ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Вправи для розвитку правильного мовного дихання

(вправи для живлення голосу)

1. Виберіть зручне полодення (лежачи, сидячи, стоячи, для журналістів бажано сидячи), покладіть одну руку на живіт, другу – сбоку на нижнюю частину грудної клітки. Зробіть глибокий вдох через ніс (при цьму живіт виперається вперед, і розходиться нижня частина грудної клітки, яку контролює друга рука. Після вдоху одразу зробіть вільний, плавний видох (живіт і нижня частина грудної клітки приймає попереднє положення.

2. Робіть короткий, спокійний вдих через ніс, затримайте на 2-3 секунди повітря в легенях, потім робіть протяжний, плавний видих через рот.

3. Зробіть короткий вдох при відкритому роті і на плавному, протяжному видосі озвучте один з голосних звуків (а, о, у, і, е, и).

4. Озвучте плавно на одному видосі декілька звуків:

аaaaa

аaaaaooooooo

аaaaaуууууу

5. Порахуйте вголос на одному видосі до 3-5 (один, два, три...), старайтеся поступово збільшувати рахування до 10-15. Слідкуйте за плвсністю видоху. Порахуйте в зворотньому порядку (десять, девять, восемь...).

6. Прочитайте прислів’я, приказки, скоромовки на одному видосі. Обов’язково притримуйтесь правил з попередньої вправи.

Крапля і камінь довбає.

Правою рукою будують – лівою ламають.

Хто вчора збрехав, тому завтра не повірять.

На лавці біля будинку цілий день ридала Томі.

Не плюй в колодязь – згодиться води напитися.

На дворі трава, на траві дрова: раз дрова, два дрова – не рубай дрова на траві в дворі.

Як біля гори на пагорбі жили тридцять три Єгорки: раз Єгорка, два Єгорка, три Єгорка...

Цікаво. Скільки Єгорок у вас вийде на одному диханні?

7. Прочитайте російську народну казку «Ріпка» з правильним відтворенням вдиху на паузах.

Ріпка

Посадив дід ріпку. Виросла ріпка велика-превелика.

Пішов дід ріпку рвати. Тягне-потягне, витягнути не може.

Покликав дід бабку. Бабка за дідуся, дідусь за ріпку, тягнуть-потягнуть, витягнути не можуть!

Покликала бабка внучку. Внучка за бабку, бабка за дідуся, дідусь за ріпку, тягнуть-потягнуть, витягнути не можуть!

Покликала внучка Жучку. Жучка за внучку, внучка за бабку, бабка за дідуся, дідусь за ріпку, тягнуть-потягнуть, витягнути не можуть!

Покликала Жучка кішку. Кішка за Жучку, Жучка за внучку, внучка за бабку, бабка за дідуся, дідусь за ріпку, тягнуть-потягнуть, витягнути не можуть!

Покликала кішка мишку. Мишка за кішку, кішка за Жучку, Жучка за внучку, внучка за бабку, бабказа дідуся, дідусь за ріпку, тягнуть-потягнуть – та й витягнули ріпку!

Всі наступні вправи, приведені в даній статті, розраховані на їх виконання з урахуванням описаної техніки мовного дихання.

Психологічні вправи для розвитку голосу

Ви можете розвинути свій голос за допомогою цих вправ подібно до того, як розвиваєте м’язи за допомогою занять фізкультурою. В результаті тембр голосу зміниться, ваш голос розвинеться і стане нижчим і благозвучнішим, його діапазон розшириться, вимова стане чіткішою, модуляції виразнішими, а експресивність переконливішою. Додатковий ефект від вправ буде в результаті активізації ваших сил. Краще всього виконувати ці вправи регулярно, причому вранці, бо це зарядить вас бадьорістю на цілий день. У вас не лише розвинеться приємніший голос, але й набагато покращає ваше загальне самопочуття. У міру того, як відбуватиметься розвиток голосу, удосконалюватиметься і ваша особистість.

1. Встаньте перед дзеркалом. Зробіть видих, потім вдих і виголошуєте кожен звук до тих пір, поки у вас вистачить дихання. Отже, вдихніть і починайте:

ііііііііііііііііііі

ееееееееееее

аааааааааааа

ооооооооооо

ууууууууууу

Ця послідовність не випадкова, ві починаєте із звуку з найвищою частотою – "і". Якщо ви при цьому покладете долоню на голову, то відчуєте легку вібрацію шкіри. Це свідчить про більш інтенсивний кровообіг. Вимовляння звука "е" активізує область шиї і горла, ви можете це відчути поклавщи руку на шию. Вимовляння звука "а" позитивно впливає на грудну клітку. Під час вимовляння звука "о" посилюється кровообіг в серці, а вправа з звуком "у" позитивно впливає на нижню частину живота. Вимовляйте повільно один за другим всі звуки три рази. Якщо ви хочете, щоб тембр голосу був більш низьким, а голос був більш глибоким і виразним, то продовж дня багато разів вимовляйте звук "у".

2. Тепер потрібно активувати груди і живіт, а для цього потрібно вимовляти звук "м" із закритим ротом. Вправу на звук "м" зробіть три рази. Один раз зовсім тихо, другий раз – голосніше і третій раз – якомога голосніше, щоб голосові з’язки напружились. Поклавши долоню на живіт ви відчуєте сильну вібрацію.

Особливу увагу слід приділити звуку "р", оскільки він сприяє поліпшенню вимови і додає голосу силу та енергійність. Для того, щоб розслабити язик, проведіть попередню підготовку: підніміть кінчик язика до піднебіння за передніми верхніми зубами і "порикуйте" як трактор. Отже, зробіть видих, потім вдих і починайте "гарчати": "рррр". Після цього виразно і емоційно з підкреслено розкотистим "р" вимовте наступні слова:

роль кермо стерно ринг карбованець ритм рис Крим кухар сир товар трава крило мороз і тому подібне.

3. "Вправа Тарзана"? окрім способу розвитку голосу? є профілактичним засобом проти | простудних захворювань і інфаркту міокарду. Встаньте прямо, зробіть видих, потім глибокий вдих. Стисніть руки в кулаки. Голосно виголошуєте звуки "іііііііііііііііііі" і одночасно б'єте себе кулаками в груди, як це робив Тарзан в знаменитому фільмі.

Тепер виконайте цю ж вправу із звуками:

еееееееееее

ааааааааааа

оооооооооо

уууууууууу

Після закінчення вправи ви помітите, як очищаються ваші бронхи від слизу, як ваше дихання стає вільним, як ви заряджаєтеся енергією. Гарненько відкашляйтеся, позбавтеся від всього непотрібного! Цю вправу слід виконувати лише вранці, оскільки вона володіє збудливою і активізуючою дією.

4. Індійські йоги відомі своїм глибоким красивим голосом, якого досягають з допомогою ось такої простої вправи.

Станьте прямо і поставте ноги на ширину плечей, зробіть декілька спокійних вдохів і видохів, після чого наберіть повітря в живіт і зробіть один різкий видох, який має супроводжувати звук "Ха-а". Видох має бути повним, а звук настільки сильним, як тільки можна (з усіх сил). При цьому можна злегка нагнути корпус вперед.

Після декількох тижнів тренування по запропонованій методиці порівняєте свій нинішній голос з колишнім, який ви записали на диктофон, і ви переконаєтеся, що тембр вашого голосу змінився, а голос загалом істотно покращав, бо тепер він знайшов велику силу суггестії, а це означає, що витікаюче від вас харизматичне випромінювання стало інтенсивнішим, ви стали говорити переконливіше і сильніше впливати на навколишній світ.

В результаті такого тренування і виконання описаних вправ спокійніший і глибший стає не лише голос, але і ваші думки. Чим глибший і нижчий голос, тим глибше він осідає в свідомості, тим більше враження справляють вимовлені слова, і завдяки цьому ви починаєте говорити не просто по-іншому, а набагато краще. За рахунок цього все, що вас турбує і непокоїть, відступає, а потім і зовсім зникає. Тому ніколи не припиняйте працювати над своїм голосом і тоді ви ніколи не припините працювати над своєю особистістю.

Робота над своїм голосом – це робота над собою!

Робота над дикцією

Під дикцією розуміємо чітку, ясну і виразну вимову всіх звуків рідної мови з правильною їх артикуляцією при чіткому і виразному вимовлянні слів і фраз. Чітке і ясне вимовлення слів забезпечується за рахунок правильної артикуляції кожного звуку, і, перш за все, уміння в процесі мови вільно і досить широко відкривати рот, бо у роті, що погано відкривається, звуки вимовляють як би крізь зуби.

Артикуляція також вправляється на підсвідомому рівні, як і голосоутворення, тому доцільно перш за все зрозуміти ті причини, по яких у вас погана дикція, і перепрограмувати їх вже відомими вам прийомами. Ситуація для перепрограмування може бути сформульована приблизно так: "У мене погана дикція", "Я говорю невиразно", "Я гаркавлю", "Я неправильно виголошую (не можу виголосити) звук "Л" (звуки "Р", "З", "С", "Ж" або інші відповідно до ваших відчуттів.)". Причинами поганої дикції найчастіше є самопринижуючі думки на кшталт "Моя справа мовчати" або "В моєму роду немає Цицеронів", які перепрограмуються досить просто.

Після перепрограмування підсвідомості дикція, як правило, значно покращується, а для подальшого розвитку рухливості м’язів нижньої щелепи, уміння досить широкий відкривати рот в процесі мови використовують спеціальні вправи.

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти