ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


СТРАХУВАННЯ МАЙНА ЮРИДИЧНИХ ТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ

СТРАХУВАННЯ МАЙНА ЮРИДИЧНИХ ТА ФІЗИЧНИХ ОСІБ

Необхідність і сутність страхування ризиків підприємств.

Страхування від вогневих ризиків та ризиків стихійних явищ.

3. Страхування від перерв увиробництві внаслідок знищення або пошкодження майна.

Страхування технічних ризиків.

Страхування фінансово-кредитних ризиків.

Страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.

Добровільне страхування врожаю сільськогосподарських культур.

Добровільне страхування посівів озимих культур.

Страхування сільськогосподарських тварин.

Необхідність і сутність страхування майна громадян

Страхування нерухомого майна

Страхування домашнього майна

Страхування тварин

Необхідність і сутність страхування ризиків підприємств.

Потреба підприємств у захисті від можливих збитків в умовах ринкової економіки може бути забезпечена шляхом:

— самострахування (створення резервного фонду безпосеред­ньо суб’єктами господарювання);

— створення товариств взаємного страхування, в яких страхо­ві внески засновників одночасно є пайовими внесками до статутного капіталу товариства. Створення товариства однієї або суміж­них галузей для покриття своїх специфічних ризиків;

— укладення договорів страхування зі страховими компаніями.

Безперечно, фонд самострахування дає можливість відшкодову­вати збитки, але не дуже великі. А шкода внаслідок аварій, пожеж, завдана підприємствам, особливо підприємствам промисловості, мо­же бути великою. Тому коштів резервного фонду підприємства не вистачить навіть на покриття середніх, а тим більше крупних збит­ків. Товариства взаємного страхування в України ще відсутні, оскіль­ки не розроблена відповідна законодавча база для їх функціонуван­ня. Тому укладення договорів страхування зі страховими компанія­ми є найбільш привабливим шляхом захисту підприємств від непередбачуваних втрат.

У сукупності послуг, що пропонуються страховиками юриди­чним особам, можна виокремити три групи:

— страхування майнових ризиків підприємств;

— страхування відповідальності підприємств;

— страхування персоналу підприємства.

Особливості:

- необхідний індивідуальний підхід в оцінюванні ризиків, оскільки страхування в промисловості характеризується різнома­нітністю ризикованих ситуацій, значними збитками й невисокою частотою страхових подій;

- кожній галузі промисловості прита­манна певна група ризиків, тому в страхуванні майна підпри­ємств існують особливості в умовах страхування й значна дифе­ренціація страхових тарифів;

- у вітчизняній практиці майно юридичних осіб традиційно страхується за умовами, відомими в світі під назвою «з відпові­дальністю за всі ризики», що об’єднують в одному полісі ризики стихійного лиха, пожежі, крадіжки, аварій тощо;

- страхові події, які виникають на підприємствах, часто мають комбіновану форму, тобто одночасно призводять до майнових збитків, втрати здоров’я працівників підприємства, завдають зби­тки третім особам. Тому в розвинутих країнах поширене надання підприємствам комплексного страхового захисту (пакетне стра­хування). Страхування вітчизняних підприємств за повним пакетом майже не застосовується. Частіше страхові компанії страхують підприємства від вогневих ризиків та ризиків стихійних явищ, додатково надаючи покриття щодо втрати прибутку підприємст­ва внаслідок знищення або пошкодження застрахованого майна.

 

2. Страхування від вогневих ризиків та ризиків стихійних явищ.

 

Загальний розвиток

- виникло в Англії, поштовхом до розвитку цього виду страхування були постійні пожежі, особ­ливо у містах, де будинки переважно в той час були дерев’яними;

- перше Російське страхове товариство від вогню було створе­не у 1827 році, а в 1913-му таке страхування вже здійснювали 13 акціонерних товариств. Активно діяли в містах взаємні това­риства від вогню, що обслуговували інтереси домовласників, фа­брикантів і купців. Одне з таких товариств було створене в 1863 році у Полтаві, а згодом вони з’явилися в Києві та Харкові. Зазвичай їх діяльність обмежувалася територією міста;

- для уникнення необмеженої конкуренції, дуже занижених стра­хових тарифів 1874 року 8 страхових товариств об’єдналися в синдикат. Стра­ховики синдикату діяли на однакових умовах, мали однакові та­рифи, систему пільг, штрафів;

- у 1909 році став функціонувати Всеросійський союз товариств взаємного страхування, який об’єднав 83 страхових товариства. Союзом був прийнятий Статут «Російського Союзу товариств взаємного страхування». З прийняттям статуту з’являються нові види взаємного страхування (страхування рухомого й нерухомого майна, колективне страхування працівників від нещасних випад­ків). Деякі товариства почали надавати страховий захист підприємствам певної галузі (мануфактурна, гірнича промисловість);

- за часів радянської влади майно державних підприємств не було охоплене страховим захистом. У 1929 році було здійснено спробу ввести страхування майна в обов’язковій формі. Але таке страхування проіснувало півтора року й було скасоване податко­вою реформою 1930-1932 років. З 1938 року в СРСР упроваджується добровільне страхування кооперативних і громадських організацій, що охоплювало ряд житлово-будівельних, дачно-будівельних і гаражно-будівельних кооперативів і громадських організацій.

Після Другої світової війни державне майнове страхування розвивалося шляхом постійного розширення обсягу страхової від­повідальності та вдосконалення діючих видів страхування.

З 1987 року застрахувати своє майно в добровільному порядку могли кооперативи побутового обслуговування, громадського харчування, торгівлі тощо. Пізніше, у 1989 році, було введено добровільне страхування майна державних підприємств, яке за­безпечувало страховий захист майна від стихійного лиха, пожеж, аварій та інших непередбачуваних подій.

- У період ринкових перетворень і розвитку недержавних форм власності в Україні з’явилися комерційні страхові компанії, які пропонували різноманітні послуги щодо захисту майна підпри­ємств.

Сьогодні найпоширенішими видами страхування, які про­понують страхові компанії щодо захисту майна підприємств, є страхування від вогню та ризиків стихійних явищ, страхування виробничого обладнання від поломок, страхування втрати прибу­тку внаслідок вимушеної зупинки виробництва.

Загальні відомості

Вогневе страхування — найпоширеніший вид майно­вого страхування. Воно захищає підприємство від втрат унаслідок пошкодження або знищення майна через непередбачувані випад­ки (пожежа, вибух та ін.), що призводять до його спалаху.

Об’єкти страхування

Стандартний страховий поліс забезпе­чує страховий захист як майна, яке перебуває у власності страху­вальника, так й у його розпорядженні, управлінні на умовах оре­нди або лізингу.

Об’єктами страхування можуть бути: будівлі, споруди, об’єк­ти незавершеного виробництва, обладнання, інвентар, продукція, сировина, матеріали, товари, паливо та інше майно.

Для цілей страхування майно підприємств поділяють на такі групи:

1) будівлі, споруди;

2) обладнання, машини, інвентар;

3) продукція та незавершене виробництво;

4) товари.

Застрахованим може бути як усе майно підприємства, так і його окрема частина.

Якщо інше не обумовлено договором страхування, захист не поширюється на такі об’єкти: готівка; акції, облігації та інші цін­ні папери; моделі, монети, зразки; дорогоцінні метали в злитках і коштовне каміння; рукописи, планова та бухгалтерська докумен­тація; технічні носії інформації комп’ютерних систем, магнітні плівки, диски, касети; картини, скульптури або інші витвори ми­стецтва; вибухові речовини; товари на зберіганні чи комісії; май­но, що знаходиться у застрахованому приміщенні, але не нале­жить страхувальнику.

В окремих випадках перелічене майно може бути застрахова­не за особистою домовленістю сторін як додаток до основного полісу. Страхувальник за бажанням може укласти окремий договір, об’єктом страхування якого будуть перелічені вище предмети.

Суб’єкти страхування

Страхувальниками можуть виступати будь-які підприємства: заводи, фабрики, магазини, фірми, будівлі, лісові господарства тощо.

У страхуванні від вогневих ризиків та ризиків стихійних явищ страхувальник має право укласти договір на користь третьої осо­би (вигодонабувача). Страхувальник повинен довести наявність у вигодонабувача інтересу щодо збереження цього майна.

Договір страхування

Місце страхування. Страхове покриття поширюється виклю­чно на місце страхування, що вказується в договорі. Якщо за­страховане майно вилучається з місця страхування, страховий захист припиняється. Виняток становлять випадки, коли майно застраховане на час проведення експериментальних або дослід­ницьких робіт, експонування його на виставках. Якщо застраховане майно в разі настання страхової події ви­лучається з місця страхування з метою зменшення збитку, стра­ховий захист зберігається.

Стандартний термін укладення договору — один рік. Договір страхування набуває чинності після сплати страхувальником страхової премії (частини страхової премії), а закінчується у вказаний в полісі строк. Якщо договір укладається на термін, більший як один рік, він автоматично продовжується на наступний рік (тоді, коли однією із сторін не буде повідомлено в письмовій формі про його розірвання).

Франшиза.Договір страхування може передбачати франши­зу, яка встановлюється як певний відсоток від страхової суми за­страхованого майна або в абсолютній сумі. Франшиза розрахову­ється відповідно до страхової суми загалом або за окремими групами майна. Застосовування франшизи покликане: по-перше,підштовхнути страхувальника до прийняття заходів підвищеної безпеки; по-друге,обмежити випадки шахрайства під час укла­дення договору страхування.

Порядок укладення й ведення страхової угоди.

Договір страхування майна укладається на ос­нові:

- заяви про страхування в письмовій формі;

- баланс або довідку про фінансовий стан страхуваль­ника за останній рік;

- документи, що посвідчують право власності (розпорядження, користування) страхувальника на майно, яке підлягає страхуванню;

- копію договору застави майна (у разі страхування майна як предмета застави);

- опис майна та інші до­кументи за вимогою страховика.

Страховик зобов’язаний тримати в таємниці відомості про страхувальника та його майновий стан, та має право впродовж дії договору страхування перевіряти стан і вартість за­страхованого майна, відмовитися від виплати відшкодування за страховими випадками, безпосередньою причиною яких є по­рушення норм безпеки.

Страхувальник зобов’язаний у разі страхування особливо цінного майна, коштовного ка­міння, ювелірних та антикварних виробів, мисливської зброї, ко­лекцій, відеотехніки та ін. скласти разом із страховиком докладний опис майна звизначенням дати виготовлення, характерних ознак, паспортних даних, вартості (у вигляді додаткового договору), страхувальник не має права збільшувати ступінь ризику, повинен дотримуватись щодо застрахованого майна засобів безпеки, інформувати страховика про всі інші договори страхування щодо майна, яке страхується.

Страхова сума

Страхова сума щодо застрахованого об’єкта повинна відповідати його дійсній вартості й не перевищувати ринкову вартість аналогічного майна.

Для раніше виокремлених груп майна страхові суми визначаються:

§ для обладнання, машин, інвентарю згідно суми, необхідної для придбання майна аналогічного загиблому, за вирахуванням зношення;

§ для будівель і споруд — це вартість будівництва або зведення будівель і споруд повністю аналогічних зруйнованій з ура­хуванням місцевості, зношення та експлуатаційно-технічного стану знищеної (пошкодженої) будівлі, споруди.

§ для продукції та незавершеного виробництва, виходячи з витрат, які необхідно зробити страхувальнику для повторного виготовлення цих товарів (готових або незакінчених у процесі виробництва), але не вище ціни їх продажу.

§ для товарів, якими торгує страхувальник, а також сирови­ни, що придбана ним — за цінами, необхідними для їх закупівлі, але не вище ціни, за яку вони можуть бути продані на дату стра­хового випадку.

Страхові суми встановлюються окремо щодо кожного об’єкта або сукупності об’єктів, указаних у договорі страхування. Майно підприємства може бути застрахованим у повній вартості або за частковою вартістю (недострахування).

Страхова виплата

Обов’язки страхувальника в разі настання страхового випад­ку такі:

- страхувальник зобов’язаний без затримки, у встановлений у договорі строк, сповістити страховика або його представника в письмовій формі про настання страхового випадку;

- прийняти всі можливі заходи щодо запобігання, зменшення збитку або рятування застрахованого майна;

- надати страховику можливість проводити огляд пошкоджено­го майна, розслідування причин і розміру збитку, приймати участь у заходах щодо зменшення збитку й рятування застрахованого майна;

- за вимогою страховика повідомити йому в письмовій формі всю інформацію, необхідну для визначення розміру та причини пошкодження або знищення застрахованого майна;

- у разі знищення або пошкодження рухомого майна, облад­нання й товарів на складі — надати страховику опис пошкодже­ного, знищеного або втраченого майна. Витрати зі складання опису несе страхувальник;

- зберегти пошкоджене майно у тому вигляді, в якому воно опинилося через страховий випадок.

Страхувальник має право змінювати картину збитку лише, як­що це продиктовано розумінням безпеки, зменшенням розмірів збитку, за згодою страховика або по закінченні двох тижнів після повідомлення страховику про збиток.

Після отримання страховиком заяви страхувальника про стра­ховий випадок, страхова компанія направляє свого експерта для огляду місцезнаходження об’єкта страхування та складання стра­хового акта про пошкоджене або знищене майно. В акті зазнача­ється причина страхового випадку; наводяться відомості про знищене, пошкоджене майно та його залишки; попередньо роз­раховується розмір збитків.

Відшкодування підлягає сплаті після того, як будуть повністю встановлені причини та розмір збитку. Але умовами договору страхування може передбачатись авансова виплата, у розмірі та­кої суми збитку, яка вже визначена страховиком.

Страховик має право відстрочити виплату страхового відшко­дування через:

- сумніви в правомірності щодо отримання страхувальником» страхового відшкодування доти, поки не будуть подані необ­хідні докази;

- порушення органами внутрішніх справ кримінальної спра­ви проти страхувальника або його уповноважених осіб — до за­кінчення розслідування.

За умовами договору страхування страхувальник не має права відмовитися від майна, що залишилося після страхового випадку, а виплата страхового відшкодування здійснюється за вирахуван­ням вартості такого майна.

Страхове відшкодування виплачується страхувальнику в разі, повного знищення майна — у розмірі його дійсної вартості за ви­рахуванням вартості залишків, але не більше страхової суми.

У разі часткового пошкодження майна — у розмірі витрат на його відновлення. Витрати на відновлення становлять:

- витрати на матеріали та запасні частини для ремонту;

- витрати на оплату робіт з ремонту;

- витрати з доставки матеріалів до місця ремонту та інші ви­трати, необхідні для відновлення застрахованих об’єктів до того стану, в якому вони знаходилися безпосередньо перед настанням страхового випадку.

До витрат на відновлення страховики не включають: додатко­ві витрати, які викликані змінами або поліпшенням стану застра­хованого об’єкту (модернізація або реконструкція об’єкта); витра­ти, пов’язані з тимчасовим чи допоміжним ремонтом або віднов­ленням; інші витрати, не пов’язані зі страховим випадком.

Після страхової виплати до страховика переходять права, у межах сплаченої суми страхового відшкодування, які страхувальник або вигодонабувач мають щодо осіб, винних у спричиненні збитку. Якщо страхувальник або вигодонабувач отримав відшко­дування за збитком від третіх осіб, страховик сплачує лише різ­ницю між сумою, яку належить сплатити за умовами договору й сумою, отриманою страхувальником від третіх осіб.

Якщо договором не передбачено інше, не відшкодовуються збитки, що були наслідком:

а) військових дій, громадянської війни, народних заворушень, страйків, конфліктів; конфіскації, арешту, знищення або пошко­дження майна за розпорядженнями військових або громадських влад, дії мін, бомб та інших знарядь війни;

б) ядерного вибуху, радіації та радіоактивного забруднення;

в) навмисних дій або грубої необережності страхувальника, вигодонабувача;

г) спалаху, бродіння, гниття та інших природних властивостей застрахованих об’єктів;

ґ) обвалу будівель або їх частин, якщо руйнування не викли­кано страховим випадком;

д) крадіжки майна під час або безпосередньо після страхового випадку.

 

3. Страхування від перерв увиробництві внаслідок знищення або пошкодження майна.

Загальний розвиток

- У 1857 році англійська страхова компанія «Alsace» впровадила страхування від «бездіяльності» (одна з ранніх форм страхування доходу). У разі настання стра­хового випадку страхове відшкодування з додаткового договору (покриття втрати доходу) виплачувалось у тому самому розмірі, що й за основним полісом, який покривав майнові збитки.

- У 80-х роках XIX століття французькі страховики почали ак­тивно впроваджувати цей вид страхування. У 1899 році в євро­пейську практику ввійшов запропонований компанією «Людовік Маклелан Ман» британський варіант страхування втрати прибут­ку. Відповідальність страховика виникала внаслідок зниження оборотів підприємства через пожежу. Новий страховий продукт отримав назву «шомажне страхування».

- У 1911 році в Німеччині впроваджено перші класичні умови стра­хування від перерв у виробництві внаслідок пожежі та інших подій.

- У країнах колишнього СРСР страхування майна підприємства та страхування втрати його прибутку через перерву в виробницт­ві почало проводитися комплексно комерційними страховими компаніями лише на початку 90-х років минулого століття.

Загальні відомості

Метою цього виду страхування є захист підприємств та орга­нізацій від втрат, які вони несуть у зв’язку з неможливістю впро­довж певного часу здійснювати господарську діяльність унаслі­док настання страхових випадків, передбачених договором.

Причини збитків підприємства, наслідком яких є втрата при­бутку, можуть бути різні. Умовно їх можна поділити на:

- суспіль­но-політичні чинники (страйки, воєнні дії);

- аварії та пожежі;

- сти­хійні явища та несприятливі погодні умови;

- комерційні чинники - невиконання постачальником зобо­в’язань; відсутність договорів на поставку необхідних для вироб­ництва матеріалів тощо.

За су­часних умов в Україні поширеним стає страховий захист підпри­ємств від перерв у виробництві через пошкодження або знищення майна внаслідок пожежі, вибуху, стихійних явищ. Цей вид страху­вання є логічним доповненням до вогневого страхування.

Комплексне покриття дає змогу страховику зменшити витра­ти, пов’язані з визначенням збитку у разі виникнення страхових подій, оскільки обсяг страхової відповідальності страховика за цими видами страхування збігається.

Об’єкти страхування

Об’єктом страхування від перерв у виробництві є фінансові втрати під час зупинки, які включають:

§ поточні витрати страхувальника з продовження господарсь­кої діяльності в період вимушеної перерви у виробництві - це витрати, які він за будь-яких обставин продовжує нести в період перерви у виробництві, аби після відновлення майна, пошкодженого або знищеного внаслідок страхового випадку, якнайшвидше поновити перервану господарську діяльність:

- заробітну плату робітників і службовців;

- орендну плату;

- амортизаційні відрахування;

- податки та збори, які підлягають сплаті підприємством не­залежно від результатів своєї господарської діяльності (крім непрямих);

- відсотки по кредитах або інших залучених коштах;

- інші витрати (крім витрат на придбання сировини та матеріалів, які викорис­товуються в господарській діяльності страхувальника та штрафів, пені та інших штрафних санкцій, якщо вони безпосе­редньо не пов’язані зі застрахованою діяльністю).

§ втрату прибутку внаслідок перерви у виробництві - під втратою прибутку розуміють той очікуваний прибуток, який страхувальник отримав би від своєї господарської діяльності за період вимушеної перерви у виробництві.

Страхові випадки

Відповідальність страховика сплатити страхове відшкодуван­ня в страхуванні від перерв у виробництві виникає за наявності таких умов:

- пожежа або інша страхова подія, обумовлена договором;

- пошкодження або знищення майна через страхову подію;

- перерва в господарській діяльності підприємства внаслідок пошкодження або знищення майна.

Страхова сума

Страхова сума в страхуванні від перерв у виробництві внаслідок знищення або пошкодження майна визначається таким чином, щоб вона покривала недоотримання виручки в розмірі прибутку й поточних витрат страхувальника.

У страхуванні малих підприємств страхова сума встановлюється в такому розмі­рі, в якому визначається страхова сума зі страхування майна від вогню та інших небезпек.

Страхова сума може також установлюватись у розмірі, що до­рівнює показникам випуску продукції за попередній рік.

Загальні особливості.

Врожай не всіх культур підлягає обов'язковому страхуванню. У недержавних господарствах, яких переважна більшість, лише на добровільних засадах може бути застраховано врожай соняшнику, льону, картоплі, овочів, кормових культур, багаторічних насаджень.

За умови додаткового добровільного страхування може бути також розширено перелік страхових подій на об'єктах, що охоп­люються обов'язковим страхуванням.

Правила добровільного страхування визначені кожною стра­ховою компанією, яка отримала відповідну ліцензію на такий вид страхування.

Механізм застосування цього страхування близький до описа­ного вище порядку обов'язкового страхування врожаю сільсько­господарських культур. Проте тут ширший перелік сільськогос­подарських культур, врожай яких може бути застрахований, і більший перелік страхових подій. Це позначається й на страхо­вих тарифах, які значно вищі, ніж за обов'язкового страхування.

2. Об'єктом страхування тут є вартість втраченого врожаю пев­ної культури, яка визначається порівнянням врожайності цієї культури з гектара за поточний рік і середньої її врожайності за попередні п'ять років.

3. Страхові ризики:

- заморозку,

- ожеледі,

- вимерзання,

- граду або удару блискавки,

- земле­трусу,

- лавини,

- земельного зсуву,

- пожежі, бурі, урагану, бурану,

- зливи, повені,

- посухи (зневоднення земель), е

- пітофітійного роз­витку хвороб і розмноження шкідників рослин,

- протиправних дій осіб (крадіжки, хуліганські дії стосовно рослинницьких наса­джень, руйнування теплиць тощо).

Страховим випадкомвизнається завдання прямих збитків майновим інтересам страхувальника, пов'язаних з неотриманням або недоотриманням урожаю сільськогосподарських культур унаслідок однієї чи кількох зазначених вище подій, якщо вони передбачені договором страхування.

Настання несприятливих природних явищ (погодних умов), які перелічені вище, має бути підтверджене регіональними під­розділами Управління гідрометеорологічного центру Міністерст­ва екології та природних ресурсів.

Під повною загибеллю сільськогосподарських культур слід розуміти знищення чи пошкодження більш як 70 % рослин на ді­лянці, на якій спостерігалася дія страхових ризиків, зазначених у страховому договорі. Це має бути підтверджено відповідним ак­том, підписаним представниками страховика та страхувальника.

Винятки зі страхування. Подія, що мала місце, не може бути визнаною страховим випадком, якщо вона настала внаслідок:

- захворювань рослин, якщо їх поширення не визнане епіфітотією;

- вторинних хвороб;

- впливу ядерного вибуху, радіації чи радіоактивного зараження;

- техногенних аварій, будь-якого забруднення або зараження навколишнього середовища;

- воєнних дій, а також маневрів чи інших військових заходів; '*

- громадянської війни, народних заворушень, страйків, локау­тів, конфіскацій, арештів, націоналізації, терористичних актів; їй

- вилучення або знищення застрахованого майна за розпоря­дженням державних органів;

- невиконання (або часткового виконання) страхувальником умов і строків технологічної карти, інших агротехнічних правил і вимог агротехніки;

- невиконання (або часткового виконання) страхувальником рекомендацій страховика або уповноваженого ним експерта, пра­вил і приписів органів пожежного нагляду, енергонагляду, інших компетентних органів в зазначені строки;

- порушення страхувальником установлених правил зберіган­ня вогненебезпечних і вибухонебезпечних речовин і предметів чи інших правил експлуатації, визначених для інших категорій майна.

4. Договір страхуваннянабуває чинностіз миті надходження страхового платежу на поточний рахунок чи до каси страховика та діє до кінця строку збирання врожаю застрахованої сільсько­господарської культури, установленого для неї агротехнічними вимогами у відповідному регіоні, але не пізніше 20 дня, що йде за датою початку збиральних робіт відповідної сільгоспкультури, установленої чинними нормами.

5. Страхова сумавизначається як вартість майбутнього врожаю шляхом множення середньої врожайності в господарстві страху­вальника (для новостворених — середня урожайність в районі) за попередні п'ять років на площу посівів сільськогосподарських культур та вартість метричної одиниці (ц, т) врожаю відповідної сільськогосподарської продукції.

6. Страховий тарифдля кожної застрахованої сільськогоспо­дарської культури визначається актуарно.

Франшиза. За цим видом страхування встановлюється безу­мовна франшиза в відсотках від страхової суми щодо кожної за­страхованої сільськогосподарської культури.

7. Умови здійснення виплати страхового відшкодування.Для отри­мання страхового відшкодування страхувальник повинен надати страховику такі документи:

- заяву на виплату страхового відшкодування з посиланням на номер договору, докладним описом страхових випадків;

- договір страхування з усіма додатками;

- документи відповідних компетентних органів, які підтвер­джують факт та/чи причину настання ризиків;

- інші документи, необхідні для встановлення факту настання страхового випадку та розміру страхового відшкодування.

Після повідомлення про подію, що має ознаки страхового ви­падку, страховик за участю страхувальника та інших компетент­них осіб проводить огляд пошкоджених (загиблих) посівів і складає акт оцінювання збитку урожаю сільськогосподарської культури.

Підставою для виплати страхового відшкодування є страховий акт. Він оформлюється страховиком в 15-денний термін (врахо­вуються робочі дні) на підставі письмової заяви страхувальника і документів, що підтверджують факт настання страхового випад­ку, його причини та обставини, а також розмір збитків.

Розмір прямого збитку, завданого посівам застрахованих сільгоспкультур, визначається загалом щодо застрахованих площ як ча­стина запланованого врожаю, що втрачена внаслідок впливу страхо­вих ризиків, зазначених у договорі, й встановлена згідно з оціню­ванням збитку, зафіксованим в актах первинного та вторинного (пі­сля граду) огляду пошкоджених посівів, а також за результатами контрольного збирання чи визначення біологічної врожайності.

Розмір страхового відшкодування за кожною із застрахованих сільгоспкультур (СВ) обраховується в суті збитку, зменшеного на розмір франшизи, відповідно до формули:

СВ = (Вср - Вф) х S х Ц - ФБ,

де Вср — середня врожайність застрахованої сільгоспкультури за договором (ц/га); Вф — фактична врожайність застрахованої сільськогосподарської культури за договором (відповідно до ак­тів огляду пошкоджених посівів і результатів контрольного зби­рання, ц/га); 5— площа застрахованих посівів /-тої сільгоспкуль­тури (га); Ц — ціна відшкодування, що дорівнює узгодженій зі страхувальником вартості метричної одиниці врожаю, застрахо­ваної /-тої сільгоспкультури (грн/ц); ФБ — франшиза безумовна, встановлена для /-тої сільгоспкультури (грн).

У разі повної загибелі застрахованих сільськогосподарських культур розмір страхового відшкодування розраховується як різ­ниця між розміром страхової суми та розміром франшизи. При цьому дія договору страхування щодо загиблих застрахованих посі­вів припиняється після виконання страховиком своїх зобов'язань.

Якщо посіви визнані повністю загиблими, а страхувальник при­ймає рішення про збирання фактично сформованого на загиблій ді­льниці врожаю, із страхового відшкодування утримується вартість одержаної продукції згідно з її вартістю, вказаною в договорі.

Сума страхових виплат за кожну із застрахованих сільгосп­культур не може перевищувати страхову суму за відповідну сільськогосподарську культуру, вказану в додатку до договору страхування.

Виплата страхового відшкодування здійснюється страховиком упродовж 15-ти робочих днів з дня складання страхового акта.

Відмова у виплаті страхового відшкодування. Страховик має право відмовити у виплаті страхового відшкодування у випадках, передбачених законодавством України, а також у разі, якщо:

- страхувальник без поважних причин не повідомив страхо­вика про настання події, що має ознаки страхового випадку у встановлений договором термін та не представив необхідних до­кументів від компетентних органів чи не допустив представника страховика на місце події, що має ознаки страхового випадку, у зв'язку з чим не можна визначити причини і розмір збитку;

- страхувальник учинив навмисні дії, спрямовані на настання страхового випадку, або не вжив заходів, спрямованих на запобі­гання страхового випадку й зменшення розміру збитку;

- страхувальник повідомив свідомо неправдиві відомості про об'єкт страхування або факт настання страхового випадку;

- страхувальник у встановлені строки не розпочинав збиран­ня вирощеного врожаю;

- страхувальник суттєво порушив агротехнічні норми виро­щування сільськогосподарських культур або умови страхування, передбачені договором та правилами, що спричинило та зумови­ло виникнення збитків;

- страхувальник порушив рекомендації страховика або упов­новаженого ним експерта, правила та приписи органів пожежно-

- го нагляду, енергонагляду, інших компетентних органів, спрямо­вані на зменшення збитків;

- страхувальник не вжив заходів з урятування застрахованих сільгоспкультур під час і після страхового випадку, забезпечення збереження його залишків і запобігання їх подальшого пошко­дження;

- рішення про відмову у виплаті страхового відшкодування повідомляється страхувальнику в письмовій формі з мотивова­ним обґрунтуванням причин відмови в п'ятнадцятиденний термін з миті надходження всіх документів.

 

Страхове відшкодування

У разі настання страхового випадку страхувальник зобов'я­заний: упродовж 5 робочих днів з дня встановлення факту за­гибелі посівів озимих сільськогосподарських культур у письмовому вигляді заявити страховику про подію.

Страховик повинен упродовж 2 робочих днів після того, як стане відомо про настання події, яка може бути визнана страхо­вим випадком, ужити заходів щодо оформлення всіх необхідних документів для своєчасної виплати страхового відшкодування. Він зобов'язаний направити свого представника для огляду зни­щених посівів озимих сільськогосподарських культур, а також огляду полів під час та/або після проведення робіт з підсіву, пе­ресіву, культивації та/або дискування й складання відповідного протоколу огляду. У разі визнання події, унаслідок якої відбулася загибель застрахованих посівів озимих сільськогосподарських куль­тур, страховим випадком страховик має здійснити виплату стра­хового відшкодування відповідно до умов страхового договору.

Визначення розміру збитку й розрахунок страхового відшкоду­вання. У разі повної загибелі застрахованих посівів збиток визнача­ється для кожного поля (ділянки) в розмірі фактичних витрат стра­хувальника на посів і вирощування застрахованих озимих сільсько­господарських культур, але не більше суми, розрахованої, виходячи з планованого розміру витрат на 1 га. Під повною загибеллю посівів сільськогосподарських культур розуміють загибель 50 % і більше сходів озимих сільськогосподарських культур на конкретному полі після виходу із зими. Виплата здійснюється лише після проведення робіт з підсіву, пересіву, культивації та/або дискування.

Розмір страхового відшкодування визначається в розмірі зби­тку, розрахованого згідно з наведеним вище порядком за вираху­ванням франшизи, передбаченої для конкретного поля (ділянки).

Для отримання страхового відшкодування страхувальник зобов'язаний надати страховику:

- письмову заяву на виплату страхового відшкодування із до­кладним описом страхової події та розрахунком заявленої суми збитку;

- документи компетентних органів, що підтверджують факт та/або причину настання події з числа перерахованих у договорі, що стала причиною загибелі застрахованих посівів сільськогосподарсь­ких культур;

- акт загибелі застрахованих посівів озимих сільськогоспо­дарських культур;

- документи, що підтверджують проведення страхувальни­ком робіт з підсіву, пересіву, культивації та/або дискування озимих сільськогосподарських культур на пошкоджених ділян­ках посівів.

Підставою для виплати страхового відшкодування є страховий акт. Строк складання страхового акта — один робочий день після отримання всіх необхідних документів.

Страхове відшкодування виплачується впродовж 30 днів після оформлення та підписання страхового акта.

Виплата страхового відшкодування не здійснюється, якщо:

- загибель посівів озимих сільськогосподарських культур, щодо яких укладено договір, відбулася з вини страхувальника;

- страхувальник до огляду страховика й складання останнім відповідного акта, зорав загиблі посіви озимих сільськогосподар­ських культур, провів пересівання (підсів) або допустив на загиб­лих посівах випас худоби;

- страхувальник несвоєчасно повідомив про настання події, що призвела до настання страхового випадку й про настання страхового випадку без поважних на це причин;

- страхувальник грубо порушив агротехнічні норми вирощу­вання застрахованих сільськогосподарських к

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти