ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Громадських організацій в Україні

Роль і значення політичних партій полягають у тому, що вони:

- народилися у надрах громадянського суспільства в боротьбі за державну владу, але виходять далеко за його межі;

- відіграють роль посередника між суспільством і державою;

- є єдиним елементом громадянського суспільства, який за умови володіння державною владою може перетворити приватні інтереси громадян, різних соціальних верств на загальний політичний інтерес;

- змістом їхньої діяльності є участь у політичному житті.

Політичні партії – вагомий суб’єкт політичного процесу. Вони є:

- перешкодою узурпації влади державою;

- однією з гарантій реалізації конституційного права громадян України брати участь в управлінні державними справами;

- одним із політико-правових засобів здійснення представницької форми народовладдя;

- результатом втілення у життя права громадян України на свободу об’єднання у політичні партії.

Причинами труднощів у розвитку політичних партій в Україні є: слабкість демократичних традицій; соціальна інерція суспільства; низька його структуризація; повільний розвиток національного підприємництва; зубожіння робітничого класу, інтелігенції та інших верств населення.

Перелічені причини зумовлюють: по-перше, відірваність багатьох партій від своєї соціальної бази, а часто, і повну її відсутність; по-друге, прагнення керівництва деяких політичних партій знайти підгрунтя не стільки у соціальному середовищі, скільки у владних структурах.

Вказані явища і процеси породжують:

- неспроможність політичних партій виконувати притаманні їм функції;

- не сприйняття значною частиною населення політичних партій як політико-правових інституцій, необхідних для задоволення первинних потреб, реалізації громадянських, соціально-економічних, екологічних та інших прав.

Політичні партії в Україні:

1) зареєстровані згідно із законом добровільні об’єднання громадян, що є прихильниками певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку,

2) мають на меті сприяння формуванню й вираженню політичної волі громадян,

3) беруть участь у виборах та інших політичних заходах.

Умови утворення політичних партій – громадяни об’єднуються у політичні партії добровільно та на підставі прихильності до певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку.

Партійна програма – своєрідний орієнтир для участі громадян у політичному житті. Мати свою програму – обов’язок політичної партії. Елементи програми: цілі та завдання партії, а також шляхи їх досягнення.

Правовий статус політичних партій та громадських об’єднань регулюється на двох рівнях: конституційному й поточному. Конституційне регулювання здійснюється Конституцією України. Поточне – Законами України: „Про політичні партії в Україні”, „Про об’єднання громадян”, „Про вибори народних депутатів Україні”, „Про вибори Президента України”, „Про Центральну виборчу комісію”.

Партійний статут визначає не тільки характер партійного будівництва, а й норми внутрішньопартійної демократії.

У партійному статуті регламентуються:

- порядок утворення статутних органів політичної партії;

- їхні повноваження та строки цих повноважень;

- порядок вступу осіб до політичної партії;

- зупинення та призупинення членства в ній;

- права та обов’язки членів політичної партії;

- порядок створення, загальна структура й повноваження обласних, міських, районних організацій політичної партії та її первинних осередків;

- порядок внесення змін і доповнень до статуту та програми політичної партії, порядок скликання й проведення партійних з’їздів тощо.

Партійний статут приймається на установчому з’їзді політичної партії. Його норми є не правовими, а корпоративними нормами, що обов’язкові тільки для членів відповідної партії. Політичні партії в Україні створюються і діють тільки з всеукраїнським статутом.

Гарантіями діяльності політичних партій в Україні є те, що:

- усі політичні партії є рівними перед законом;

- законом забороняється, за винятком випадків, передбачених законодавством України, втручання з боку органів державної влади та місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення й внутрішню діяльність політичних партій та їх місцевих осередків;

- передбачається відповідальність посадових осіб та громадян у випадках: а) створення або участі у незареєстрованих політичних партіях; б) обмеження в правах чи переслідування громадян у зв’язку з належністю до політичних партій; в) необґрунтованої відмови в реєстрації політичних партій та інших порушеннях законодавства про політичні партії.

Забороні підлягають ті політичні партії, програмні цілі або дії яких спрямовані на: а) ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом; б) порушення суверенітету й територіальної цілісності України; в) підрив безпеки держави; г) незаконне захоплення державної влади; д) пропаганду війни, насильства, розпалювання міжетнічної, расової та релігійної ворожнечі; ж) посягання на права і свободи людини, здоров’я населення. Політичні партії в Україні не можуть мати воєнізованих формувань (ст. 37 КУ).

Конституційно-правові вимоги щодо членства в політичних партіях:

1) членом політичної партії може бути лише громадянин України, який, відповідно до Конституції України, має право голосу на виборах;

2) громадянин України може перебувати одночасно лише в одній політичній партії;

3) членство в політичній партії є фіксованим, обов’язковою умовою чого є наявність заяви громадянина України, поданої до статутного органу політичної партії, про бажання стати членом цієї партії; форма фіксації членства в політичній партії визначається статутом політичної партії;

4) членами партій не можуть бути такі категорії осіб: судді, працівники прокуратури, працівники органів внутрішніх справ, співробітники СБУ, військовослужбовці;

5) забороняється діяльність структурних осередків політичних партій в органах виконавчої та судової влади, у виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, на державних підприємствах і в навчальних закладах та інших державних установах і організаціях.

Членами громадських організацій можуть бути громадяни України, які досягли 18-річного віку.

Членами молодіжних організацій можуть бутиособи віком від 14до 28 років.

Членами дитячих організацій можуть бути особи віком від 6 до 18 років (якщо особа до 10 років, то необхідною є письмова згода батьків).

Порядок та умови створення політичних партій

1. На установчому з’їзді політичної партії приймається рішення про її створення. Це рішення має бути підкріплене підписами не менше 10 тисяч громадян України, які відповідно до Конституції України мають право голосу на виборах, зібраними не менше як у 2/3 районів і не менше як у 2/3 областей України, міст Києва та Севастополя, та не менше як у 2/3 районів АРК.

2. Обов’язковим є затвердження статуту та програми партії, обрання її керівних та контрольно-ревізійних органів.

3. Реєстрацію політичної партії здійснює Міністерство юстиції України, до якого подається заява про реєстрацію з додатками: програма і статут партії, протокол установчого з’їзду, підписи громадян України, зібрані на підтримку рішення про створення політичної партії тощо.

4. Після перевірки цих матеріалів у 30-денний термін приймається рішення про реєстрацію (або відмову у реєстрації).

5. У разі виявлення протягом трьох років недостовірних відомостей у документах, наданих політичною партією для реєстрації, реєстраційне свідоцтво може бути анульоване за рішенням суду за поданням реєструючого органу.

6. Упродовж шести місяців з дня реєстрації політична партія має створити у більшості областей України, містах Києві та Севастополі, АРК, передбачені її статутом обласні, міські, районні організації, які реєструються відповідними органами Міністерства юстиції України упродовж 10 днів від дня надходження письмової заяви від них, завіреної керівним органом політичної партії. Якщо ця умова створення політичної партії не буде виконана, її реєстраційне свідоцтво може бути анульоване.

Реєстрація громадських організацій відбувається шляхом повідомлення: а) Міністерству юстиції України, якщо громадські організації мають всеукраїнський або міжнародний статус; б) місцевим органам виконавчої влади, виконавчим комітетам сільських, селищних, міських рад.

Права політичних партій – встановлені в Конституції та законах України можливості для здійснення ними відповідних функцій.

Політичні партії мають право:

- брати участь у виборах до Верховної Ради України, Президента України, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб;

- ідейно, організаційно та матеріально підтримувати молодіжні, жіночі та інші об’єднання громадян, надавати допомогу у їх створенні;

- не тільки використовувати державні засоби масової інформації, а й засновувати власні;

- підтримувати міжнародні зв’язки з політичними партіями і громадськими організаціями інших держав, міжнародними і міжурядовими організаціями, укладати угоди про співробітництво та інше.

Політичним партіям гарантується свобода опозиційної діяльності.

Напрямками опозиційної діяльності є:

- публічне викладення й обстоювання своєї позиції з питань державного і суспільного життя;

- активна участь в обговоренні й оприлюдненні обґрунтованої критичної оцінки дій та рішень органів влади з використаннм для цього державних і недержавних засобів масової інформації;

- вносення до органів державної влади та місцевого самоврядування пропозицій для розгляду відповідними органами в установленому порядку.

Громадські організації мають право: а) представляти і захищати свої законні інтереси та законні інтереси своїх членів у державних та громадських органах; б) одержувати від них інформацію, необхідну для реалізації статутних завдань;в) пропагувати власні цілі та ідеї;г) виступати учасниками цивільно-правових відносин, набувати майнові і немайнові права;д) засновувати засоби масової інформації тощо.

Політичні партії та громадські організації є неприбутковими організаціями.Держава гарантує їм право на кошти та інше майно тільки для здійснення своїх статутних завдань.

Партії можуть використовувати як власне, так і орендоване рухоме й нерухоме майно, транспорт. Правовий режим майна політичних партій регулюється чинним законодавством.

Політичні партії для здійснення своїх статутних завдань не можуть використовувати кошти таких суб’єктів як:

- органи державної влади та місцевого самоврядування;

- державні й комунальні підприємства, установи і організації, а також підприємства і організації, у майні яких є частки, що є державною чи комунальною власністю;

- іноземні держави та їх громадяни;

- благодійні й релігійні об’єднання і організації;

- анонімні особи або особи під псевдонімом;

- політичні партії, що не входять до виборчого блоку політичних партій.

Держава здійснює контроль за використанням коштів і майна політичних партій, які зобов’язані щорічно публікувати в загальнодержавному засобі масової інформації фінансовий звіт про доходи і видатки, а також звіт про своє майно, вести бухгалтерську звітність.

Суб’єктами державного контролю за діяльністю політичних партій є: Міністерство юстиції України та Центральна й окружні виборчі комісії.

Видами відповідальності політичних партій у разі порушення Конституції та законів України є:

1) попередження здійснюється контролюючим органом; політична партія повинна усунути порушення, що викликало попередження і у 5-ти денний строк повідомити про це контролюючий орган;

2) заборона здійснюється у судовому порядку за поданням Міністерства юстиції чи Генерального прокурора; судом першої інстанції в даному випадку є Верховний Суд України.

Суб’єктами контролю за діяльністю політичних партій та громадських організацій є: Міністерство юстиції України; Центральна й окружні виборчі комісії; легалізуючі й фінансові органи; органи податкової адміністрації; органи прокуратури.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти