ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Якби-то найшли те, що там схоронили,

Не плакали діти, мати б не журилась.


Мотив національної зради: ставлення до Богдана Хмельницького:

Ой Богдане!

Нерозумний сину!…

Ой Богдане, Богданочку!

Якби була знала,

У колисці б задушила,

Під серцем приспала.

А тим часом перевертні

Нехай підростають

Та поможуть москалеві

Господарювати,

Та з матері полатану

Сорочку знімати.

У трагедії України обвинувачує і сам народ, і його провідників: “Стоїть в селі Суботові”, де прямо обвинувачує Б.Хмельницького :

Отак-то, Богдане! Занапастив єси

вбогу сироту Украйну!.

І хоча царські сатрапи, приведені на землі України Хмельницьким, пограбували її, та знайти найбільший скарб – волю України вони ніколи не зможуть, тому незабаром

Церков-домовина

розвалиться …

І з-під неї встане Україна.

І розвіє тьму неволі,

Світ правди засвітить,

І помоляться на волі

Невольничі діти.

Могили як пам’ятки старовини стануть предметом спеціальних розшуків і зарисовок Шевченка, коли він за дорученням Київської археографічної комісії (1845) мандруватиме Полтавщиною та Чернігівщиною.

Образ могили:

· невід'ємна частина українського ландшафту, української природи, України в цілому, її історії та її сучасності;

· невід'ємна частина всього світосприйняття Шевченка як поета, маляра і людини.

Гей могили, могили, високі могили! Скільки промайнуло в моїй душі високих прекрасних думок, коли я дивився на вас, темні німі пам'ятки минулої народної слави і неслави.

На засланні.

Образ могили: пам’ятка епохи козаччини.

Могила – уособлення духовної сили українського народу, його боротьби за волю, священні пам’ятки епохи козаччини – символ героїчного минулого України, невід’ємна частка буття народу.

Образ могили
Романтики Шевченко
    Метлинський: символ безнадії. Складовий елемент образу Батьківщини. Мотив вітчизняної слави, яка похована в могилі, руїни України та міф про відважне козацтво, що перебуває в могилі. Уособлення духовної сили українського народу, його боротьби за волю.

 


“Єретик”[1]

Ідеологічна основа

У Петербурзі - знайомство із діячами різних визвольних слов’янських організацій Þ пройнявся ідеями слов’янофільства (панславізму), хоч це захоплення і не було досить тривким: цих ідей уже немає у творах періоду заслання.

Особливо вразила його діяльність діяча чеського і словацького відродження Павла Йосифа Шафарика - прихильника відродження укр. культури (заочне знайомство через О.Бодянського[2]).

Шанував Шафарика за його працю "Славянское народописание”:

v ідея права кожної нації на самовизначення,

v теза про самобутність укр. нації, її культури, історії, пов’язаної з іншими націями.

ßßß

Одним із перших висловив опозиційну офіційній думку: українці – це не діалектне плем’я російського народу.

 

ßßßßß

Присвята Шафарикові поеми “Єретик”, в якій символом протиставлення гноблення нації

є чеський патріот ХV ст. – Ян Гус.

Ян Гус (1369-1415) як персонаж історії

…найгрунтовніші дослідження про Яна Гуса з’явилися в Чехії й Німеччині (та в російських перекладах) пізніше, вже в другій половині ХІХ ст., але здоровий критичний підхід до прочитаного й почутого та інтуїція забезпечили Шевченкові таке об’єктивне сприйняття теми, яке витримало випробування часом навіть з погляду відповідності фактичному перебігові подій.

І.Дзюба. Тарас Шевченко… - С. 331

Шевченко розповідав мені, що прочитав про гуситів та епоху, що їм передувала, усі джерела, які тільки можна було дістати, а щоб не погрішити проти народності, не залишив у спокої жодного чеха, котрий зустрічався йому в Києві або в інших місцях, розпитуючи в них про топографічні та етнографічні подробиці.

О.Афанасьєв-Чужбинський

Під тиском феодалів імператор Сигізмунд домовився з папою Іоанном ХХІІІ про розгляд справи Яна Гуса на церковному соборі. Чеський король В’ячеслав не зміг його захистити.

Констанцький собор прославився спалення Яна Гуса (6.07.1415) та його книг. Також він засудив до страти його учня Ієроніма Празького.

Гус вирушив до Констанци, поклавшись на обіцянку, яку дав йому імператор, що йому буде дозволено обстоювати свої переконання. Сигізмунд навіть дав йому охоронну грамоту. Та тільки-но Гус з’явився в Констанцу, як його заарештували. Закутий у ланцюги, він вислухав вирок, і слідом за тим його віддано в руки світської влади. Його навіть позбавили права оспорювати достовірність показів свідків.

Ієронім Празький приїхав у Констанцу допомогти Гусові, але дорогою його заарештували. Його також оголосили єретиком і спалили.

Лео Таксиль. Священний вертеп.

 

Звернення до іноземного героя зумовлене:

v розчаруванням у національній історії, переповненій національними зрадами,

v байдужістю, що врешті і призвело до покори народу.

ßßß

У чеській історії - герой, який пішов на смерть заради свободи свого народу, не дав занапастити його культуру і самобутність, виступивши проти німецьких завойовників і католицьких провідників загарбницької війни.

Сповнені палкого протесту проти феодального та нац. гноблення промови Яна Гуса, підступна страта його католицькою ієрархією ►► гуситські війни (про їх силу свідчать поразки п’яти походів (починаючи з 1419 р.) «хрестоносної» армії папи Мартіна V).

Всередині гуситського руху взяли гору енергійні, послідовні і рішучі елементи, відомі під іменем таборитів. Таборити проповідували війну не тільки проти німців і папістів, а й проти багачів, землевласників і власників взагалі. Рух таборитів мав певні риси селянсько-плебейської єресі…

С.Лозинський. Історія папства

…Шевченка цікавлять не ті десятки «параграфів», навколо яких сперечалися схоласти в університетах, доводячи Гусову єресь, а сама демократична і гуманістична сутність його виступу проти облуди й несвободи, його захист «чехизни», та самий образ цього великого подвижника, загальнолюдське значення якого Шевченко розумів.

І.Дзюба. Тарас Шевченко… - С.333

 

Шевченко старався особливо виділити високий моральний аспект особистості Гуса.

Т.Флоринський

Багаття, на якому загинула людина, в моральному відношенні найчистіша у всій Констанці, здобуло Гусові на батьківщині, а пізніше й на чужині, ореол мучеництва… Його життя і твори стали взірцем для кожного сина його народу. Перед нами виступає аж ніяк не вчений або реформатор церковного вчення… - перед нами швидше тринадцятий апостол Христа, який проповідує моральне життя, «покаяння, щоб наблизилося царство небесне». Він марно сперечався із собором, бо його слова були звернені вже до нових людей, до нової церкви; він відкрив нову землю, новий світ тих людей, які, пригноблювані й непомітні, наслідують Христа в житті і царство яких «не від світу цього». Тому образ Гуса, який не тільки навчав, що в питаннях совісті слід слухатися тільки Бога, але й – що набагато важливіше – прожив за цим ученням усе життя аж до багаття, - осяяний не тільки любов’ю вірного народу до відданого сина, не тільки ореолом бездоганного життя, але й німбом геройської та мученицької смерті, став символом кожного ідейного героя: француз і англієць, німець і швед, середньовічний чернець і мислитель нового часу однаково низько схиляються перед цією величною постаттю – Гус має значення не лише чеське, але й європейське, світове значення.

В.Флайшганс

Історичний фон

 

Зловживання католицького кліру й самих пап викликали обурення й протест у багатьох країнах Європи.

Флорентійський поет Франко Сакетті, канцона«Папа – згубник людства» (1378).

Франческо Петрарка «Листи без адреси»: таврування розпусти, що панувала у папських палацах.

Професор Празького університету Николай із Кліманжа (1363-1437), книга «Про розклад церкви»: «Походження розколу, корені схизми та всіх неладів – у грошах».

Безмежне здирство, впровадження індульгенцій сприймалося як наруга над християнською і людською совістю.

 

Злочини інквізиції: спалення Джордано Бруно, філософа Лючіліо Ваніні, довічне ув’язнення Томмазо Кампанелли та ін.

Дж. Свіфт «Мандри Гуллівера»: якби попіл спалюваних не розвіювали за вітром, то утворилася б гора, вища за Монблан.

 

Тематично-ідейний зміст

 

У героїчній боротьбі чеського народу проти нім феодалів і католицької церкви - приклад гідний наслідування. Тому у цій поемі і розробив тему національно-визвольної боротьби пригноблених народів.

Ідейне спрямування: уславлення визвольного руху слов’янських народів, засудження католицизму, реакційного панства, а також німецької агресивної політики.

 

Відчутна співзвучність ідей чеських і словацьких будителів та слов’янського відродження взагалі з проблемами українського буття.

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти