ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Тенденції рівня ефективності: статичні та динамічні показники рівня ефективності.

Економічна ефективність кількісно вимірюється за допомогою зіставлення двох величин: отриманого в процесі виробництва результату й витрат економічних ресурсів які були використані для його досягнення.

Розрізняють абсолютні і відносні показники зіставлення результатів і витрат. Абсолютним є економічний ефект, який характеризується різними вартісними і натуральними показниками проміжних і кінцевих результатів виробництва. Наприклад, обсяг ВДВп, сума прибутку, величина економії витрат ресурсів.

Відносні показники економічної ефективності характеризують відношення економічного ефекту до витрат ресурсів. Напр., загальна рентабельність промислового виробництва, фондовіддача, продуктивність праці тощо. Економічну ефективність характеризують показниками, які можуть бути розраховані за двома методами: статичним та динамічним.

Статичний показник характеризує економічну ефективність на даний момент. Динамічний показник економічної ефективності виражає зміну рівня ефективності за певний проміжок часу й розраховується як відношення рівня ефективності наступного періоду до рівня ефективності попереднього періоду. У такий спосіб розраховують темп зростання(зниж) рівня ефективності за певний період.

Динаміка ефективності промислового виробництва залежно від впливу чинників може мати 3 тенденції: зростати, спадати, залишатися незмінною.

Для оцінки рівня й динаміки економічної ефективності промислового виробництва показники поділяють на групи: узагальнюючі показники; показники ефективності використання ресурсів; показники ефективності зовн.ек. діяльності.

А. узагальнюючі показники економічної ефективності

1. темпи зростання чистої доданої вартості промисловості в розрах на одного працівника

2. виробництво чистої доданої вартості на одиницю витрат.

3. загальна рентабельність

4. затрати виробництва та обороту на одиницю виробленої продукції.

Б. показники ефективності використання праці

1. Темп зростання продуктивності праці

2. частка приросту чистої доданої вартості промисловості завдяки підвищенню продуктивності праці.

3. умовне вивільнення працівників.

В. показники ефективності використання основних фондів, оборотних коштів та капітальних інвестицій.

1. фондовіддача

2. Коефіцієнт оборотності оборотних активів

3. коефіцієнт ефективності капітальних інвестицій

4. строк окупності капітальних інвестицій

5. питомі капітальні інвестиції

Г. показники ефективності використання матеріальних ресурсів

1. матеріаломісткість

Д. показники ефективності зовнішньоекономічної діяльності

1. ефективність виробництва для експорту

2. ефективність імпорту

3. ефект від зовнішньої торгівлі

 

 

9. Характеристика типів розвитку промисловості: екстенсивний та інтенсивний розвиток.

Екс­тенсивний розвиток передбачає зростання обсягів виробництва за рахунок збільшення кількості використаних факторів вироб­ництва. Йому відповідає умова, коли темп зростання обсягів виробництва дорівнює або є меншим за темпи зростання кількості використаних ресурсів.

Інтенсивний розвиток передбачає зростання обсягів виробни­цтва різних товарів та послуг на основі повнішого та ефективні­шого використання факторів виробництва. Такий розвиток відбувається за рахунок удосконалення техніки, технології та організації виробництва.

Інтенсивний та екстенсивний типи розвитку завжди присутні в будь-якій економіці. Можна казати лише про рівень переважання якогось із них.

Поняття типу розвитку промисловості пов'язано зі швидкістю господарського обороту фак­торів виробництва.

Якщо швидкість господарського обороту факторів виробницт­ва сповільнюється, тоді на одиницю виробленої продукції і на таку ж суму витрат треба буде використати більше ресурсів. У цьому разі навіть за випереджального зростання кількості виробленої продукції проти витрат прискореними темпами збіль­шується використання матеріальних ресурсів. На підставі закону обмеженості ресурсів можна зробити висновок, що промисло­вість при цьому наближається до межі допустимих варіантів розвитку та неминуче перейде до такого стану, коли збільшення обсягів виробництва на основі збільшеної потреби в ресурсах призведе до різкого збільшення витрат. Такі закономірності ха­рактерні для екстенсивного розвитку.


Це можна пояснити за допомогою графіка кривої виробничих можливостей (рис. 1): А — Б — В — крива виробничих можливостей. Точ­ка Г характеризує стан промисловості. Вектор Г показує напрямок розвитку промисловості. ГV— швидкість руху промисловості.

За інтенсивного розвитку промисловості збільшення обсягів виробництва випереджатиме збільшення витрат та кількості ви­користаних факторів виробництва. У цьому разі межа дії закону збільшення витрат значно відсувається за рахунок того, що інте­нсивний розвиток передбачає повніше та ефективніше викорис­тання факторів виробництва, яке позначається на графіку вироб­ничих можливостей пересуванням кривої виробничих можли­востей праворуч (рис. 2). Інтенсифікація (вузьке значення) — це передусім раціональна організація основних і допоміжних виробничих процесів, яка забезпечує максимально економне використання незмінної кількості факторів виробництва за незмінної техніки й технології.

Рух промисловості за інтенсивного розвитку

Отже, це тільки локальна інтенсифікація. У результаті її за­стосування виробництво дуже швидко досягне максимальної величини граничної ефективності, а дальший розвиток промис­ловості відбуватиметься тільки екстенсивним способом, тобто можливості локальної інтенсифікації досить обмежені. Інтенсив­ний розвиток у широкому значенні охоплює технічне й техноло­гічне оновлення виробничого апарату на основі впровадження досягнень НТП. НТП має поєдну­ватися з удосконаленням організації виробництва, підвищенням кваліфікації робітників, режимом економії та збереженням при­родного середовища.

На рис. 2. вектор Б показує напрямок пересування кривої виробничих можливостей за інтенсивного розвитку; Б„ — швид­кість руху кривої виробничих можливостей.

Інтенсивний розвиток забезпечує значне зниження витрат на одиницю виробленої продукції завдяки повнішому та ефективні­шому використанню факторів виробництва. У такому розумінні можливості інтенсивного розвитку безмежні.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти