ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


ЧИ ПРОІНФОРМОВАНИЙ РЕСПОНДЕНТ?

Бувають ситуації, коли респондент не знає відповіді на запитання, оскільки він не є проінформованим щодо певної теми. Наприклад, чоловік не знає скільки його сім’я витрачає за місяць на продукти харчування, якщо покупки даних товарів здійснює переважно його дружина.

В ситуаціях, коли існує ймовірність, що не всі опитувані знайомі з досліджуваною темою, використання фільтруючих питань допомагає інтерв’юєру визначити їх обізнаність та минулий досвід. Використання даних запитань на початку анкети допомагає інтерв’юєру відсіювати недостатньо обізнаних респондентів.

Фільтруючі запитання –початкові запитання в анкеті, які дозволяють переконатися, що респонденти відповідають вимогам, які пред'являються до вибірки.

Слайд

4. Визначення форми відповідей на кожне питання

На даному етапі визначаються типи питань, які будуть використовуватись в анкеті.

Відкрите питання або запитання з довільним варіантом відповідей –питання, на які респонденти відповідають власними словами. За допомогою таких питань збирається велика кількість первинних даних, від демографічних характеристик до поведінки споживачів та їх мотивів.

Закрите або багатоваріантне запитанняпередбачає обмежену кількість відповідей, з яких респондент обирає одну або кілька.

Альтернативні питання передбачають тільки дві відповіді: «так» і «ні» або «згоден» та «не згоден» і т.д. Можна додавати і третій нейтральний варіант відповіді, як то «обидві відповіді», «не знаю», «жоден варіант».

Питання зі шкалами –питання, яке використовує деяку шкалу, для того, щоб відобразити відповідь.

Слайд

5. Визначення формулювання кожного питання

Цеє важливим завданням,оскільки неправильне та некоректне формулювання запитання може спричинити відмову респондента надавати відповідь, навіть якщо він дав згоду на анкетування. Погане формулювання запитання може сприяти тому, що респондент відповість некоректно або неправильно на запитання.

«Стан відмови від відповіді або некоректної відповіді» може викликати проблеми під час аналізу інформації. Також це породжує помилку вимірювання, яка полягає в тому, що отримана інформація не дорівнює дійсній оцінці респондента того чи іншого факту.

Формулювання питання впливає на майбутню відповідь респондента, тому чим правильніше запитання сформульоване, тим вірогідніше отримати реальну та достовірну відповідь.

Тому існують загальні рекомендації для правильного формулювання питань.

Слайд

ВИКОРИСТОВУЙТЕ ПРОСТІ, АЛЕ НЕ ПРИМІТИВНІ СЛОВА

Чим слова простіші – тим краще. Слід уникати маловживаних, іншомовних слів, вузькоспеціальних термінів.Більша частка населення України не має повної вищої освіти (на 2004 рік лише 13% населення мало повну вищу освіту), тому чим простіші слова в анкеті, тим краще вони її зрозуміють та нададуть коректні відповіді.

НЕПРАВИЛЬНО:

ПРАВИЛЬНО:

УНИКАЙТЕ СУМНІВНИХ СЛІВ ТА ЗАПИТАНЬ

Слова та запитання не тільки повинні бути простими, але й не мати подвійного значення. Наприклад, слід уникати таких слів як «часто», «регулярно» чи «іноді» тощо. Для одного респонденту «часто» - це кожен день, для іншого - це раз на тиждень.

НЕПРАВИЛЬНО: «Як часто Ви відвідуєте кінотеатр?»

ПРАВИЛЬНО:» Скільки разів Ви відвідували кінотеатр за останній тиждень?»

чи «Ви відвідували кінотеатр за останній тиждень?»

Слайд

УНИКАЙТЕ ЗАПИТАНЬ, ЯКІ СПРЯМОВУЮТЬ РЕСПОНДЕНТІВ НА ПЕВНУ ВІДПОВІДЬ

Таких запитань легко домогтися, якщо додати до бажаного твердження фразу «чи не так?» або «Чи не здається Вам?». Як показує практика, люди в більшій кількості випадків надають позитивну відповідь на такі запитання, що не завжди відображає їх дійсні думки.

НЕПРАВИЛЬНО: «Чи не здається Вам, що найширший асортимент продукції представлений у торговій мережі Сільпо?

ПРАВИЛЬНО: «В яких торгових мережах, на Вашу думку, представлений найширший асортимент продукції?»

Слайд

УНИКАЙТЕ ПРИХОВАНИХ АЛЬТЕРНАТИВ

Прихована альтернатива – це та, яка не відображається відкрито в питанні.

НЕПРАВИЛЬНО: «Подобається Вам при поїздках на великі відстані користуватися послугами Укрзалізниці?»

Дане питання приховує таку альтернативу як користування автотранспортом,чи авіатранспортом.

ПРАВИЛЬНІШЕ СПИТАТИ: «Подобається Вам при поїздках на великі відстані користуватися послугами Укрзалізниці чи Ви віддаєте перевагу автотранспорту?»

При цьому на 1-ий варіант запитпання позитивних відповідей про користування послугами Укрзалізниці буде більше, ніж у 2-му варіанті.

Слайд

УНИКАЙТЕ ПРИХОВАНИХ ПРИПУЩЕНЬ

Питання часто складають таким чином, що воно має приховані припущення відповідно того, що трапиться надалі.

НЕПРАВИЛЬНО: «Чи схвалюєте Ви підвищення акцизу на алкогольні напої?»

Дане питання викличе різні відповіді від респондентів, оскільки деякі будуть вважати, що це приведе до зменшення кількості його вживання, інші будуть вважати, що це призведе до росту цін, інші будуть думати, що це призведе до більшої кількості підробок.

Тому найкращий варіант в цьому випадку – вказати на можливі наслідки.

ПРАВИЛЬНО: «Чи схвалюєте Ви підвищення акцизу на алкогольні напої, якщо це зменшить кількість його споживання серед українського населення?»

Слайд

УНИКАЙТЕ УЗАГАЛЬНЕНЬ І ОЦІНОК

Питання потрібно формулювати конкретно, а не в загальному вигляді.

НЕПРАВИЛЬНО: «Яка сума витрат на кожного члена Вашої сім’ї на продовольчі товари за рік?». Респондент не зможе це прорахувати, чи відмовиться відповідати на запитання.

ПРАВИЛЬНО:«Скільки Ваша сім’я витрачає грошей на продовольчі товари за тиждень?» та «Зі скількох чоловік складається Ваша сім’я?»

Слайд

УНИКАЙТЕ ДВОКАНАЛЬНИХ ПИТАНЬ

Двоканальні питання –питання, яке потребує двох відповідей, тому ускладнює відповідь респондентів.

НЕПРАВИЛЬНО: «Яка Ваша оцінка рівня цін та асортименту торгової мережі Metro?»

Питання містить два різні параметри, які потребують окремих відповідей. Тому доцільно розділяти такі питання на 2 питання.

ПРАВИЛЬНО: «Яка Ваша оцінка рівня цін в торговій мережі Metro?» та «Яка Ваша оцінка асортименту торгової мережі Metro?».

Слайд

6. Ви значення послідовності питань

Порядок питань анкети є важливим в отриманні достовірних результатів. Існують наступні правила розташування питань анкети.

ВИКОРИСТОВУЙТЕ ПРОСТІ, ЦІКАВІ ПИТАННЯ НА ПОЧАТКУ АНКЕТИ.

Початкові питання встановлюють зв'язок з респондентом, тому вони повинні бути не тільки простими й цікавими, а також не викликати негативних емоцій. Часто на початку анкети задають питання, які відображають думки респондентів. Іноді вони можуть бути не пов’язаними з темою дослідження, тому вони не будуть аналізуватися.

ВИКОРИСТОВУЙТЕ ВОРОНКОПОДІБНУ ПОСЛІДОВНІСТЬ

Питання на початку анкети можуть впливати на наступні відповіді. Тому питання анкети повинні починатися з загальних, а потім переходити у більш конкретні.

Наприклад, правильний варіант розташування питань анкети:

1. «Які фактори визначають для Вас вибір супермаркету?»

2. «Наскільки важливо для Вас місце розташування при виборі супермаркету?»

Перше питання - загальне. Друге – конкретне. Якщо питання поміняти місцями, то респонденти можуть подумати про зручність розташування супермаркету як відповідь на загальне питання.

 

Слайд

6.3. ОБЕРЕЖНО ВИКОРИСТОВУЙТЕ РОЗГАЛУЖЕНІ ПИТАННЯ

Розгалужене питання –вказівка переходити до іншого місця в анкеті, яка ґрунтується на відповіді на поточне питання.

Наприклад,запитання 5. «Ви купували автомобіль протягом останніх 6 місяців?». Якщо ні, то респондента просять зразу перейти до питання 10 для того, щоб пропустити питання, які стосуються деталей купівлі.

Найкраще розташовувати питання, які слідують за розвилкою, ближче к вихідним, для того,щоб мінімізувати перелистування сторінок.

РОЗТАШОВУЙТЕ ПИТАННЯ З КЛАСИФІКАЦІЙНОЇ ІНФОРМАЦІЄЮ В КІНЦІ АНКЕТИ.

Основна інформація - це інформація, яка стосується предмету дослідження, наприклад мотивації та наміри споживачів.

Класифікаційна інформація – дані, які допомагають класифікувати респондентів та отримати додаткову інформацію о предметі дослідження. Сюди відноситься демографічні та соціо-економічні характеристики.

Питання, що стосуються основної інформації повинні йти на початку анкети.

РОЗМІЩУЙТЕ СКЛАДНІ ТА ДЕЛІКАТНІ ПИТАННЯ В КІНЦІ АНКЕТИ.

Для того, щоб зменшити ймовірність відмови щодо заповнення анкети респондентом.

Слайд

7. Визначення фізичного вигляду анкети

Головні фізичні характеристики анкети – її привабливість, зрозумілість та розмір.

Якість паперу, якість друку та шрифт,який використовується у анкеті – це той мінімум, що впливає на її привабливість та професійність. Деякі респонденти ніколи не стануть заповнювати анкету, надруковану дрібним шрифтом або яка виглядає нерозбірливою, оскільки вона їм здається важкою для заповнення. При оформленні зовнішнього вигляду анкети можна також використовувати кольори. Навіть двоколірна анкета може виглядати більш привабливішою, оскільки відтінки можуть бути дуже ефективно використані для пояснень і диференціацій.

Розмір анкети є також важливим параметром. Короткі анкети є більш зручними як для респондента, так і інтерв’юєра. Їх швидше заповнювати та аналізувати. Але якщо невеликий розмір анкети досягається за рахунок незрозумілого змісту, то така анкета втрачає всі свої переваги, оскільки веде до помилок при зборі інформації, надає більш короткі та менш інформативні відповіді.

Дуже великі анкети часто відштовхують респондентів від заповнення. Важко сказати,скільки конкретно запитань повинна містити анкета, але не більше 50. Взагалі респондент повинен витрачати 10-15 хвилин на заповнення анкети, в іншому разі існує ймовірність відмови від заповнення.

8. Перевірка попередніх етапів та перегляд рішень цих етапів в разі потреби.

Повторна перевірка та перегляд анкети є важливою складовою створення анкети. Кожне питання повинно бути переглянутим, щоб переконатись, що воно є легким для відповіді і не викличе труднощів у респондента та його невдоволення. Кожне питання повинно відповідати всім правилам створення анкети

Слайд

9. Попереднє тестування анкети та зміни у її складі чи вигляді в разі потреби

Попереднє тестування анкети – це її використання в якості об’єкта випробування в маленькому пілотному дослідженні, з метою визначити, наскільки ефективно вона працює.

Збір даних ніколи не повинен розпочинатись без попереднього тестування анкети. Відповіді, отримані в результаті попереднього тестування повинні бути закодовані та зведені у таблиці. Це допоможе перевірити правильність формулювання проблеми дослідження, допоможе визначити, чи потрібна інформація зібрана та чи правильно вона проаналізована.

Попереднє тестування – самий дешевий метод, який має дослідник, та за допомогою якого можливо досягти успіху.

Слайд

Структура анкети

Анкета як правило складається з: її назви, преамбули (короткого звернення), основної змістовної частини та соціально – демографічного паспорту.

Слайд

1. Назва анкети – перша ланка знайомства з нею респондента, яка здатна відіграти важливе значення у всій процедурі подальшого заповнення анкети респондентом.

Назва анкети складається з 2 х частин: предметної (про що повинна йти мова) та адресної (на кого розрахована анкета). Наприклад

Досліднику слід звернути увагу на формулювання першої частини. Саме вона повинна привернути увагу респондента та зацікавити його. Наприклад,назва анкети «Одна державна мова чи дві. Ваша думка?». Головна вимога до формулювання назви анкети – це вимога до її ідеологічної нейтральності. Ні в я кому разі не можна супроводжувати анкету гаслами та девізами, як приклад « В житті завжди є місце подвигам». Хоча назва повинна бути неординарною, вона повинна бути короткою.

Слайд

2. Преамбула

Сенс преамбули –ненав’язливе прохання дати відповіді на запитання анкети.

Зміст преамбули –послідовне й коротке формулювання мети або завдання дослідження, з акцентом на його значення; пояснення технології заповнення анкети; гарантії анонімності в разі якщо це необхідно. Робиться також акцент на вичерпні відповіді, наприклад «Пам’ятайте, що Ваші відповіді будуть мати лише сенс тоді, коли Ви дасте відповіді на всі запитання» . Наприкінці – висловлення вдячності за участь у дослідженні та визначення авторства (хто проводить дослідження).

Слайд

3. Змістовна частина

Основна або програмна частина може мати моно структурний характер (послідовне розташування запитань) або блочну структуру. Тобто, коли анкета складається з окремих блоків, кожний з яких несе в собі певне вузьке смислове навантаження. Але в обох випадках формулювання питань відбувається за правилами, які ми розглянули, основне з я ких – від простих питань до складних.

4. Соціально-демографічний паспорт

В цій частині анкети фіксуються всі демографічні та соціальні характеристики респондента, тобто вікові, статеві, етнічні, професійні, освітні, сімейно-шлюбні та інші ознаки респондентів.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти