ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


І. Правовий статус громадянина-підприємця

Правовому становищу громадянина як суб'єкта господарю­вання присвячена ст. 128 ГК, що називається «Громадянин у сфері господарювання».

Згідно з ч. 1 цієї статті громадянин визнається суб'єктом гос­подарювання у разі здійснення ним підприємницької діяльності за умови державної реєстрації його як підприємця без статусу юридичної особи відповідно до ст. 58 ГК.

Громадянин-підприємець відповідає за своїми зобов'язан­нями усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення (ч. 2 ст. 128 ГК).

Підприємницька діяльність громадянина може здійснюва­тися у різних варіантах:

—безпосередньо як підприємець або через приватне підпри­ємство, що ним створюється (щоправда, у останньому випадку виникає питання: а хто ж є суб'єктом підприємництва (господа­рювання) — приватне підприємство, створене громадянином чи він сам? На нашу думку, громадянин, який є засновником ство­реного ним унітарного приватного підприємства, не є суб'єктом підприємництва, хоч і є згідно з ч. 1 ст. 2 ГК учасником відно­син у сфері господарювання);

—із залученням або без залучення найманої праці (напри­клад, громадянин може здійснювати управління заснованим ним приватним підприємством безпосередньо або через керів­ника, який наймається за контрактом; так само він може залуча­ти найману працю інших осіб (працівників приватного підпри­ємства);

—самостійно або спільно з іншими особами. У разі здійснен­ня підприємницької діяльності спільно з іншими громадянами


Глава 9

або юридичними особами громадянин має права та обов'язки відповідно:

а) засновника та/або учасника господарського товариства,

б) члена кооперативу тощо,

в) або права і обов'язки, визначені укладеним за його учас­
ті договором про спільну діяльність без створення юридичної
особи.

Громадянин-підприємець здійснює свою діяльність на заса­дах свободи підприємництва та відповідно до принципів, перед­бачених у ст. 44 ГК.

Здійснюючи підприємницьку діяльність, громадянин-під­приємець зобов'язаний:

у передбачених законом випадках і порядку одержати ліце­нзію на здійснення певних видів господарської діяльності;

повідомляти органи державної реєстрації про зміну його адреси, зазначеної в реєстраційних документах, предмета діяль­ності, інших суттєвих умов своєї підприємницької діяльності, що підлягають відображенню у реєстраційних документах;

додержуватися прав і законних інтересів споживачів, забез­печувати належну якість товарів (робіт, послуг), що ним виго­товляються, додержуватися правил обов'язкової сертифікації продукції, встановлених законодавством;

не допускати недобросовісної конкуренції, інших порушень антимонопольно-конкурентного законодавства;

вести облік результатів своєї підприємницької діяльності відповідно до вимог законодавства;

своєчасно надавати податковим органам декларації про до­ходи, інші необхідні відомості для нарахування податків та ін­ших обов'язкових платежів; сплачувати податки та інші обов'я­зкові платежі в порядку і в розмірах, встановлених законом.

Громадянин-підприємець зобов'язаний також додержува­тися вимог, передбачених ст. 46 (щодо забезпечення соціаль­них гарантій найманих працівників) і 49 (не завдавати шкоди довкіллю, не порушувати права і інтереси громадян тощо) ГК, а також іншими законодавчими актами, і несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність за завдані ним шкоду і збитки.

Громадянин-підприємець може бути визнаний судом банкрутом відповідно до положень ГК та Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».


Правовий статус громадянина як суб'єкта господарювання.... 187

§ 2. Особливості правового статусу кредитних спілок у сфері господарювання

Відповідно до ч. 1 ст. 130 ГК громадяни, які постійно про­живають на території України, можуть об'єднуватися у кредитні спілки. Слід проте мати на увазі, що згідно з ст. 1 Закону Украї­ни від 20 грудня 2001 р. (зі змінами від 10 липня 2003 р.) «Про кредитні спілки»1 кредитна спілка може бути заснована не лише громадянами, а й професійними спілками та їх об'єднаннями.

Отже, кредитною спілкою є неприбуткова організація, засно­вана фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднан­нями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону «Про кредитні спілки» кредит­на спілка створюється на підставі рішення установчих зборів (це рішення оформляється протоколом установчих зборів, який підпи­сують голова та секретар зборів). Чисельність засновників (чле­нів) кредитної спілки не може бути менше ніж 50 осіб, які відпо­відно до закону можуть бути членами кредитної спілки та об'єд­нані хоча б за однією з таких ознак: мають спільне місце роботи чи навчання або належать до однієї професійної спілки, об'єднан­ня професійних спілок, іншої громадської чи релігійної організа­ції або проживають в одному селі, селищі, місті, районі, області.

Кредитна спілка є юридичною особою. Статусу юридичної особи вона набуває з дня її державної реєстрації.

Згідно з ч. З ст. 130 ГК кредитна спілка діє на основі статуту, який затверджується загальними зборами членів кредитної спіл­ки (згідно з Законом «Про кредитні спілки» — установчими збо­рами, що є правильним).

У статуті кредитної спілки обов'язково зазначаються:

найменування кредитної спілки та її юридична адреса;

мета створення і завдання кредитної спілки;

ознака членства у кредитній спілці;

порядок утворення та діяльності органів управління кредитної спілки, порядок утворення філій та відділень, їх повноваження;

права та обов'язки членів кредитної спілки;

умови і порядок вступу до кредитної спілки, порядок при­пинення членства;

1 Відомості Верховної Ради України. — № 15. — Ст. 101.


188

Глава 9

порядок сплати вступних та інших внесків;

джерела надходження і порядок використання коштів та ін­шого майна кредитної спілки, в тому числі порядок і умови на­дання кредитів членам кредитної спілки, порядок формування та використання фондів, утворюваних спілкою;

порядок звітності та здійснення контролю за діяльністю ор­ганів управління кредитної спілки;

порядок внесення змін і доповнень до статуту кредитної спілки;

порядок припинення діяльності кредитної спілки та вирішен­ня майнових питань у зв'язку з її ліквідацією (реорганізацією);

порядок покриття можливих збитків кредитної спілки;

порядок розподілу доходів кредитної спілки.

Статут кредитної спілки може містити й інші положення що­до організаційних, господарських та інших питань її діяльності.

Майно кредитної спілки є її власністю і складається з фон­дів кредитної спілки, коштів доходу та іншого майна.

Майно кредитної спілки формується за рахунок:

вступних, обов'язкових пайових та інших внесків членів кре­дитної спілки (крім внесків (вкладів) на депозитні рахунки);

плати за надання своїм членам кредитів та інших послуг, а та­кож доходів від провадження інших видів статутної діяльності;

доходів від придбаних кредитною спілкою державних цін­них паперів;

грошових та інших майнових пожертвувань, благодійних внесків, грантів, безоплатної технічної допомоги як юридичних, так і фізичних осіб, у тому числі іноземних;

інших надходжень, не заборонених законодавством.

Частиною 5 ст. 130 ГК кредитній спілці заборонено бути за­сновником або учасником суб'єктів підприємницької діяльності.

Статус, порядок організації та здійснення господарської ді­яльності кредитної спілки визначаються крім ГК, вже названим Законом України «Про кредитні спілки» та іншими законами.

§ 3. Особливості правового статусу благодійних

Та інших неприбуткових організацій

У сфері господарювання

Певні особливості правового статусу у сфері господарюван­ня мають благодійні та інші неприбуткові організації.


Правовий статус громадянина як суб'єкта господарювання_ 189

Юридичні особи, незалежно від форм власності, а також по­внолітні громадяни можуть утворювати благодійні організації (благодійні фонди, членські благодійні організації, благодійні установи тощо).

Відповідно до ст. 6 Закону України від 16 вересня 1997 р. «Про благодійництво та благодійні організації»1 благодійні ор­ганізації можуть утворюватися у таких організаційно-правових формах:

членська благодійна організація;

благодійний фонд;

благодійна установа;

інші благодійні організації (фундації, місії, ліги тощо).

Конкретна організаційно-правова форма благодійних орга­нізацій визначається засновниками (засновником).

Як зазначено в ч. 1 ст. 5 Закону «Про благодійництво та благодійні організації» засновниками (засновником) благодій­ної організації можуть бути громадяни України, іноземні гро­мадяни, особи без громадянства, які досягли 18 років, а також юридичні особи незалежно від форм власності.

Благодійною організацією визнається недержавна організа­ція, яка здійснює благодійну діяльність в інтересах суспільства або окремих категорій осіб без мети одержання прибутків від цієї діяльності. Благодійні організації утворюються і діють за територіальним принципом і поділяються за своїм статусом на всеукраїнські, місцеві та міжнародні.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядуван­ня, а також державні та комунальні підприємства, установи, ор­ганізації, що повністю або частково фінансуються з бюджету, не можуть бути засновниками (засновником) та/або членами бла­годійної організації.

Благодійна організація діє на основі статуту (положення), що затверджується вищим органом управління благодійної ор­ганізації, і є юридичною особою.

У статуті (положенні) згідно з ст. 12 Закону «Про благодій­ництво та благодійні організації» зазначаються:

назва, місцезнаходження, статус та організаційно-правова форма благодійної організації;

предмет, цілі, завдання та основні форми благодійної діяль­ності;

1 Відомості Верховної Ради України. — 1997. — № 46. — Ст. 292.


190


Глава 9


 


порядок утворення і діяльності органів управління благо­дійної організації;

джерела фінансування та порядок використання майна і ко­штів благодійної організації;

порядок внесення змін до статуту (положення) благодійної організації;

порядок реорганізації або ліквідації благодійної організації, використання її майна і коштів в разі припинення діяльності;

умови і порядок прийняття в члени благодійної організації та вибуття з неї;

права і обов'язки членів благодійної організації.

До статуту (положення) можуть включатися інші положен­ня, пов'язані з особливостями діяльності благодійної організації.

Статут (положення) благодійної організації не повинен су­перечити законодавству України.

Благодійна організація має право здійснювати неприбутко­ву господарську діяльність, спрямовану на виконання її статут­них цілей та завдань. Здійснення благодійними організаціями ді­яльності у вигляді надання певних послуг (виконання робіт), що підлягають обов'язковій сертифікації або ліцензуванню, допус­кається після такої сертифікації або ліцензування в установле­ному законом порядку.

Додаткові вимоги щодо створення, державної реєстрації, здійснення господарської діяльності та інших питань діяльності благодійних організацій встановлюються, крім ГК, Законом «Про благодійництво та благодійні організації», іншими законами.

Особливості статусу інших юридичних осіб, що здійснюють неприбуткову господарську діяльність, визначаються відповідни­ми законами, якими регулюється порядок діяльності цих суб'єктів.

Запитання і завдання для самоконтролю

1. В яких варіантах може здійснюватися підприємницька діяль­ність громадянина?

2. У чому полягають особливості правового статусу кредитних спілок?

3. Які відомості зазначаються у статуті кредитної спілки?

4. В яких організаційно-правових формах можуть утворюватися благодійні організації?

5. Які відомості зазначаються у статуті (положенні) благодій­ної організації?


Розділ III

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти