілі теляти:

£,„ = (500 - 25 • 8)(1 - —) = 270Вш / мг. Визначаємо висоту підвісу лампи над спиною теляти:

Я= 155 =0,69.м. 4270-1,2

Використання інфрачервоного випромінювання в технологічних процесах сільськогосподарського виробництва.

Дозована дія 14 випромінювання на насіння сільськогосподар­ських культур благотворно впливає на його посівні властивості.

Пастеризація молока 14 випромінюванням має значні переваги перед традиційним способом обробки молока в теплообмінних апаратах. При дії 14 випромінювання на молоко за три-чотири секунди знищується 99,8...99,9 відсотка бактерій, після чого молоко може зберігатися при температурі +5°С протягом восьми-дев'яти діб, при цьому затрати енергії на пастеризацію скорочуються в 1,5...2 рази.

14 випромінювання використовується також для висушування пофарбованих деталей при ремонті сільськогосподарської техніки і електричних двигунів, сортування плодів і овочів, дезінсекції тари, висушування сільськогосподарської продукції.

Питання для самоперевірки

1. У чому полягає біологічна дія інфрачервоного

випромінювання ?

2. У чому полягають переваги 14 опромінювальних установок

перед іншими способами обігріву тварин?

3. Які ви знаєте опромінювачі і установки для 14 обігріву

молодняку тварин і птиці?

4. Будова ІЧопромінювачів.

5. Які джерела використовуються в 14 випромінювачах?

6. У чому полягає методика розрахунку і вибору установок 14

випромінювання?

 

7. Приведіть приклади використання установок 14 випромінювання.

; Тести

1.Біологічна дія 14 випромінення на організм тварин проявляється:

• через створення теплового ефекту;

• через фотохімічні реакції в шкіряному покриві, слизистих
оболонках і органах зору;

• через покращання зорових можливостей.

2. В установках 14 опромінювання тварин застосовуються такі типи
ламп:

• ДРЛФ, ДРИ, ДНаТ;

• ЛЕ,ЛЕР,ДРТ;

• ИКЗ, ИКЗК, ИКЗС.

3. В установках 14 опромінювання тварин застосовуються такі типи
опромінювачів:

• ЗНП-1,ОРК-2,ОЗЖ-1;

• ССП05-250-003-У3.5 "Зоотон", ОРИ, ООИ, ЛИКИ;

• ОБП,ОБН.

4. Для УФ і 14 опромінювання тварин застосовуються такі типи
установок:

• ИКУФ - 2М, "Луч", ЗРИКО-1, СОЖ-1;

• УО-4М,УОК-1;

• ОВ-ЗП, ОВУ-6П.

5. Дія 14 випромінювання на тварин:

•з провітаміну Б утворюється вітамін ^ під шкірою;

•покращуються функції залоз, кровотворних органів
кровопостачання тканин тіла;

•покращуються зорові властивості.

6. Методика розрахунку і вибору установок 14 випромінювання
полягає у:

• виборі установки, визначенні кількості проходів, довжини
ходу

 

• виборі установки, визначенні опроміненості і висоти підвісу;

• виборі установки, визначенні коефіцієнта використання
світлового потоку.

Лабораторна робота

 

Дослідження роботи електрообладнання установки інфрачервоного випромінювання.

 

Практичне заняття

 

Розрахунок і вибір установки інфрачервоного випромінювання.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти