ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Постановка голосу, вправи для розвитку голосу

Голос і дикція

Постановка голосу, вправи для розвитку голосу

І формування тембру голосу

Хоча матеріали даного спецкурсу присвячені важливості голосу і дикції під час виступів на радіо та телебаченні, обидва ці параметри мають і самостійне значення. Тому праця над володінням голосом буде корисна як для освоєення професії теле-радіо журналіста, так і для особистісного росту. Як відомо, враження людей від спілкування один з одним на 55 % засновані на мові тіла, на 38 % на тембрі голосу і дикції і лише на 7 % на словах, тому проблема хорошого голосу для людини надзвичайно актуальна, оскільки майже на 40 % від голосу залежить успіх людини в житті.

Багато людей неабиякою мірою зобов’язані своїм успіхом саме голосу і тембр вашого голосу важливий для вас так само, як ваша зовнішність, манери і знання. Це той інструмент, за допомогою якого ви донесете свою думку до інших людей, і взаєморозуміння між вами та іншими людьми залежить від ваших голосових і мовних даних. Голос з хорошим тембром може залучити людей на ваш бік і переконати їх у вашій правоті, ви можете розворушити людей або приспати їх, зачарувати або відштовхнути. Ваш голос – могутній інструмент і в той же час це частина вас самих, тому вам слід полюбити свій голос яким би він не був, навчитися слухати його, насолоджуватися ним і приділяти достатньо часу для розвитку голосу і вдосконалення його тембру. Неприємний голос може виявитися ахіллесовою п’ятою вашого іміджу, а в деяких випадках він навіть може перекреслити всі ваші достоїнства, тоді як добре поставлений упевнений голос з приємним тембром є потужним засобом впливу. Інакше кажучи, ваш голос повинен сприяти вашій долі і вашій кар’єрі, а не псувати їх, причому це відноситься зовсім не тільки до політичних діячів або до інших публічних людей, а і до людей звичайних професій, бо кожному з нас доводиться говорити з людьми для здійснення свого волевиявлення або для захисту своїх інтересів і метою такого спілкування є здобуття від людей тієї реакції, яка вам потрібна. Очевидно, що безглуздо говорити «в порожнечу». Нас цікавить, щоб нас вислухали і зрозуміли, щоб наші слова подіяли, дійшли до іншої людини, а у разі вимовляння аффірмацій, що б вони дійшли до нас самих.

Ваш голосовий інструмент належить лише вам і лише ви можете ним скористатися. Якщо є можливість, запишіть свій голос на диктофон і прослухайте запис. Вам сподобалося? Вас влаштовує тембр вашого голосу? Або ви вигукнули: "Невже це мій голос?". Коли ви зрозумієте, які основні елементи беруть участь у формуванні голосу, ви зможете виробити власні прийоми його поліпшення. Голос створюється в глибині вашого організму, а не лишев області голосових зв'язок. Глибоке діафрагмальне дихання підтримує голосовий процес, гортань проштовхує повітря крізь вібратори, резонуючі тканини і порожнини, а артикулятори дозволяють вам вимовляти звуки і слова, і всі ці процеси відбуваються на підсвідомому рівні, відображаючи голосом всю вашу людську суть і той стан, в якому ви зараз знаходитеся. Наприклад, якщо ви:

- підвищуєте гучність голосу, то ви хвилюєтеся;

- підвищуєте тон голосу, то через хвилювання ви починаєте втрачати контроль над собою;

- прискорюєте темп мови, то ви невпевнені в собі;

- відповідаєте, не дослухавши питання, то ви знервовані або виправдовуєтеся;

- узявши трубку стаціонарного або мобільного телефону, починаєте без мети переміщатися по кімнаті, то ви збентежені і хвилюєтеся;

- йдете по вулиці швидким кроком і при цьому розмовляєте по мобільному телефону, то ви не поважаєте себе;

- почувши телефонний дзвінок, зупиняєтеся, якщо ви були в русі, або влаштовуєтеся зручніше в кріслі, якщо ви знаходитеся в приміщенні, і робите паузу перш, ніж відповісти, то ви спокійні та впевнені в собі.

Є звуки, засновані на голосних, які виявляють дію на різні органи.

Наприклад:

і-і-і - викликає коливання в голові;

о-о-о - в середній частині грудей;

е-е-е - в залозах і в мозку;

су-су-су - в нижній частині легенів;

о-о-о - в діафрагмі;

а-а-а - в голові;

у-у-у - в горлі, гортані;

м-м-м- в легенях.

Древні традиції стверджують, що в основі Твореня Всесвіту було покладено пять початковий звуків-паростків: А, У, Е, О, І, зміна звучання яких міняє заразом ритм Буттяя. Цей ритм притаманний усім об’єктам, в тому числі і людському тілу. Ритмічні вібрації, які виникають під час вимовляння, народжують різноманітні стани душі.

Теорія звуків-паростків тісно пов'язана зі всією системою світогляду. Наприклад, всі склади мантри "Ом ваб падме хум" ("Порятунок в нас самих") співвідносяться з медитативними кольорами, що втілюють різні етичні складові Прояснення: ом – білий, ма – синій, ні – жовтий, пад – зелений, ме – червоний, хум – чорний. Різні кольори співвідносяться з різними проявами розуму, із стихіями і силами Природи, а різні конфігурації рота при вимовлянні звуків і вібрації, що виникають при цьому, також відповідають стихіям, тому значущість голосу і дикції виходить далеко за межі простого спілкування між людьми.

Ось перелік деяких симптомів того, що вам доцільно зайнятися вашим голосом:

- люди часто просять вас повторити тільки що сказані вами слова;

- люди помічають у вас ідіосинкразію (свого роду алергію) до публічних виступів;

- у вас помітний акцент;

- у вас втомлюється горло після десятихвилинної розмови;

- у людей, що слухають вас, через деякий час починає блукати погляд;

- ви втрачаєте контроль над голосом в кінці довгого речення;

- вам доводиться пояснювати слухачам, що ви є керівником або займаєте іншу високу посаду, тому що по вашій мові вони цього не відчувають;

- у вас солідна зовнішність, але голос звучить занадто молодо;

- вам не подобається власний голос.

Афірмація – це твердження, що допомагають змінити наш спосіб мислення і сформувати те майбутнє, до якого ми прагнемо. Але не тільки.

Афірмація – це думки, слова, відчуття, емоції, які кожний з нас використовує в повсякденному житті. При цьому, як всі ми розуміємо, використовуємо ми не завжди позитивні, але і негативні твердження. Отже в першу чергу, якщо ви хочете змінити своє життя на краще за допомогою афірмацій, то потрібно використовувати їх тільки в позитивній формі.

А ось список найбільш поширених визначень неприємного голосу, який заважає в житті і який не дозволить зробити хороші аффірмації:

- гугнявий;

- різкий;

- скрипучий;

- хрипкий;

- тремтячий;

- високого тембру (писклявий);

- пронизливий;

- плаксивий;

- із задишкою;

- боязкий;

- уривистий;

- дуже гучний;

- слабкий, нечутний;

- безбарвний, безколірний;

- помпезний;

- саркастичний;

- невпевнений;

- монотонний;

- напружений;

- нудний.

А ось характеристики голосу, який сприятиме вашій самореалізації і прекрасного для аффірмацій:

- приємний;

- вібруючий;

- спокійний;

- добре модульований;

- низького тембру;

- довірливий;

- теплий;

- мелодійний;

- дбайливий;

- упевнений;

- владний;

- дружній;

- добре інтонований;

- виразний;

- природний;

- звучний.

Прослухавши диктофонний запис свого голосу, а також врахувавши свої власні суб'єктивні відчуття від свого голосу, ви можете зробити висновок про те, чи потрібно вам працювати над своїм голосом, а якщо потрібно, то в якому напрямі. Якщо пригадати про те, що процес генерації голосу управляється на підсвідомому рівні, то стане зрозуміло, що поганий голос – це перш за все ваша ситуація, яку можна "лікувати" тими ж самими прийомами перепрограмування підсвідомості, якими виправляються й інші ситуації. А сформулювати ситуацію для перепрограмування надзвичайно просто, бо вона формулюється абсолютно прямолінійно – "У мене поганий голос", "У мене гугнявий (різкий, скрипучий, хрипкий і тому подібне відповідно до ваших відчуттів) голос". При цьому підсвідомість назве вам причини, по яких воно генерує саме такий голос, і цими причинами найчастіше бувають руйнівні думки класу гордині (різкий і дуже гучний – "нічого церемонитися з дурнями!") або самоприниження (тремтячий, боязкий, слабкий - "я негідний, бідний, нещасний, слабкий, хворий, нікчемний" і тому подібне), хоча можуть бути і які-небудь інші. В процесі перепрограмування підсвідомості ви взнаєте про позитивний намір, у виконання якого підсвідомість забезпечила вас саме таким голосом, яке зазвичай буває вельми гідним (що-небудь в цьому роді "не витрачати сили на тих, хто все одно цього не зрозуміє (для гордині) або "уберегти себе від зайвих проблем" в решті випадків).

Після перепрограмування підсвідомості ваш голос може змінитися настільки, що більше жодного коректування і не буде потрібно, але якщо вам захочеться додаткових удосконалень свого голосу, якщо захочеться додати якийсь певний тембр голосу або здійснити розвиток голосу в іншому напрямі, то ви можете вдатися по допомогу відповідних вправ, які на очищену від руйнівних інструкцій підсвідомість лягатимуть дуже добре, але у будь-якому випадку подальшу роботу над голосом доцільно почати з постановки правильного мовного дихання, яке забезпечить нормальне голосо і звукотворення, а також музичність мови.

Ріпка

Посадив дід ріпку. Виросла ріпка велика-превелика.

Пішов дід ріпку рвати. Тягне-потягне, витягнути не може.

Покликав дід бабку. Бабка за дідуся, дідусь за ріпку, тягнуть-потягнуть, витягнути не можуть!

Покликала бабка внучку. Внучка за бабку, бабка за дідуся, дідусь за ріпку, тягнуть-потягнуть, витягнути не можуть!

Покликала внучка Жучку. Жучка за внучку, внучка за бабку, бабка за дідуся, дідусь за ріпку, тягнуть-потягнуть, витягнути не можуть!

Покликала Жучка кішку. Кішка за Жучку, Жучка за внучку, внучка за бабку, бабка за дідуся, дідусь за ріпку, тягнуть-потягнуть, витягнути не можуть!

Покликала кішка мишку. Мишка за кішку, кішка за Жучку, Жучка за внучку, внучка за бабку, бабказа дідуся, дідусь за ріпку, тягнуть-потягнуть – та й витягнули ріпку!

Всі наступні вправи, приведені в даній статті, розраховані на їх виконання з урахуванням описаної техніки мовного дихання.

Робота над дикцією

Під дикцією розуміємо чітку, ясну і виразну вимову всіх звуків рідної мови з правильною їх артикуляцією при чіткому і виразному вимовлянні слів і фраз. Чітке і ясне вимовлення слів забезпечується за рахунок правильної артикуляції кожного звуку, і, перш за все, уміння в процесі мови вільно і досить широко відкривати рот, бо у роті, що погано відкривається, звуки вимовляють як би крізь зуби.

Артикуляція також вправляється на підсвідомому рівні, як і голосоутворення, тому доцільно перш за все зрозуміти ті причини, по яких у вас погана дикція, і перепрограмувати їх вже відомими вам прийомами. Ситуація для перепрограмування може бути сформульована приблизно так: "У мене погана дикція", "Я говорю невиразно", "Я гаркавлю", "Я неправильно виголошую (не можу виголосити) звук "Л" (звуки "Р", "З", "С", "Ж" або інші відповідно до ваших відчуттів.)". Причинами поганої дикції найчастіше є самопринижуючі думки на кшталт "Моя справа мовчати" або "В моєму роду немає Цицеронів", які перепрограмуються досить просто.

Після перепрограмування підсвідомості дикція, як правило, значно покращується, а для подальшого розвитку рухливості м’язів нижньої щелепи, уміння досить широкий відкривати рот в процесі мови використовують спеціальні вправи.

Дзвіночки

Я дуже люблю ці прості квіти – веселі дзвіночки. Вийдеш з лісу на нескошений, зарослий високою травою луг і від радості ахнеш – стільки красується можливих кольорів, схожих на святковий хоровод,. По всоьму зеленийому лугу біліють ромашки, жовтіють кульбаби, квітне дикий горошок. А вище за все, від всіх веселіший - бузковий дзвіночок. Від легкого дихання теплого літнього вітерця колишуться, кланяються, нечутно дзвенять дзвіночки, радісно вітаючи гостя. Все літо квітнуть, нечутно дзвенять дзвіночки, знайомі і милі квіти на нашому лузі і в лісі.

Голос і дикція

Постановка голосу, вправи для розвитку голосу

І формування тембру голосу

Хоча матеріали даного спецкурсу присвячені важливості голосу і дикції під час виступів на радіо та телебаченні, обидва ці параметри мають і самостійне значення. Тому праця над володінням голосом буде корисна як для освоєення професії теле-радіо журналіста, так і для особистісного росту. Як відомо, враження людей від спілкування один з одним на 55 % засновані на мові тіла, на 38 % на тембрі голосу і дикції і лише на 7 % на словах, тому проблема хорошого голосу для людини надзвичайно актуальна, оскільки майже на 40 % від голосу залежить успіх людини в житті.

Багато людей неабиякою мірою зобов’язані своїм успіхом саме голосу і тембр вашого голосу важливий для вас так само, як ваша зовнішність, манери і знання. Це той інструмент, за допомогою якого ви донесете свою думку до інших людей, і взаєморозуміння між вами та іншими людьми залежить від ваших голосових і мовних даних. Голос з хорошим тембром може залучити людей на ваш бік і переконати їх у вашій правоті, ви можете розворушити людей або приспати їх, зачарувати або відштовхнути. Ваш голос – могутній інструмент і в той же час це частина вас самих, тому вам слід полюбити свій голос яким би він не був, навчитися слухати його, насолоджуватися ним і приділяти достатньо часу для розвитку голосу і вдосконалення його тембру. Неприємний голос може виявитися ахіллесовою п’ятою вашого іміджу, а в деяких випадках він навіть може перекреслити всі ваші достоїнства, тоді як добре поставлений упевнений голос з приємним тембром є потужним засобом впливу. Інакше кажучи, ваш голос повинен сприяти вашій долі і вашій кар’єрі, а не псувати їх, причому це відноситься зовсім не тільки до політичних діячів або до інших публічних людей, а і до людей звичайних професій, бо кожному з нас доводиться говорити з людьми для здійснення свого волевиявлення або для захисту своїх інтересів і метою такого спілкування є здобуття від людей тієї реакції, яка вам потрібна. Очевидно, що безглуздо говорити «в порожнечу». Нас цікавить, щоб нас вислухали і зрозуміли, щоб наші слова подіяли, дійшли до іншої людини, а у разі вимовляння аффірмацій, що б вони дійшли до нас самих.

Ваш голосовий інструмент належить лише вам і лише ви можете ним скористатися. Якщо є можливість, запишіть свій голос на диктофон і прослухайте запис. Вам сподобалося? Вас влаштовує тембр вашого голосу? Або ви вигукнули: "Невже це мій голос?". Коли ви зрозумієте, які основні елементи беруть участь у формуванні голосу, ви зможете виробити власні прийоми його поліпшення. Голос створюється в глибині вашого організму, а не лишев області голосових зв'язок. Глибоке діафрагмальне дихання підтримує голосовий процес, гортань проштовхує повітря крізь вібратори, резонуючі тканини і порожнини, а артикулятори дозволяють вам вимовляти звуки і слова, і всі ці процеси відбуваються на підсвідомому рівні, відображаючи голосом всю вашу людську суть і той стан, в якому ви зараз знаходитеся. Наприклад, якщо ви:

- підвищуєте гучність голосу, то ви хвилюєтеся;

- підвищуєте тон голосу, то через хвилювання ви починаєте втрачати контроль над собою;

- прискорюєте темп мови, то ви невпевнені в собі;

- відповідаєте, не дослухавши питання, то ви знервовані або виправдовуєтеся;

- узявши трубку стаціонарного або мобільного телефону, починаєте без мети переміщатися по кімнаті, то ви збентежені і хвилюєтеся;

- йдете по вулиці швидким кроком і при цьому розмовляєте по мобільному телефону, то ви не поважаєте себе;

- почувши телефонний дзвінок, зупиняєтеся, якщо ви були в русі, або влаштовуєтеся зручніше в кріслі, якщо ви знаходитеся в приміщенні, і робите паузу перш, ніж відповісти, то ви спокійні та впевнені в собі.

Є звуки, засновані на голосних, які виявляють дію на різні органи.

Наприклад:

і-і-і - викликає коливання в голові;

о-о-о - в середній частині грудей;

е-е-е - в залозах і в мозку;

су-су-су - в нижній частині легенів;

о-о-о - в діафрагмі;

а-а-а - в голові;

у-у-у - в горлі, гортані;

м-м-м- в легенях.

Древні традиції стверджують, що в основі Твореня Всесвіту було покладено пять початковий звуків-паростків: А, У, Е, О, І, зміна звучання яких міняє заразом ритм Буттяя. Цей ритм притаманний усім об’єктам, в тому числі і людському тілу. Ритмічні вібрації, які виникають під час вимовляння, народжують різноманітні стани душі.

Теорія звуків-паростків тісно пов'язана зі всією системою світогляду. Наприклад, всі склади мантри "Ом ваб падме хум" ("Порятунок в нас самих") співвідносяться з медитативними кольорами, що втілюють різні етичні складові Прояснення: ом – білий, ма – синій, ні – жовтий, пад – зелений, ме – червоний, хум – чорний. Різні кольори співвідносяться з різними проявами розуму, із стихіями і силами Природи, а різні конфігурації рота при вимовлянні звуків і вібрації, що виникають при цьому, також відповідають стихіям, тому значущість голосу і дикції виходить далеко за межі простого спілкування між людьми.

Ось перелік деяких симптомів того, що вам доцільно зайнятися вашим голосом:

- люди часто просять вас повторити тільки що сказані вами слова;

- люди помічають у вас ідіосинкразію (свого роду алергію) до публічних виступів;

- у вас помітний акцент;

- у вас втомлюється горло після десятихвилинної розмови;

- у людей, що слухають вас, через деякий час починає блукати погляд;

- ви втрачаєте контроль над голосом в кінці довгого речення;

- вам доводиться пояснювати слухачам, що ви є керівником або займаєте іншу високу посаду, тому що по вашій мові вони цього не відчувають;

- у вас солідна зовнішність, але голос звучить занадто молодо;

- вам не подобається власний голос.

Афірмація – це твердження, що допомагають змінити наш спосіб мислення і сформувати те майбутнє, до якого ми прагнемо. Але не тільки.

Афірмація – це думки, слова, відчуття, емоції, які кожний з нас використовує в повсякденному житті. При цьому, як всі ми розуміємо, використовуємо ми не завжди позитивні, але і негативні твердження. Отже в першу чергу, якщо ви хочете змінити своє життя на краще за допомогою афірмацій, то потрібно використовувати їх тільки в позитивній формі.

А ось список найбільш поширених визначень неприємного голосу, який заважає в житті і який не дозволить зробити хороші аффірмації:

- гугнявий;

- різкий;

- скрипучий;

- хрипкий;

- тремтячий;

- високого тембру (писклявий);

- пронизливий;

- плаксивий;

- із задишкою;

- боязкий;

- уривистий;

- дуже гучний;

- слабкий, нечутний;

- безбарвний, безколірний;

- помпезний;

- саркастичний;

- невпевнений;

- монотонний;

- напружений;

- нудний.

А ось характеристики голосу, який сприятиме вашій самореалізації і прекрасного для аффірмацій:

- приємний;

- вібруючий;

- спокійний;

- добре модульований;

- низького тембру;

- довірливий;

- теплий;

- мелодійний;

- дбайливий;

- упевнений;

- владний;

- дружній;

- добре інтонований;

- виразний;

- природний;

- звучний.

Прослухавши диктофонний запис свого голосу, а також врахувавши свої власні суб'єктивні відчуття від свого голосу, ви можете зробити висновок про те, чи потрібно вам працювати над своїм голосом, а якщо потрібно, то в якому напрямі. Якщо пригадати про те, що процес генерації голосу управляється на підсвідомому рівні, то стане зрозуміло, що поганий голос – це перш за все ваша ситуація, яку можна "лікувати" тими ж самими прийомами перепрограмування підсвідомості, якими виправляються й інші ситуації. А сформулювати ситуацію для перепрограмування надзвичайно просто, бо вона формулюється абсолютно прямолінійно – "У мене поганий голос", "У мене гугнявий (різкий, скрипучий, хрипкий і тому подібне відповідно до ваших відчуттів) голос". При цьому підсвідомість назве вам причини, по яких воно генерує саме такий голос, і цими причинами найчастіше бувають руйнівні думки класу гордині (різкий і дуже гучний – "нічого церемонитися з дурнями!") або самоприниження (тремтячий, боязкий, слабкий - "я негідний, бідний, нещасний, слабкий, хворий, нікчемний" і тому подібне), хоча можуть бути і які-небудь інші. В процесі перепрограмування підсвідомості ви взнаєте про позитивний намір, у виконання якого підсвідомість забезпечила вас саме таким голосом, яке зазвичай буває вельми гідним (що-небудь в цьому роді "не витрачати сили на тих, хто все одно цього не зрозуміє (для гордині) або "уберегти себе від зайвих проблем" в решті випадків).

Після перепрограмування підсвідомості ваш голос може змінитися настільки, що більше жодного коректування і не буде потрібно, але якщо вам захочеться додаткових удосконалень свого голосу, якщо захочеться додати якийсь певний тембр голосу або здійснити розвиток голосу в іншому напрямі, то ви можете вдатися по допомогу відповідних вправ, які на очищену від руйнівних інструкцій підсвідомість лягатимуть дуже добре, але у будь-якому випадку подальшу роботу над голосом доцільно почати з постановки правильного мовного дихання, яке забезпечить нормальне голосо і звукотворення, а також музичність мови.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти