ВІКІСТОРІНКА
Навигация:
Інформатика
Історія
Автоматизація
Адміністрування
Антропологія
Архітектура
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Військова наука
Виробництво
Географія
Геологія
Господарство
Демографія
Екологія
Економіка
Електроніка
Енергетика
Журналістика
Кінематографія
Комп'ютеризація
Креслення
Кулінарія
Культура
Культура
Лінгвістика
Література
Лексикологія
Логіка
Маркетинг
Математика
Медицина
Менеджмент
Металургія
Метрологія
Мистецтво
Музика
Наукознавство
Освіта
Охорона Праці
Підприємництво
Педагогіка
Поліграфія
Право
Приладобудування
Програмування
Психологія
Радіозв'язок
Релігія
Риторика
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Статистика
Технології
Торгівля
Транспорт
Фізіологія
Фізика
Філософія
Фінанси
Фармакологія


Ігрові технології у тренінгах культурної толерантності.

Метою тренінгів толерантності є виховання в школярів поваги до інших культур, розуміння свого місця у мультикультурному соціальному середовищі. Можливими завданнями можуть бути наступні:

- Розуміння наявності етнічних стереотипів, та формування свого ставлення до їх існування;

- Засвоєння загальнолюдських цінностей, що об’єднують людей незалежно від їх культури та національної приналежності;

- Моделювання та розуміння природи ксенофобічних проявів;

- Навички розуміння іншої культури та вміння спілкуватись з урахуванням її специфіки.

Для реалізації завдань можуть бути використані лекції, аналіз фільмів та мультфільмів, вправи, групові дискусії та ігри, що дають можливість прожити та усвідомити власне ставлення до означеної проблематики.

СУД. (ігрова оболонка)

Учасники – підлітки кількістю 15 – 30 осіб. Бажано, щоб всі присутні отримали ролі у грі. Обов’язкові рольові позиції:

Ø Суддя (виносить остаточне рішення)

Ø Прокурор (формулює звинувачення)

Ø Адвокат (захищає звинуваченого)

Ø Звинувачений

Ø Позивач

Ø Свідки

Можливі рольові позиції:

Ø Присяжні

Ø Судовий розпорядник

Ø Представники громадськості

Ø Журналісти

Ø Експерти

Етапи гри.

1. Прийняття ролей.

2.Дебати у суді: допит потерпілого, звинуваченого, свідків, виступ прокурора, адвоката, (можливо представників громадськості, експертів), рішення присяжних, остаточне рішення судді. Можливо – написання публікацій, що відображають думку журналістів та громадськості. Всі промови продумують та виголошують учасники самостійно, використовуючи свої знання та переконання.

3. Обговорення результатів гри.

Подивимось, як ця ігрова оболонка заповнюється змістом в залежності від мети тренінгу. Тренінг „Толерантність до іншої культури”. Гра стоїть наприкінці тренінгового блоку, коли в учасників вже є необхідна для її проведення інформація.

Процес „Народ проти етнічних стереотипів”

Учасники:

Обов’язкові рольові позиції:

Ø Суддя (виносить остаточне рішення)

Ø Прокурор (формулює звинувачення проти етнічних стереотипів)

Ø Адвокат (захищає стереотипні уявлення про «національний характер»)

Ø Звинувачений (Етнічний стереотип)

Ø Позивач (Дитина з етнічно – змішаної родини)

Ø Свідки (Батьки, Діти, Роботодавеці, Скінхеди)

Можливі рольові позиції:

Ø Присяжні (представники різних національностей, причому бажано, щоб їх ігрові ролі не співпадали з реальною національною приналежністю)

Ø Судовий розпорядник

Ø Представники громадськості (Релігійні особи, служба зайнятості, служба сімї)

Ø Журналісти

Ø Експерти (Етнограф, Біолог, Лікар, Педагог, Політик, Культуролог)

Фрагмент дебатів:

Звинувачуваний (Етнічний стереотип). В мене немає наміру перешкодити національним меншинам у самореалізації, навпаки, я віками вказував їм справжнє призначення. Всім відомо, що молдавани не дуже розумні, але гарно будують, а росіяни схильні до пияцтва!

Свідок (Чоловік). Я можу засвідчити, що взаєморозуміння у родині не залежить від національності моєї жінки, а від тещі!

За підсумками дебатів суддя виносить остаточне рішення, а «журналісти» готують повідомлення до шкільної газети або Інтернет – сторінки.

На етапі обговорення тренер звертає увагу на емоційний стан учасників та переконання, що виникли в них в ході гри.

Наступна гра може успішно розташуватись на початку або в середині блоку «Загальнолюдські цінності». Вона може викликати сильні емоційні переживання учасників, тому її неможна ставити останньою, або залишати без обговорення.

Битва Цінностей

Кількість учасників 6 – 15 осіб. Обладнання - різнокольорові фішки, великий стіл.

Етапи гри:

Ø Презентація цінностей.

Ø „Останній герой”

Ø Формування ієрархії

Ø Створення правил життя

1. В кожного з учасників є 3 фішки „постріли” та 2 фішки „захисти”. Кожен з учасників обирає для себе ту цінність яку буде уособлювати, наприклад „свобода”, „справедливість” то що... Вони презентують свої цінності та відповідають на запитання групи, доки сенс всіх цінностей не стане зрозумілим.

2. Учасники по черзі називають цінність, а група голосує: якщо кількість „пострілів” буде вища за кількість „захистів”, та цінність вибуває з гри. Можна передавати „захисти” іншій особі, але вони можуть бути використані лише один раз. Процес продовжується доки не залишається лише один учасник. (Можна припинити гру на цьому етапі для обговорення, якщо ми працюємо з адаптованими дорослими, та обов’язково продовжити при роботі з підлітками).

3. Той, хто „вижив” отримує два „захисти” та може подарувати життя 2 особам з групи, вони також отримують право на „реанімацію” по цінності... Процес продовжується доки не буде побудована ієрархія цінностей даної групи. (Можна припинити гру на цьому етапі для обговорення, якщо ми працюємо з дезадаптованими підлітками).

4. Учасники мають пригадати як ці цінності реалізуються у різних релігіях та культурах: цінність Любові та Милосердя для християнського світу, цінність Краси в античну епоху тощо. По завершенні – обговорення, в залежності від завдання тренера, та емоційного стану групи.

Ксенофобічні реакції іноді виникають не усвідомлено, вони призводять до прагнення триматися подалі та немотивованих нападів тривоги і агресії при зустрічі з чимось новим та незрозумілим. Усвідомлення причин цих реакцій та формування навичок орієнтації у складних ситуаціях отже відбуватись за допомогою наступної гри.

 

Жук у мурашнику. (за мотивами А. і Б. Стругацьких.)

Обладнання: роздатковий матеріал, „Талісмани” (3 різного виду, захованих в аудиторії), стільці, столи.

Простір аудиторії потребує спеціальної організації:

Етапи гри.

1. Прийняття ролей та отримання письмових інструкцій.

2. Вибір стратегії поведінки.

3. Збір інформації.

4. Прийняття рішення.

5. Обговорення.

Тренер поділяє групу на 5 підгруп:

Комісія по контактам (КОМКОН), серед яких троє слідчих, двоє радників та один голова.

Люди (серед них троє „Подорожніх”)

Цивілізація 1

Цивілізація 2

Цивілізація 3.

Кожна з підгруп отримує свою письмову інструкцію.

Ведучий звертається до всіх учасників гри:

- Ми знаходимось у 23 сторіччі. Людство давно дізналося, що воно не одиноке у Всесвіті, була навіть створена спеціальна комісія по контактам, чия місія – сприяти взаємодії з інопланетянами. Але 20 років тому на Землі сталася незвична подія: народилося декілька дітей з родимками незвичного виду. В той же час при дослідженні льодовиків Тібету було знайдено талісмани того ж виду як родимки. Можливо, що ці талісмани були занесені на землю великою, давньою цивілізацією Подорожніх. Міжпланетна розвідка повідомила, що подібна проблема виникала і в інших цивілізаціях. Людство стає перед вибором, що робити з цією проблемою, бо як Діти Подорожніх знайдуть свої талісмани та прикладуть їх до грудей може статися щось невідоме...

Інструкція КОМКОНУ:

Ви відповідаєте за безпеку Землі. Тому ви маєте зібрати достатньо інформації, все зважити та через деякий час прийняти рішення – що саме ви маєте зробити з Дітьми Подорожніх. Ви можете дізнатись про рішення, що їх прийняли представники інших цивілізацій, але їм можна задати не більше трьох запитань. Налякані мешканці Землі можуть знайти та знищити талісмани, а Діти Подорожніх – знайти та з’єднатись з ним.

 

У групі землян – троє людей, та троє Дітей Подорожніх. Кожен з учасників отримує таємно від інших свою інструкцію.

 

Ви – людина, але до Вас потрапила інформація, що може допомогти комусь з Дітей Подорожніх. „Золота мавпа захована коло середнього вікна” Вам вирішувати, як розпорядитися цією інформацією... Спробуйте дізнатись про плани та переконання Дітей Подорожніх.

 

Ви – людина, але до Вас потрапила інформація, що може допомогти комусь з Дітей Подорожніх. „Прозорий кристал заховано коло дверей” Вам вирішувати, як розпорядитися цією інформацією... Спробуйте дізнатись про плани та переконання Дітей Подорожніх.

 

Ви – людина, але до Вас потрапила інформація, що може допомогти комусь з Дітей Подорожніх. „Морська мушля захована коло синього стільця” Вам вирішувати, як розпорядитися цією інформацією... Спробуйте дізнатись про плани та переконання Дітей Подорожніх.

 

Ви – Дитина Подорожніх, але до Вас потрапила інформація, що може допомогти комусь з інших Дітей Подорожніх. „Золота мавпа та прозорий кристал – їх талісмани” Вам вирішувати, як розпорядитися цією інформацією... Спробуйте дізнатись про плани та переконання Дітей Подорожніх та людей. Чи вдасться Вам знайти свій талісман?

 

Ви – Дитина Подорожніх, але до Вас потрапила інформація, що може допомогти комусь з інших Дітей Подорожніх. „Золота мавпа та морська мушля – їх талісмани” Вам вирішувати, як розпорядитися цією інформацією... Спробуйте дізнатись про плани та переконання Дітей Подорожніх та людей. Чи вдасться Вам знайти свій талісман?

 

Ви – Дитина Подорожніх, але до Вас потрапила інформація, що може допомогти комусь з інших Дітей Подорожніх. „Морська мушля та прозорий кристал – їх талісмани” Вам вирішувати, як розпорядитися цією інформацією... Спробуйте дізнатись про плани та переконання Дітей Подорожніх та людей. Чи вдасться Вам знайти свій талісман?

 

 

Інструкція Цивілізації 1:

1. Вам слід створити свою Цивілізацію, вказавши її географічне положення, природні ресурси, населення, систему правління, духовність, оборону тощо... (15 хвилин)

2. Розподіліть між учасниками в кожній підгрупі пости та відповідальність (5 хвилин).

3. Колись Ваша цивілізація зіткнулася з Дітьми Подорожніх. Було вирішено знищити як Дітей так і Талісмани. Це призвело до незворотних наслідків.

4. Чому ви вчинили саме так, та які наслідки виникли в наслідок цього?

 

 

Інструкція Цивілізації 2:

1. Вам слід створити свою Цивілізацію, вказавши її географічне положення, природні ресурси, населення, систему правління, духовність, оборону тощо... (15 хвилин)

2. Розподіліть між учасниками в кожній підгрупі пости та відповідальність (5 хвилин).

3. Колись Ваша цивілізація зіткнулася з Дітьми Подорожніх. Було вирішено перенести на іншу планету як Дітей так і Талісмани. Це призвело до незворотних наслідків.

4. Чому ви вчинили саме так, та які наслідки виникли в наслідок цього?

 

 

Інструкція Цивілізації 3:

1. Вам слід створити свою Цивілізацію, вказавши її географічне положення, природні ресурси, населення, систему правління, духовність, оборону тощо... (15 хвилин)

2. Розподіліть між учасниками в кожній підгрупі пости та відповідальність (5 хвилин).

3. Колись Ваша цивілізація зіткнулася з Дітьми Подорожніх. Було вирішено сприяти об’єднанню Дітей з Талісманами. Це призвело до незворотних наслідків.

4. Чому ви вчинили саме так, та які наслідки виникли в наслідок цього?

 

Тренер залишає учасників на 10 хвилин для обговорення стратегій поведінки. Цивілізації вирішують, що вони зробили колись, люди та Діти Подорожніх намагаються визначитись хто є хто і слід їм допомагати одне одному чи ні, КОМКОН – формулює запитання для інопланетян та вирішує що робити на Землі.

Коли обговорення закінчено – тренер дозволяє учасникам переміщуватись по приміщенню будь яким чином. Хтось може піти до інопланетян збирати інформацію, хтось – доносити у КОМКОН, хтось – шукати талісмани. Тренер запобігає лише бійкам, не заважаючи будь – яким іншим варіантам спілкування.

За 15 хвилин тренер зупиняє переходи, повертає всіх на свої місця та пропонує ще за 10 хвилин прийняти остаточне рішення щодо своїх дій. Всі мають проголосити своє рішення. Можливо безліч варіантів: Щось вирішує КОМКОН,

Хтось з Дітей може встигнути знайти свій талісман та з’єднатись з ним, люди (або КОМКОН), можуть знайти талісмани та знищити їх, заховати, знешкодити, віддати Дітям Подорожніх... До гри можуть вступити інопланетяни. Тренер приймає будь – який з цих варіантів і пропонує учасникам описати наслідки цього рішення через 20 років.

По завершенні гри треба зробити деролізацію, і проводити обговорення лише після цього!

На етапі обговорення можна спрямувати увагу на індивідуальні та групові стратегії прийняття рішень, довіру та недовіру, ксенофобію та схильність до ризику...

Для закріплення навичок толерантної та дамократичної поведінки школярів можна використати гру – шоу «Вибори»

Шоу «Вибори»

Форма: економічна гра.

Вік учасників: 12—15 років.

Педагогічне завдання: набуття підлітками досвіду в підготовці й участі у виборах, у формуванні власної думки, умінні зробити свій вибір; закріплення толерантної поведінки.

Попередня підготовка. Знайомство з виборчими правами громадян, з питаннями формування виборчих округів, умовами висування і реєстрації кандидатів, нормами і правилами проведення передвиборчої агітації. Гра дає дітям уявлення про деякі технології формування суспільної думки і професійного іміджу. У пародійних, часом гротескних, формах діти виражають своє ставлення до подібних технологій. Тому гра і називається шоу, але «людство, сміючись, розстається зі своїм минулим».

1. Формування команд — передвиборчих штабів кандидатів у президенти, у кожний з яких входять кандидат, прес-секретар, імідж­мейкер, перекладач, служба охорони, телевізійна група, група підтримки.

2. Основна частина.За кілька годин до гри групи отримують завдання, готуються до неї, вибирають по одній людині до складу виборчкому (журі). І починається шоу-вистава. Наводимо орієнтовний план її проведення.

Виступ телевізійних груп, що повинні представити відеоролик про свого кандидата. Тривалість його — 3—5 хвилин. Необов’язково, щоб він був знятий на плівку, можна представити його засобами інсценування. Головне при демонстрації використовувати різноманітні художні і режисерські прийоми про «плюси» свого кандидата. Виступ прес-секретарів. Перед початком демонстрації відеороликів, їм вручаються конверти, у яких містяться уривки з передвиборчих промов кандидатів. Вони повинні прокоментувати ці уривки: «Говорячи це, наш кандидат мав на увазі..., хотів сказати...». Виступ іміджмейкерів. Перед початком свого виступу прес-секретарі виходять на сцену і витягають три картки. На одній з них — місце зустрічі кандидата з виборцями, на іншій — склад виборців, на третій — час зустрічі і погода. Витягши ці три картки, іміджмейкери повинні підготувати свого кандидата до виходу «в люди». Виступ груп підтримки. Демонстрація одного або декількох концертних номерів на тему «Голосуй за...». Виступ служби охорони президента. Група повинна показати знання й уміння захисту свого кандидата у випадку нападу на нього, визначити, де в транспорті повинна сидіти особа, яку охороняють, що робити, якщо на шляху виявиться підозрілий предмет, як захистити кандидата, якщо пролунає постріл ліворуч або спалах праворуч, як провести поважну особу крізь натовп. Виступ кандидатів. Кожний з них звертається з короткою промовою до «дорогих виборців», а потім бере участь у невеликих дебатах (наприклад, кожний має право поставити кандидатові всього три запитання, відповідати на які потрібно протягом однієї хвилини). Виступ перекладачів. У перерві між промовами кандидатів і дебатами перекладачі викладають резюме промов своїх кандидатів однією з європейських мов.

3. Голосування. Оскільки це шоу, то журі обирає кращого в кожній номінації, а всі «виборці» голосують відкрито за того кандидата, який найбільше їм сподобався.

4. Підбиття підсумків гри. Якими способами команди намагалися переконати інших голосувати саме за свого кандидата? Які прийоми вони для цього використовували? Чи не порушують використані методи пропаганди права громадян? Чи не було припущено образи представників інших релігій та національностей або «спекуляції» на релігійних та національних почуттях громадян?

© 2013 wikipage.com.ua - Дякуємо за посилання на wikipage.com.ua | Контакти