ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Законом можуть передбачатися також інші види посередницької діяльності з цінними паперами (діяльність з управління цінними паперами тощо).

1. Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006 р. професійна діяльність на фондовому ринку — це діяльність юридичних осіб з надання фінансових та інших послуг у сфері розміщення та обігу цінних паперів, обліку прав за цінними паперами, управління активами інституційних інвесторів, що відповідає вимогам, установленим до такої діяльності зазначеним Законом та іншим законодавством.

Таким чином, визначена ч. 1 коментованої статті посередницька діяльність з цінними паперами є складовою професійної діяльності на фондовому ринку.

Одним із видів посередницької діяльності з цінними паперами є професійна діяльність з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку, яка провадиться торговцями цінними паперами — господарськими товариствами, для яких операції з цінними паперами є виключним видом діяльності, а також банками.

Професійна діяльність з торгівлі цінними паперами включає:

брокерську діяльність;

дилерську діяльність;

андеррайтинг;

діяльність з управління цінними паперами.

Торговець цінними паперами може провадити дилерську діяльність, якщо має сплачений грошима статутний капітал у розмірі не менш як 120 тис. грн., брокерську діяльність та діяльність з управління цінними паперами — не менш як 300 тис. грн., андеррайтинг — не менш як 600 тис, грн.

У статутному капіталі торговця цінними паперами частка іншого торговця не може перевищувати 10 відсотків.

Торговцю цінними паперами забороняється перепродавати (обмінювати) цінні папери власного випуску.

Брокерська діяльність — це укладення торговцем цінними паперами цивільно-правових договорів (зокрема договорів комісії, доручення) щодо цінних паперів від свого імені (від імені іншої особи) за дорученням і за рахунок іншої особи.

Торговець цінними паперами може виступати поручителем або гарантом виконання зобов'язань перед третіми особами за договорами, що укладаються від імені клієнта такого торговця, отримуючи за це винагороду, яка визначається договором торговця цінними паперами з клієнтом.

Дилерська діяльність — це укладення торговцем цінними паперами цивільно-правових договорів щодо цінних паперів від свого імені та за свій рахунок з метою перепродажу, крім випадків, передбачених законом.

Андеррайтинг — це розміщення (підписка, продаж) цінних паперів торговцем цінними паперами за дорученням, від імені та за рахунок емітента.

У разі публічного розміщення цінних паперів андеррайтер може брати на себе зобов'язання, за домовленістю з емітентом, щодо гарантування продажу всіх цінних паперів емітента, які підлягають розміщенню, або їх частини. Якщо випуск цінних паперів публічно розміщується не в повному обсязі, андеррайтер може здійснити повний або частковий викуп нереалізованих цінних паперів за визначеною в договорі фіксованою ціною на засадах комерційного представництва відповідно до взятих на себе зобов'язань.

З метою організації публічного розміщення цінних паперів андеррайтери можуть укладати між собою договір про спільну діяльність.

2. Частину 2 коментованої статті виключено у зв'язку з прийняттям Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006 p., яким, зокрема, визначено види професійної діяльності на фондовому ринку.

3. Діяльність з управління цінними паперами — це діяльність, яка провадиться торговцем цінними паперами від свого імені за винагороду протягом визначеного строку на підставі договору про управління переданими йому цінними паперами та грошовими коштами, призначеними для інвестування в цінні папери, а також отриманими у процесі цього управління цінними паперами та грошовими коштами, які належать на праві власності установнику управління, в його інтересах або в інтересах визначених ним третіх осіб.

Торговець цінними паперами має право укладати договори про управління цінними паперами з фізичними та юридичними особами.

Сума договору про управління цінними паперами з одним клієнтом — фізичною особою має становити не менше суми, еквівалентної 100 мінімальним заробітним платам.

Істотні умови договору про управління цінними паперами встановлюються законом і за домовленістю сторін.

Договір про управління цінними паперами не може укладатися торговцем цінними паперами з компанією з управління активами.

Торговець цінними паперами здійснює управління цінними паперами відповідно до вимог ЦК, цього Закону, інших законів, нормативно-правових актів ДКЦПФР.

Договір доручення, договір комісії або договір про управління цінними паперами укладається з торговцем цінними паперами у письмовій формі. Права та обов'язки торговця цінними паперами стосовно його клієнта, умови укладення договорів щодо цінних паперів, порядок звітності торговця перед його клієнтом, порядок і умови виплати торговцю винагороди визначаються у договорі, що укладається між ними.

Торговець цінними паперами зобов'язаний виконувати доручення клієнтів за договорами доручення, договорами комісії та договорами про управління цінними паперами на найвигідніших для клієнта умовах. Доручення клієнтів виконуються торговцем цінними паперами порядку їх надходження, якщо інше не передбачено договором або дорученням клієнтів. У разі укладення торговцем цінними паперами договорів за власний рахунок поряд з укладенням ним договорів за рахунок клієнта виконання останніх є пріоритетним.

Торговець цінними паперами веде облік цінних паперів, грошових коштів окремо для кожного клієнта та окремо від цінних паперів, грошових коштів і майна, що перебувають у власності торговця цінними паперами, відповідно до вимог, установлених ДКЦПФР за пого­дженням з Міністерством фінансів України, а у випадках, установлених законодавством, — також з НБУ. На грошові кошти та цінні папери клієнтів, що передаються торговцям цінними паперами в управління, не може бути звернене стягнення за зобов'язаннями торговця цінними паперами, не пов'язаними із здійсненням ним функцій управителя.

Для провадження діяльності з управління цінними паперами грошові кошти клієнта зараховуються на окремий поточний рахунок торговця цінними паперами у банку окремо від власних коштів останнього, коштів інших клієнтів та відповідно до умов договору про управління цінники паперами, Торговець цінними паперами звітує перед клієнтами про використання їх грошових коштів,

Торговець цінними паперами вправі використовувати грошові кошти клієнтів, якщо це передбачено договором про управління цінними паперами.

Договором про управління цінними паперами може бути передбачено розподіл між сторонами прибутку, отриманого торговцем цінними паперами від використання грошових коштів клієнта.

Стаття 357. Ліцензування посередницької діяльності у сфері випуску та обігу цінних паперів

Здійснення посередницької діяльності у сфері випуску та обігу цінних паперів допускається на основі ліцензії, що видається в порядку, встановленому законодавством.

Суб'єкти виключної посередницької діяльності у сфері випуску та обігу цінних паперів можуть здійснювати окремі види діяльності, пов'язані з обігом цінних паперів (надання консультацій власникам цінних паперів тощо).

1. Як встановлено ч. З ст. 16 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» професійна діяльність на фондовому ринку здійснюється виключно на підставі ліцензії, що видається ДКЦПФР. Перелік документів, необхідних для отримання ліцензії, порядок її видачі та анулювання встановлюються ДКЦПФР.

Рішенням ДКЦПФР від 26 травня 2006 р. № 345 затверджено Порядок та умови видачі ліцензії на провадження окремих видів професійної діяльності на фондовому ринку, переоформлення ліцензії, видачі дубліката та копії ліцензії.

Відповідно до цього Порядку професійний учасник фондового ринку має право провадити цю діяльність на всій території України після отримання відповідної ліцензії у ДКЦПФР за умови вступу до щонайменш однієї саморегулівної організації професійних учасників фондового ринку (за винятком організатора торгівлі (фондової біржі) та депозитарію) та отримання в установленому ДКЦПФР порядку Свідоцтва про включення до державного реєстру фінансових установ, які надають фінансові послуги на ринку цінних паперів (для торговця цінними паперами, депозитарію і біржі, якщо вони здійснюють розрахунково-клірингову діяльність).

Ліцензію на провадження дилерської діяльності може бути видано торговцю цінними паперами (крім банку), який має сплачений грошима статутний фонд (капітал) у розмірі не менш як 120 тис. грн.

Ліцензію на провадження брокерської діяльності та діяльності з управління цінними паперами може бути видано торговцю цінними паперами (крім банку), який має сплачений грошима статутний фонд (капітал) у розмірі не менш як 300 тис. грн.

Ліцензію на провадження андеррайтингу може бути видано торговцю цінними паперами (крім банку), який має сплачений грошима статутний фонд (капітал) у розмірі не менш як 600 тис. грн.

Ліцензію на провадження діяльності з торгівлі цінними паперами може бути видано байку, створеному у формі господарського товариства, у статуті якого передбачені відповіли: операції з цінними паперами.

Строк дії ліцензії встановлюється КМУ за поданням ДКЦПФР, але не може бути меншим трьох років.

Ліцензія (копія ліцензії) чинна до: закінчення строку дії ліцензії; визнання ліцензії недійсною; набуття чинності рішенням про анулювання ліцензії.

Провадження професійної діяльності на фондовому ринку після закінчення строку дії ліцензії, прийняття рішення про визнання ліцензії недійсною або рішення про анулюванні ліцензії, що набуло чинності в установленому законодавством порядку, не допускається.

За видачу ліцензії справляється плата в розмірі, встановленому рішенням ДКЦПФР «Про встановлення розмірів плати за видачу ліцензії на провадження окремих видів діяльності на ринку цінних паперів» від 12 травня 2006 p., погодженим постановою КМУ «Про встановлення строку дії ліцензій на провадження окремих видів діяльності на ринку цінних паперів та погодження розміру плати за їх видачу» від 7 червня 2006 р.

Рішенням ДКЦПФР від 26 травня 2006 р. № 346 затверджені Ліцензійні умови провадження професійної діяльності на фондовому ринку — діяльності з торгівлі цінними паперами.

2. Суб'єкти виключної посередницької діяльності у сфері випуску та обігу цінних паперів можуть здійснювати окремі види діяльності, пов'язані з обігом цінних паперів (надання консультацій власникам цінних паперів тощо). Виходячи зі змісту статей 356—359 ГК це положення слід розуміти як таке, що стосується торговців цінними паперами.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти