ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Рекомендовані дії при загрозі виникнення зсуву.

Підготовка до виникнення зсуву:

· Уважно слухайте і вивчайте інформацію про обстановку, можливі місця та приблизні межі зсувів, а також інструкції про порядок дій у випадку загрози виникнення зсуву. Це особливо необхідно знати тим, у кого будівлі розташовані на узвишші, на схилах або біля підніжжя гір та пагорбів; на­вколо глибоких ярів.

· При появі ознак зсуву повідомте органи місцевого самовря­дування та органи цивільної оборони. Ознакою зсуву є за­клинювання дверей та вікон будівель, просочування води на зсувонебезпечних схилах та зміщення ґрунту.

· Зберігайте спокій, уникайте паніки.

Дії під час зсуву:

· При отриманні інформації про дане стихійне лихо дійте за­лежно від рівня загрози та швидкості зміщення зсуву.

· Зберігайте спокій, уникайте паніки.

· Підготуйтесь до евакуації, з'ясуйте у місцевих органах дер­жавної влади та місцевого самоврядування місце збору меш­канців для евакуації.

· За наявності часу та незначної швидкості руху зсуву (кілька метрів за місяць) по можливості заздалегідь вивозьте своє майно в намічене місце; відключіть усі мережі постачання; щільно зачиніть вікна, двері, горищні люки і вентиляційні отвори; шибки, по можливості, захистіть віконницями або щитами.

· Дійте негайно! Терміново евакуюйтесь у безпечне місце при швидкості руху зсуву понад 0,5-1,0 метр на добу.

· Попередьте сусідів, надайте допомогу дітям, інвалідам і людям похилого віку. Вони підлягають евакуації в першу чергу.

· Швидко вдягніться, візьміть документи і зберіть найбільш цінні й необхідні речі, невеликий запас продуктів харчування на кілька днів, ліки, кишеньковий ліхтарик та радіопри­ймач на батарейках.

· Від'єднайте електроприлади від електромережі, вимкніть газ і систему нагрівання, загасіть вогонь у печах.

· Не користуйтесь ліфтом, його може заклинити від перекосу будинку.

· Виведіть худобу на більш безпечну місцевість, а якщо немає часу, відчиніть хлів - дайте худобі можливість рятуватися.

Дії після зсуву:

· Зберігайте спокій, оцініть ситуацію.

· Допоможіть, по можливості, постраждалим, викличте медич­ну допомогу для тих, хто її потребує. Допоможіть за необхід­ності рятувальникам відкопувати та діставати постраждалих із завалів.

Переконайтеся, що ваше житло не отримало ушкоджень. Будьте дуже обережні, може статися раптове обвалення.

Перевірте зовнішнім оглядом стан мереж електро-, газо- та водопостачання.

Перевірте, чи немає загрози пожежі. Не користуйтеся від­критим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами, газови­ми плитами і не вмикайте їх до того часу, поки не будете впевне­ні, що немає витоку газу.

Не користуйтеся без потреби телефоном, щоб він був віль­ним для зв'язку з вами.

З'ясуйте в місцевих органах державної влади та місцевого самоврядування адреси організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Сподіваємося, що наші рекомендації вам не знадобляться, але в разі необхідності використовуйте їх - можливо, це суттєво зменшить для вас небезпеку зсуву та його наслідки.

Обвали, осипи. Обвал - відрив снігових (льодяних) брил або мас гірських порід від схилу чи укосу гір та їх вільне падіння під дією сил тяжіння.

Обвали природного походження спостерігаються в горах, на берегах морів, обривах річкових долин. Це - результат послаб­лення зв'язаності гірських порід під дією процесів вивітрюван­ня, підмиву, розчинення та дії сил тяжіння. їх виникненню сприяє геологічна будова місцевості, наявність на схилах тріщин та зон дроблення гірських порід.

Найчастіше (до 80%) сучасні обвали пов'язані з антропоген­ним фактором. Вони виникають в основному при неправильно­му проведенні робіт, при будівництві та гірських розробках.

Осип - де нагромадження тцебеню чи ґрунту біля підніжжя схилів.

Райони Карпатських і Кримських гір підпадають під дію обвалів та осипів, деякі з них мали катастрофічний характер і призвели до людських втрат.

Абразія - це процес руйнування хвилями прибою берегів морів, озер і водосховищ. Абразійний процес найбільш пошире­ний на Чорноморському узбережжі. У береговій зоні Криму що­річно зникає 22 га, між дельтою Дунаю та Кримом - 24 га, у північній частині Азовського моря - 19 га. Абразією ушкодже­но до 60% берегів Азовського та до 30% - Чорного морів. Шви­дкість абразії становить у середньому 1,3-4,2 метри на рік.

 

Масові інфекційні захворювання і отруєння людей

 

З-поміж інфекційних захворювань найбільш поширені на всій території України дифтерія, коклюш, правець, поліомієліт, кір, епідемічний паротит, гострі кишкові інфекційні хвороби. Реаль­ну епідемічну загрозу населенню України становлять особливо небезпечні інфекції. У країні дуже поширені активно діючі при­родні вогнища багатьох небезпечних інфекцій - туляремії (у 23 областях), лептоспірозу (у всіх регіонах), сибірки (у 16 областях), лихоманки Ку (у 9 областях), кліщового енцефаліту (у 8 облас­тях), геморагічної пропасниці з нирковим синдромом (у 10 об­ластях), вірусу Західного Нилу (у 7 областях), Каліфорнійського енцефаліту (у 7 областях), вірусу Укуніємі (у 6 областях).

Існують епідеміологічні свідчення про необхідність вивчен­ня нозоареалу псевдотуберкульозу, лістеріозу, хвороби Дайма та інших природно-вогнищевих інфекцій.

Найбільша кількість надзвичайних ситуацій припадає^ на випадки отруєння людей харчовими продуктами, токсичними та іншими речовинами.

 

Інфекційні захворювання тварин

 

Епізоотія - одночасне поширення інфекційної хвороби серед ве­ликої кількості одного чи багатьох видів тварин у часі та про­сторі, на території не менш ніж одного району, що значно пере­вищує звичайний зареєстрований рівень захворюваності на цій території. Найбільш поширені на території України такі епізоо­тичні хвороби, як туберкульоз ВРХ, лейкоз ВРХ, лептоспіроз, сальмонельози, сибірка, сказ, класична чума свиней, хвороба Гамборо, хвороба Марека. У 1998 році зареєстровано 17 інфекційних зах­ворювань і масових отруєнь сільськогосподарських тварин.

Пташиний грип - це інфекційна хвороба птахів, що викли­кається одним із штамів вірусу грипу, типу А. Вона вперше була виявлена в Італії більше ста років тому і зустрічається повсюдно. Вважається, що всі птахи сприйнятливі до даної ін­фекції, хоча деякі види менш сприйнятливі, ніж інші.

15 підтипів вірусу грипу можуть викликати хворобу птахів, високу патогенність мають підтипи Н5 і Н7.

Мігруючі водоплавні птахи - найчастіше дикі качки - є при­родним резервуаром вірусу пташиного грипу, самі ці птахи най­менш сприйнятливі до інфекції. Домашні птахи, включаючи курей та індичок особливо сприйнятливі до епідемій смертель­ного грипу, що швидко розповсюджується.

Вірус пташиного грипу звичайно не вражає інші види тварин, крім птахів і свиней.

Перший підтверджений випадок зараження людей пташи­ним грипом відбувся в Гонконзі в 1997 році, коли штам Н5N1 викликав важке респіраторне захворювання у 18 чоловік, з яких 6 померло.

Дослідження на генетичному рівні дозволили визначити, що вірус передавався напряму від птахів до людини.

3 15 підтипів вірусу пташиного грипу підтип Н5N1 викликає особливу тривогу з кількох причин. Мутує він дуже швидко і, як уже підтверджено, має схильність одержувати гени від вірусів, що інфікують інші види тварин.

Варіанти Н5N1 продемонстрували здатність напряму інфі­кувати людей у 1997 році; зараження відбувалися у В'єтнамі в січні 2004 року, у Туреччині - у 2005 році.

Під час спалаху пташиного грипу в пацієнтів розвивалися такі симптоми, як лихоманка, біль у горлі, кашель і в кількох фатальних випадках - важка дихальна недостатність через ві­русну пневмонію.

 

Хвороби і шкідники рослин

 

Епіфітотія - масове, поширюване в часі та просторі, інфекційне захворювання рослин, при якому вражається більше 50% їх по­верхні, яке супроводжується чисельною загибеллю культур і зниженням їхнього продуктивності.

В Україні в посівах зернових культур має місце епіфітотія борошнистої роси, бурої листкової іржі, фузаріозу, сажкових та інших хвороб, а в степовій зоні відзначався масовий спалах роз­витку найнебезпечнішого шкідника озимої пшениці - клопа-черепашки. У 1998 році зареєстровано 1 ураження сільськогос­подарських рослин хворобами та шкідниками.

В умовах високого рівня антропогенізації території України, з перевищенням техногенного навантаження на природне сере­довище у 5-6 разів, порівняно з іншими розвинутими країнами, окремо виділяється група природно-техногенних небезпечних явищ, пов'язаних з експлуатацією гребель, водосховищ, прове­денням заходів з меліорації і водопостачання, гірничих видобу­вних робіт. З іншого боку, завжди є загроза дії стихійних явищ на різні промислові об'єкти, споруди тощо. Руйнування чи по­шкодження таких об'єктів з небезпечними виробництвами може призвести до пожеж, вибухів, викидів небезпечних речовин, зато­плення територій, радіоактивного забруднення. Стихійні лиха можуть призводити до транспортних аварій, аварій в електро­енергетичних спорудах.

Таким чином, у зв'язку з наявністю в Україні досить значної загрози з боку природних чинників захист населення, навколиш­нього природного середовища, промислових споруд, об'єктів від стихійного лиха поруч із захистом від надзвичайних ситуацій техногенного характеру є важливим державним завданням.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти