ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Тема 8. Управління інвестиціями

 

Поняття інвестиційного проекту. Етапи інвестиційного циклу. Види інвестиційних проектів. Попередня стадія розробки і аналізу проекту. Загальна послідовність розробки і аналізу проекту. Сутність аналізу комерційної реалізації проекту. Задачі технічного аналізу інвестиційного проекту. Складові фінансового аналізу інвестиційного проекту. Сутність економічного аналізу інвестиційного проекту. Сутність і складові елементи інституційного аналізу інвестиційного проекту.

Структура і характеристика необхідних інвестицій. Джерела фінансування інвестицій. Складання графіків повернення довгострокових кредитів.

Загальна характеристика методів оцінки ефективності інвестиційних проектів. Метод дисконтованого періоду окупності. Метод чистого сучасного значення (NPV-метод). Вплив інфляції на оцінку ефективності інвестицій. Внутрішня норма прибутку (IRR). Порівняння NPV та IRR методів. Прийняття рішення за критерієм найменшої вартості.

 

Змістовий модуль 3. Антикризовий фінансовий менеджмент на підприємстві.

Тема 9. Управління фінансовими ризиками

 

Ризик як економічна категорія. Види ризиків. Дерево вірогідностей. Основні показники оцінки ризиків. Очікувана норма доходності (ERR). Середньоквадратичне відхилення. Середня норма доходності. Коефіцієнт варіації.

Сутність ризик-менеджменту. Функції об’єкта і суб’єкта управління. Основні правила ризик-менеджменту. Розрахунок коефіцієнту ризику. Вибір оптимального варіанту вкладення капіталу за коефіцієнтом ризику.

Правила стратегії ризик-менеджменту. Варіанти прийняття рішень про вкладення капіталу.

Заходи запобігання ризику. Методи зниження ступеня ризику. Складові частини ризику.

 

Тема 10. Аналіз фінансових звітів

 

Основні поняття фінансового аналізу. Характеристика форм фінансової звітності. Горизонтальний та вертикальний аналіз фінансової звітності підприємства. Заходи усунення впливу інфляції на результати горизонтального і вертикального аналізу.

Система фінансових коефіцієнтів. Показники операційного аналізу. Показники операційних витрат. Показники ефективності управління активами. Показники ліквідності. Показники прибутковості (рентабельності). Показники структури капіталу. Показники обслуговування боргу. Ринкові показники.

 

Тема 11. Внутрішньо фірмове фінансове прогнозування і планування

Поняття та основні методи фінансового прогнозування.

Поняття фінансового планування. Логічна послідовність процесу планування на підприємстві. Етапи фінансового планування. Основні принципи фінансового планування. Суть та основні положення ситуаційного аналізу.

Методичні засади короткострокового фінансового планування. Технологія короткострокового фінансового планування. Сутність і складові елементи прогнозування додаткових фінансових потреб.

Структура бюджету підприємства. Характеристика окремих бюджетів підприємства. Технологія складання бюджету підприємства. Контроль за виконанням бюджету підприємства.

 

Тема 12. Антикризове фінансове управління на підприємстві

 

Поняття банкрутства. Зовнішні й внутрішні причини банкрутства.

Критерії банкрутства підприємств Росії. Критерії банкрутства підприємств у країнах із розвинутим ринком. Критерії оцінки ймовірності банкрутства вітчизняних підприємств. Проблеми фінансового оздоровлення підприємств.

Поняття фінансової кризи. Етапи фінансової кризи. Симптоми фінансової кризи.

Поняття фінансової санації. Мета фінансової санації. Програма санації. Складові бізнес-плану фінансового оздоровлення.

Можливі ініціатори санації. Заохочувальні стимули до участі у фінансовому оздоровленні підприємства. Функції механізму санації підприємства. Обов’язки розпорядника майна. Головні передумови прийняття рішення про санацію. Порядок використання мирової угоди. Шляхи здійснення санації. Етапи процедури банкрутства. Шляхи участі боржників у фінансовій санації.


Розподіл балів, які присвоюються СТУДЕНТАМ

Оцінювання знань студентів з дисципліни «Фінансовий менеджмент» здійснюється на основі результатів поточного модульного контролю і підсумкового контролю знань.

Оцінювання знань студентів здійснюється за 100-бальною шкалою, а саме: завдання поточного контролю оцінюються в діапазоні від 0 до 60 балів, іспит - в діапазоні від 0 до 40 балів.

  Практичні заняття Самостійна робота Модульний контроль ІНДЗ Іспит Разом
  Модуль І Модуль І
  ЗМ1 ЗМ2 ЗМ3 ЗМ1 ЗМ2 ЗМ3
  Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т Т
  - - - -

 

 


Переведення даних 100-бальної шкали оцінювання в національну шкалу та шкалу за системою ECTS здійснюється в такому порядку:

Оцінка за шкалою ВНЗ Оцінка при підсумковому контролі у формі екзамену Оцінка при підсумковому контролі у формі заліку Оцінка за шкалою ECTS
90-100 5 (відмінно) Зараховано А (відмінно) Відмінне знання матеріалу лише з незначною кількістю помилок
80-89 4 (добре) В (дуже добре) Вище середнього стандарту, але з деякими поширеними помилками
70-79 С (добре) Загалом добрі знання, але з помітними помилками
60-69 3 (задовільно) D (задовільно) Пристойно, але із значними недоліками
50-59 Е (достатньо) Відповідає мінімальним вимогам
21-49 2 (незадовільно) з можливістю повторного складання Не зараховано FX Недостатньо: необхідно доопрацювати і повторно скласти залік чи екзамен
0-20 2 (незадовільно) з обов’язковим повторним курсом F  

Максимальна кількість балів, яку студент може отримати під час іспиту становить 40 балів, але якщо студент набирає на іспиті від 0 до 11 балів, йому виставляється 0 балів.

Студент, який за результатами поточного контролю знань, вмінь та навичок, занесеними викладачем у відомість обліку поточної і підсумкової успішності, набрав менше ніж 31 бали, не допускається деканом факультету до іспиту.


Методичні рекомендації до

самостійної роботи СТУДЕНТІВ

Модуль1 Теоретико-практичні основи фінансового менеджменту

Змістовий модуль 1. Теоретичні засади фінансового менеджменту

Тема 1. Теоретичні та організаційні основи фінансового менеджменту
Мета заняття: поглибити, систематизувати та закріпити знання про сутність фінансового менеджменту, етапи реалізації фінансової політики та стратегічні й тактичні цілі фінансового менеджменту.

Питання для самостійного вивчення

 

1. Основні напрямки фінансового менеджменту

2. Етапи реалізації фінансової політики

3. Стратегічні й тактичні цілі фінансового менеджменту

 

Методичні рекомендації

 

При розгляді першого питання слід розкрити сутність таких основних напрямків фінансового менеджменту:

· формування активів (розрахунок реальної потреби за видами активів і визначення їх суми, виходячи з обсягів діяльності підприємства);

· формування фінансової структури капіталу (визначення загальної потреби в капіталі, вивчення й аналіз альтернативних джерел формування фінансових ресурсів підприємства);

· управління оборотними активами (аналіз і прогнозування тривалості оборотних циклів робочого капіталу); управління необоротними активами (забезпечення ефективного використання основних засобів); управління інвестиціями (формування напрямків інвестиційної діяльності підприємства, оцінка реальних проектів);

· управління формуванням власних фінансових ресурсів (визначення потреби у власних фінансових ресурсах для реалізації фінансової стратегії підприємства, підвищення розміру чистого прибутку);

· управління залученими фінансовими ресурсами (визначення вартості залучених коштів, оптимізація співвідношення короткострокової та довгострокової заборгованості);

· управління фінансовими ризиками (визначення складу основних фінансових ризиків, їх оцінка, формування заходів по їх мінімізації та страхуванню).

Розкриваючи друге питання, слід розглянути три етапи реалізації фінансової політики на підприємстві:

1) визначення мети і цілей фінансової політики;

2) створення фінансового механізму;

3) побудова системи управління.

Перший етап визначає фінансову стратегію підприємства (формування довгострокових цілей фінансової діяльності) і залежить від особливостей здійснення фінансового менеджменту.

Другий етап реалізації фінансової політики полягає у створенні відповідного, адекватного фінансового механізму. Даний етап залежить від використання елементів фінансового механізму, його форм і методів формування, організації фінансів підприємств, ринку цінних паперів, а також від створеного правового поля в державі та від поєднання директивного і регулюючого видів фінансового механізму. Фінансовий механізм - це найбільш динамічна частина фінансової політики, його зміни відбуваються з вирішенням різних тактичних задач, він відразу реагує на всі зміни, які відбуваються у суб'єктів фінансових відносин.

Третій етап вирішує основну задачу фінансового менеджменту – побудову ефективної системи управління фінансами, тобто створення відповідної фінансової служби підприємства.

Розглядаючи третє питання, слід зазначити, що стратегію діяльності підприємства визначають як узагальнюючий план управління, який орієнтовано на досягнення основних цілей підприємства шляхом виявлення та реалізації довгострокових конкурентних переваг на даному ринку. Стратегічні цілі фінансового менеджменту можна ранжувати наступним чином:

· запобігання банкрутству та великим фінансовим втратам; зростання обсягів виробництва та реалізації за рахунок залучення нового "дешевого капіталу", пошук нових напрямків його вкладання;

· підвищення рентабельності капіталу, його здатності до самозростання;

· максимізація ціни підприємства.

До тактичних задач фінансового менеджменту в сучасних умовах відносять забезпечення необхідними обсягами грошових коштів, забезпечення рентабельності продаж та можливостей самозростання капіталу тощо.

 

Питання для самоконтролю

1. Що розуміють під фінансовим менеджментом?

2. За яких передумов було сформовано фінансовий менеджмент як науку?

3. Які теорії послужили основою науки про фінансове управління?

4. Розкрийте основні складові системи фінансового менеджменту підприємства.

5. Які задачі вирішуються системою фінансового управління?

6. Назвіть об’єкти і суб’єкти фінансового менеджменту.

7. У чому полягають функції фінансового управління?

8. Назвіть основні складові фінансової політики підприємства.

9. Охарактеризуйте етапи реалізації фінансової політики.

10. Побудуйте типову схему фінансової служби підприємства.

11. Скласти словник термінів, понять:

·управління фінансами;

·фінансовий менеджмент;

·об’єкт управління;

·суб’єкт управління;

·етапи процесу управління;

·мета фінансового менеджменту;

·задачі фінансового менеджменту;

·фінансова політика підприємства.

 

Тести

 

1. Головною метою фінансового менеджменту є:

 

а) одержання найбільшого прибутку від інвестиційних вкладень;

б) винайдення балансу між ризиком і прибутковістю;

в) максимізація вартості компанії або її акцій.

 

2. До суб’єктів фінансового менеджменту не належить:

 

а) державні фінансові інститути;

б) власник компанії;

в) фінансові відносини між підприємствами;

г) фінансова служба підприємства.

 

3. До об’єктів фінансового менеджменту підприємств належить:

 

а) фінанси та фінансова діяльність підприємства;

б) інвестиційна і податкова політика держави;

в) регіональна фінансова політика.

 

4. До характеристик фінансового обліку не належить наступна:

 

а) призначений для зовнішніх користувачів;

б) являє собою базу для аналізу «Витрати-Обсяг-Прибуток»;

в) являє собою базу для проведення фінансового аналізу.

 

5. До характеристик управлінського обліку не належить наступна:

 

а) має законодавчо регламентовану форму представлення інформації;

б) являє собою базу для аналізу «Витрати-Обсяг-Прибуток»;

в) призначений для внутрішніх користувачів.

 

6. Виберіть найбільш повне визначення фінансової політики:

 

а) інвестиційна і кредитна політика;

б) політика фінансування операційної діяльності підприємства;

в) спосіб організації і використання фінансових відносин.

 

7. В основі теорії портфелю лежить основне правило:

 

а) не можна вкладати кошти у ризикові цінні папери;

б) не можна вкладати кошти в активи одного виду;

в) купуючи цінні папери, слід оцінювати їхній рівень доходності і ризику.

 

 

Література

[8, 9, 12, 16, 20, 22]

 


© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти