ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Алгоритм побудови ігрової оболонки

Крок перший. Необхідно визначитися з метою проведення ігрової програми. Саме від цього залежить вибір ігрової оболонки. Наприклад, мета програми – розвиток рефлексії учасників. Отже в залежності від мети треба шукати ігрову оболонку. Краще, щоб назва оболонки була зрозуміла учасникам програми. Для зазначеної мети можна взяти ігрову оболонку «Задзеркальне Королівство», наприклад.

Крок другий.Визначення віку, соціального статусу і професійної приналежності учасників програми. Не треба пояснювати, що для учнів молодших класів наповненість ігрової оболонки «Задзеркальне Королівство» буде відрізнятися від наповненості ігрової оболонки з такою назвою для менеджерів підприємств.

Крок третій. Визначення задач ігрової оболонки. Які навички,знання, вміння, переконанняпотрібні учасникам, щобдосягнути мети тренінгу? Сформуйте відповідно кожного пункту задачу тренінгу.

Крок четвертий.Наповненість оболонки. Які вправи та ігри можна застосувати для формування навичок, переконань, спрямованих на досягнення основної мети? Скільки часу потрібно на формування зазначених навичок, переконань?

Крок п’ятий.Спільна легенда. Як об’єднати зазначені вправи та ігри спільною легендою?

Крок шостий.Перевірка результативності. Як буде відбуватися перевірка сформованості навички?

Для оптимізації процесу створення ігрової оболонки пропонуємо заповнити таблицю 3.1

Навички і уміння які треба, сформувати Вправи і ігри Необхідний час Обладнання  
         
         
         
         
         
           

 

Якщо ми працюємо у межах ігрової оболонки «Королівство кривих дзеркал», метою якої є розвиток рефлексії, то перш за все визначимо основне поняття. Так, рефлексія в соціальній психології виступає у формі усвідомлення діючим суб'єктом – особою або спільністю – того, як вони в дійсності сприймаються і оцінюються іншими індивідами або спільнотами. У процесі рефлексії дані шість позицій, що характеризують взаємне відображення суб'єктів: сам суб'єкт, який він є в дійсності; суб'єкт, яким він бачить самого себе; суб'єкт, яким він бачиться іншому, і ті ж самі три позиції, але з боку іншого суб'єкта.

Виходячи з визначення рефлексії, запишемо основні навички і вміння, які необхідні для її розвитку(табл.3.2):

Що потрібно сформувати або змінити Вправи і ігри Необхідний час Обладнання
Пам'ять Що було на карті? 3 хв.   Карта королівства, аркуш, олівці
Подорож по королівству 3 хв. Перелік географічних назв королівства
Традиції королівства 10 хв. Роздруковані аркуші з традиціями королівства
Мова королівства 10 хв. Аркуш, ручка,
Увага Знайомство з жителями королівства (зовнішній вигляд) – варіант вправи «Що змінилося?» 5 хв.  
Стихійне лихо або відновите карту 5 хв. Карта з переплутаними назвами
Знайди зайвий лист 3 хв. Декілька листів на мові королівства
Навички самоспостереження Як я жив учора? 10 хв. Перелік питань для самоспостереження
Реалістичне ставлення до себе Мій портрет у дзеркалах 10 хв. Аркуш, ручка,
     
Реалістичне ставлення до інших Портрети моїх друзів у моєму власному дзеркалі 20 хв. Аркуш, ручка,
Детектив 10 хв.  
Реалістична оцінка своїх можливостей Вправа «Я можу зробити…» 15 хв.  

 

Ігрова оболонка «Задзеркальне Королівство» для молодших школярів передбачає пригоди, казкові таємниці. Саме тому необхідна легенда, яка об’єднує всі зазначені засоби. У даному випадку вона може мати такий вигляд:

«У самому звичайному місті (назва міста) у школі № … навчалися звичайні дівчата та хлопці. Кожного ранку вони збиралися до школи і дивилися на себе у дзеркало, а хтось робив це значно більше… І ось одного, ранку велика хмара накрила собою все місто… І коли діти подивилися як завжди у дзеркало, вони побачили дуже схожу на себе людину, яка запрошувала кожного з них до таємничої подорожі по Задзеркальному Королівству … Що й казати, більшість дівчат і хлопців відразу ж забула накази батьків не ходити у незнайомі місця і … зробила крок у … Дзеркало... Дзінь…(відбувається вхід до ігрового простору).

Кожний з вас опинився у таємничій кімнаті біля столу, на якому лежала карта королівства (вправа 1), без якої подорожувати небезпечно. Але що відбувається?... Папір розчиняється у повітрі? Отже треба швидко перенести на аркуш все, що ви встигли запам’ятати, що б відновити карту.

Нарисувати карту це півділа. А от як дізнатися які географічні назви де стояли??? І знов ми звертаємося до особливостей власної пам'яті. Вам надається можливість розставити на карті географічні назви саме у такому порядку, у якому вони знаходилися на справжній карті (вправа 2).

Тільки відновлено карту і ви вже знаєте куди подорожувати далі, але…чи небезпечна подорож, якщо ви не знаєте традицій королівства. Саме тому на допомогу вам приходять ваші дзеркальні двійники, які і познайомлять вас із традиціями і правилами королівства (вправа 3), а ви слухайте уважно і повторюйте.

Так, традиції вивчили, а мову? … Вам не тільки треба вивчити нові слова, а й навчитися розмовляти на новій мові. Отже, складіть невеличкого листа своєму двійникові на мові королівства (вправа 4).

Ну… вже пора зустрічатися із жителями королівства. Треба визначити, що вони дуже люблять красуватися перед дзеркалами і змінювати щось в одязі, зачісках. Щоб їх не переплутати треба бути дуже уважними (вправа 5).

Ой! Бережіться!!! Стихійне лихо!!!Бережіть карту! Та спроби зберегти такий важливий документ з’явилася невдалою. Отже лихо переплутало на карті деякі лінії та назви. Зверніть, будь ласка, все на свої місця (вправа 6).

А ще вітром занесло цілу кипу листів. Виберіть тільки ті, які написані на мові королівства и перекладіть їх на свою мову (вправа 7).

І ось ви зустрілися із жителями королівства… Скільки до вас питань відразу… І всі стосовно того, як ви жили учора… за межами королівства (вправа 8). Якщо зможете відповісти на ці запитання, то віддзеркальте їх своєму співбесіднику…

А зараз ми з вами опинилися у дзеркальній кімнаті… Кожний бачить там те, що хоче побачити… Зробіть, будь ласка, свій портрет, яким ви побачили його у дзеркалі. Зробили? А ваш двійник вам допоможе, якщо ви щось забули… (вправа 9).

У кожного з нас є своє власне дзеркало, яке відображує саме важливе для нас. А як у такому дзеркалі відображуються портрети ваших друзів… Зробіть їх. Порівняйте з тим, що ваші друзі думають про себе… з тим, що про себе думаєте ви… Подаріть портрети тим, хто на них зображені (вправа 10).

О… Що сталося? Хтось зник? Чийсь двійник? Отже лихо. Зараз викликаємо детективів. Поки детективи проводять нараду у сусідній кімнаті, ми з вами домовимося про допомогу у пошуках. Зараз загадаємо одного з нас і проінформуємо детективів про його: риси характеру, звички, хобі, мрії. Саме це може допомогти у пошуках людини (вправа 11).

А от ми потрапили ще до однієї кімнати … Вона також дзеркальна… Але дзеркала у цієї кімнаті відображають наші можливості. Наприклад, я можу стати сильним або я можу бути відмінницею, або я можу перемогти на музичному конкурсі… Отже для кожного з нас у дзеркалі відображуються свої «можу», і кожний з вас вирішує, що йому зробити, щоб це можу здійснилося…(вправа 12). Заповніть, будь ласка, табличку:

Я можу Що для цього мені треба зробити Що я зроблю вже сьогодні
     
 
 
     
 
 

 

А зараз штовхнемо ще одну двір… За нею звична кімната… Рідна школа, клас… Ми повернулися… Як пройшла подорож? Що нового для себе ви відкрили? (вправа 13).

Наповненість ігрової оболонки можна змінювати залежно від віку, соціального статусу, професійної приналежності учасників.

Так, ігрова оболонка «Задзеркальне Королівство» для педагогів може виглядати таким чином:

Легенда.

Жив у світі вчитель. Звичайна така людина. Кожного ранку він прокидався, хазяював по хаті, готував завтрак, обід, давав поради та накази родині і… поспішав до школи. А у школі на нього чекали діти. Діти були різними: розумними, дисциплінованими і бешкетниками. Хтось був готовий до уроку, а хтось і зовсім ніколи не готувався. Тривалий час вчитель йшов до школи як на свято. Йому подобалися уроки і діти, і колеги, і шкільний запах, і дзвінки… І подобалося готуватися до уроків так, щоб вражати учнів красою матеріалу, який він викладає. І на все вистачало часу…

А потім щось сталося… Ні… Ні з вчителем звичайно, а з учнями… Вони стали менш розумними і слухали вчителя вже не так уважно…

А ще щось сталося з часом. Його постійно не вистачало… І саме тому прийшлося брати учнівські зошити додому на перевірку. Але і дому не вистачало часу… Зошити чекали на перевірку тиждень, а то і більше… Учні питали у вчителя: А ви перевірили наші роботи? А вчитель зображувався на те, що діти стали такими егоїстами і не розуміють, щo у нього не вистачає часу. Школа перестала бути святом, але і дома вчителю не було спокою. Майже родина не розуміла, що він втомлюється на роботі… Почалися сварки…(вправа 1).

Але одного разу коли із школи розійшлися діти та й колеги вже давно чаювали дома, а вчитель сидів у своєму кабінеті, жаліючись себе на погану роботу, погану заробітну платню, непорозуміння дома… Він згадував як пояснював учням нову тему, їхнє непорозуміння… Жаль до себе переповнювала серце… А ми з вами також пройдемо його спогадами (вправа 2)

Щось дзенькнуло у дзеркалі перед шафою… Вчитель повернувся і побачив себе але якогось іншого, наче декілька років тому, коли все в нього ще вдавалось добре… Цей самий інший дивився на вчителя здивовано…

- Що с тобою сталося, друже? Ти ж був такий веселий, так любив роботу і свою родину…

Вчитель відштовхнувся від дзеркала…

- Звідки ти взявся? Я не змінився…

Але відображення не зникало…

- Давай зіграємо з тобою в одну гру. Вона дуже східна на гру «Хрестики - нулики». Зараз побудуємо поле 6 клітинок на 6 клітинок, ти будеш заповнювати їх тільки хрестиками, а я – нуликами. Повністю заповнений стовпець, строчка, діагональ тільки хрестиками або тільки нуликами приносять по 10 балів. У кожного з нас є одна задача: набрати максимальну кількість балів (вправа 3 –грають командами).

Після гри починається обговорення результатів. З нашої практики команди відразу включаються у конкурентну боротьбу, саме тому, кількість балів, яку набирає кожна команда – мінімальна. Ведучий пропонує кожній команді повторити свою ігрову задачу. Як слід, люди бачать її в тому, щоб не дати можливості другій команді виграти. Після того, як ми звертали увагу групи на те, що ігрова задача полягала у тому. що треба заробити максимальну кількість балів, а максимальна кількість балів для однієї групи – 18, учасники починали розуміти, що конкуренція не може замінити співпрацю.

- Отак, - мовило відображення у дзеркалі… - Може і ти весь час конкурував сам з собою або с іншими: учнями, родиною, колегами… Дивись, співпраця приносить кращі результати. А як ти завжди виконуєш завдання? (вправа 4 ).

А зараз давай зробимо колаж «Моя робота сьогодні». Після створення колажів йде обговорення. Можна запитати учасників: Чи відрізняється колаж сьогодні від того, який вони б створили декілька років тому, коли все вдавалося.

А ще вчитель, дивлячись на своє зображення, згадав яким чином досягає своєї мети (вправа 5.).

А зображення у дзеркалі все задавало питання і пропонувало ще пограти. Так і дійшли до ігри в школу, де вчитель став учнем, а його зображення вчителем. Тільки це була школа для дорослих… (вправа 7).

І вчителю задавалося, що він ось-ось і зрозуміє щось важливе…(вправа 8). Вправа «Сніданок з героєм» передбачає три етапи. На першому етапі кожен з учасників отримує інформацію про якусь одну педагогічну технологію, уважно вивчає її. Потім учасники об’єднуються у пари. В парах кожен з учасників аргументує протягом 5 хвилин перевагу саме тієї технології, яку він отримав. Після короткочасних дебатів у парах, пара залишає тільки одну технологію. На другому етапі учасники об’єднуються у трійки. У трійці не може бути представників двох однакових технологій. Дебати відбуваються таким же чином як і у парах. У результаті повинна залишитися одна технологія.

На третьому етапі учасники об’єднуються у групи по чотири за такими саме умовами. Ті технології, які залишаються після останніх дебатів, виносяться на обговорення всієї групи.

Наша практика показала, що педагоги активно працюють над цією вправою. Крім корисної інформації, яку вчителі отримують під час проведення вправи, сама форма проведення вправи може бути застосована на підсумкових уроках .

На цьому ж етапі ми пропонуємо ділову гру «Важкий клас». Учасники об’єднуються у мікрогрупи (бажано, щоб склад груп не повторювався). Кожна група отримує картку із ситуацією. На розв’язання ситуації дається до 7 хвилин. Задача психолога – модерація: необхідно, щоб кожен учасник мікрогрупи висловив свою думку. Ті ситуації, які найбільш сподобалися мікрогрупі виносяться на обговорення усієї групи.

Приведемо приклади ситуацій, що зібрані практичним психологом С. А. Фалкіною.

Ситуація 1.

Урок викладу нового матеріалу. Учитель оголошує тему уроку, актуалізує опорні знання і переходить до пояснення нового матеріалу. В цей момент учениця дістає з сумки телефон, навушники і демонстративно починає слухати музику. Учитель хоче підтримати дисципліну в класі і
Ситуація 2.

Урок в 9 класі. Учитель збирається пояснювати новий матеріал, але в класі відсутня частина учнів. Через 10 хвилин уроку запізнилися учні без дозволу заходять в клас і сідають на свої місця, відволікаючи при цьому всіх інших.
Ситуація 3.

Урок перевірки знань у 10 класі. Учитель викликає до дошки учня. Учень відмовляється йти до дошки, пояснюючи це тим, що він втомився і в 10 класі хоче відпочити від домашніх завдань. Та й взагалі вважає, що цей предмет йому не потрібен в майбутньому.

Ситуація 4.

Учитель проводить опитування в 5 класі. На опитування учнів відводиться певна частина уроку, і тому опитати всіх бажаючих не виходить. Одна учениця висловлює своє невдоволення вчителю, так як її не запитали. Ображається і відмовляється виконувати будь завдання далі.

Ситуація 5.

Переглядаючи оцінки в журналі, учениця побачила, що по одному предмету у неї стоять низькі оцінки. Вона не згодна з ними і вважає, що вчитель необґрунтовано занижує їй оцінки. Вона вимагає від вчителя виправити ці оцінки.
Ситуація 6.

Мати одного з учнів прийшла в школу поговорити з учителем. Її дитина отримує низькі оцінки по одному предмету. Мати вважає, що до її сина чіпляються і не об’єктивно оцінюють. При розмові з учителем мати грубить, використовує ненормативну лексику.

Ситуація 7.

Учень не здав зошит для контрольних робіт. На наступний день учитель повідомляв результати контрольної і сказав, що зошити того учня не було. Учень стверджує, що зошит здав.

Ситуація 8.

Учень списав контрольну роботу. Учитель розуміє це. Але коли вчитель спробував поговорити про це з учнем, учень наполегливо стверджував, що нічого не списував.

Ситуація 9.

Батьків викликали в школу з приводу порушення дисципліни дитиною. Батько вважає, що його дитина не може себе погано вести на уроках, так як вдома поводиться чудово.

Ситуація 10.

Учень звинувачує вчителя, що він його образив. Учитель стверджує, що цього не робив. В школу прийшла мама і каже, що вірить своїй дитині, а вчителю немає.
Ситуація 11.

Учень на уроці весь час відволікається, перемовляється з однокласниками, сміється, періодично викрикує фрази, що містять ненормативну лексику. На зауваження вчителя не реагує.

Ситуація 12.

Учитель приходить на урок і бачить, що весь клас пішов з уроку. На наступний день вчитель намагається розібратися в цій ситуації і ...
Ситуація 13.

Для того щоб заспокоїти клас і почати урок, вчителю доводиться підвищувати голос. На що один учень заявляє, що вчитель не має права на них кричати і обіцяє поскаржитися батькам.

Ситуація 14.

Класний керівник викликає в школу маму одного учня з приводу безлічі пропусків без поважної причини. Мама, вислухавши вчителя, каже: «Ну що Ви до нас чіпляєтеся! Це Ваші проблеми, що Ви не можете змусити дитину ходити в школу! Ви повинні відповідати за його поведінку! »

Ситуація 15.

Учитель не встиг виконати план уроку, і решту матеріалу додав до домашнього завдання. Учні відмовляються виконувати великий обсяг домашнього завдання.
Ситуація 16.

Учитель викликав батьків у школу поговорити про поведінку дитини. Після бесіди батько почав бити свою дитину в стінах школи, ображати його.

Ситуація 17.

Після оголошення оцінок за контрольну роботу, один учень був не згоден з отриманим балом. Він вважає, що робота написана значно краще. Учень просить перевірити його роботу.

Ситуація 18.

Учень весь урок грає в ігри на телефоні. На зауваження вчителя, відповідає, що йому цей предмет не потрібен і йому все одно яка оцінка у нього буде стояти.
Ситуація 19.

Учень систематично порушує дисципліну на уроці. Учитель просить щоденник для того щоб викликати в школу батьків. Учень відмовляється давати щоденник і просить не викликати його батьків.

Ситуація 20.

Учитель на уроці ставить запитання учневі по домашньому завданню. Учень не відповідає. Учитель робить йому зауваження, а учень йому каже: «А Ви слухали групу ...?» Ні? А дивилися фільм ...? Ні? А ходили на концерт ...? Теж ні? Як же Ви можете вчити інших, якщо нічого не знаєте?

Продовження легенди…

Вчитель дивився у дзеркало і розумів: для того, щоб повернутися до себе успішного, поспішаючого до школи і додому з яскравою усмішкою треба зробити крок… вперед. Зробимо його разом. Час не гума, його треба поважати і планувати(вправа 10 ).

На четвертому етапі основною метою роботи тренера з групою є напрацювання навичок реалістичної оцінки і планування часу. Починається етап із заповнення щоденника.

Вправа 10.

Уявить собі звичайний щоденник. Запишіть, будь ласка, свій розклад на кожний день, вказуючи час. А зараз впишіть ті заходи, які ви не можете змінити або проігнорувати: педагогічна рада, нарада при директорі, консиліум. Як слід, інформація про них з’являється за декілька тижнів до проведення.

Отже Ви склали свій основний розклад. Подивитесь, скільки вільного часу ви маєте. Які справи потребують того, щоб зробити їх негайно. Знайдіть у розкладі час і впишіть ці справи. Які справи можуть бути виконані протягом тижня. Впишіть їх. Оцінить наявність вільного часу. Чим збираєтеся займатися?

- Добре тебе так планувати. А знаєш скільки справ протягом дня у школі буває… засмутився вчитель.

- А ти пробував як раніше розставити акценти(вправа 11)?

У вправі 11 всі учасники створюють коридор. Кожен з учасників має свою фразу, яку він повинен повідомити учаснику, котрий проходить через коридор біля нього. Задача учасника, який йде через коридор, як можна краще виконати усі завдання по мірі їх поступу. Необхідно, щоб через коридор пройшли усі учасники. Потім обговорення.

Відображення у дзеркалі здивовано дивилося на свій реальний образ и спитало:

- А ти що зовсім нічого не знаєш про вісь часу? Так я розповім тобі. (вправа 12 – міні-лекція).

Вчитель розізлився. Невже він сам не може бути Хазяїном свого часу, своїх почуттів…Чого йому не вистачає? Може уявлення про добре спланований результат? (вправа 13).

Блок питань для перевірки добре спланованої мети

1. Сформульована мета є позитивною?

2. Залежить її досягнення від Ваших зусиль клієнта?

3. Як саме Ви побачите, почуєте і зрозумієте, що мета дійсно досягнута?

4. Як це досягнення вплине на відносини і поведінку Вашого оточення?

5. Який перший крок Ви збирається здійснити для досягнення мети?

Чи є якісь психологічні перешкоди до цього?

А зображення у дзеркалі змінилося і з’явився такий старенький але дуже радісний вчитель у оточенні онуків, дітей, учнів і друзів… Все навколо його сіяло любов’ю… почесні нагороди за гарну працю, усмішки дітей і учнів…Відразу зрозуміло, що у цієї людини багато радісних спогадів, бо в неї є любима робота і любима родина, і учні в ней теж були найкращими… Задумався вчитель: як досягнути такого результату? (вправа 14 – за допомогою блоку питань для добре спланованого результату – пропишіть свою послідовність дій).

На цьому у нашої історії можна поставити три крапки… Тому, що те, що відбудеться даль залежить тільки від кожного з Вас.

Що потрібно сформувати або змінити Вправи і ігри Необхідний час Обладнання
Рефлексія Вправа1 «Що треба робити, щоб зненавидіти свою роботу?» 10 хв.    
Вправа 2 Три способи дресирування 60 хв.  
  Активізація особистісних станів   Вправа 3 Хрестики – нолики (конкуренція або співпраця) 5 хв.  
4. Коломбіна – рольова гра 20 хв. Роздатка (розділ 4)
Вправа 5 «Моя робота сьогодні» - колаж 60 хв. Журнали, ватман. ножиці, клій
Вправа 6 «Досягнення мети» 20 хв. Розділ 4
  Актуалізація педагогічних знань Міні-лекція «Педагогічні технології» 20 хв. Аркуш, ручка,
Вправа 8 «Сніданок із героєм» 60 хв.  
Вправа 9 Ділова гра «Трудний клас» 30 хв. Раздатка
Реалістична оцінка часу Вправа 10 Час – не гума 15 хв.  
Вправа 11 Коридор 15 хв
Вправа 12 Вісь часу 10 хв
Навички ефективного планування Вправа 13 Техніка добре спланованого результату 30 хв Аркуш, ручка
Вправа 14 Розвеселі старушки 30 хв
Закріплення навичок Зворотний зв'язок 20 хв  

 

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти