ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Проголошення Карпатської України.

- Після Мюнхенської конференції (кінець вересня 1938р.) Словаччина сформувала власний уряд.

- Лідери українофілів, русофілів і локалістів звернулися з вимогою до Праги негайно надати Підкарпатському краю автономію, як це передбачалося умовами Сен-Жерменського договору.

- 11 жовтня празький уряд затвердив першу автономну адміністрацію на чолі з русофілом А. Бродієм.

- Цей автономний уряд проіснував лише два тижні. 28 жовтня празький уряд призначив прем’єр- міністром Підкарпатської Русі А. Волошина.

- Тим часом Угорщина домагалася від Гітлера санкції на захоплення Підкарпатської Русі. Фюрер санкції не дав, але погодився на арбітраж разом з Італією щодо передачі Угорщині територій, населених мадярами.

- 2 листопада відбувся Віденський арбітраж. Празький уряд змушений був віддали Угорщині південні райони Словаччини й Підкарпатської Русі з населенням понад мільйон осіб, переважно угорським.

- Від Підкарпатської Русі відійшли південні райони з населенням 175 тис, осіб, серед них угорці становили тільки 82 тис. Автономна Підкарпатська Русь втратила Ужгород, Мукачеве та Берегове з прилеглими районами.

- Уряд Волошина переніс свою резиденцію з Ужгорода до Хуста. Адміністративні органи, система освіти й видавнича справа переводилися на українську мову.

- Особливу увагу було приділено організації народної оборони - Карпатській січі.

- 12 лютого 1939 р. в Карпатській Україні було проведено вибори до сейму. В умовах, коли всі інші політичні партії було заборонено, Українське національне об’єднання здобуло 92% голосів.

- На початку березня 1939р. Гітлер вирішив остаточно ліквідувати Чехо-Словаччину. Чехія приєднувалася до райху, Словаччина одержувала примарну незалежність.

- 12 березня Гітлер дав свою згоду на окупацію Карпатської України Угорщиною, щоб надійніше прив’язати її до Німеччини в майбутній європейській війні.

- 15 березня розпочав свою роботу сейм Карпатської України. Протягом трьох годин відбулося шість окремих засідань, на яких було ухвалено ряд документів. Карпатська Україна була Проголошена незалежною державою, А. Волошин обраний її президентом.

 

Карпатська Україна - офіційна назва автономної Української республіки у складі Чехо-Словаччини в 1938-1939рр. і Української незалежної держави на Закарпатті в березні 1939р. Неофіційно назву Карпатська Україна вживали до 1939р. для означення території Закарпаття.

В'ячеслав Липинський - історик і політичний мислитель, ідеолог консервативно-монархічного руху. Один із засновників Української хліборобсько-демократичної партії (1917), у 1918-1919рр. - посол в Австрії. Згодом емігрував.

Августин Волошин - політичний і культурний діяч Закарпаття, засновник і керівник Християнсько-народної партії (1922-1938). У 1938-1939рр. - прем'єр-міністр Карпатської України, 15 березня 1939р. обраний її президентом. Після окупації краю емігрував, 1945р. заарештований радянськими органами державної безпеки.

Стан освіти на Західній Україні

Народна освіта.

- Асиміляторська політика Польщі та Румунії на західноукраїнських землях насамперед позначилась на стані народної освіти.

- Під тиском польських націонал-демократів сейм у 1924р. ухвалив закон про переведення українських народних шкіл на навчання двома мовами.

- У таких «утраквістичних» школах історію і географію викладали польською мовою. Вивчення польської мови як навчальної дисципліни ставало обов’язковим.

- У 1921-1922 навчальному році у Східній Галичині українських і польських народних шкіл налічувалося приблизно по дві тисячі. У 1937-1938 році кількість українських шкіл зменшилася до 360, а кількість польських залишилася майже на попередньому рівні. Натомість з’явилося понад 2 тис. двомовних шкіл.

- На Волині в 1922-1923 навчальному році функціонувало близько 400 українських шкіл, а в 1932-1933 - тільки чотири.

- Зі 168 народних шкіл, які діяли на Буковині у 1918р,, майже дві третини були румунізовані за два роки. У 1924р. вже не залишалося жодної суто української школи.

- На цьому тлі цілком інакше виглядав стан народної освіти на Закарпатті. Серед 803 шкіл, які працювали в краї у 1938р., налічувалося 463 українські, 365 чеських, 117 угорських, 24 німецькі.

- Держава створювала привілейовані умови для розвитку чеської народної освіти, але не руйнувала української освіти.

- Невеликі за кількістю учнів чеські школи створювалися, щоб охопити навчанням дітей чеської колонії в кожному населеному пункті.

 

Вища освіта

- Заснування національних вищих навчальних закладів було для західноукраїнської інтелігенції однією з форм визвольної боротьби.

- На базі греко-католицької семінарії з ініціативи митрополита Андрія Шептицького у 1929р. було створено Греко-католицьку богословську академію у Львові - єдиний легальний український вищий навчальний заклад у складі Польщі.

- Істотну роль у поповненні західноукраїнської інтелігенції відігравали чеські вищі навчальні заклади. Восени 1921р. в Прагу було переведено Український вільний університет, який до того працював у Відні.

- Вільний університет існував на спеціальні кошти, виділення яких домігся президент ЧСР Т. Масарик, а також на дотації міністерства закордонних справ і (з 1928р.) - міністерства шкіл та народної освіти.

- Весною 1922р. відкрилася Українська господарська академія. Уряд надав їй чудові приміщення в історичному містечку неподалік від Праги - Подебрадах-на-Лабі.

- Академія мала 59 кафедр і три факультети, на яких готували інженерів та агрономів.

- Празький уряд створив і підтримував ці вищі навчальні заклади передусім для українських емігрантів. .

- На Закарпатті існував лише один вищий навчальний заклад - Богословський ліцей.


 

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти