ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Стаття 296. Підстави виникнення агентських відносин

1. Агентські відносини виникають у разі:

надання суб'єктом господарювання на підставі договору повноважень комерційному агентові на вчинення відповідних дій;

Схвалення суб'єктом господарювання, якого представляє комерційний агент, угоди, укладеної в інтересах цього суб'єкта агентом без повноваження на її укладення або з перевищенням наданого йому повноваження.

Коментована стаття встановлює підстави виникнення агентських відносин щодо комерційного посередництва.

Під зазначеними підставами розуміються юридичні факти, які їх породжують, а саме:

а) укладення агентського договору;

б) наступне схвалення угоди, укладеної агентом в інтересах особи, за відсутності у агента відповідних повноважень від цієї особи;

в) наступне схвалення угоди, укладеної агентом в інтересах особи, з перевищенням агентом відповідних повноважень, наданих йому цією особою.

Агентські відносини можуть виникати у зв'язку з наданням комерційному агенту відповідних повноважень на підставі агентського договору, вимоги до змісту якого встановлено ст. 297 ГК. Порядок укладення такого договору регулюється ст. 181 ГК.

Агентські відносини можуть виникати між комерційним посередником і суб'єктом господарювання без укладення відповідного агентського договору у випадку подальшого схвалення угод, вчинених комерційним агентом в інтересах цього суб'єкта без повноважень на їх укладення або з перевищенням повноважень.

Угоди вважаються укладеними без повноважень на їх укладення тоді, коли агент взагалі не наділений будь-якими повноваженнями діяти в інтересах суб'єкта господарювання, тобто між агентом та особою, в інтересах якої укладено угоду, відсутній агентський договір.

Угоди вважаються укладеними з перевищенням повноважень на їх укладення тоді, коли між агентом і суб'єктом господарювання існують агентські відносини та укладено відповідний агентський договір, але повноваження агента обмежені цим договором.

* (3 1 січня 2008 р. набула чинності нова редакція зазначеного Закону під назвою «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори».)

Схвалення суб'єктом господарювання угод, укладених агентом в його інтересах, може відбуватися як у письмовій формі — шляхом надіслання відповідного повідомлення другій стороні угоди чи самому агентові, так і діями, які свідчать про виконання угод, укладених агентом з третьою особою в інтересах суб'єкта господарювання. Такими діями, зокрема, можуть бути: прийняття угоди до виконання; здійснення платежу другій стороні; відвантаження продукції тощо.

Стаття 297. Предмет агентського договору

1. За агентським договором одна сторона (комерційний агент) зобов'язується надати послуги другій стороні (суб'єкту, якого представляє агент) в укладенні угод чи сприяти їх укладенню (надання фактичних послуг) від імені цього суб'єкта і за його рахунок.

Агентський договір повинен визначати сферу, характер і порядок виконання комерційним агентом посередницьких послуг, права та обов'язки сторін, умови і розмір винагороди комерційному агентові, строк дії договору, санкції у разі порушення сторонами умов договору, інші необхідні умови, визначені сторонами.

Договором повинна бути передбачена умова щодо території, в межах якої комерційний агент здійснює діяльність, визначену угодою сторін. У разі якщо територію дії агента в договорі не визначено, вважається, що агент діє в межах території України.

4. Агентський договір укладається в письмовій формі. У договорі має бути визначено форму підтвердження повноважень (представництва) комерційного агента.

1. Коментована стаття містить визначення предмета агентського договору та його істотні умови. Агентський договір розглядається як самостійний вид договору, призначений обслуговувати потреби комерційного обороту. Визначаючи місце агентського договору серед інших договорів, його слід віднести до групи торгово-посередницьких договорів, тобто договорів про надання послуг. Таке місце агентського договору зумовлює його консенсуальний характер: договір вважається укладеним з моменту досягнення сторонами згоди з усіх істотних умов.

Агентський договір є двостороннім, оскільки кожна із сторін — і та, котра надає послуги, і та, яка їх оплачує, — наділяються відповідно як правами, так і обов'язками.

За агентським договором зобов'язана сторона — комерційний агент надає послугу суб'єкту, якого він представляє, в укладенні господарських угод. Предметом договору може бути визначене також сприяння в укладенні угод. Отже, під результатом виконання агентське: угоди треба розуміти або укладення комерційним агентом угод від імені та за рахунок особи яку агент представляє, або укладення угоди безпосередньо особою, котру агент представляє з третьою особою за сприяння агента.

2. Частина 2 коментованої статті визначає істотні умови агентського договору. Відповідно до ст. 180 ГК, що встановлює істотні умови господарського договору, його зміст становлять визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань умови договору, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства.

Істотними умовами агентського договору є такі, що встановлюють:

а) сферу, характер і порядок виконання комерційним агентом посередницьких послуг:

б) права та обов'язки сторін;

в) умови і розмір винагороди комерційному агентові;

г) строк дії договору;

д) санкції у разі порушення сторонами умов договору.

Повноваження агента можуть бути встановлені в агентському договорі або шляхом переліку конкретних дій, які мають виконуватися агентом, або у загальному вигляді — через посилання на сферу посередництва.

В агентському договорі можуть передбачатися й інші умови, погоджені сторонами як істотні У разі досягнення сторонами згоди з усіх наведених умов договір вважається укладень , Хоча строк дії договору є істотною умовою, однак, як вбачається із змісту ст. 304 ГК, законодавець допускає укладення агентського договору без зазначення строку його дії. Відповідно,за відсутності в агентському договору умови про строк він не може вважатися неукладеним таким, що не відбувся) (ч. 8 ст. 181 ГК).

3. Окремою умовою агентського договору має бути визначення території, на якій комерційний агент здійснює діяльність в інтересах особи, котру він представляє. Поряд з цим, у коментованій статті встановлюється презумпція, яка полягає у тому, що у разі відсутності цієї умови у договорі вважається, що агент діє у межах території України.

4. На порядок укладання агентського договору поширюються загальні правила, встановлені у ст. 181 ГК.

Частина 4 ст. 297 ГК встановлює вимогу щодо обов'язкової форми агентської угоди: вона має бути укладена у письмовій формі.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 ГК господарський договір, за загальним правилом, укладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладення даного виду договорів.

Закон не обмежує сторони у наданні договору письмової нотаріальної форми.

Сторони договору не обмежені законом і у виборі форми підтвердження повноважень комерційного агента, однак у будь-якому разі у договорі має бути обумовлено форму підтвердження повноважень агента.

Стаття 298. Схвалення угоди, укладеної комерційним агентом без повноваження на її укладення або з перевищенням повноважень

Комерційний агент повідомляє суб'єкта, якого він представляє, про кожний випадок його посередництва в укладенні угод та про кожну укладену ним в інтересах цього суб'єкта угоду.

Угода, укладена від імені суб'єкта, якого представляє комерційний агент, без повноваження на її укладення або з перевищенням наданого йому повноваження, вважається схваленою цим суб'єктом за умови, якщо він не відхилить перед третьою особою дії комерційного агента. Наступне схвалення угоди суб'єктом, якого представляє агент, робить угоду дійсною з дня її укладення.

1. Коментована стаття регулює відносини між комерційним агентом і суб'єктом, якого він представляє, у разі відсутності повноважень комерційного агента або перевищення наданих йому повноважень.

У ч. 1 встановлено обов'язок комерційного агента повідомити особу, яку він представляє, про угоди, укладені в її інтересах. Із змісту статті вбачається, що комерційний агент повинен надіслати особі, яку він представляє, текст укладеної ним угоди. Строк, протягом якого агент має надіслати повідомлення суб'єкту, котрого він представляє, законом не встановлений. Уявляється, що таке повідомлення повинно бути надіслано у найкоротші строки з метою забезпечення своєчасного виконання зобов'язання, що виникло на підставі такої угоди.

2. Частина 2 встановлює можливість схвалення суб'єктом, якого представляє агент, угоди, укладеної без відповідних повноважень або з їх перевищенням. Угода вважається схваленою, якщо суб'єкт, якого представляє агент, не відхилить цю угоду перед третьою особою. Якщо суб'єкт, в інтересах котрого укладена угода, відхиляє дії агента перед третьою особою, він повинен направити даній особі повідомлення про відхилення.

Закон встановлює момент, з якого угода, схвалена суб'єктом, котрого представляє агент, стає дійсною. Схвалення угоди робить її дійсною з дня укладення останньої агентом. При цьому не має значення дата повідомлення агентом суб'єкта, якого він представляє, про укладення угоди.

Відповідно, відхилення дій агента перед третьою особою призводить до того, що угода, укладена агентом з перевищенням повноважень, не породжує правових наслідків для суб'єкта, якого представляє агент.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти