ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Методика отримання відомостей про накопичувач інформації

Можна при бажанні отримати такі відомості про накопичувач інформації:

- загальний об’єм пам’яті накопичувача;

- кількість файлів, що записані на накопичувач;

- об’єм вільної пам’яті накопичувача.

Для отримання перелічених відомостей необхідно:

1. Зробити активною панель NC, в якій записаний кореневий каталог потрібного Вам накопичувача.

2. Зробити пасивну панель NC інформаційною (Ctrl + L). На ній з’явиться інформація про накопичувач, файли якого розташовані на активній панелі NC.

Методика запуску робочих програм

Для запуску робочих програм необхідно:

1. Увійти в каталог, в якому розташовані файли робочої програми.

2. Встановити курсор на ім’я запускного файла програми. Як правило, вони мають розширення імені .exe чи .com.

3. Натиснути клавішу Enter.

Перелік основних команд NC

Керування курсором:

1. Зсув вліво на символ .....................................Ctrl + S;

2. Зсув вправо на символ ..................................Ctrl + D; ®

3. Зсув вліво на слово .............................Ctrl + A; Ctrl +

4. Зсув вправо на слово ...........................Ctrl + F; Ctrl + ®

5. Зсув вгору на сторінку .............................Ctrl + R; PgUp

6. Зсув вниз на сторінку …..........................Ctrl + C; PgDn

7. Зсув на кінець рядка ..........................................…....End

8. Зсув на початок рядка ............................................Home

9. Зсув на кінець файла........................................Ctrl + End

10. Зсув на початок файла ...............................Ctrl + Home

Керування панелями:

1. Вмикання та вимикання обох панелей .............Ctrl + O

2. Вмикання та вимикання лівої панелі................Ctrl + F1

3. Вмикання та вимикання правої панелі ............Ctrl + F2

4. Перемикання панелей з активної на неактивну.…TAB

5. Виклик меню накопичувачів на ліву панель....Alt + F1

6. Виклик меню накопичувачів на праву панель..Alt + F2

7. Перечитати активну панель .....…......................Ctrl + R

8. Перемкнути неактивну панель в інформаційнуCtrl + L

9. М’яке перезавантаження ОС..................Ctrl + Alt + Del

Керування каталогами:

1. Створення нового каталогу активної панелі

(ім’я вписати у вік­но, що з’явиться)…………………. F7

2. Знищення порожнього каталогу активної панелі.... F8

Керування файлами:

1. Перегляд змісту файла, який позначено, на всьому ек­ра­­­нію………………………………………………………….F3

2. Виділення

- окремого файла .…….................………………................. Ins

- групи файлів відкритого каталогу ………...…….“+” + Enter

3. Відміна виділення:

- окремого файла ...........................……...........……………. Ins

- групи файлів відкритого каталогу ..……...….…..“–” + Enter

4. Вилучення файлів, які виділені ................................. F8

5. Копіювання файлів, які виділені ............................... F5

2.4.3. Завдання для самостійної роботи

1. Перевірити та відкорегувати конфігурацію системної обо­лонки Norton Commander.

2. Вивчити та практично виконати функцію порівняння інфор­мації на двох панелях системної оболонки.

3. Відобразити дерево каталогів заданого накопичувача на одній панелі системної оболонки.

4. Отримати повну інформацію про каталоги та файли поточного накопичувача.

Застосування ЕОМ у медицині

Основні напрямки застосування ЕОМ в медицині такі: автоматизовані системи управління і контролю, експертні медичні системи, інформаційно-довідкові системи на основі банків даних тощо.

Автоматизовані системи управління і контролю в медицині – системи управління, засновані на застосуванні сучасних математичних методів і комп’ютерних засобів обробки інформації та обліку, аналізу, планування, організації діяль­ності медичних установ.

ПРИКЛАД: АСУ “Міська охорона здоров’я” розв’язує за­да­чі оптимізації управління ресурсами міської системи охорони здоров’я. Дані АСУ враховують обсяг медичного об­слу­го­вування (кількість відвідувань, ліжко-днів, процедур, зроблених аналізів); аналізують фінансову діяльність установ міської системи охорони здоров’я; планують про­фі­лак­тичну діяльність.

Без такої комп’ютерної системи нині неможливо вирі­шу­вати задачі управління установами системи охорони здоров’я всіх рівнів.

Інформаційно-довідкова система на основі банків даних – програмно-технічний комплекс, що забезпечує збір, збері­гання, обробку, аналіз і видачу медичної інформації різного профілю на запит спеціаліста-медика при розв’язанні конкретних задач. У практику втілено низку медичних інформа­цій­них систем (МІС), які використовуються при масових об­сте­женнях населення, коли необхідно обробити великий обсяг однотипної інформації: безліч електрокардіограм, рент­­ге­нограм тощо.

ПРИКЛАД: МІС “Аспон” дозволяє виявити захворювання на ранніх стадіях за результатами огляду. У даній МІС для автоматизованого збору інформації за допомогою різних методів дослідження (електрокардіографія, пневмотахометрія, тонометрія органів зору тощо) використовуються мікро-ЕОМ. Збір анамнезу та скарг обстежених здій­снюється в АСПОНІ за допомогою контролюючих або спе­ці­альних діалогових МІС.

Під банком даних, що використовуються в МІС, розуміють системи програмних, технічних засобів, призначених для накопичення інформації і колективного користуван­ня нею. У банк даних ЕОМ можуть бути закладені архіви істо­­рій хвороб.

Експертні медичні системи – консультаційні комп’ю­тер­ні програми, які інтерпретують інформацію, одержану в лікаря, і ту, що допомагає поставити діагноз або вибрати ме­то­дику лікування. Основним елементом будь-якої експертної системи є деяка модель досвіду і кваліфікації процесу прий­няття рішення лікарем.

ПРИКЛАД: діагностична програма “INTERNIST” створена у медичному коледжі Пітсбурзького університету. Ця про­грама містить відомості про 337 захворювань і їх взаємо­зв’язок з ознаками, симптомами та іншими характеристиками пацієнта (детальніше з даною програмою можна ознайомитись на занятті “Вивчення основ інформаційно-ймо­вір­нісного методу діагностики”). Ця програма при встановленні діагнозу в тяжких випадках відповідає рівню спеці­аліста вищої медичної кваліфікації. Одна з кваліфі­каційних ви­мог до сучасного лікаря – це вміння користуватись медичними програмами, що є в його розпорядженні, для своєї повсякденної роботи (ведення картотеки хворих, статистична обробка даних, робота з експертними системами при діаг­ностиці і лікуванні тощо). Для вироблення вказаних навичок необхідно сформувати уявлення про роботу з персональною ЕОМ. У зв’язку з цим метою даної лабораторної роботи є практична робота на персональній ЕОМ з готовими навчально-практичними програмами, які демонструють найпростіші можливості ЕОМ для обробки та аналізу введеної інформації (статистичний аналіз, обробка текстової інформації тощо). У цьому випадку не потрібні знання мов програмування, але необхідно вивчити список команд, за до­по­могою яких можна спілкуватися з комп’ютером.

Практичне завдання

Після завантаження ЕОМ і запуску на виконання програми необхідно записати з екрана в зошит список імен навчальних програм, з якими Ви будете працювати. Кожна програма має своє індивідуальне завдання. Результати виконання завдань оформлюються Вами в зошит (результати обчислень, списки та висновки з даного завдання).

1. PMAX.BAS – знайти число з найбільшим значенням із такої послідовності 20-ти чисел: –3.4; –7.26; 8.26; 13.2; 14; 86; 104; 117.56; –146.4; 0.13; 2; 8; 16; –7; –14; –104; 26; 31; 17; 20.

2. ODN.BAS – визначити день тижня (понеділок, вівто­рок, ... неділя), що відповідає Вашому дню народження в різні роки (у минулому році, цього року, в майбутньому році). Запишіть дані в зошит.

3. SMAS.BAS – пересортувати в порядку зростання послідов­ність 20-ти чисел, приведену в завданні N1. Від­повісти на питання: чи можна за допомогою програми SMAS.BAS знайти число з найбільшим значенням, тобто виконати завдання N1?

4. SPL.BAS – одержати 10 різних послідовностей по 5 чи­сел у кожній (аналогічно заповненню 10 карток спортлото). Підрахувати частоту появи різних чисел в цих 10 пос­лі­дов­ностях, зробити висновок про ймовірність різних чисел.

5. PGRAF.BAS – побудувати графік параболи Y = K 77 0X 52 0 при 3-х різних значеннях коефіцієнта К (в ін­тер­валі 0–1). У зошит записати висновок про характер змін­и графіка при зміні коефіцієнта К.

6. MST.BAS – одержати значення дисперсії, середнього та середньоквадратичного відхилення (СКВ) для таких даних спостережень лікарів-педіатрів: зріст хлопчиків у віці 2-х років (у сантиметрах) – 92, 91, 96, 93, 97, 93, 91, 92, 90, 97, 95, 94, 92, 98, 96, 90, 95, 93, 97, 89, 91.

7. KKR.BAS – визначити коефіцієнт кореляції, зробити висновок (записати його в зошит) про характер статистичного зв’язку зросту (вибірка X) і ваги (вибірка Y) студентів Вашої групи. Дані X і Y отримайте за допомогою опитування у своїй групі.

8. ALF.BAS – заведіть у пам’ять ЕОМ список прізвищ студентів Вашої групи (у довільному порядку, але обов’яз­ко­во кирилицею) і отримайте цей же список, але в алфавіт­но­му порядку. Вкажіть, як сортуються прізвища, що почина­ють­ся з однієї і тієї ж літери.

Після виконання всіх 8-ми завдань і оформлення результатів у зошиті можете виконувати додаткові завдання для самостійної роботи (за вказівкою викладача).

Контрольні питання

1. Перерахуйте основні команди системної оболонки NC, що слу­жать для таких операцій:

- перегляд каталогу файлів;

- завантаження оперативної пам’яті ЕОМ мовою програмування;

- запуск програми;

- переривання роботи програми.

2. Вкажіть основні команди мови програмування Бейсік, приз­на­че­ні для робо­ти з готовими програмами:

- виклик програми з дискети;

- запуск програми;

- перегляд тексту програми;

- запис набраної програми на дискету;

- вилучення окремих рядків програми.

Завдання для самостійної роботи

Вивести на екран монітора текст кожної з програм основного завдання, розібрати і виписати розрахункові формули.

2.5. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ “ПРОГРАМУВАННЯ НА АЛГОРИТМіЧНІЙ МОВІ BASIC”

Мета заняття: набути навичок у створенні най­прості­ших програм.

Забезпечення: дисплейний клас на базі ПЕОМ IBM, дис­ке­ти з операційною системою.

Контрольні питання для підготовки до заняття

1. Які види змінних використовуються в алгоритмічній мові BASIC?

2. Який пріоритет мають арифметичні операції?

3. Які функції можуть використовуватися інтерпретатором?

4. З якими видами виразів оперує інтерпретатор?

5. Пояснити призначення оператора RESTORE.

6. Пояснити призначення оператора “GOTO N рядка”.

7. Пояснити обов’язкові вимоги до оформлення операторів READ, DATA.

8. Пояснити вимоги до оформлення оператора INPUT.

9. Як правильно оформити виведення результатів розрахунку?

10. Як буде працювати програма з вкладеним циклом?

Додаткова література

1. Светозарова Г.И., Мельников А.А., Козловский А.В. Практикум по программированию на языке Бейсик. – М.: Наука, 1988.

2. Кетков Ю.Л. Диалог на языке Бейсик для мини- и микро-ЭВМ. – М.: Наука, 1988.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти