ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ТЕМА 8. Правочини як підстава виникнення, зміни або припинення цивільних правовідносин.

Практичне заняття №1 – 2 год.

Завдання 1

Гаєва подарувала племінниці будинок, належним чином оформила договір дарування. Через декілька місяців Гаєва звернулася до суду з позовом до племінниці про визнання недійсним договору дарування, посилаючись на те, що, підписуючи договір, вона не розуміла значення укладеного договору в силу неграмотності і похилого віку (83 роки). Будинок вона подарувала племінниці за умови, що та буде за нею доглядати. Однак після оформлення договору племінниця з чоловіком перестали за нею доглядати, виганяли з будинку, били.

Суд дійшов до висновку, що складений договір не є безоплатним і тому не є договором дарування. Тому, на думку суду, внутрішня воля учасників правочину не відповідала її зовнішньому прояву.

Яка підстава дійсності правочину була порушена у даному випадку? Яким буде рішення суду?

Завдання 2

К. звернувся до суду з позовом до громадянки О. про стягнення з неї 200 грн. і пояснив, що переказав поштою цю суму відповідачці згідно з її проханням позичити гроші. На підтвердження укладення договору К. подав поштову квитанцію про переказ.

Відповідачка стверджувала, що 200 грн. були переказані їй на рахунок погашення боргу згідно з договором купівлі-продажу, який колись був укладений між нею і К.

Що може служити підтвердженням факту укладання правочину позички? Як вирішити цю справу?

Завдання 3

Ж. стверджувала, що вона, коли прийшла на роботу до інституту 10 березня 2004 р., здала своє пальто в гардероб і, як часто робила, не взяла номерок. Коли ж прийшла отримувати пальто, виявилось, що його немає в гардеробі. Оскільки інститут відмовив Ж. у виплаті вартості вкраденого пальта, вона звернулася в суд з позовом до інституту.

Представник інституту в суді пояснив, що інститут не повинен відшкодовувати позивачці шкоду, оскільки вона не може пред’явити номерок, який свідчить про здавання пальта в гардероб. Ж. наполягала на своїй вимозі і стверджувала, що співробітники можуть підтвердити здавання пальта на зберігання в гардероб інституту.

Яка форма встановлена для правочинів зберігання речей в гардеробах організацій? Чи є правомірною вимога Ж. ?

 

Завдання 4

К. та С. вирішили укласти договір купівлі-продажу автомобіля. Звернувшись до нотаріуса за посвідченням правочину, вони дізналися, що розмір державного мита, яке їм доведеться сплатити, становить 1 % від суми договору, і відмовились від її укладення. Знайомий студент-юрист порадив К. видати С. довіреність на право користування та розпорядження автомобілем, за посвідчення якї стягується сума державного мита у розмірі 0,3 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян, а фактично провести операцію з купівлі-продажу.

Дізнавшись про укладення такого правочину, прокурор району звернувся до суду із заявою про визнання його недійсним.

Чи є підстави для задоволення заяви прокурора і якщо так, то які, на вашу думку, будуть правові наслідки?

Завдання 5

За рішенням райвиконкому та договором майнового найму Г. користувався гаражем, використання якого було за договором обумовлено цільовим призначенням − зберігання власного автомобіля.

Через деякий час Г. продав автомобіль, переселився в іншу частину міста, тому райвиконком звернувся до суду з позовом про визнання договору майнового найму недійсним.

Вирішіть справу.

Завдання 6

Громадянки Вагнер та Мойсеєва одержали в подарунок від своїх співробітників шість білетів грошово-речової лотереї. Вони поділили квитки порівну. При цьому, кожна написала на білетах іншої, що передає їх на знак дружби. У присутності співробітників вони домовилися, що коли на якийсь білет випаде виграш, то він буде розділений між ними навпіл.

Після проведення тиражу грошово-речової лотереї з’ясувалося, що на один з білетів, що знаходилися у Мойсеєвої, випав виграш − автомобіль Запорожець − 968. Вагнер запропонувала Мойсеєвій реалізувати автомобіль за ринковою ціною, а отримані гроші поділити навпіл. Мойсеєва, враховуючи різкі заперечення чоловіка, відмовила Вагнер, стверджуючи при цьому, що їхня приятельська домовленість не зобов’язує її юридично ділитися виграшем.

Чи має юридичне значення домовленість між Вагнер і Мойсеєвою? Чи можуть домовленості подібного роду породжувати цивільно-правові наслідки?

Уміння, які мають бути вироблені, та навички, які мають бути напрацьовані під час заняття: орієнтуватися в чинному цивільному законодавстві щодо регулювання цивільних правовідносин; аналізувати юридичні факти, які є підставами зміни та припинення цивільних правовідносин; правильно застосовувати норми цивільного права до конкретних життєвих ситуацій.

Перелік процесуальних та службових документів, які складаються під час вивчення теми:відзив на позовну заяву.

Рекомендована література до Теми 8: 1.1.; 1.3.2.;2.2.-2.5.; 2.9.; 2.11.;2.12.; 3.4.; 3.5.; 3.9.; 3.13.; 4.1.-4.22.; 5.1.; 5.9.; 5.12.; 5.19.; 5.24.; 5.33.; 5.37.; 5.47.; 5.49.

ТЕМА 10. Строки та терміни. Позовна давність.

Практичне заняття №1 – 2 год.

Завдання 1

17 квітня А. придбала в універмазі зимові чоботи. Через деякий час до неї в гості прийшла подруга і переконала її в тому, що чоботи такого фасону вже вийшли з моди і їй слід поміняти чоботи на іншу пару. 4 травня А. З’явилася в універмазі і попросила обміняти придбані чоботи на чоботи іншого фасону. Однак працівники універмагу відмовились це зробити, пославшись на пропуск А. встановленого Законом України “Про захист прав споживачів” 14-денного строку.

А. наполягала на своїх вимогах вказуючи на те, що: а) 26 квітня і 3 травня були вихідні дні; б) 1і 2 травня були святкові дні; в) з 19 по 23 квітня вона була хвора, що підтверджується довідкою лікаря. Крім того, на думку А., не може йти мова про пропуск вказаного строку, оскільки його обчислення має починатися з настанням зимового періоду.

Проаналізуйте доводи сторін і вирішіть спір.

Завдання 2

20 червня 2010 р. між акціонерним товариством і приватним підприємством було укладено договір поставки, за яким АТ зобов’язувалося поставити продукцію в повній комплектності до 1 листопада 2010 р. Поставка, за умовами договору, здійснювалась окремими частинами комплекту. 28 серпня 2010 р. за однією з відправок було встановлено недостачу частини комплекту, про що було складено акт.

Приватне підприємство 11 жовтня 2013 р. звернулося з позовом до суду про відшкодування заподіяних йому збитків, оскільки акціонерне товариство не покрило встановленої недостачі і продукція була поставлена некомплектною.

У судовому засіданні АТ заперечувало проти позову за пропуском позовної давності, оскільки з моменту початку її перебігу минуло 3 роки і півтора місяця.

Вирішіть спір.

 

Завдання 3

5 березня 2009 р. між Л. та М. було укладено договір позики, за яким Л. повинен був повернути борг до 5 жовтня 2009 р., а у випадку прострочення − сплатити неустойку в розмірі 20 % вартості боргу. У встановлений строк борг не було повернуто.

10 квітня 2010 р. М. направив Л. листа, в якому просив відстрочити сплату боргу до 10 липня 2010 р., на що Л. дав згоду. У червні 2010 р. М. було призвано на строкову військову службу в іншу область. Після демобілізації 12 вересня 2011 р. М. додому не повернувся і залишився на постійне місце проживання за місцем проходження служби. Дізнавшись від родичів адресу М., Л. направив 10 липня 2013 р. о 23.30 переказним листом позовну заяву в суд за місцем проживання М. Лист було отримано адресатом 20 липня 2013 р. У позові Л. просив стягнути з М. суму боргу і неустойку.

Суд відмовив у задоволенні позову на підставі пропуску позовної давності.

Дайте правову оцінку діям Л., М. та суду.

 

Завдання 4

Л. за проханням свого знайомого І. надав йому у тимчасове користування до першої вимоги свій автомобіль, оформивши 16 грудня 2008 р. відповідну довіреність. 10 травня 2009 р. Л. у письмовій формі звернувся до І. з вимогою повернути автомобіль, однак через 2 дні Л. у зв’язку з важкою хворобою помер.

Дружина Л. знала, що автомобіль її чоловікові не було повернуто, і ніяких дій у зв’язку з цим не вчиняла. 20 грудня 2012 року І. з власної ініціативи повернув автомобіль дружині Л., але через кілька днів заявив, що, оскільки дружиною Л. пропущено позовну давність, він повернув автомобіль помилково. На цій підставі звернувся з вимогою до дружини Л. передати йому автомобіль, інакше він витребує його через суд.

Дайте юридичну оцінку ситуації.

Завдання 5

У серпні 2000 року Кравченка підвозив до роботи його друг Ткачов на особистому автомобілі. Але під час руху Ткачов не справився з керуванням і врізався у стовп, в наслідок чого Кравченко отримав тілесні ушкодження, які призвели до стійкої втрати їм працездатності. Кравченко був вимушений перейти на іншу менш оплачувану роботу. Враховуючи приятельські відносини з Ткачовим, претензій в його адресу не робив.

У вересні 2004 року Кравченко посварився з Ткачовим і звернувся до суду з позовом, про відшкодування шкоди заподіяної здоров'ю за весь час з моменту аварії. Чи сплив строк позовної давності? Має право суд задовольнити вимогу Кравченка?

Завдання 6

Визначте, коли починається і закінчується перебіг строку в наступних випадках:

1. Строк позовної давності за вимогою про відшкодування шкоди та стягнення неустойки за несвоєчасну поставку продукції, якщо строк поставки продукції – 1 квартал 2005 року;

2. Строк позовної давності про спростування недостовірної інформації, поміщеної у засобах масової інформації 22.02.2006 року;

3. Строк позовної давності за вимогою про визнання недійсним правочину, вчиненого під впливом насильства або обману, якщо правочин було укладено 3.02.2004 року., а насильство припинилося 14.05.2004 року;

4. Строк позовної давності на вимогу страхувальника (застрахованої особи) до страховика про здійснення страхової виплати, якщо страховий випадок відбувся 3.03.2003 року.

5. 6-місячний строк для прийняття спадщини, якщо спадкодавець помер 30.01.2005 року о 14 годині;

6. Строк позовної давності за зобов’язанням, визначеним моментом витребування, якщо кредитор звернувся до боржника 20.01. 2005 року, договором встановлений пільговий 10-денний строк для виконання зобов’язання, причому 10.03. 2005 року боржника призвали на строкову службу до Збройних Сил України;

7. Строк позовної давності про відшкодування моральної шкоди неповнолітній особі, якщо шкоду завдано 10.03.2004 року, особі виповнюється 18 років 10.05. 2007 року.

8. Строк позовної давності за вимогою про відшкодування шкоди та стягнення штрафу за несвоєчасну поставку продукції, якщо строк поставки були встановлено 4 квартал 2004 року.

Уміння, які мають бути вироблені, та навички, які мають бути напрацьовані під час заняття: орієнтуватися в чинному цивільному законодавстві щодо регулювання цивільних правовідносин; аналізувати юридичні факти, які є підставами зміни та припинення цивільних правовідносин; правильно застосовувати норми цивільного права до конкретних життєвих ситуацій.

Перелік процесуальних та службових документів, які складаються під час вивчення теми:відзив на позовну заяву.

Рекомендована література до Теми 10: 1.1.; 1.3.2.;2.2.-2.5.; 2.9.; 2.11.;2.12.; 3.4.; 3.5.; 3.9.; 3.13.; 4.1.-4.22.; 5.1.; 5.9.; 5.12.; 5.19.; 5.24.; 5.33.; 5.37.; 5.47.; 5.49.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти