ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Тема 12 ІНСТИТУЦІЙНИЙ АНАЛІЗ

Завдання 12.1 (3.ПФ.Е.03.ЗР.О.07.04).Харківський машино­будівний завод «ФЕД» є головним підприємством Науково–виробничої корпорації «ФЕД», до складу якої входять Первомайський машинобудівний завод Луганської області, Вовчанський агрегатний завод Харківської області й власний розроблювач – Харківське агрегатно-конструкторське бюро.

Продукція, що випускає ДП ХМЗ «ФЕД» та інші підприємства корпорації, унікальна й не має аналогів у СНД та інших країнах світу, застосовується практично в усіх видах літаків і вертольотів, які вироблені в країнах СНД, і експлуатується більш ніж у 60 країнах світу.

Харківський машинобудівний завод «ФЕД» – провідне підприємство з виробництва й ремонту інтегральних приводів, електропривідних насосних станцій, гідромоторів та інших виробів, які мають широке застосування як виконавчі механізми керування польотів літальних апаратів і в інших галузях промисловості. Вони відрізняються високою наукоємністю та технічним рівнем, точністю виготовлення окремих деталей і вузлів, малими габаритами та вагою.

З 1989 року підприємство працює в умовах конверсії, скоротивши випуск спецпродукції.

Загальновідомі тенденції, які існують на ринку авіатехніки:

скорочення обсягів виробництва виробниками авіаційної техніки в країнах СНД;

продаж ліцензій на виробництво й ремонт авіаційної техніки в країни, що розвиваються;

переорієнтація країн Східної Європи на поставки авіаційної техніки країн Західної Європи та США;

зростання конкуренції з боку виробників авіаційної техніки країн Заходу зменшило частку ФЕД на існуючих ринках збуту.

Для даного підприємства характерна функціональна організаційна структура, якій характерні такі якості, як: ефективний централізований контроль над досягненням результатів у певних сферах діяльності, висока якість керування операціями, ефективне досягнення ефекту масштабу на базі функціональної спеціалізації.

На підприємстві директор є головним менеджером і він має наступних заступників: помічник директора, головний інженер, головний бухгалтер, заступник директора з економіки та фінансів, заступник директора з виробництва, заступник директора з якості, заступник директора з кадрів, заступник директора з капітального будівництва. Кожен заступник директора прямо управляє підлеглими йому відділами.

Також безпосередньо директорові підприємства підпорядковуються: управління комерції, збуту та зовнішньоекономічної діяльності й служба психології управління.

Директор у своїй діяльності враховує рішення Техніко-економічної ради підприємства.

Техніко-економічна рада є координаційним консультативно-дорадчим органом підприємства із формування політики в області технічного, економічного й соціального розвитку підприємства, підготовки й ухвалення рішень з найбільш важливих питань. Рада працює під керівництвом директора підприємства. Персональний склад Ради визначається наказом директора й у його склад входять: головний інженер, заступники й помічники директора, заступник головного інженера, головний бухгалтер, начальник планово-економічного відділу, юридичного відділу, голова профкому. В залежності від питань, що розглядаються, на засідання Ради можуть запрошуватися фахівці підприємства.

Планово-економічний відділ на підприємстві ДП ХМЗ «ФЕД» є одним із ключових структурних підрозділів заводу. Планово-економічний відділ є самостійним структурним підрозділом, створюється наказом директора та підпорядковується безпосередньо заступникові директора з економіки та фінансів. Відділ з організації, умов і прав відноситься до групи економічних підрозділів підприємства.

Центральна бухгалтерія є самостійним структурним підрозділом на правах відділу й підпорядковується безпосередньо директорові заводу. Бухгалтерія забезпечує правильну постановку й вірогідність обліку, контроль за схоронністю державної власності, правильну витрату коштів і матеріальних цінностей, здійснює режими економії й господарського розрахунку.

Центральна бухгалтерія очолюється головним бухгалтером, що підпорядковується директорові заводу та має двох заступників. На підприємстві функціонують такі ключові технічні відділи, як відділ головного металурга, головного конструктора, головного енергетика, головного технолога. Всі вони підпорядковуються головному інженерові підприємства.

Отже, система управління підприємством є досить ефективною та в цілому відповідає цілям підприємства. Організаційна структура ДП ХМЗ «ФЕД» є збалансованою, досить ефективною. У той же час у системі підприємства немає відділу маркетингу. Проте, для сучасного підприємства в умовах ринкової економіки підтверджено необхідність існування такого підрозділу. На рис. 1 представлена передбачувана структура відділу маркетингу.

За даними, наведеними в ситуації, проаналізуйте організаційну структуру цього підприємства. Чи потребує дана структура змін? Чи є необхідність у виділенні відділу маркетингу в окремий відділ?

 
 

 


Рисунок 2 - Структура відділу маркетингу

 

Визначте чи є недоліки в запропонованій структурі відділу маркетингу, якщо є – то внесіть зміни. Розробіть повноваження, які характерні для персоналу цього відділу.

 

Завдання 12.2 (3.ПФ.Д.03.ЗР.О.07.04).Як відомо, принцип діапазону управління у вигляді мате­матичної формули виразив учений Грайкунас. У ній можлива кількість посадових зв'язків дорівнює п (2п-1 + (п - 1)), де п –число підлеглих. Відомо, що при кількості посадових зв'язків, що перевищує 1000, група стає некерованою.

Визначте найбільшу кількість підлеглих, яка може бути в од­ного начальника.

Завдання 12.3 (3.ПФ.Д.03.ЗР.О.07.05).Розглянемо три фактори, які можуть вплинути на вибір місця розміщення виробництва, – сировина, ринок збуту й робоча сила.

Позначте в таблиці, які фактори впливають на вибір місця реалізації проекту в таких видах виробництв, які наведено в табл. 14.

 

 

Таблиця 14 – Фактори впливу на вибір місця реалізації проекту в окремих

виробництвах

Виробництво Сировина Ринок збуту Робоча сила
1 Ювелірна фабрика      
2 Молочний завод      
3 Швейна фабрика      
4 Кондитерська фабрика      
5 Хутрова фабрика      
6 Пекарня      
7 Овочева фабрика      
8 Сталеливарний завод      
9 Консервний завод      

Завдання 12.4 (3.ПФ.Д.03.ЗР.О.07.06).Процес організації вимагає виконання ряду пос­лідовних етапів, наведених нижче, але не в такій послідовності. Розставте їх у послідовності.

Групування видів діяльності з огляду на максимально ефективне використання наявних матеріальних і людських ре­сурсів.

Розробка планів і напрямів роботи.

Взаємоузгодження груп через посадові зв'язки та система інформаційного забезпечення.

Встановлення цілей підприємства.

Виявлення і класифікація видів діяльності, необхідних для здійснення планів і напрямів роботи.

Надання керівникові кожної групи повноважень, необ­хідних для її продуктивної роботи.

 

Завдання 12.5 (3.ПФ.Д.03.ЗР.О.07.07).Охарактеризуйте відмінності організаційних структур консалтингової компанії та заводу з виробництва ліків.

Завдання 12.6 (3.ПФ.Е.03.ЗР.О.07.08).Китайською компанією розглядається проект будівництва великого підприємства з виробництва мобільних телефонів для задоволення потреб східноєвропейського регіону. Передбачається, що 60% продукції нового підприємства експортуватиметься. На реалізацію даного проекту претендують Україна, Польща, Білорусь. Інвестора насамперед цікавлять такі аспекти, як: наявність сприятливого інвестиційного клімату, можливість купівлі земельної ділянки для забудови або вже існуючі виробничі площі, наявність дешевої та кваліфікованої робочої сили, ринків збуту, стабільні внутрішньополітичні умови. Інвестором розглядається ряд можливих варіантів здійснення проекту, а саме: купівля ділянки землі та зведення абсолютно нового підприємства, купівля аналогічного діючого підприємства, переозброєння одного з підприємств, що випускають засоби зв’язку. Можливі інші варіанти. Технічні можливості існують у всіх країнах.

Визначити та проаналізувати основні фактори зовнішнього впливу на реалізацію даного проекту. Обґрунтувати, яка країна є найпривабливішою для реалізації даного проекту, та визначити найпривабливіший варіант здійснення проекту.

 

Тема 13 ЕКОЛОГІЧНИЙ АНАЛІЗ

Завдання 13.1 (3.ПФ.Е.03.ЗР.О.07.09).Україна має намір побудувати власне сховище відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) для трьох діючих атомних електростанцій. Проект, за який береться американська корпорація Holtec International, уже в найближчі роки дасть країні економію в декілька сотень мільйонів доларів. У довгостроковій перспективі мова може йти про мільярди доларів. Це ті гроші, які ми платимо Росії за зберігання наших ядерних відходів. Необхідність спорудження сховища обумовлена й міркуваннями безпеки. Залежність України від РФ у справі утилізації радіоактивного палива – ще один важіль тиску на нашу країну. Блокування вивозу ядерних відходів – це пряма загроза життєдіяльності держави, де понад 50% споживаної енергії генерується розщепленням атомів. У цьому випадку обійтися без власного сховища ВЯП буде не­можливо.

Однак учені дотепер сперечаються про безпеку сховищ відходів ядерного палива. Загрози терактів додали цьому питанню особливу гостроту: ядерні сховища, як і самі АЕС, – ідеальні об'єкти для нападу терористів. Інші вважають, що це крок до перетворення України в смітник радіоактивного палива. Треті нагадують, що Україна й Болгарія – єдині з європейських країн із працюючими АЕС, у яких немає власних сховищ ВЯП.

Передбачається поховання ВЯП у контейнерах подвійного призначення, в які можна помістити відпрацьоване ядерне паливо прямо на площадці АЕС, потім перевезти його, відвантажити й зберігати якийсь час, не розпаковуючи контейнер. Крім того, такий контейнер можна переміщати в спеціальному транспортно-пакувальному комплексі. Потім його можна помістити в інший, більше придатний для зберігання ВЯП. Таким чином, операція з ядерним паливом проводиться тільки один раз – коли воно завантажується в контейнер. Однак багато жителів України вважають, що українське сховище буде приймати ядерні відходи з інших країн. Але це неможливо, оскільки об'єкт, що будують, орієнтований тільки на зберігання ВЯП із трьох українських АЕС – Ровенської, Хмельницької й Південно-Української. При новій технології утилізації ВЯП, якщо ви будете перебувати на відстані ста метрів від контейнера з ВЯП, то одержите меншу дозу опромінення, ніж від сонячної радіації. Можна зберігати контейнер у цьому централізованому сховищі, до того як з'явиться потреба забрати його й перевезти в інше місце. Вартість послуг тимчасового зберігання ядерного палива в Росії незабаром почне обходитися Україні приблизно в сто шістдесят мільйонів доларів у рік. Для Росії будівництво сховища в Україні – досить чутлива економічна втрата, але вагома економічна вигода для України. До того ж не варто забувати про те, Росія в будь-який час може припинити ввіз ВЯП на свою територію. Якщо це відбудеться, атомні реактори в Україні потрібно буде зупиняти. Виходить, що Росія фактично на даний момент контролює роботу всіх українських реакторів.

Використовуючи відомості наведені в ситуації, нормативно-законодавчі акти, що регламентують екологічну діяльність, а також інші інформаційні джерела необхідно визначити, до якої категорії можна віднести проект, який розглядається. Визначити масштаб і зміст робіт з екологічного аналізу проекту. Обґрунтувати можливі впливи на навколишнє середовище проекту будівництва сховища ВЯП. Визначити методи, за якими можна оцінити вплив будівництва сховища ВЯП на довкілля.

 

Завдання 13.2 (3.ПФ.Е.03.ЗР.О.07.11). Щорічний об’єм відходів, що приходиться на 1 кв. км площі України, в 6,5 разів вищий, ніж у США та в 3,2 разів вище ніж у странах Євросоюзу. Щороку в Україні утворюються відходів більше, ніж у 12 країнах Євросоюзу разом узятих. Однією із головних проблем є санітарне очищення міст та селищ від твердих побутових відходів (ТПВ) та утилізація їх. Щорічний приріст ТПВ складає 1,5 – 2,0%, тобто в абсолютному розмірі – 10 – 11 млн т на рік. Вивозом та утилізацією ТПВ займаються комунальні підприємства „Комунсервіс”. Розглядається одне із таких підприємств, розташоване в Луганській області. До основної діяльності, що здійснює підприємство, відносяться: вивіз ТПВ від підприємств житлово-комунальних підприємств та інших підприємств міста, надання послуг населенню з вивозу ТПВ на договірних підставах, експлуатація полігону ТВП згідно з нормами, санітарно-технологічними правилами й безпекою довкілля, вивіз будівельного сміття від підприємств та організацій, утримання, експлуатація та ремонт автошляхів. Попередній аналіз дозволив виявити резерви скорочення витрат на підприємстві та підвищити екологічну безпеку діяльності цього підприємства. Пропонується здійснити наступні заходи: перевести автотранспорт підприємства на газ для скорочення витрат на паливно-мастильні матеріали; провести заходи з реорганізації ремонтного підрозділу підприємства, оскільки ремонт доріг на даний час здійснюють дорожні ремонтні підприємства міста; здійснити заходи з переходу на більш прогресивні технології захоронення ТПВ, які дозволять зменшити витрати на складування та захоронення відходів. Кількість автомобілів у наявності підприємства – 5 шт., витрати на переобладнання одного автомобіля – 8 тис. грн, економія витрат на паливно-мастильні матеріали – 70 тис. грн на рік; кількість працівників, яких переведуть з ремонтного підрозділу – 3 чоловіки з заробітною платнею 700 грн в місяць. Реалізація нової технології необхідно здійснювати поступово, за чотири роки плануються грошові надходження за роками за проектом 1 рік – 120 тис. грн, на рік, 2 рік – 55 тис. грн, 3 рік – 60 тис. грн, 4 рік – 60 тис. грн. Витрати на впровадження нової прогресивної технології складають: витрати на придбання ліцензії – 35 тис. грн, витрати на матеріали, що необхідні для захоронення ТПВ за новою технологією – 50 тис. грн у перший рік, у другий, третій та четвертий роки – 40 тис. грн. Оцінити економічну ефективність секторного переходу полігону на нову технологію захоронення ТПВ. Обґрунтувати можливі впливи на навколишнє середовище проекту переходу полігону на прогресивну технологію. Визначити методи, за якими можна оцінити вплив проекту переходу полігону на прогресивну технологію на довкілля. Провести екологічну експертизу проекту.

Тема 14 СОЦІАЛЬНИЙ АНАЛІЗ

Завдання 14.1 (3.ПФ.Е.03.ЗР.О.07.12).Комбінат «Азовсталь» запланував будівництво спортивно-оздоровчого центру «Азов’є». Даний центр буде надавати різний спектр оздоровчих послуг. Слід зазначити, що ціна становитиме для працівників комбінату 10 грн, за разове відвідування, а для іншого населення – 25 грн, за годину.

Сума інвестицій на реалізацію заходу складе:

витрати на оренду землі, закупівлю й доставку матеріалів, наймання необхідного персоналу, оренду будівельного обладнання – 7500 тис. грн у перший рік;

витрати на оздоблювальні роботи, закупівлю обладнання, спортінвентаря, наймання персоналу – 7500 тис. грн, у другий рік.

Вважати, що середня прибутковість капіталу – 12%, прогнозований щорічний рівень інфляції – 17%. Проект розрахований на сім років. Прогнозовані грошові надходження за роками реалізації проекту наступні: 1 рік – 600 тис. грн, 2 рік – 1500 тис. грн, 3 рік – 2600 тис. грн, 4 рік – 5500 тис. грн, 5 рік – 6000тис. грн, 6 рік – 6100 тис. грн, 7 рік – 7000 тис. грн.

Оцініть економічну ефективність даного проекту.

Чи можна даний проект назвати соціально значимим? Чи буде оздоровчий центр підвищувати ефективність діяльності співробітників комбінату? Які результати очікує одержати керівництво комбінату від реалізації даного проекту?

 

Завдання 14.2 (3.ПФ.Е.03.ЗР.О.07.13).У центрі міста розпочато будівництво жилого комплексу. Цей комплекс спочатку було задумано як елітний житловой центр з автономною побутовою інфраструктурою для обслуговування мешканців. Спочатку планувалося, що загальна площа будинку буде близько 100 000 кв. м., максимальна висота комплексу – 120 м (24 поверхи). Проект передбачав спорудження 400 квартир (від 2-кімнатних до 6-кімнатних). На перших двох поверхах будинку планується розмістити кабінети лікарів, продуктовий магазин, ресторан, кафе-бари, більярд, пункт обміну валюти, дитячий розважальний центр, підземний паркінг. Для дуже заможних клієнтів передбачені пентхаузи з індивідуальними ліфтами прямо до квартири із власних гаражів.

Проте, на даний час будівництво комплексу призупинено. Головною причиною є активна протидія мешканців цього району, які зібрали близько 1000 підписів проти будівництва. Мешканці району вважають, що будівництво житлового комплексу завдасть шкоди парку, який розташований у зоні будівництва. Крім того, через те, що дім планується достатньо високим, мешканці хвилюються, що сусідні будинки будуть затіненими. Один із депутатів міської ради, що підтримує мешканців у боротьбі з будівництвом, також вважає, що зведення комплексу безпосередньо підвищить навантаження на парк. Саме на територію парку прийдуться роботи з прокладення нових та ремонту старих інженерно-технічних комунікацій. Також повинно бути вирублено та пересаджено близько 400 дерев та, оскільки, до місця, де розташується житловий комплекс, ведуть тільки дві вулиці, їх пропускна спроможність не витримає додаткового навантаження. А мешканці в домі із середньою вартістю 1300 доларів за квадратний метр обов’язково будуть мати ще й автотранспорт.

Депутата обурює також те, що забудовник веде роботи, не чекаючи остаточного узгодження проекту. Зараз зведено вже шість поверхів, а проект, судячи з останніх подій, ще тільки буде допрацьовуватися. Міські чиновники говорили то про призупинення проекту, то про його продовження. Крапку в цій суперечці поставив мер міста. Мер сказав, що необхідно зменшити й поверховість будинку, й розмір житлової площі, однак конкретної цифри на засіданні ради названо не було. Мер заявив, що найближчим часом буде підготовлений проект постанови міської ради, в якому буде передбачений ряд умов при будівництві комплексу. Будівельна компанія повинна буде забезпечити повний благоустрій парку, створити необхідні умови для під'їзду транспорту, забезпечити доступ жителів прилеглих будинків до установ соціальної сфери, які передбачені в будинку.

Однак, за словами керівника служби із зв'язками з громадськістю будівельної компанії, насправді обсяг будівництва фактично не зменшився. Просто на розгляд ради було представлено п'ять або шість варіантів, з яких вибрали один, і в нього були внесені зміни, зазначені мером міста. Що ж стосується висоти майбутнього будинку, то поки залишається відкритим питання про його верхівку – чи буде вінчати її вертолітний майданчик, задуманий забудовником, або нетрадиційний для харківської висотної архітектури шпиль. А від цього буде залежати загальна висота будинку.

Використовуючи дані ситуації, визначте чи можна вважати проект соціально значимим? Назвіть, які конфлікти соціального характеру закладені в ідеї самого проекту? Яким чином необхідно провести комплекс соціального аналізу проекту, орієнтуючись на вже існуючий досвід? Які заходи можна рекомендувати менеджерам таких проектів з метою запобігання конфліктам? Визначте, яку роль і в чому вона повинна виражатися, можуть грати в здійсненні таких проектів адміністративні органи. Розробити програму соціальної підтримки проекту.

Тема 15 ФІНАНСОВИЙ АНАЛІЗ

 

Завдання 15.1 (3.ПФ.Д.04.ЗП.О.07).Проведіть повномасштабний аналіз фінансових коефіцієнтів підприємства й зробіть висновок про сильні й слабкі сторони діяльності компанії, вивчивши динаміку фінансових показників і порівнявши їх із середніми по галузі значеннями фінансових коефіцієнтів. На основі отриманої інформації зробіть висновки, чи може підприємство за рахунок власних коштів здійснити проект розширення виробночої бази.

Завдання 15.2 (2.ПФ.Д.05.ПР.О.10.01). Складіть прогнозний баланс підприємства з виробництва вентиляційного обладнання, використовуючи наступні дані: оборотність усіх активів – 3 рази на рік; середній строк дебіторської заборгованості – 20 днів (360 днів у році); обіговність основних коштів – 5 разів на рік; оборотність запасів (на основі собівартості реалізованої продукції) – 15 разів у рік; коефіцієнт поточної ліквідності – 2; обсяг реалізації (усе в кредит) – 4 000 000 грн; собівартість реалізованої продукції – 85% від обсягу продажу; відношення зобов'язань до загальної суми активів – 50%. Складіть баланс компанії за наступною формою (табл. 15).

 

Таблиця 15 – Форма прогнозного балансу

 

Активи  
Кошти  
Рахунок до одержання  
Товарно-матеріальні запаси  
Основні кошти  
Усього активів  
Пасиви  
Рахунок до сплати  
Довгострокова позика  
Власний капітал  
Усього пасивів  

 

Завдання 15.3 (3.ПФ.Д.04.ПР.О.11). Проведіть порівняльний аналіз структури звіту про прибуток за допомогою вертикального аналізу та порівняйте ефективність господарської діяльності підприємства „Харківська кераміка” за поточні роки. Вихідні дані для проведення аналізу представлено в додатках Б і В.

Завдання 15.4 (1.ПФ.Е.02.ПР.О.05.01).Визначити рентабельнiсть виробництва й рентабельнiсть продукцiї, якщо вартiсть основних виробничих фондiв на початок року складає 100 млн грн. У березнi введено основних фондiв на суму 17 млн грн, у червнi виведено фондiв на суму 9 млн грн. Нормованi оборотнi засоби на 1.01 – 32 млн грн, на 1.04 – 36 млн грн, на 1.07 – 37 млн грн, на 1.10 – 39 млн грн, на 1.01 наступного року – 42 млн грн. Повна собiвартiсть реалізованої продукцiї – 132 млн грн, вартiсть реалізованої продукцiї – 169 млн грн.

 

Тема 16 ЕКОНОМІЧНИЙ АНАЛІЗ

Завдання 16.1 (3.ПФ.Е.03.ЗР.О.07.14).На маріупольський металургійний комбінат ім. Ілліча (Донецька обл.) монополіст з виробництва оцинкованого холоднокатаного листа у найближчі три роки направить близько 200 млн доларів на перехід від мартенівського до конвертерного способу виплавки сталі. Це дозволить підприємству знизити енерговитрати й зменшити собівартість виготовлення продукції. На комбінаті 60% металу виробляють мартени і тільки 40% сталі виплавляється конвертерним способом. Перехід на більш прогресивний спосіб виробництва дозволить різко знизити витрати на паливо – мартенівська піч за годину споживає 32 – 34 тис. кубометрів природного газу й 8 – 10 тонн мазуту, а конвертерна – не більше 800 кубометрів газу.

Прискорити реалізацію дорогих програм, спрямованих на енергозбереження, промисловців підштовхує підвищення цін на газ. На думку експертів, перехідний період займе три – чотири роки. «Азовсталь» став першопрохідником серед металургів, випустивши п'ятирічні єврооблігації на 175 млн доларів. Прибутковість паперів склала 9,125% річних. Через два роки можливий достроковий викуп паперів за ціною 102% від номіналу.

Залучені кошти будуть використані на реалізацію інвестиційної програми підприємства з модернізації виробництва. «Азовсталь» закупить й установить менш енергоємне устаткування. Наприклад, енергоємність повітрянорозподільної установки знизиться на 15 – 20%. У найближчі півтора роки в реконструкцію виробництва буде вкладено 340 млн доларів. Загальна вартість інвестиційної програми «Азовсталі» — 698 млндоларів. За звітний і поточний роки вже інвестовано 358 млн доларів (частина коштів залучена за рахунок двох синдикованих кредитів по 100 млн доларів кожний).

Враховуючи дані ситуації, визначити економічну вартість витрат за проектом. Обґрунтувати доцільність реалізації проекту з погляду інвесторів та уряду країни. Оцінити рівень адміністративного втручання уряду в ціноутворення.

 

Завдання 16.2 (3.ПФ.С.03.ЗР.О.07.15).Визначте тіньову цінність проекту в національній валюті, якщо поданий проект передбачає імпорт 50% комплектів загальних інвестиційних витрат. Офіційний обмінний курс занижений на 15% і його величина дорівнює 15 гр. од. За оцінками спеціалістів, проект передбачає інвестиції в розмірі 55 млн євро.

 

Завдання 16.3 (3.ПФ.Д.03.ЗР.О.07.16).Визначте паритетну ціну імпорту та експорту технологічної лінії на основі таких даних: вартість товарів "біля воріт" виробника дорівнює 80000 дол.; величина місцевих зборів — 2000 дол.; вартість страховки — 16000 дол.; експортні мита — 2600 дол.; експортні субсидії — 8000 дол.; вартість транспортування в середині країни — 30000 дол.; монтаж і налагодження устаткування оцінюються в 10% від ціни; офіційний валютний курс у країні встановлено на рівні 1 дол.: 18 гр. од. місцевої валюти, а премія до нього становить 22%.

 

Завдання 16.4 (3.ПФ.С.03.ЗР.О.07.17).У країні встановився тіньовий курс місцевої валюти 1 дол.: 25 гр. од., її офіційну вартість занижено на 25%. Визначте офіційний курс валюти, величину премії та стандартний ко­ефіцієнт перетворення.

 

Завдання 16.5 (3.ПФ.Д.03.ЗР.О.07.18).Визначте величину споживчого надлишку, якщо в результаті реалізації проекту ціна на продукт знизилася на 5% становить 110 гр. од., а обсяг споживання збільшився з 250 до 290 млн шт. за рік. Проілюструйте свою відповідь графіком.

 

Завдання 16.6 (3.ПФ.Д.03.ЗР.О.07.19).Визначте тіньову ціну металу, якщо його ціна в країні дорівнює 1500 гр.од. за 1 тонну. Вартість транспортування світо­вий ринок становить 12% від внутрішньої ціни. Світова ціна металу — 150 дол. за 1 т. Стандартний коефіцієнт перетворення дорівнює 0,7. Офіційний курс місцевої валюти — 28 гр. од. за 1 дол. Як ви вважаєте, цей товар є імпортованим чи експортованим для країни?

 

Завдання 16.7 (3.ПФ.Д.03.ЗР.О.07.20).Визначте перевідний коефіцієнт для імпортованої технологічної лінії вартістю 450 тис. гр. од., якщо її монтаж та налаго­дження вимагатиме 90 тис. гр. од., мито становить 35% вартості, податок на продаж — 15%, акцизний збір — 19%, величина транспортних витрат — 70 тис. гр. од. (економічна вартість яких становить 50% від їх фінансової величини). Прокоментуйте одержаний результат.

 

 

СПИСОК РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

1 Верба В. А. Проектний аналіз: Навч.-метод. посібник для самост. вивч. дисц. / В. А. Верба, О. М. Гребешкова, О. В. Востряков. – К.: КНЕУ, 2002. – 298с.

2 Верба В. А. Проектний аналіз: Підручник / В. А. Верба, О. А. Загородніх. – К.: КНЕУ, 2000. – 322 с.

3 Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників. Вип. 1: Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності. Розділ 1: Професії керівників, професіоналів, спеціалістів та технічних службовців. – Харків: Фактор, 2007. – 384 с.

4 Комплекс нормативних документів для розроблення складових системи стандартів вищої освіти / Укл. В. Л. Петренко // Інформацій­ний вісник. — 2003. — №10. — С. 2 – 82.

5 Національний класифікатор України: Класифікатор професій ДК 003:2005. — К.: Держстандарт України, 2005. — 616 с.

6 Рижиков В. С. Проектний аналіз: Навч. посібник / В. С. Рижиков, М. М. Яковенко, О. В. Латишева, Ю. В. Дегтярьова, А. Л. Щелокова, О. О. Коваленко. – К.: Центр навчальної літератури, 2007. – 384 с.

7 Телишевська Л.І. Проектний аналіз у схемах: Навчальний посібник. – Х.: ВД ‘‘ІНЖЕК’’, 2005. – 256 с.

 


ДОДАТОК А

Таблиця А.1 – Вимоги до компетенцій випускника програми підготовки бакалаврів з галузі знань „Економіка і

підприємництво”, напрямку підготовки «Фінанси і кредит» з навчальної дисципліни „Аналіз інвести-

ційних проектів”

Компетенції Шифри типових завдань діяльності Типові завдання діяльності Шифр уміння Уміння
1 Планово-проектні компетенції (ППК)   ПФ.Е.02     ПФ.Е.03   1.2 Планування заходів щодо підвищення ефективності виробництва   1.3 Стратегічне планування діяльності підприємства   ПФ.Е.02.ПР.О.05     ПФ.Е.03.ПР.О.07     У процесі аналізу дохідності інвестиційних проектів, працюючі в групі фахівців або особисто, бакалавр повинен: 1.2.4 Узгоджувати цінову політику підприємства: вміти розрахувати прийнятну (тобто мінімально можливу) ціну продажу продукції з огляду на інформацію щодо запланованого випуску (або його зміни), собівартості, в тому числі загальних умовно-постійних витрат та пропорційних витрат одиниці продукції; вміти обґрунтувати ціну на продукцію з огляду на рентабельність продукції чи іншим методом. 1.3.1 Визначати місію та стратегічних цілі підприємства: вміти визначати місію та цілі підприємства, використовуючи інформацію щодо діяльності підприємства та його оточення за допомогою встановлених правил; вміти визначати мету проекту, його основні ознаки, можливі економічно залежні проекти; вміти розробляти концепцію проекту та попередню тривалість передпроектних робіт;

Продовження табл. А.1

2 Органі­заційні компетенції (ОК) ПФ.С.05   2.5 Розробка форм і документації, порядку й термінів проведення робіт ПФ.С.05.ПР.О.10   2.5.1 Розробляти форми та документацію, порядок і терміни проведення робіт з обліку й аналізу результатів виробничо-господарської діяльності (спільно з головною бухгалтерією): вміти розробляти прогнозні форми балансу підприємства
3 Аналітич­ні компе­тенції (АК) ПФ.Д.03 3.3 Обґрунтування доцільності реалізації інноваційно-інвестиційних (технічних, економіч­них, організаційних, соціальних та ін.) проектів ПФ.С.03.ЗР.О.06   ПФ.Д.03.ЗР.О.07 3.3.1 Розраховувати показники щодо оцінки доцільності: розраховувати кількісні показники ефективності впровадження інвестиційних проектів; вибирати із альтернативних інвестиційних проектів найбільш доцільний; вміти проводити кількісну оцінку явних вигід та витрат за проектом; розрахувати прийнятну (тобто мінімально можливу) ціну продажу продукції з огляду на інформацію щодо запланованого прибутку (або його зміни). 3.3.2 Аналізувати показники щодо оцінки доцільності впровадження інвестиційних проектів: вміти проаналізувати оцінку впровадження інвестиційного проекту за маркетинговим аспектом; вміти проаналізувати оцінку впровадження інвестиційного проекту за технічним аспектом; вміти проаналізувати оцінку впровадження інвестиційного проекту за інституціональним аспектом; вміти проаналізувати оцінку впровадження інвестиційного проекту за екологічним аспектом;

 

Продовження табл. А.1

    ПФ.Д.04     3.4 Діагностика результатів господарської діяльності підприємства та його підрозділів     ПФ.Д.04.ЗП.О.07     ПФ.Д.04.ЗП.О.08     ПФ.Д.04.ЗП.О.09     ПФ.Д.04.ПР.Р.10   проводити екологічну експертизу за проектом; вміти проаналізувати оцінку впровадження інвестиційного проекту за соціальним аспектом; вміти проаналізувати оцінку впровадження інвестиційного проекту за фінансовим аспектом. вміти проаналізувати оцінку впровадження інвестиційного проекту за економічним аспектом. 3.4.1 Проводити комплексу і точкову діагностику підприємства, підрозділів: вміти класифікувати проекти за різними ознаками; вміти визначати ступінь ризику проекту. 3.4.2 Інтерпретувати параметри, процеси й тенденції, що відбуваються: вміти підпорядковувати роботи за проектом за фазами, стадіями та етапами життєвого цик­лу проекту. 3.4.3 Аналізувати показники діяльності підприємства та його підрозділів як в цілому, так і за окремими напрямками: оцінювати ефективність оновлення матеріально-технічної бази підприємства; оцінювати ефективність основної діяльності підприємства; оцінювати ефективність від інноваційних проектів на підприємстві. 3.4.4 Виявляти причинно-наслідкові зв'язки між показниками: вміти визначати ефективність проекту в умовах інфляції;  
             

 

Продовження табл. А.1

    ПФ.Д.05   ПФ.Д.06     3.5 Оцінка ефективності використання ресурсів у підприємстві та його підрозділах   3.6 Визначення резервів підвищення ефективності діяль­ності підприємства та його підрозділів         ПФ.Д.04.ПР.О.11     ПФ.Д.05.ПР.О.12     ПФ.Д.06.ЗР.О.13   вміти визначати залежність чистої теперішньої цінності проекту від норми дисконту; вміти визначати доцільність вкладень в удосконалення технології виробництва. 3.4.5 Готувати аналітичні огляди за результатами діяльності підприємства та підрозділів: проводити порівняльний аналіз ефективності діяльності підприємства за формами звітності. 3.5.1 Оцінювати ефективність діяльності підприємства та його підрозділів з точки зору співвідношення отриманих результатів і понесених витрат: вміти визначити фінансові результати від реалізації інвестиційного проекту за вихідними даними щодо витрат та результатів, що ними будуть забезпечені; вміти визначати мінімально рентабельний обсяг виробництва графічним та аналітичним методом; вміти проводити аналіз динамічності проекту. 3.6.1 Визначати й обґрунтовувати резерви щодо підвищення ефективності використання виробничих потужностей, основного та оборотного капіталу, матеріальних і трудових ресурсів: вміти зробити вибір найбільш економічного варіанта інвестиційного проекту із декількох альтернативних варіантів, спочатку розрахувавши для кожного з них основні техніко-економічні показники та показники ефективності;

Закінчення табл. А.1

    ПФ.Д.07   ПФ.С.09     3.7 Вивчення та узагальнення дії на підприємство факторів внутрішнього та зовнішнього середовища   3.9 Підготовка звітності за вимогами нормативних документів     ПФ.Д.07.ПР.О.14   ПФ.С.09.ЗП.О.16   ПФ.С.09.ЗП.О.17   вміти оцінювати ефективність проектів підприємства, спрямованих на використання та переробку відходів виробництва. 3.7.2 Підбирати релевантну інформацію щодо дії факторів зовнішнього середовища, аналізувати та узагальнювати її у відповідних документах: вміти обґрунтовувати ефективність укладання ліцензійних угод. 3.9.1 Збирати й обробляти первісну інформацію для складання звітностей: вміти розраховувати операційний грошовий потік за проектом; вміти розраховувати капітальні вкладення за проектом; вміти розраховувати приріст робочого капіта­лу за проектом. 3.9.2 Обчислювати показники, необхідні для складання звітності вміти складати проектну собівартість продукту за проектом; вміти складати кошторис витрат за проектом
5 Навчаль­но-методичні компетенції (НМК)   ПФ.Е.01 &nbs

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти