ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Збудник – гриб Cladosporium cucumerinum (класс Deuteromycetes, порядок Hyphomycetales ).

Загрузка...

Вражає плоди, рідше листя і стеблі огірка у захищеному і відкритому ґрунті. Зазвичай проявляється у другій половині літа, коли вночі при різкому зниженні температури до 15 – 17 0 підвищується вологість повітря, з’являється роса.

На плодах утворюються водянисті округлі плями, швидко збільшуються до 4 – 5 мм в діаметрі. Плями заглиблюються, утворюють язвочки з яких виступають жовті ( студеністі) краплі. Ці краплі твердіють і легко відриваються від язвочки. В умовах високої вологості на язвочках утворюється сіро-зелений оксамитовий наліт конідіального плодоношення гриба. Молоді плоди стають кривими деформованими і припиняють ріст.

На литтях з’являються округлі бурі плями з більш світлим центром і світлою облямівкою навколо плями. Це відрізняє оливкові плямистість від антракноза і бактеріоза.

Збудник зберігається на рослинних залишках, у ґрунті, дерев’яних конструкціях, а також на поверхні насіння.

Заходи боротьби. У відкритому ґрунті: вирощування стійких сортів; сівозміна ( плодозміна ); глибока зяблева оранка; обробіток бордоською рідиною при перших проявах хвороби; знищення уражених рослин; дезінфекція теплиць; знищення уражених рослинних залишків; дотримання оптимальних режимів температури (16-170) і вологості повітря (80-85 %) в теплицях.

 

АСКОХІТОЗ

Збудник – гриб Ascochyta cucumis. Дуже небезпечне захворювання дорослих рослин огірка в період плодоношення. Проявляється у відкритому ґрунті. Уражує листя і стеблі, рідше плоди.

Починається захворювання у вузлах стеблин. Уражене місце підсихає, чорніє – це пікніди. Далі розповсюджується на стебла у вигляді сухих плям видовженої форми, які згодом вкриваються чорними крапками – пікніками. В уражених місцях часто з’являються тріщинки з крапельками ексудата світло-коричневого кольору і стеблі ніби розм’ягшуються.

При уражені прикореневої частини стебла,при перезволоженні грунту, рослина гине. При уражені лисків – плями крупні жовто-бурі, згодом світлішають, вкриваються пікнідами і відмирають. Черешки засихають і листя обвисають. Уражені плоди – чорніють, засихають або розм’ягшуються, як при мокрій гнилі.

Інфекція зберігається на рослинних залишках, у ґрунті, на насінні, в теплицях.

Сприяє розповсюдженню хвороби висока вологість, надлишок азотних добрив, порушення оптимальних умов вирощування в результаті чого рослини ослаблені.

КОРЕНЕВІ ГНИЛІ

Кореневі гнилі поширені скрізь і виявляються як у закритому, так і у відкритому ґрунті, уражуючи молоді й дорослі рослини огірків, динь і кавунів. При цьому листки в'януть, а рослини випадають.

Виникненню кореневої гнилі сприяє ослаблення рослин за несприятливих температурних і ґрунтових умов (підвищена вологість, утворення кірки та ін.). Хвороба особливо сильно проявляється в теплицях в умовах гідропоніки.

Стебла й корені розсади буріють і потоншуються. Сім'ядолі й молоді листки в'януть, внаслідок чого рослини поникають і випадають. Часто таке випадання буває вогнищами і його називають noляганням сіянців.

На уражених більш дорослих рослинах листки жовтіють і поступово в'януть, починаючи з нижніх. На нижніх частинах стебла і коренях буріє кора,кореневої мички немає, стебло розмочалюється.

Збудниками хвороби можуть бути недосконалі гриби родів Fusarium, Rhizoctonia, Sclerotiniaта ін. Вони ведуть напівсапрофітний спосіб життя в ґрунті, а при ослабленні рослин, при великому поливі або випаданні: рясного дощу й зниженні температури ґрунту до 17—18° оселюються на них і викликають кореневі гнилі. Останні на більш дорослих рослинах зумовлюють різке зниження врожаю і передчасну загибель рослин.

Заходи боротьби. Додержання правильної сівозміни.У парниках і теплицях уникати надмірного поливу рослин, не допускати утворення ґрунтової кірки. Своєчасне провітрювання і додержання нормальної температури.

Дезинфекція парників і теплиць, заміна і знезаражування ґрунту в них.

На зрошуваних ділянках відкритого ґрунту додержання правильних строків і норм поливу.

ФУЗАРІОЗНЕ В'ЯНЕННЯ

Хвороба проявляється на сходах і дорослих рослинах динь, кавунів та огірків. У сходів в'януть сім'ядолі, загнивають корені або основи стебел, внаслідок чого спостерігається масове випадання рослин.

Уражені дорослі рослини спочатку частково недорозвиваються, а потім зовсім в'януть. На зрізі стебла і кореня добре видно побуріння судин. Інколи рослини гинуть за одну ніч.

Збудником хвороби є недосконалий гриб Fusarium oxysporum f. niveum порядку Acervulales. Міцелій гриба білий або рожевий. При незмінній культурі гарбузових гриб нагромаджується в ґрунті, де живе сапрофітно. Зараження відбувається через кореневу систему внаслідок проникнення міцелію крізь кореневі волоски або дрібні поранення.

Після проникнення в рослину міцелій концентрується в судинах, зумовлюючи закупорку й інтоксикацію їх, чим і пояснюється в'янення рослин.

Розвитку хвороби сприяє понижена температура ґрунту (16 — 18°) і низька вологість (15%).

Гриб зберігається в ґрунті у формі склероціальних утворень і хламідоспор, які утворюються з грибниці.

Заходи боротьби. Додержання правильної сівозміни з повторним вирощуванням гарбузових на одному й тому самому полі через 4—5 років.

Вирощування стійких сортів.

БАКТЕРІАЛЬНІ ХВОРОБИ.

БАКТЕРІОЗ ОГІРКІВ

Поширений скрізь при вирощуванні культури у відкритому й закритому ґрунті..

Проявляється на всіх надземних органах огірків протягом вегетації.

На краях і посередині сім'ядоль утворюються округлі темно-зелені маслянисті плями, які швидко коричневіють і засихають. Внаслідок ураження сім'ядоль сходи рослин випадають.

На листках бактеріоз проявляється у вигляді кутастих темно-зелених або коричнюватих плям, які розміщуються між жилками, тому інколи цю хворобу називають кутастою плямистістю. У вологу погоду і коли є роса ці плями мають маслянистий вигляд, а з нижнього боку виявляється жовтувата слизиста рідина, кутасті плями підсихають, уражена тканина кришиться і випадає, внаслідок чого листки стають дірчастими. На черешках листків і стеблах утворюються коричнюваті довгасті плями, що призводить до обпадання листків або припинення росту рослин.

На плодах, уражених бактеріозом, утворюються неглибокі круглі темнозелені виразки, в яких у вологу погоду добре помітні краплини каламутної рідини. У молодих плодів уражена тканина не розростається і вони набирають потворної форми. При великій вологості, особливо в умовах теплиць, бактеріоз викликає розм'якшування і загнивання плодів. Збудником хвороби є бактерії Рseudomonas lachrymans, які вважаються вузькоспеціалізованим видам, що уражує огірки. Бактерії Ps. achrymans f. melonis уражують диню.

При ураженні плодів бактерії можуть проникати всередину оболонки насіння, цим пояснюються прояви хвороби на сходах.

На уражених органах рослин на поверхні ґрунту бактерії добре перезимовують. Заорані восени хворі листки згнивають, а бактерії в них гинуть.

Під час вегетації рослин збудник хвороби разом з шматочками ураженої тканини листків поширюється вітром вітром, комахами й краплинками дощу. Хвороба дуже посилюється в дощову теплу погоду і при випаданні великих рос. Бактерії проникають у рослини через продихи і дрібні поранення шкірочки.

Оптимальна температура розвитку бактерій 25—27°, хоча вони можуть розвиватись і при температурі від 1 до 35°. За оптимальних умов розвитку бактерій інкубаційний період хвороби триває 4— 5 днів.

Шкідливість бактеріозу дуже велика. Внаслідок ураження надземної маси рослини недорозвиваються, погіршується асиміляційна діяльність листків, а отже, знижується інтенсивність утворення плодів. Уражені плоди втрачають товарні якості.

Заходи боротьби. Збирання насіння тільки із здорових плодів.

Протруювання насіння.

При з'явленні перших ознак хвороби обприскування рослин 0,75%-ною бордоською рідиною. Повторне обприскування провадять у разі потреби.

Спалювання післязбиральних решток і оранка поля плугом з передплужником.

Посіви огірків не слід розміщувати поряд з ділянками, де цю культуру вирощували в минулому році.

Очищення теплиць і парників, дезінфекція дерев'яних, частин їх розчином формаліну, під час росту рослин часте провітрювання.

ВІРУСНІ ХВОРОБИ

Відомо багато вірусних захворювань гарбузових культур. Найпоширеніші з них звичайна вірусна мозаїка й англійська огіркова мозаїка.

Звичайну огіркову мозаїкузареєстровано на всіх гарбузових культурах. Крім того, вона проявляється на помідорах, осоті польовому, фізалісі та інших рослинах різного віку. Сім'ядолі сходів жовтіють, а на молодих листках з'являється крапчастість. Потім листки зморщуються, ріст рослин уповільнюється і вони часто гинуть.

На більш дорослих рослинах спостерігається хлоротичність і відмирання окремих ділянок листків. Зменшується кількість жіночих квіток, а плоди стають світло-зеленими. На світлому фоні їх видно темно-зелені бородавки.

Збудник хвороби — Cucumis virus 1, який передається від рослини до рослини різними видами попелиці. Зберігається вірус у тканинах бур'янів, а також у насінні.

Англійську огіркову мозаїкувиявлено на всіх гарбузових, крім гарбуза. Симптоми її багато в чому подібні до симптомів звичайної огіркової мозаїки. Тільки на плодах не утворюються бородавки, а інколи з'являються світло-зелені або жовті смуги.

Збудник — Cucumis virus 2, який не переноситься, комахами, зате легко передається з соком. При висушуванні уражених рослин він не інактивується, у видавленому соці зберігає інфекційність протягом року і гине при температурі 90—95°.

Англійська мозаїка може передаватись із насінням і зберігатися в післязбиральних рештках рослин.

Для рослин відкритого ґрунту серйозним джерелом інфекції обох мозаїк можуть бути вегетуючі уражені рослини в теплицях протягом зими і весни.

Заходи боротьби. Збирання насіння із здорових плодів на неуражених ділянках.

Просторова ізоляція (300—500 м) посівів відкритого ґрунту від теплиць і парників.

Видалення з теплиць одиничних уражених рослин і систематична боротьба з попелицею.

Температура в теплицях має бути не нижче 20°, оскільки при зниженні її посилюється розвиток мозаїки.

Питання для самоконтролю

1. Найпоширеніши грибні хвороби гарбузових культур.

2. Найпоширеніши бактеріальні хвороби гарбузових культур.

3. Найпоширеніши вірусні хвороби гарбузових культур.

4. Симптоми ураження, період прояву та джерела інфекції борошнистої роси.

5. Симптоми ураження, період прояву та джерела інфекції несправжньої борошнистої роси.

6. Симптоми ураження, період прояву та джерела інфекції антракноза.

7. Симптоми ураження, період прояву та джерела інфекції бурої плямистості.

8. Симптоми ураження, період прояву та джерела інфекції аскохітоза.

9. Симптоми ураження, період прояву та джерела інфекції кореневої гнилі.

10. Симптоми ураження, період прояву та джерела інфекції фузаріозного в’янення.

11. Симптоми ураження, період прояву та джерела інфекції бактеріозу огірків. мозаїки.

12. Симптоми ураження, період прояву та джерела інфекції огіркової мозаїки.

 

 

Література

 

1. Дементьева М.И. Фитопатология. - 3-є изд. -М.: Агропромиздат, 1985. -397 с.

2. Пересипкін В.Ф. Сільськогосподарська фітопатологія. -К.: Аграрна освіта, 2000.-415 с.

3. Попкова К.В. Общая фитопатология. -М.: Агропромиздат. 1989. - 399 с.

4. Родигин М.М. Общая фитопатология. - М.: Агропромиздат, 1978. - 361с.

5. Марков І.Л. Практикум із сільськогосподарської фітопатології. -К.: Урожай, 1998.-270 с.

6. Определитель болезней растений /М.К.Хохряков, Т.Л.Доброзракова, К.М. Степанов -3-є изд., испр. - юЖ Изд-во «Лань», 2003. - 592 с.

7. Инфекционньїе болезни растений: физиологические и биохимические основьі /Пер. с англ. Л.Л.Великанова. -М.: ВО «Агропромиздат», 1985. -367 с.

 

Загрузка...

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти