ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


КОРОЗІЯ МЕТАЛІВ І МЕТОДИ ЗАХИСТУ ВІД НЕЇ

План:

Корозія, її основні види.

2.Способи захисту металів від корозії.

 

1. Корозією - називають руйнування металів під дією навколишнього середовища. У результаті впливу зовнішнього середовища механічні властивості металів різко погіршуються, іноді навіть при відсутності видимої зміни зовнішнього вигляду поверхні.

Розрізняють корозію хімічну, що протікає при впливі на метал газів (газова корозія) і неелектролітів (нафта, її похідні), і електрохімічну, викликану дією електролітів: кислот, лугів і солей. До електрохімічної корозії відносяться також атмосферна і ґрунтова.

Товщина плівки
Хімічна корозія являє собою хімічну взаємодію металу із сухим газом чи рідинами, які не проводять електричний струм. Одним з реагентів зовнішнього середовища, що викликає корозію металу, є газ, наприклад О , SОз, СО , Н S і інші. Метал, контактуючи з газами, вступає з ними в хімічну взаємодію, у результаті чого на поверхні утвориться плівка оксидів у вигляді FeO, FeS і т.д. Плівки оксидів на металі утворяться також і при дії на нього рідин. Корозія починається з поверхні (на границі фаз метал - зовнішнє середовище) і з часом поширюється в глиб металу, приводячи до необернених втрат. Швидкість протікання корозії змінюється з часом. Спочатку при безпосередньому контакті газу з металом оксидна плівка росте інтенсивно (о - а). Потім товщина плівки росте з уповільненою швидкістю (а - б), що вказує на деяку захисну дію плівки проти корозії. З часом корозія сповільнюється (б
 
 

- в), але не припиняється, тому що оксидні плівки до деякої міри проникні для зовнішнього середовища.

 

Мал.39

Хімічна корозія характеризується товщиною і властивостями оксидної плівки, а також швидкістю протікання процесу. Товщина плівки визначається тривалістю процесу і температурою.

 

1.Товсті плівки (>5000 ) виявляються візуально;

2.Плівки середньої товщини ( 400 - 500 ) виявляються на

металі у виді кольорів побіжності;

3.Тонкі плівки (< 400 ) виявляються непрямим методом.

 

З підвищенням температури швидкість дифузії газів збільшується і тому хімічна корозія протікає інтенсивніше з утворенням на поверхні металу товстої плівки оксидів, називаною окалиною.

Електрохімічна корозія являє собою процес руйнування металу в електроліті. Електролітами можуть бути водяні розчини солей, кислот, лугів, а також вода. Цей вид корозії є найбільш розповсюдженим. Більшість металевих конструкцій у процесі експлуатації знаходяться в зіткненні з повітрям. У повітрі знаходяться водяні пари, вуглекислота, сірчаний газ і інші домішки, що розчиняються в крапельках вологи. У результаті поверхня металевих конструкцій покрита вологою, насиченої солями, лугами і кислотами, тобто тонким шаром електроліту, у зв'язку з чим і виникає електрохімічна корозія.

Розглянемо процес електрохімічної корозії. При зануренні металу в електроліт, що представляє собою розчини солей того ж металу, одночасно будуть протікати два процеси:

- перехід атомів металу в розчин ;

- зворотний процес переходу іонів металу з розчину на поверхню металу.

У залежності від співвідношення швидкостей протікання обох процесів можливі три різних випадки поводження металів в електроліті.

1-й випадок - швидкість переходу атомів металу в розчин менше швидкості переходу іонів металу з розчину на зразок.

У цьому випадку на поверхні зразка осаджуються позитивно заряджені іони металу. Зразок у цілому заряджається електрододатньо і процесу корозії не відбувається.

2-й випадок - швидкість переходу атомів у розчин дорівнює швидкості переходу іонів металу з розчину на поверхню зразка. У цьому випадку зразок металу залишається електронейтральним і процес корозії також не спостерігається.

3-й випадок - швидкість переходу атомів у розчин більше швидкості переходу іонів металу з розчину на зразок. У цьому випадку метал, віддаючи позитивні іони, заряджається електровід’ємно. При цьому відбувається розчинення металу, тобто протікає процес корозії.

Значить у випадку електрохімічної корозії кородуючий метал заряджається електровід’ємно. Якщо корозії не відбувається, то метал залишається електронейтральним чи заряджається електрододатньо. Кількісною характеристикою відносини металу до корозії є величина електрохімічного потенціалу, що різна для різних металів. За порядком убування електрохімічного потенціалу всі метали можуть бути розташовані в наступний ряд :

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти