ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Загальні вимоги до спорудження геодезичних знаків

Над кожним закладеним у ґрунті підземним центром споруд­жують зовнішні геодезичні знаки. Спорудження геодезичних знаків має здійснюватися в суворій відповідності з чинним «Ке­рівництвом зі спорудження геодезичних знаків», з урахуванням подальших указівок і змін.

До керівництва роботами зі спорудження геознаків допус­каються особи, які пройшли спеціальну курсову підготовку і здали перевірочні випробування, а також особи, що мають се­редню спеціальну або вищу освіту за геодезичним фахом і пройшли стажування за спорудженням знаків не менше одно­го польового сезону.

На місці спорудження геодезичних знаків у процесі робіт забороняється знаходитися стороннім особам. У забудованій ча­стині місце будівництва має бути обгороджене.

Відстані від геодезичного знака до залізничних ліній, авто­мобільних і гужових доріг, телефонних і телеграфних ліній, а також до будинків та інших будівель повинні бути не менше 1,5 висоти знака, відстань до високовольтних ліній повинна бути не менше 150 м і до меж полів аеродромів - не менше тридцяти висот сигналу.

Керівник будівельної бригади зобов'язаний бути присутнім у бригаді та особисто здійснювати керівництво всіма процесами робіт. Керівник будівельної бригади зобов'язаний щодня перед початком роботи оглянути місце роботи, устаткування, інструме­нти, запобіжні пристрої та пристосування і дати вказівку щодо усунення виявлених недоліків.

Пояси верхолазів і канати у процесі роботи необхідно переві­ряти шляхом зовнішнього огляду перед кожним застосуван­ням. У разі виявлення при огляді пошкоджень деталей пояса або каната, або виявлення плісняви на тканинних матеріалах пояса такі канати і пояси підлягають додатковим випробуван­ням незалежно від терміну проведення попередніх випробувань. Троси і блоки керівник бригади повинен особисто оглядати пе­ред кожним оснащенням знака.

Робітники, які працюють на спорудженні знака, повинні бути в захисних касках.

При наближенні грози, при сильному вітрі і дощі всі роботи зі спорудження знака мають бути припинені, робітників необ­хідно відвести у безпечне місце. Табір будівельної бригади має бути віддалений від будівельного майданчика на відстань, не меншу потрійної висоти знака.

Керівництво експедиції або начальник партії повинні забез­печити будівельну бригаду достатньою кількістю тросів і блоків необхідної вантажопідйомності залежно від висоти знаків, що будуються. Якщо наявне в бригаді устаткування не може забез­печити допустимі навантаження, підйом геодезичного знака проводити забороняється.

Трос, що видається бригаді, повинен мати паспорт про його міцність (розривне зусилля). На новий трос ці дані беруться з акта сертифіката заводу-виробника, на старий трос акт видаєть­ся експедицією на основі випробувань, що проводяться. Обидва кінці троса мають бути закладені металевою опайкой або труб­кою відповідного діаметру з вигравійованим на них інвентар­ним номером.

Нові блоки, що видаються бригадам, повинні мати заводське клеймо про їх вантажопідйомність; старі блоки перед видачею слід перевірити, на основі випробувань необхідно видати бригаді виписку з протоколу на кожний блок.

Забороняється користування тросами, у яких на ділянці кро­ку одного витка обірвано понад 5% дротів від загальної їх кіль­кості, або тросами, у яких під час робіт виникло місцеве зменшен­ня діаметра більш ніж на 10%. Забороняється застосовувати при спорудженні геодезичних знаків троси зв'язані, з «жучками» та іншими пошкодженнями.

Керівник бригади зобов'язаний розрахувати і застосувати для кожного споруджуваного геодезичного знака таку підіймальну систему, яка забезпечила б (залежно від заданої висоти знака, якості лісу, наявності тієї чи іншої підіймальної тяги, кількості та якості блоків і тросів) максимальне зусилля на кожний кі­нець троса і кожний блок, що не перевищує 1/3 їх розривного зусилля при застосуванні ручної тяги (ворота) і 1/5 їх розривно­го зусилля при застосуванні механічної тяги (лебідок, автома­шин, тракторів).

Майданчик навколо споруджуваного знака має бути повніс­тю очищений від дерев, чагарників, бур'янів у радіусі, що дорів­нює половині висоти знака по всій довжині знака на землі, а також по напрямах відтяжних тросів на таку ширину, щоб від­тяжні троси і деталі знака проходили не ближче 2 м від крон дерев. Ями і вибоїни необхідно вирівняти. Склад будівельних матеріалів слід розташовувати на відстані, що перевищує висоту знака. Забороняється захаращувати будівельний майданчик зай­вими матеріалами. Сухостої та небезпечні дерева мають бути повалені за межами майданчика на відстані висоти лісу.

Працівники зобов'язані стежити за тим, щоб на території споруди не лежали дошки з цвяхами, що стирчать із них.

При застосуванні на будівництві механізмів, а також присто­сувань до бензомоторних пил, що дозволяють використовувати їх для інших цілей, ніж розпилювання дерев, наприклад, для просвердлювання отворів, заточування інструменту і т.д., необ­хідно керуватися вимогами інструкцій з безпечного застосуван­ня цих механізмів і пристосувань.

 

Побудова дерев'яних знаків

 

Дерев'яні знаки заввишки понад 10 м будуються тригранними, повністю збираються в горизонтальному положенні, включаючи спорудження підлоги, майданчиків спостерігача, дахів з візир­ним циліндром, установку сходів, поручнів, а також прибивання шпонок на основних стовпах, і піднімаються в суцільно зібраному вигляді. Інші методи спорудження забороняються.

Збирання геодезичних знаків проводиться на заздалегідь під­готовлених підставках, що дозволяють без додаткового підйому вільно споруджувати майданчик спостерігача і весь верх знака. Підводити під знак підставки після того, як зібрана рама або повністю весь знак, забороняється.

Основний стовп, навколо якого повертається рама, повинен мати надійні упори з боку натягування підіймальної системи для того, щоб запобігти зсуву рами під час повороту і під час роботи робіт­ників на її вершині. Упори кріпляться до підкладки кованими цвяхами, а кінці підкладок закріплюються палями.

При обтісуванні колод забороняється притримувати їх нога­ми. Необхідно закріпити колоду на підкладках скобами. При обтісуванні потрібно ставити ноги далі від колоди і уважно стежи­ти за тим, щоб сокира не ковзнула в бік ноги. При обтісуванні деталі забороняється її тримати до обхвату пальцями. При ро­боті ручною пилкою забороняється тримати руку близько до полотна пилки або направляти її великим пальцем руки. При розколюванні полін сокирою забороняється притримувати їх рукою. Забороняється працювати на спорудженні геознаків у плащах, халатах або фартухах. Забороняється передавати інстру­менти або інші предмети киданням.

Усі інструменти, з якими робітники працюють угорі, мають бути міцно насаджені на рукоятки з ремінними або пеньковими петлями на кінцях для надягання на руку під час роботи. Під час перерви в роботі інструменти вішають за допомогою цих петель на шпонки або інші закріплені частини знака, або скла­дають до спеціальних сумок, які прив'язують до деталей знака.

Довжину цвяхів, якими скріплюють деталі дерев'яного зна­ка, розраховують таким чином, щоб цвяхи проходили через де­талі наскрізь, а загнуті кінці були не коротшими 4 см.

Перед поворотом першої рами паралельно до верхнього ос­новного стовпа і нижче його на 1—1,5 м прибивається міцна жердина з хвойної породи лісу діаметром 8-10 см для пересу­вання по ній верхолазів, а вздовж усієї довжини стовпа протягу­ється і закріплюється трос діаметром 6 мм для їх страховки під час роботи.

Скріплювання рам проводиться від вершини знака до його ос­нови. Якщо у процесі скріплювання з'явиться необхідність зміни­ти нахил рами, робітники-верхолази повинні спуститися на землю і відійти на безпечну відстань. Забороняється працівникам знахо­дитися під рамами в той час, коли вгорі ведуться роботи.

Роботи по скріплюванню рам дозволяється виконувати після надійного закріплення всіх розтяжок. Підніматися на верх рами дозволяється тільки по сходах, а пересуватися тільки по жердині. Працювати і пересуватися на висоті дозволяється тільки праців­никам, прив'язаним ланцюгом пояса верхолаза до троса.

При перервах або зупинках у роботі, що виконується внизу знака на землі, сокиру необхідно встромляти всією площиною леза в деревину, пилку класти зубцями вниз, а інші інструменти зберігати у спеціальних ящиках.

Тягові механізми (лебідки, трактори, автомашини) мають бути віддалені від основи знака на відстань, не меншу за подвійну його висоту. Якорі (палі, кілки) для кріплення розтяжок знака забиваються на відстані подвійної висоти знака.

Довжина підіймальної щогли у всіх випадках повинна бути не менше половини висоти геодезичного знака. Товщина ко­лод, які використовуються для спорудження щогли, підбира­ється в кожному окремому випадку залежно від висоти спору­джуваного знака і місця встановлення щогли відповідно до чинних інструкцій зі спорудження геодезичних знаків, але не менше 25 см у верхньому зрізі.

Підіймальну щоглу необхідно зміцнювати чотирма розтяжка­ми з троса діаметром не менше 6 мм, розтяжки мають бути спря­мовані: перша до вершини знака, друга до протилежної сторони і дві бічні відтяжки розташовуються строго по осі обертання щог­ли. Бічні розтяжки зберігаються до кінця її роботи, дві відтяжки по подовжній осі знака перед його підйомом знімаються.

До підіймання щогли на її вершині повинні бути міцно при­в'язані: стропа для кріплення рухомих блоків підіймальної си­стеми і блоки балансування тяги з протягнутим через них тро­сом (для тяги). У тому випадку, коли немає потреби в коррісту- ванні балансовими блоками, на верху щогли міцно закріплю­ються кінці троса, призначеного для тяги. Стропи повинні бути довшими за щоглу не менше ніж на 5 м, щоб після підйому щогли кінець стропи залишався на землі і за нього вільно мож­на було прив'язувати рухомі блоки для підіймальної системи.

Підіймання людей на щоглу («падаючу стрілу») забороня­ється. Тяги, що скріплюють сигнал із щоглою, слід прив'язувати до стовпів нижньої рами сигналу.

Якір для кріплення нерухомих блоків при одній підіймаль­ній системі необхідно встановлювати точно у створі з поздовж­ньою віссю сигналу. При двох підіймальних системах якорі для кріплення нерухомих блоків слід установлювати симетрично по обидві сторони подовжньої осі сигналу.

Сигнал, що піднімається, повинен мати дві задні відтяжки, які б перешкоджали перевертанню сигналу в бік підйому, коли він займе положення, близьке до вертикального, і дві бічні відтя­жки, що перешкоджають відхиленню знака від осі підйому. За­дні відтяжки кріпляться за нижню раму вгорі сигналу суворо на одній висоті, відтягуються назад симетрично по обидві сторони поздовжньої осі знака. Вільний кінець троса розтягується по лінії натягу, він не повинен мати вузлів, баранчиків, обривів в окремих пасмах. Робітник, який гальмує трос за якорі, повинен мати рукавиці. Послабляючи трос, обмотаний за якір, робітник повинен стежити, щоб ковзний трос не затягнув руку під трос на якорі. Дії робітників на обох відтяжках мають бути точно узго­джені. Бічні відтяжки натягують і прив'язують до паль, розта­шованих на осі повороту сигналу.

Підіймання знаків, як правило, здійснюється механічною тя­гою (автомашинами, тракторами, автотранспортерами, лебідками) і, як виняток, допускається підйом корбою. Заборонено прово­дити підйом знаків устаткуванням, яке не має паспортів.

Залежно від наявності механічної тяги (машини або авто- транспортера) для кращого зчеплення машини з ґрунтом перед початком підіймання кузов машини необхідно завантажити обрізками сирого лісу або камінням, що унеможливить пробук­совування машини і забезпечить надійність підіймання знака.

При підійманні знака трактором або автомашиною засто­совується найменша швидкість. Для забезпечення плавності руху на шляху проходження трактора або автомашини розчи­щається вся рослинність і вирівнюються всі нерівності, а та­кож видаляються небезпечні і сухостійні дерева по боках на відстані висоти лісу.

Вал корби, призначений для підйому сигналів і повернення рам, повинен мати діаметр не менше 30 см. Важіль корби по­винен бути односторонній з пружної деревини, без великих сучків, у середньому перетині не менше 15 см. Кріплення ва­желя до валу необхідно здійснювати тільки тросом діаметром 6 мм. Навантаження на кожного працівника, що обертає кор- бу, не має перевищувати 50 кг. Корба повинна мати надійну гальмівну систему.

Якщо підіймальна корба встановлюється в лісі поза розчи­щеним майданчиком для сигналу, навколо неї вирубується май­данчик потрібних розмірів і видаляються небезпечні та сухо­стійні дерева поза майданчиком на відстані висоти лісу.

Над тросом, що йде від напрямного блоку до тягового ме­ханізму, мають бути встановленні козли, що складаються з пари колів, вбитих у землю і перев'язаних зверху. Це необхід­но для страхування робітників від удару кінцем троса в разі його обривання.

Керівник бригади зобов'язаний особисто перевірити правиль­ність і надійність установлення упорів у рами, кріплення жерди­ни і страхувального троса, розміри, симетричність і глибину ям для основних стовпів, надійність опорної колоди, якорів, блоків, правильність розташування відтяжок, правильність установлен­ня підіймальних механізмів і надійність гальм.

Шпонки сходів на основних стовпах простих сигналів мають виготовлятися з доброї деревини, без тріщин і сучків, або з сучка­ми діаметром менше 1/8 товщини шпонки. Довжина шпонки має дорівнювати 50 см. Поперечний переріз шпонки повинен мати вид рівнобедреної трапеції з основами не менше 8 і 6 см і завви­шки не менше 6 см. Шпонки щільно врізаються в пази і приби­ваються дротяними цвяхами завдовжки 12 см.

Перед підійманням геодезичного знака керівник бригади зобов'язаний доручити персонально кожному працівникові ви­конання певних функцій, проінструктувати, як їх виконувати, і переконатися в тому, що його правильно зрозуміли. Якщо під­йом знака здійснюється за допомогою трактора, автомашини або іншої механічної тяги, необхідно навчити водія (механіка) пра­вильно сприймати систему команд керівника бригади.

Під час підіймання знака всі робітники і керівник бригади повинні знаходитися від нього на відстані не ближче, ніж розта­шовані тягові механізми та якорі для кріплення відтяжок зна­ка. Команди керівника бригади мають бути чіткими і голосни­ми, щоб їх добре чули всі особи, що беруть участь у підійманні знака. У необхідних випадках виставляють робітників-дублерів команд керівника бригади.

Керівники робіт, даючи накази в процесі будівництва або пі­діймання знака, зобов'язані називати прізвище робітника, до якого вони звертаються.

Після того, як верх знака підніметься на висоту близько 2 м, керівник будівельної бригади повинен припинити підйом, пода­ти команду поставити підйомну лебідку або механічну тягу на гальма і особисто, без участі робітників, оглянути підіймальну систему. При цьому слід звернути особливу увагу на рівномір­ність натягу тяги і відсутність обривів окремих пасм троса. У разі виявлення недоліків у підіймальній системі керівник бри­гади відходить на безпечну відстань і подає команду опустити знак для усунення виявлених недоліків. Якщо підіймальна сис­тема в порядку, підіймання продовжують, але тільки після того, як керівник бригади займе своє колишнє місце. При зупинці підйому коловорота закріплюється за гальмівні кілки, але ро­бітники повинні притримувати його руками, а при зупинці підйо­му механічною тягою (автомашиною, трактором) під колеса або гусениці ставляться підкладки.

Виконувати будь-які роботи з добудови знака або з виправ­лення підіймальної системи в той час, коли знак знаходиться в підвішеному стані, забороняється.

Відв'язувати трос від основних стовпів після підіймання зна­ка можна тільки зі сходів, перехідних сходових майданчиків або зі шпонок на основних стовпах. Цю роботу виконують робітни­ки, які обов'язково мають бути прив'язані страхувальними по­ясами до основного стовпа або каната верхолаза. Працювати на верху знака без страховки заборонено.

 

Збирання металевих знаків

 

Металеві геодезичні знаки збираються із збірних конструкцій, які виготовляються заздалегідь. Спорудження металевих знаків вико­нують способами, подібними до способів спорудження дерев'яних пірамід, простих і складних сигналів. Вибір способу спорудження залежить від наявності підіймальних засобів, від конструкції і ви­соти знаків, від рельєфу місцевості та інших місцевих умов.

При підйомі металевих знаків, зібраних на землі, потрібно керуватися аналогічними вимогами безпеки, які ставляться до підйому суцільнозібраних дерев'яних знаків. Якщо знак збира­ють поступовим нарощуванням ярусів, починаючи від основи, то збирання знака дозволяється вести шляхом паралельної над­будови круга, ярусами заввишки не більше двох метрів. На кож­ному ярусі робиться настил з дощок, які скріплюють між собою планками на цвяхах. Настил повинен мати мотузяні поручні. При страхуванні монтажників, що проводять збирання знака на висоті, пояс верхолаза закріплюється за бічні стійки знака.

Підйом деталей дозволяється проводити тільки за допомо­гою троса, протягнутого через блок або спеціальні підіймальні пристрої (щогли).

Візирна частина знака разом із візирним циліндром, а та­кож верхня частина внутрішньої піраміди, якщо вона збираєть­ся не на землі, підіймаються на верхній ярус у суцільнозібрано- му вигляді і прикріплюються до стійок.

Гайкові ключі, якими користуються верхолази, необхідно при­в'язувати лямками до кистей рук, а гвинти, болти і шайби слід зберігати у спеціально зроблених кишенях на спецодязі або у спеціально підвішених сумках.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти