ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


І. Баланс (звіт про фінансовий стан).

Визначення та структура Балансу

Порядок складання Балансу підприємства(звіту про фінансовий стан) (форма №1) регламентується НП(С)БО 1 „Загальні вимоги до фінансової звітності” та Методичними рекомендаціями щодо заповнення форм фінансової звітності.

Баланс – звіт про фінансовий стан підприємства, який відображає на певну дату, його активи, зобов’язання і власний капітал.

У балансі відображається склад майна підприємства (в активі) та джерела його формування (у пасиві). Балансові статті формуються із залишків за бухгалтерськими рахунками на останній день звітного періоду. Близькі за своїм змістом рахунки об’єднуються в одну статтю, а статті в розділи. Статті активів і пасивів в балансі розташовують в порядку зростання ліквідності.

Балансове рівняння має наступний вигляд:

Активи = Власний капітал + Зобов’язання.

Активи – ресурси контрольовані підприємством в результаті минулих подій, використання яких, як очікується, забезпечить отримання економічних вигод у майбутньому.

Власний капітал – частина в активах підприємства, що залишається після вирахування його зобов’язань.

Зобов’язання – заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічну вигоду.

Баланс підприємства має наступну структуру:

Актив Пасив
І. Необоротні активи І. Власний капітал
ІІ. Оборотні активи ІІ. Довгострокові зобов’язання та забезпечення
ІІІ. Необоротні активи, утримувані для продажу та групи вибуття ІІІ. Поточні зобов’язання та забезпечення
ІV. Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу та групами вибуття
V. Чиста вартість активів недержавного пенсійного фонду[1]

 

Необоротні активи – активи, які використовуються чи мають бути погашені протягом періоду, який більше операційного циклу чи 12 місяців.

Оборотні активи – грошові кошти та їх еквіваленти, що не обмежені у використанні, а також інші активи, призначені для реалізації чи споживання протягом операційного циклу чи протягом 12 місяців з дати балансу.

У ІІІ розділі активу та ІV розділі пасиву відображається вартість необоротних активів та груп вибуття, утримуваних для продажу, та пов’язаних з ними зобов’язань, що визначається відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 27 "Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність".

Група вибуття - сукупність активів, які плануються до продажу або відчуження в інший спосіб однією операцією, та зобов'язання, які прямо пов'язані з такими активами, що будуть передані (погашені) в результаті такої операції. Необоротний актив та група вибуття визнаються утримуваними для продажу у разі, якщо:

- економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням;

- вони готові до продажу у їх теперішньому стані;

- їх продаж, як очікується, буде завершено протягом року з дати визнання їх такими, що утримуються для продажу;

- умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів;

- здійснення їх продажу має високу ймовірність, зокрема якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості.

Довгострокові зобов’язання - це зобов’язання, які мають бути погашені протягом періоду, що більше 12 місяців, починаючи з дати балансу.

Поточні зобов’язання – це зобов’язання, які будуть погашені протягом операційного циклу підприємства або повинні бути погашені протягом 12 місяців з дати балансу.

Визнання статей балансу

Активи і зобов’язання розкриваються в Балансі за таких умов:

1. Оцінка статті може бути достовірно визначена.

2. Існує імовірність надходження або вибуття майбутніх економічних вигод, пов’язаних із цією статтею.

Економічна вигода – потенційна можливість отримати підприємством грошові кошти від використання активів.

Пряме збільшення грошових коштів та їх еквівалентів відбувається за рахунок:

- використання активів у виробництві продукції, наданні послуг чи придбанні товарів з метою подальшої реалізації їх за грошові кошти;

- обмін на інші активи;

- використання активів для погашення кредиторської заборгованості;

- розподіл активів між власниками підприємства.

Непряме збільшення грошових коштів та їх еквівалентів відбувається за рахунок:

- зменшення витрат грошових коштів завдяки впровадженню нової технології виробництва продукції;

- оптимізація податкової політики підприємства;

інших заходів.

Умови визнання статей активу відображає схема (рис. 2.1).

Умови визнання статей зобов’язань відображає схема (рис. 2.2).

Додаткові статті включаються до Балансу якщо:

- інформація є суттєвою;

- її оцінка може бути достовірно визначена.

 

Рис. 2.1. Аналіз визнання і розкриття активів

Рис. 2.1. Аналіз визнання і розкриття зобов’язань

Методика складання балансу підприємства.

Складанню фінансової звітності, а зокрема балансу, передує робота по „закриттю” бухгалтерських рахунків, що полягає у визначенні дебетових та кредитових оборотів і залишків за рахунками. Крім того, в кінці звітного періоду закриваються рахунки обліку доходів та витрат (7 і 9 класу) на рахунки фінансових результатів від окремих видів діяльності (79 рах.). Із 79 рахунку фінансовий результат переноситься на рахунок нерозподілених прибутків (непокритих збитків) (44 рах.). В результаті, на дату балансу рахунки доходів і витрат (7,8 та 9 класу) не мають залишків та не відображаються в балансі.

Після виведення залишків за бухгалтерськими рахунками перед складанням балансу доцільно скласти шахові оборотні відомості за всі місяці звітного періоду для контролю та логічного аналізу кореспонденцій рахунків. Перед складанням річної фінансової звітності обов’язкове проведення інвентаризації.

Баланс починають складати із заповнення титульної сторінки, де вказуються назва підприємства, форма власності, адреса та коди, які присвоюються підприємству органами статистики: ЄДРПОУ (Єдиний державний реєстр підприємств і організацій України); КОАТУУ (кодифікація адміністративно-територіального устрою України) – код території; КОПФГ (організаційно-правова форма господарювання); КВЕД (код виду економічної діяльності). Після цього робиться позначка, за якими стандартами складений Баланс національними чи міжнародними.

Баланс складають за двома графами: на початок звітного року та на кінець звітного періоду (кварталу чи року). Баланс складають за принципом „нетто”, тобто до підсумку балансу не включають знос необоротних активів, торгову націнку, резерв сумнівних боргів, непокриті збитки, неоплачений капітал, вилучений капітал. Ці статі є регулюючими, вони уточнюють величину певних видів активів чи пасивів шляхом вирахування їх величини із статі чи розділу балансу, до якого вони відносяться.

 

Актив   Клас рахунків   Пасив   Клас рахунків
І. Необоротні активи   Клас 1. Необоротні активи   І. Власний капітал     Рах.47,48 Клас 4. Власний капітал та забезпечення зобов’язань
  ІІ. Довгострокові зобов’язання та забезпечення   Клас 5. Довгострокові зобов’язання
ІІ. Оборотні активи Клас 2. Запаси   ІІІ. Поточні зобов’язання та забезпечення   Клас 6. Поточні зобов’язання
ІІІ. Необоротні активи, утримувані для продажу та групи вибуття 286 рах.   Клас 3. Кошти, розрахунки та інші активи   ІV. Зобов’язання, пов’язані з необоротними активами, утримуваними для продажу та групами вибуття      
  680 рах.

Рис . Взаємозв’язок між планом рахунків і бухгалтерським балансом

 

Існує тісний взаємозв’язок балансу із планом рахунків. До окремих розділів балансу переносяться залишки за рахунками, що відносяться до певного класу (рис). Статті балансу формують залишки за одним або декількома однорідними рахунками. Зміст кожної із статей балансу розкрито у Методичних рекомендаціях щодо заповнення форм фінансової звітності.

ІІ. Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід).

Зміст та структура звіту про фінансові результати

Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід) (форма №2) – це звіт про доходи, витрати, фінансові результати та сукупний дохід. Його складання регулюється НП(С)БО 1 „Загальні вимоги до фінансової звітності” та Методичними рекомендаціями щодо заповнення форм фінансової звітності.

Звіт складається з чотирьох розділів:

I Фінансові результати – призначений для визначення чистого фінансового результату (прибутку або збитку) за звітний період. В даному розділі наводяться доходи і витрати підприємства в розрізі окремих видів діяльності за даними рахунків 7 і 9 класів. Назва синтетичних рахунків 7 і 9 класу практично співпадає з назвою окремих статей цього розділу.

Розділ І Звіту про фінансові результати складається поетапно з виведенням проміжних підсумків за наступними показниками:

1 Валовий прибуток (збиток) – різниця між чистим доходом від реалізації та собівартістю реалізованих товарів, робіт, послуг.

2 Фінансовий результат від операційної діяльності – різниця між сумою валового прибутку (збитку) і інших операційних доходів та операційними витратами.

3 Фінансовий результат до оподаткування - різниця між сумою фінансового результату від операційної діяльності, доходів від фінансової і іншої діяльності та сумою фінансових витрат і витрат іншої діяльності.

4 Чистий фінансовий результат – різниця між фінансовим результатом до оподаткування та витратами (доходами) з податку на прибуток з додаванням прибутку (збитку) від припиненої діяльності після оподаткування.

ІІ. Сукупний дохід. Відображаються дані про інший сукупний дохід.

Згідно НП(С)БО 1, сукупний дохід – зміни у власному капіталі протягом звітного періоду внаслідок господарських операцій та інших подій (за винятком зміни капіталу за рахунок операцій із засновниками).

Інший сукупний дохід – доходи та витрати не включені до фінансових результатів підприємства.

У даному розділі у складі іншого сукупного доходу відображають: дооцінку (уцінку) необоротних активів та фінансових інструментів, накопичені курсові різниці, частку іншого сукупного доходу в асоційованих і спільних підприємствах та ін. Після вирахування податку на прибуток, пов’язаного з іншим сукупним доходом визначають показник Інший сукупний дохід після оподаткування. Алгебраїчна сума цього показника та чистого фінансового результату з першого розділу звіту становить Сукупний дохід після податкування.

ІІІ. Елементи операційних витрат – наводиться класифікація операційних витрат за звітний період за економічними елементами (матеріальні витрати, витрати на оплату праці, на соціальні заходи, амортизація, інші операційні витрати). Дає можливість провести необхідний аналіз структури витрат на виробництво, управління та інших операційних витрат підприємства.

Цей розділ заповнюється за даними рахунків 8-го класу. Підприємства, які не застосовують 8 клас при обліку витрат, проводять окремі вибірки та перекласифікацію операційних витрат для заповнення даного розділу.

ІV. Прибуток на акцію – наводиться інформація про прибуток та дивіденди на одну просту акцію, що знаходиться в обороті. Показники даного розділу наводяться в гривнях із копійками.

Значення показників у Звіті про фінансові результати наводяться як за звітний період так і за аналогічний період минулого року для забезпечення порівнюваності інформації.

Звіт про фінансові результати, як правило, хронологічно складається після Балансу та має узгоджуватися з ним за показниками результатів діяльності. Для перевірки відповідності цих звітних форм застосовують формулу:

Чфр = НПк – НПп ± КП + РП;

Чфр – чистий фінансовий результат (прибуток (збиток)) (форма №2); НПк,НПп – нерозподілені прибутки (непокриті збитки) відповідно на кінець і початок звітного періоду (форма №1); КП – коригування нерозподіленого прибутку внаслідок виправлення помилок минулих звітних періодів, зміни облікової політики, інших змін (форма №4); РП – розподіл прибутку внаслідок виплати дивідендів, здіснення відрахувань до резервного капіталу, спрямування прибутку до статутного капіталу (форма №4).

Підприємства, які ведуть облік та складають фінансову звітність за міжнародними стандартами, використовують тільки саму форму звіту з НП(С)БО 1 і не керуються іншими положеннями національних стандартів.

Класифікація та визнання доходів

Дохід – збільшення економічних вигод у вигляді надходження активів або зменшення зобов’язань, які призводять до зростання власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків власників).

Для відображенні у звіті про фінансові результати доходи класифікують за наступними групами:

- Чистий дохід від реалізації продукції (товарів, послуг);

- Інші операційні доходи;

- Дохід від участі в капіталі

- Інші фінансові доходи;

- Інші доходи.

Рішення про визнання доходу доцільно приймати за наступною схемою (рис. 3.1):

 

Рис. 3.1. Схема прийняття рішень про визнання доходу.

 

Класифікація та визнання витрат

Витрати – зменшення економічних вигод у вигляді вибуття активів або збільшення зобов’язань, які призводять до зменшення власного капіталу за звітний період (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу власниками).

У Звіті про фінансові результати витрати відображаються за такими групами:

- Собівартість реалізованої продукції (товарів, послуг);

- Адміністративні витрати;

- Витрати на збут;

- Інші операційні витрати;

- Фінансові витрати;

- Втрати від участі в капіталі;

- Інші витрати.

Рішення про визнання витрат доцільно приймати за наступною схемою (рис. 3.2):

 

Рис. 3.2. Схема прийняття рішень про визнання витрат.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти