ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Правове регулювання цільових позабюджетних фондів

Загрузка...

 

Перелік питань, що підлягають обов’язковому розгляду на семінарському занятті визначений згідно з тематичним планом.

2.7.1. Правові засади формування Пенсійного фонду України

2.7.2. Правові засади формування фондів соціального страхування

2.7.3. Правові засади формування інших цільових фондів

 

Методичні рекомендації щодо вивчення навчальних питань за темою:

Правове регулювання цільових позабюджетних фондів

Правові засади формування Пенсійного фонду України

Підготовку та розгляд цього питання необхідно почати з характеристики Закону України «Про загальнообов'язкове держав­не пенсійне страхування» від 9 липня 2003 p., яким визначено систему такого страхування.

Слід виокремлювати суб'єктів солідарної системи (за­страховані особи, а в деяких випадках - члени їхніх сімей та інші особи; стра­хувальники; Пенсійний фонд; уповноважений банк; підприємства, установи, організації, що здійснюють виплату й доставку пенсій) та системи накопичу­вального пенсійного забезпечення (особи, від імені та на користь яких прова­диться накопичення та інвестування коштів; підприємства, установи, організа­ції та фізичні особи, що перераховують внески до системи накопичувального пенсійного забезпечення Накопичувальний фонд; недержавні пенсійні фонди; юридичні особи, які здійснюють адміністративне управління Накопичувальним фондом і недержавними пенсійними фондами та управління їх пенсійними активами; зберігач; страхові організації).

Окремо треба з'ясувати питання щодо особливостей страхових внесків, які: не вводяться до складу податків, інших обов'язкових платежів, що скла­дають систему оподаткування; обчислюються тільки у грошовій формі, зокре­ма з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі; підлягають спла­ті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Визначаючи зміст державного регулювання і нагляду у сфері загально­обов'язкового державного пенсійного страхування. Зокрема, визначити повноваження державних органів щодо здій­снення контролю за цільовим використанням коштів і застосування до страху­вальників та банків фінансових санкцій.

Крім того, потрібно знати джерела формування коштів Пенсійного фонду.

Правові засади формування фондів соціального страхування

Розгляд цього питання необхідно почати з визначення страхування як фінансово-правової категорії, тобто охарактеризувати її як систему відносин, які складаються з приводу форму­вання, розподілу та використання централізованих і децентралізованих стра­хових фондів з метою захисту майнових та особистих інтересів фізичних і юридичних осіб із настанням певних подій (страхових випадків) за рахунок коштів цих фондів, які формуються з внесків, що їх сплачують ці особи за ра­хунок бюджетних коштів

Потрібно обґрунтувати, чому інститут страхування є предметом правового регулювання фінансового права.

При відповіді необхідно дати правову характеристику страховим фондам, а також показати, в чому проявляється участь держави у страховій діяльності.

На підставі змісту норм Основ законодавства України про за­гальнообов'язкове державне соціальне страхування від 14 січня 1998 р. необхідно визначити, що таке загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Далі треба дати перелік його видів (пенсійне страху­вання; страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та ви­тратами, зумовленими народженням і похованням; медичне страхування; страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захво­рювання, які спричинили втрату працездатності; страхування на випадок безробіття).

Далі необхідно дати перелік джерел формування цих фондів, а також розкрити механізм здійснення видатків з цих фондів.

Для розгляду особливостей загальнообов'язкового державного соціально­го страхування необхідно опрацювати Закони України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок без­робіття», «Про загаль­нообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездат­ності», „Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату пра­цездатності”.

Правові засади формування інших цільових фондів

Слід приділити увагу вивченню правових засад формування Фонду гарантування вкладів фізичних осіб [40]. Для цього слід ознайомитись з положеннями Закону України «Про фонд гарантування вкладів фізичних осіб», яким зокрема встановлюються засади функціонування відповідного фонду, порядок відшкодування вкладів вкладникам банків - учасників (тимчасових учасників) Фонду, а також регулюються відносини між Фондом, Кабінетом Міністрів України та Національним банком України.

Додаткові питання.

1. Визначить джерела формування доходів державних цільових фондів.

2. Яка мета створення цільових позабюджетних фондів коштів?

3. Як можна класифікувати цільові позабюджетні фонди коштів?

4. Які правові гарантії у сфері соціального захисту та реабілітації інвалідів надає держава?

5. Ким утворюється та ким управляється накопичувальний фонд?

 

Практичні завдання рекомендовані до вирішення при підготовці:

Завдання 1.

Відділення Пенсійного фонду (далі – ПФ) провело перевірку цільового витрачання засобів, перерахованих Зміївському комплексний центру соціального обслуговування населення (далі –Центр). За результатами перевірки складений акт від 14.05.08 р. В ході перевірки встановлено, що частина засобів Пенсійного фонду, перерахованих до центру використовувалися на:

- погашення заборгованості за капітальний ремонт будівель, споруд, капітальний ремонт пральні і прибудови до неї – 60 000 гривень;

- оплату послуг з прання білизни - 20 000 гривень;

- обслуговування програмних засобів – 30 000 гривень.

Вищестоящий орган соціального захисту населення в особі Управління соціального захисту населення Адміністрації Харківської області листом від 15.08.08. №09-14 повідомив Центр про право витрачання коштів, сформованих на підставі статті 122 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 13.08.03 та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.00 р. на цілі, названі в пункті 7 Порядку переліку державним і муніципальним стаціонарним установам соціального обслуговування населення коштів на виплату різниці між сумою призначеної і виплачуваної пенсії, (ухвала Кабінету Міністрів України від 21.03.96 №304 між Міністерством фінансів України і Пенсійним фондом України 31.05.96 N 2353/1-34, 53 і ДЗИГ-01-28/3718 відповідно).

ПФ звернувся до арбітражного суду з позовом до Центру щодо обов’язкового відновлення на позабюджетному рахунку 110000 гривень, витрачених, не за цільовим призначенням.

Дайте правову оцінку ситуації. Чи застосовні в даному випадку норми БК України? Які ще нормативні акти використовуються у даному випадку.

 

 

Нормативно-правові акти, рекомендовані для ознайомлення при підготовці:

1, 6, 9,11, 23-26, 36,37, 38, 40, 57.

 

Семінарське заняття № 10

На семінарі розглядаються питання, викладені на лекціях за темою:

Публічно-правові засади грошового обігу та валютного регулювання в Україні.

Перелік питань, що підлягають обов’язковому розгляду на семінарському занятті визначений згідно з тематичним планом.

 

  1. Банківська система України.
  2. Правові засади організації грошового обігу в Україні
  3. Поняття та зміст валютного регулювання.

Методичні рекомендації щодо вивчення навчальних питань за темою:

Публічно-правові засади грошового обігу та валютного регулювання в Україні

Банківська система України.

При підготовки до відповіді на перше питання треба знати, що в 1991 році із становленням незалежної держави в Україні розпочався процес створення та розвитку власної банківської системи. Прийнятий 20 березня 1991 р. Закон України "Про банки і банківську діяльність" визначив і закріпив порядок формування і основні принципи діяльності банків в Україні відповідно до Декларації про державний суверенітет України і Закону України "Про економічну самостійність Української РСР", які отримали своє відображення в Конституції України.

Банківська система України складається з Національного банку України (далі НБУ) та інших банків, а також філій іноземних банків, що створені та діють на території України відповідно до чинного законодавства.

Згідно з Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами НБУ є центральним банком держави, який здійснює регулювання та банківський нагляд банківської системи України[2]. Забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією центрального банку держави, як це визначає ст. 99 Конституція України.

Регулювання банківської діяльності НБУ здійснює в адміністративній та індикативних формах. НБУ підзвітний Президенту України та Верховній Раді України в межах їх конституційних повноважень. Інші банки здійснюють свою діяльність керуючись Конституцією України, законами України, Указами Президента України, іншими нормативно - правовими актами, в тому числі і нормативними актами НБУ. Національний банк видає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов'язковими для органів державної влади і органів місцевого самоврядування, банків, підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також для фізичних осіб. Інші банки в Україні, державні та приватні, мають право проводити банківські операції тільки після одержання ліцензії НБУ,

Відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність» з метою захисту інтересів клієнтів та забезпечення фінансової надійності банків НБУ встановлює для всіх комерційних банків обов'язкові економічні нормативи:

Банки в Україні мають право створювати банківські об’єднання таких типів: банківська корпорація, банківська холдингова група, фінансова холдингова група, а також бути учасниками фінансово-промислових груп з дотриманням вимог антимонопольного законодавства.
Загрузка...

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти